Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Το ΗΔΙΚΑ τραβάει στοιχεία από Ε9 και Ε1. Μόνο ο ιδιοκτήτης του σπιτιού μπορεί να κάνει αίτηση για ΚΟΤ, δηλαδή εσύ.

 

 

μα εγω δεν ειμαι ο ιδιοκτητης απλως εχει γινει δωρεαν παραχωρηση σε εμενα στο ε9 ειναι της μανας μου το ακινητο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, eidikos33 είπε

μα εγω δεν ειμαι ο ιδιοκτητης απλως εχει γινει δωρεαν παραχωρηση σε εμενα στο ε9 ειναι της μανας μου το ακινητο

Δεν είπες ότι πέρυσι είχες ΚΟΤ; Ως τι;  Δε γίνεται να έκανες αίτηση ως φιλοξενούμενος, άρα εσύ φαίνεσαι ιδιοκτήτης. Δεν έχεις τη ψιλή κυριότητα; Δεν το δηλώνεις κι εσύ το σπίτι στο Ε9;

edit: Ας απαντήσει κάποιος άλλο άμα ξέρει από λογιστικά.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δεν είπες ότι πέρυσι είχες ΚΟΤ; Ως τι;  Δε γίνεται να έκανες αίτηση ως φιλοξενούμενος, άρα εσύ φαίνεσαι ιδιοκτήτης. Δεν έχεις τη ψιλή κυριότητα; Δεν το δηλώνεις κι εσύ το σπίτι στο Ε9;

edit: Ας απαντήσει κάποιος άλλο άμα ξέρει από λογιστικά.

οχι δεν το δηλωνω στο ε9 αφου εγω απλα σε εμενα ειναι δωρεαν παραχωρημενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ... δωρεάν παραχωρημένο σε σένα. Ας πούμε ότι είσαι δηλωμένος φιλοξενούμενος. Μόνος σου μένεις σ'αυτό το σπίτι;

Η μάνα σου μένει στο ίδιο σπίτι ή σε άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΟΚ, δε γίνεται λοιπόν. ΤΟ ΗΔΙΚΑ τραβάει στοιχεία απ'τα νοικοκυριά. Κοιτάει απ'το Ε1 πού έμενε ο καθένας πέρυσι, ώστε να τραβήξει οικονομικά στοιχεία και να υπολογίσει τα όρια σε κιλοβατώρες.

Για το ΚΟΤ η μητέρα σου μπορεί μόνο να δώσει συνέναιση στον ιδιοκτήτη του άλλου σπιτιού, ώστε να πάρει εκείνος το ΚΟΤ.

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/9/2021 στις 9:23 ΜΜ, akis_supernatural είπε

Οι γονεις μ ειχαν μπει περυσι  στο κοινωνικο, τωρα θα πρεπει να κανουν παλι αιτηση? Ή ανανεωνεται αυτοματα?

καθε χρονο πρεπει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωριζει κανεις η του εχει τυχη το εξης: 

Κοτ Α ενεργη αιτηση. 28/8 κανω αιτηση μεσω ebill και ενεργοποιητε το myhomeonline. 28/09/2021 κανω απευθειας αιτηση για Κοτ Α ξανα οπως αναφερετε για τις ενεργες αιτησεις μετα την ληξη των φορολογικων δηλωσεων και εγκρινετε κατευθειαν. Η δεη εκδίδει λογαριασμο την 1/10/2021 για διαστημα 28/08 εως 23/9/2021 με μετρηση που εβαλα μονος μου μεσω του ebill αναφερει στο λογαραισμο πανω τιμολογιο: myHome Online ΚΟΤ Α αλλα δεν εχει την εκτπωση του Κοτ καθολου για το παραπανω διαστημα. Θα επρεπε να την εχει η υπαρχει συστιμικο λαθος για την ακυρωση και ξανα αιτηση του κοτ που εγινε οπως αναφερει οτι πρεπει να γινει ο νομος ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Greek είπε

Γνωριζει κανεις η του εχει τυχη το εξης: 

Κοτ Α ενεργη αιτηση. 28/8 κανω αιτηση μεσω ebill και ενεργοποιητε το myhomeonline. 28/09/2021 κανω απευθειας αιτηση για Κοτ Α ξανα οπως αναφερετε για τις ενεργες αιτησεις μετα την ληξη των φορολογικων δηλωσεων και εγκρινετε κατευθειαν. Η δεη εκδίδει λογαριασμο την 1/10/2021 για διαστημα 28/08 εως 23/9/2021 με μετρηση που εβαλα μονος μου μεσω του ebill αναφερει στο λογαραισμο πανω τιμολογιο: myHome Online ΚΟΤ Α αλλα δεν εχει την εκτπωση του Κοτ καθολου για το παραπανω διαστημα. Θα επρεπε να την εχει η υπαρχει συστιμικο λαθος για την ακυρωση και ξανα αιτηση του κοτ που εγινε οπως αναφερει οτι πρεπει να γινει ο νομος ? 

