Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Alkazar21 είπε

Καλησπέρα,

άρα λες αξίζει καλύτερα Νυχτερινό +  ΚΟΤ Β ή σκέτο νυχτερινό?

Mε το κοτ έχεις μια παραπάνω έκπτωση στις kw που πληρώνεις  και στον λογαριασμό σου γενικότερο,  οπότε μαζί με  το νυχτερινό  ( και εφόσον φροντίζεις να εκμεταλλεύεσαι οσο το δυνατόν περισσότερο τις ώρες του) , έχεις ακόμα μεγαλύτερο όφελος, αρκεί βέβαια να τηρείς και τα όρια του κοτ  , γιατί αν τα ξεπερνάς χάνεται η έκπτωση για τον τάδε λογαριασμο . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, petrakiskap είπε

Mε το κοτ έχεις μια παραπάνω έκπτωση στις kw που πληρώνεις  και στον λογαριασμό σου γενικότερο,  οπότε μαζί με  το νυχτερινό  ( και εφόσον φροντίζεις να εκμεταλλεύεσαι οσο το δυνατόν περισσότερο τις ώρες του) ,1. έχεις ακόμα μεγαλύτερο όφελος, αρκεί βέβαια να τηρείς και τα όρια του κοτ  , 2.γιατί αν τα ξεπερνάς χάνεται η έκπτωση για τον τάδε λογαριασμο

1. όφελος απο ρυθμιζόμενες μιας και τιμολογούνται σαν ημερήσιες μέχρι το όριο

2. σωστά , απλά να ξανα-αναφέρω οτι για το όριο μετράνε μόνο οι ημερήσιες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικά υπάρχει κανείς που δεν έχει βάλει νυχτερινό?

Δίνεις μόνο  44€ και στο ενεργοποιεί η ΔΕΔΔΗΕ, αν έχεις παλιό μετρητή σου βάζουν ψηφιακό δωρεάν!! 

Επεξ/σία από Alkazar21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Alkazar21 είπε

Βασικά υπάρχει κανείς που δεν έχει βάλει νυχτερινό?

Δίνεις μόνο  44€ και στο ενεργοποιεί η ΔΕΔΔΗΕ, αν έχεις παλιό μετρητή σου βάζουν ψηφιακό δωρεάν!! 

Υπαρχουν μερικοι που δεν εχουν..Δινεις αυτα τα χρηματα και σου τοποθετει νυχτερινο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Alkazar21 είπε

Βασικά υπάρχει κανείς που δεν έχει βάλει νυχτερινό?

Πολλοί μιας και νομίζουν ότι δε συμφέρει λόγω λίγου παραπάνω πάγιο (Γ1 vs Γ1Ν)

αλλα ούτε για ρυθμιζόμενες ξέρουν ούτε ότι βοηθά να μην ξεπεράσεις το οριο

 Βέβαια πολλοί νοικιάζουν και δεν μένουν και μόνιμα σε ένα σπίτι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Alkazar21 είπε

Ωραία, σφαίρα και για τα δύο

Μελέτα καλά και το όριο του ΚΟΤ (δες δλδ ποιο όριο προβλέπεται για το νοικοκυριό σου, όπως αυτό δηλώνεται στην εφορία, και ξεψάχνισε την "ανοχή" του 10% και πώς ακριβώς εφαρμόζεται) και κυρίως τα  ωράρια του νυχτερινού (διαφέρουν κατά εποχή αλλά και περιοχή) ώστε να τα εκμεταλλεύεσαι στο έπακρο, και (με τη βοήθεια του νυχτερινού) να μην χάνεις την έκπτωση ΚΟΤ. Κι από την στιγμή που θα βάλεις ΚΟΤ (αλλά πιο μετά και νυχτερινό), να παρακολουθείς το ρολόι (στην αρχή πχ εβδομαδιαία) για να δεις πώς θα πηγαίνει η κατανάλωση και αν θα μένεις εντός ορίων σε βάθος 4μήνου...

Μην πεις δηλαδή "ωραία, έβαλα ΚΟΤ, έβαλα και νυχτερινό, και αράζω"....Και τα 2 είναι καλά όπλα κατά της ακρίβειας του ρεύματος, αλλά θέλουν να μάθεις να τα χρησιμοποιείς...(Στο λέω γιατί πολλοί λένε "έχω ΚΟΤ", ΔΕΝ δίνουν προσοχή στην κατανάλωση, και δεν παίρνουν την έκπτωση,,,,,ποτέ...Τα ίδια με το νυχτερινό : έρχεται Απρίλης (ή Νοέμβρης), αλλάζουν τα ωράρια, κι αυτοί συνεχίζουν με,,,ανάποδες, για την εποχή, καταναλωτικές συνήθεις...Πχ βάζουν πλυντήριο το μεσημέρι τον Ιούνιο ή στις 23:00 τον Δεκέμβρη.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Wash ήσουν αναλυτικότατος, ευχαριστώ

Απ' όσο ξέρω τα ωραρια είναι αυτά
Θερινή περίοδος (1 Μαΐου έως 31 Οκτωβρίου): 23:00-07:00
Χειμερινή περίοδος (1 Νοεμβρίου έως 30 Απριλίου): 02:00-08:00 και 15:00-17:00

1 ώρα πριν, washcloud είπε

Κι από την στιγμή που θα βάλεις ΚΟΤ (αλλά πιο μετά και νυχτερινό)

Με παρεξέψε αν υπάρχει λόγος που λες "πιο μετά ΄νυχτερινό"

Πριν λίγες ώρες έκανα αίτηση για νυχτερινό... 
Μήπως επρεπε να κάνω πρώτα για ΚΟΤ Β?? 

