Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, Greg29M είπε

Εγώ σας είπα ότι που ρώτησα στο υπουργείο αλλά και η δική μου ερμηνεία από τα άρθρα που διαβάζαμε στον τύπο είναι ότι με το οι στοχευμένες επιδοτήσεις θα συνεχιστούν εννοούσαν το ΚΟΤ και όχι έξτρα επιδοτήσεις κρατικές… μακάρι να διαψευσθώ όμως και εγώ και η καθαρίστρια του υπουργείου που ενδεχομένως σήκωσε το τηλ 😂

πέρα απο την πλάκα μπορεί να εννοούσαν όντως το "επιδοτήσεις" , το κλασσικό επίδομα ΚΟΤ

Βέβαια το γιατί έγραψαν θα "συνεχιστούν" λες και άρχισαν πριν μήνες ή σαν έπαιζε σενάριο να κοπούν , κανείς δε θα μάθει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, korakios είπε

πέρα απο την πλάκα μπορεί να εννοούσαν όντως το "επιδοτήσεις" , το κλασσικό επίδομα ΚΟΤ

Βέβαια το γιατί έγραψαν θα "συνεχιστούν" λες και άρχισαν πριν μήνες ή σαν έπαιζε σενάριο να κοπούν , κανείς δε θα μάθει

Για επικοινωνιακούς λόγους φαντάζομαι! Για την προστασία των ευάλωτων συνανθρώπων μας πάνω από όλα! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, korakios said:

πέρα απο την πλάκα μπορεί να εννοούσαν όντως το "επιδοτήσεις" , το κλασσικό επίδομα ΚΟΤ

Βέβαια το γιατί έγραψαν θα "συνεχιστούν" λες και άρχισαν πριν μήνες ή σαν έπαιζε σενάριο να κοπούν , κανείς δε θα μάθει

Aν αρχίσουν οι μηνιαίες εκκαθαρίσεις θα κοπούν κι αυτές... θα χάνουμε το ΚΟΤ όταν ανάβουμε κλιματιστικό.

Για απλή κατανάλωση πχ ψυγείο, πληντύρια κλπ η έκπτωση στο ΚΟΤ-Β είναι περίπου 150 ευρώ το χρόνο. Μείον τους μήνες που θα χάσουμε λόγω κλιματιστικών... ας πούμε ότι θα παίρνουμε περίπου 75 ευρώ το χρόνο επίδομα. 😄

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, phanispal είπε

Από πού προκύπτει αυτό;

σε μεγάλα κρύα αν καις κλιματιστικό μπορεί τον έναν μήνα να ξεπεράσεις το όριο και με τη μηνιαία εκκαθάριση να χάσεις την έκπτωση ,  ενώ όταν άπλωνε η κατανάλωση στο τετράμηνο ήταν πιο χαλαρό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, κατάλαβα το σκεπτικό.

Ας πούμε εγώ με όριο 1.700 kWh το τετράμηνο, αναλογικά θα πρέπει να έχω περιθώριο για έως 425 ημερήσιες kWh/μήνα, ή 467 με το +10%, αν ισχύει ακόμα.

Είναι τόσο δύσκολο λες να κρατηθεί κάποιος κάτω απ' το όριο αν έχει νυχτερινό;

Επεξ/σία από phanispal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, phanispal said:

Από πού προκύπτει αυτό;

https://www.alfavita.gr/koinonia/436345_titloi-teloys-gia-toys-enanti-logariasmoys-reymatos-erhontai-oi-miniaies

Με το υπάρχον σύστημα φροντίζεις να μη ξεπεράσεις το όριο 4μηνου πχ 1600kw. Όμως δε καις 400kw κάθε μήνα... καις πχ 300+300 Ιούνιο+Σεπτέμβριο και 500+500 Ιούλιο+Αύγουστο λόγω κλιματιστικών. 