Πήγαινε στο site του ΔΕΔΔΗΕ για τα πιστοποιητικά ηλεκτρολόγου:

https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/#

Βάλε τον αριθμό παροχής (τα πρώτα 9 ψηφία) και κάνε αναζήτηση.

Θα σου εμφανίσει από κάτω τον τωρινό αριθμό παροχής (όλα τα 11 ψηφία).

Όταν κάνεις αλλαγή παρόχου ή αλλαγή ονόματος αλλάζει το11ο ψηφίο. Οπότε αν έκανες αίτηση για ΚΟΤ με λάθος το 11ο ψηφίο, δε παίρνεις ΚΟΤ.

Δεν πάει αλλού το μυαλό μου γιατί δεν πήρες ΚΟΤ.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Greek είπε

Γνωριζει κανεις η του εχει τυχη το εξης: 

Κοτ Α ενεργη αιτηση. 28/8 κανω αιτηση μεσω ebill και ενεργοποιητε το myhomeonline. 28/09/2021 κανω απευθειας αιτηση για Κοτ Α ξανα οπως αναφερετε για τις ενεργες αιτησεις μετα την ληξη των φορολογικων δηλωσεων και εγκρινετε κατευθειαν. Η δεη εκδίδει λογαριασμο την 1/10/2021 για διαστημα 28/08 εως 23/9/2021 με μετρηση που εβαλα μονος μου μεσω του ebill αναφερει στο λογαραισμο πανω τιμολογιο: myHome Online ΚΟΤ Α αλλα δεν εχει την εκτπωση του Κοτ καθολου για το παραπανω διαστημα. Θα επρεπε να την εχει η υπαρχει συστιμικο λαθος για την ακυρωση και ξανα αιτηση του κοτ που εγινε οπως αναφερει οτι πρεπει να γινει ο νομος ? 

μήπως ξεπέρασες της κιλοβατόρες του ΚΟΤ και έτσι δεν μπήκε η έκπτωση;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, asdfnikos είπε

μήπως ξεπέρασες της κιλοβατόρες του ΚΟΤ και έτσι δεν μπήκε η έκπτωση;

Ω ναι, είναι κι αυτό! Επιτρέπεται μέχρι 10% υπέρβαση, αρκεί να κάψεις λιγότερο τον υπόλοιπο χρόνο.

Οπότε πρώτα πολλαπλασιάζεις το όριο του ΚΟΤ * 1.1

Ας ονομάσουμε το αποτέλεσμα Χ

Το όριο Χ ισχύει για περίοδο 120 ημερών. Για τις 27 μέρες που ήταν η κατανάλωση σου, το όριο για ΚΟΤ είναι:

Όριο = Χ * 27 / 120

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η ΔΕΗ σε λογαριασμό με 1477 kwh για 115 ημέρες και όριο ΚΟΤ 1400, έδωσε έκπτωση στις 1342 (1400*115/120) παρόλο που όλο το υπόλοιπο διάστημα ήταν πολύ κάτω από το όριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα...μια ερώτηση λόγο πρώτης επαφής με δικό μ σπίτι...(σίγουρα έχει ξαναγίνει η ερώτηση) έκανα από Μάιο 2021 είμαι στη ΔΕΗ...και έχω κάνει πολλές αιτήσεις για ΚΟΤ αλλά απόρριψη μόνο...ισχύει ότι επειδή φαίνομαι φιλοξενούμενος για το 2020 για αυτό δεν μου το εγκρίνουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Billar990repl είπε

Καλησπέρα...μια ερώτηση λόγο πρώτης επαφής με δικό μ σπίτι...(σίγουρα έχει ξαναγίνει η ερώτηση) έκανα από Μάιο 2021 είμαι στη ΔΕΗ...και έχω κάνει πολλές αιτήσεις για ΚΟΤ αλλά απόρριψη μόνο...ισχύει ότι επειδή φαίνομαι φιλοξενούμενος για το 2020 για αυτό δεν μου το εγκρίνουν?

Ε ναι φυσικα... Εννοειται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...