Επεξ/σία από Alkazar21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...θα καταλάβεις τί εννοούσα σε κα'να 2μηνο που ακόμη δεν θα σου έχουν βάλει νέο μετρητή...:P (εκτός κι αν είσαι τυχερός και στον βάλουν γρήγορα - ουπς, κάπως ακούστηκε αυτό :ρ) (...υπ' όψιν, από τη στιγμή που πληρώσεις έχουν 10 εργάσιμες περιθώριο. Αν περάσουν, θα έχεις δικαίωμα να αιτηθείς 20€ αποζημίωση. Βέβαια θα την πάρεις στην καλύτερη σε κα'να χρόνο, αλλά....)

(όχι δεν έχει σχέση η σειρά αίτησης, don't worry. Κάνε άμεσα αίτηση ΚΟΤ)

A, επίσης, μη ξεχνάς ότι κάθε χρόνο θα πρέπει να ανανεώνεις την αίτηση για ΚΟΤ, ε.

Συγκεκριμένα, μετά την λήξη της περιόδου φορλογικών (συν της παράτασης) θα έχεις 2 μήνες περιθώριο να ανανεώσεις (μπαίνεις, ακυρώνεις την υφιστάμενη, και κάνεις νέα) για να μη χάσεις κανέναν μήνα από το ΚΟΤ (πχ, κι ας κάνεις τώρα, θα πρέπει να κανεις την διαδικασίας της αποπάνω παρένθεσης με το που θα λήξουν οι φορολογικές φέτος - τέλος Ιούνη λένε, αλλά λογικά θα παίξει παράταση, από 15 Ιούλη έως 15 Αυγούστου ξερωγώ. Θα έχεις 2 μήνες περιθώριο όπως είπα. Αν πχ η παράταση πάει μέχρι 15αύγουστο, θα πρέπει να κανεις ανανέωση μέχρι 15/10 κτλ.

* τα ωράρια δεν είναι θέμα να μου τα πεις, είναι θέμα να τα κάνεις ευαγγέλιο. Επίσης αυτά είναι τα ωράρια για την ηπειρωτική χώρα ε. Αν είσαι πχ νησί, διαφέρουν. Γενικά σιγουρέψου με το τί αντιστοιχεί σε εσένα και όπως είπαμε, μάθε τα απόξω και τήρα τα ευλαβικά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 22/05/2022 at 02:00, washcloud said:

...θα καταλάβεις τί εννοούσα σε κα'να 2μηνο που ακόμη δεν θα σου έχουν βάλει νέο μετρητή...:P (εκτός κι αν είσαι τυχερός και στον βάλουν γρήγορα - ουπς, κάπως ακούστηκε αυτό :ρ) (...υπ' όψιν, από τη στιγμή που πληρώσεις έχουν 10 εργάσιμες περιθώριο. Αν περάσουν, θα έχεις δικαίωμα να αιτηθείς 20€ αποζημίωση. Βέβαια θα την πάρεις στην καλύτερη σε κα'να χρόνο, αλλά....)

(όχι δεν έχει σχέση η σειρά αίτησης, don't worry. Κάνε άμεσα αίτηση ΚΟΤ)

που στέλνουμε για επιστροφή των 20€ και που αναφέρεται αυτό με την καθυστέρηση απο τη μεριά τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/5/2022 στις 4:23 ΜΜ, korakios είπε

1. όφελος απο ρυθμιζόμενες μιας και τιμολογούνται σαν ημερήσιες μέχρι το όριο

 

Oι ρυθμιζόμενες (δεδδηε-αδμηε) είτε χωρίς κοτ είτε με κοτ-β, χρεωνονται μόνο αυτές που έχει καταγράψει ο ημερησιος μετρητής, όχι ο νυχτερινός. 

Στο ΚΟΤ-Α νομιζω δε χρεωνονται καθόλου (εντός ορίου φυσικά).

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Στο ΚΟΤ-Α νομιζω δε χρεωνονται καθόλου (εντός ορίου φυσικά).

σωστά , σε ΚΟΤ Α το όφελος του νυχτερινού μένει στο να μην ξεπεράσει κάποιος το όριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήρα την ΔΕΗ τηλ. και μου είπαν ότι αν αλλάξω παροχο θα πρεπει να ξανακάνω αίτηση καινούρια  για ΚΟΤ. Εγώ τους είπα ότι έχω εγκεκριμένη και τη κάνω κάθε χρόνο μετά το περας το φορολογικών, καλά δεν τους ειπα? Αυτοι βέβαια μου φέρνανε συνέχεια αντίρρηση. Επισης μου ειπαν οτι την έκπτωση 30 % που έχουν στο site τη δίνει το κράτος για τη ρήτρα και μπορει να είναι και παραπάνω αναλόγως πόσο καταναλώνεις. Πάνε καλά? Τελικά @korakios ισχύει το 0.11-30% που υπάρχει στο excel ή το 30% είναι επιδότηση του κράτους? Αυτοι πάντως στο 800-900-1000 με μπερδέψανε πολύ!

Επεξ/σία από mtziris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, mtziris είπε

Πήρα την ΔΕΗ τηλ. και μου είπαν ότι αν αλλάξω παροχο θα πρεπει να ξανακάνω αίτηση καινούρια  για ΚΟΤ. Εγώ τους είπα ότι έχω εγκεκριμένη και τη κάνω κάθε χρόνο μετά το περας το φορολογικών, καλά δεν τους ειπα?

Oχι δεν τους ειπες καλα.

image.png.04e5a5d649f42bf9d83632f4355c931c.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, mtziris είπε

Τελικά @korakios ισχύει το 0.11-30% που υπάρχει στο excel ή το 30% είναι επιδότηση του κράτους?

το 30% είναι η έκπτωση της ΔΕΗ , καμία σχέση με την κρατική επιδότηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...