Αν λοιπόν λαμβάνεις εκκαθαριστικό κάθε μηνα, θα χάσεις το Κοτ για τους μήνες που έκανες υπέρβαση (σύμφωνα με την υπάρχουσα ΚΥΑ)

6 minutes ago, phanispal said:

 

Είναι τόσο δύσκολο λες να κρατηθεί κάποιος κάτω απ' το όριο αν έχει νυχτερινό;

Αν έχεις ιστορικό έναντι ενδείξεων, μπορείς να δεις πόσο εκαιγες μηνιαίως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το 'πιασα με την απάντηση του korakiou.

Ξέρουμε όμως ότι το όριο θα αλλάξει σε μηνιαίο; Γιατί αν παραμείνει στο τετράμηνο πιθανόν να μην αλλάξει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Ναι, το 'πιασα με την απάντηση του korakiou.

Ξέρουμε όμως ότι το όριο θα αλλάξει σε μηνιαίο; Γιατί αν παραμείνει στο τετράμηνο πιθανόν να μην αλλάξει κάτι.

περιμένεις να υπάρχει τάξη και αλφαδιά στην μπανανία ? μπέρδεμα θα γίνει εννοείται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, korakios είπε

περιμένεις να υπάρχει τάξη και αλφαδιά στην μπανανία ? μπέρδεμα θα γίνει εννοείται

δεν νομίζω ότι πρόκειται να ασχοληθούν +-100 κτλ kwh εκαψε παραπανω ο καθενας και να χανει ο κοσμος το κοτ... θα το λαμβανουμε κανονικα πιστευω και σε ενδεχομενη υπερβαση οριου θα χρεωνομαστε μονο το υπερβαλλον με κανονικη χρεωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, phanispal είπε

Ναι, το 'πιασα με την απάντηση του korakiou.

Ξέρουμε όμως ότι το όριο θα αλλάξει σε μηνιαίο; Γιατί αν παραμείνει στο τετράμηνο πιθανόν να μην αλλάξει κάτι.

...δεν είναι ότι το όριο θ' αλλάξει σε μηνιαίο: με την υπάρχουσα κατάσταση, ΣΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ξεκαθαρίζει αν χάνεις έκπτωση ή όχι. Συνεπώς, αν η εκκαθάριση θα γίνεται πλέον κάθε μήνα (κι αν δεν κάνουν κάτι γι' αυτό), "αναγκαστικά" θα υπάρχει "αυστηρή εφαρμογή" του μηνιαίου ορίου....

Εκτός κι αν προνοήσουν (................)  κι αλλάξουν ξερωγώ το όριο από μηνιαίο/τετραμηνιαίο σε αποκλειστικά ετήσιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 minutes ago, Greg29M said:

Σε τελικό εκαθαριστικο μου χρέωσαν ΥΚΩ για 300 από τις 800 kwh καταναλωσης σε ΚΟΤ Β. Κανονικά δεν απαλάσσεται το ΚΟΤ Β απο ΥΚΩ ;

Μάλλον ένα διάστημα φαινόταν η παροχή χωρίς ΚΟΤ... για κοίτα πήρες 800kw KOT ή 500kw;

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 14/12/2023 at 10:30, BrunoB said:
On 13/12/2023 at 14:45, ekrepali said:

Ο μόνος τρόπος να μάθουμε σίγουρα... είναι να μη κάνει κάποιος συμφορουμήτης νέα αίτηση και να περιμένει 1-2 μήνες να λάβει λογαριασμό. Ποιος θέλει να γίνει το πειραματόζωο; 😝

Θα το ρισκαρω 😁

Επιβεβαιωνω και εγω λοιπον.

Εκδοθηκε σημερα λογαριασμος 2/12/23 - 30/12/23 με μεταβαση σε ELPE 2/12 /23 χωρις νεα αιτηση ΚΟΤ. Η ELPE μου ειχε πει οτι με βλεπει ΚΟΤ αυτοματως και οντως, ουτε μια μερα χαμενη 👍

Στην ΗΔΙΚΑ ακομα δειχνει την προηγουμενη παροχη που ειχα κανει αιτηση. Και θα την δειχνει προφανως μεχρι να ξανακανω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...