Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σχετικά με το κοτ όταν γίνετε αλλαγη παρόχου, το κοίταζα λίγο στην ΦΑ που θέλω να κανω αίτηση και αναφέρει πάντως το παρακάτω. Οτι αν θες να μην το χάσεις χρειάζεται να ακυρώσεις την παλαιά αίτηση όταν ενεργ/θεις στην ΦΑ. Μάλλον ο κάθε πάροχος εχει  δικούς του όρους. 

 

ΚΟΤ.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, dimitris_p είπε

Σχετικά με το κοτ όταν γίνετε αλλαγη παρόχου, το κοίταζα λίγο στην ΦΑ που θέλω να κανω αίτηση και αναφέρει πάντως το παρακάτω. Οτι αν θες να μην το χάσεις χρειάζεται να ακυρώσεις την παλαιά αίτηση όταν ενεργ/θεις στην ΦΑ. Μάλλον ο κάθε πάροχος εχει  δικούς του όρους. 

 

ΚΟΤ.PNG

δεν πάει ανα πάροχο , έτσι είναι οι οδηγίες απο ΗΔΙΚΑ , ακύρωση αίτησης και νέα

αλλά (ξανά πάλι) , σε κάποιες περιπτώσεις οδηγεί σε λίγες μέρες χαμένες ΚΟΤ και όσοι μέχρι τώρα δεν το κάνανε , το παίρνει αυτόματα

όποιος θέλει να ασχοληθεί πάει με Συνήγορο του Πολίτη να αλάξει ο ΗΔΙΚΑ τις οδηγίες

Φυσικά ο καθένας κινείται όπως νομίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν όντως αυτό ορίζεται από ΗΔΙΚΑ, τότε όλοι οι πάροχοι είναι υποχρεωμένοι να το γνωρίζουν. Και όχι ο καθένας να λέει τα δικά του όταν τους ρωτάς και στην τελική ο καταναλωτής να μην γνωρίζει τι να κάνει. Αλλά ξέρω, Ελλάδα ζούμε θα μου πεις! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimitris_p είπε

Aν όντως αυτό ορίζεται από ΗΔΙΚΑ, τότε όλοι οι πάροχοι είναι υποχρεωμένοι να το γνωρίζουν. Και όχι ο καθένας να λέει τα δικά του όταν τους ρωτάς και στην τελική ο καταναλωτής να μην γνωρίζει τι να κάνει. Αλλά ξέρω, Ελλάδα ζούμε θα μου πεις! 

νομίζω όλοι οι πάροχοι το ίδιο λένε, ακύρωση και νέα αίτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, dimitris_p said:

Aν όντως αυτό ορίζεται από ΗΔΙΚΑ, τότε όλοι οι πάροχοι είναι υποχρεωμένοι να το γνωρίζουν.

Ανεπισήμως το λένε 2 υπάλληλοι του ΗΔΙΚΑ στο τηλέφωνο, ότι δε χρειάζεται αίτηση. Κάποιοι συμφορουμήτες το δοκίμασαν επίτηδες, κάποιοι άλλοι ξεχάστηκαν να κάνουν νέα αίτηση. Το πείραμα πέτυχε... ΔΕΗ, ΗΡΩΝ, Elpedison, Ζενίθ επιβεβαιωμένα ενημερώθηκαν χωρίς νέα αίτηση... συνεπώς κατά 99% δε θα υπάρχει  πρόβλημα στους υπόλοιπους.

Το γελοίο είναι πως όταν ρώτησα το ΗΔΙΚΑ μέσω mail μού είπανε να κάνω αίτηση... κι όταν τους απαντήσα ότι στο τηλέφωνο μου είπαν να μη κάνω, με παρέπεμψαν στις οδηγίες του site που δεν έχουν αλλαχτεί εδώ και χρόνια. Ό,τι να'ναι στη κυριολεξία...

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, ekrepali είπε

Ανεπισήμως το λένε 2 υπάλληλοι του ΗΔΙΚΑ στο τηλέφωνο, ότι δε χρειάζεται αίτηση. Κάποιοι συμφορουμήτες το δοκίμασαν επίτηδες, κάποιοι άλλοι ξεχάστηκαν να κάνουν νέα αίτηση. Το πείραμα πέτυχε... ΔΕΗ, ΗΡΩΝ, Elpedison, Ζενίθ επιβεβαιωμένα ενημερώθηκαν χωρίς νέα αίτηση... συνεπώς κατά 99% δε θα υπάρχει  πρόβλημα στους υπόλοιπους.

Το γελοίο είναι πως όταν ρώτησα το ΗΔΙΚΑ μέσω mail μού είπανε να κάνω αίτηση... κι όταν τους απαντήσα ότι στο τηλέφωνο μου είπαν να μη κάνω, με παρέπεμψαν στις οδηγίες του site που δεν έχουν αλλαχτεί εδώ και χρόνια. Ό,τι να'ναι στη κυριολεξία...

Πραγματικά οτι ναναι απαντάνε. Και εγω που ρώτησα ΗΔΙΚΑ μου είπαν οτι δεν χρειάζεται νεα και να την κανω μονο οταν έρθει η ημερομηνία κανονικα. Γιατί ο αριθμός παραμένει ο ίδιος και αλλάζει βασικά μόνο το τελευταιο νούμερο, αρα στο σύστημα ετσι κι αλλιώς η αιτηση ειναι εγκεκριμένη. Αντε βγάλε άκρη.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, dimitris_p said:

Και εγω που ρώτησα ΗΔΙΚΑ μου είπαν οτι δεν χρειάζεται νεα και να την κανω μονο οταν έρθει η ημερομηνία κανονικα. Γιατί ο αριθμός παραμένει ο ίδιος και αλλάζει βασικά μόνο το τελευταιο νούμερο, αρα στο σύστημα ετσι κι αλλιώς η αιτηση ειναι εγκεκριμένη. Αντε βγάλε άκρη.....

Είναι δοκιμασμένο ότι λειτουργεί, οπότε κάντο έτσι για να μη χάσεις ούτε 1 μέρα ΚΟΤ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nlogginidis είπε

Στην ιστοσελίδα δεν έχουν ενημερώσει κάτι για το κοτ γ. Έχει υποβάλλει κανείς αίτηση;

Τώρα μπήκα κ είδα είχε επιλογή κοτ γ .

Περιμένω το πιστοποιητικό που χρειάζεται από ΑΣΠΕ για να προχωρήσω στην αίτηση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, supermarioarv είπε

Τώρα μπήκα κ είδα είχε επιλογή κοτ γ .

Περιμένω το πιστοποιητικό που χρειάζεται από ΑΣΠΕ για να προχωρήσω στην αίτηση

Όντως ισχύει. Το είχα έτοιμο της ΑΣΠΕ το πιστοποιητικό και την έκανα την αίτηση. Θέλει λέει 2-3 εργάσιμες μέρες για να εγκριθεί. Είναι σε κατάσταση "προς έγκριση". Μάλλον θα χαθουν αυτές οι μέρες από κοτ γιατί ακυρώνεις την παλιά για να κάνεις νεα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...