Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  

1 ώρα πριν, antykaps είπε

Μετα την αυξηση της ELIN ,mόλις εκανα  ηλ. αίτηση για το Online

Ημουν ΚΟΤ Β

Τι κανω αφου εγκριθει η αιτηση ?


Παίρνεις τηλέφωνο τον ΔΕΔΔΗΕ να δεις αν έχει αλλάξει το τελευταίο ψηφίο της παροχής. Αν έχει αλλάξει, κάνεις νέα αίτηση στο ΚΟΤ (ακυρώνεται η παλιά αυτόματα). Αν δεν έχει αλλάξει, δε κάνεις νέα αίτηση. Εννοείται ότι σε περίπτωση που δεν έκανες νέα αίτηση μετά τη λήξη φορολογικών δηλώσεων θα πρέπει να το κάνεις μέχρι τις 15/11.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, Specs είπε

υπηρξε-υπαρχει προγραμμα που να μην χανεις το ΚΟΤ λογω υπερβασης(η να μην το χανεις ολο...) ?

 

2 ώρες πριν, korakios είπε

όχι γιατί οι χρεώσεις και υπερβάσεις ορίζονται κοινές βαση νομοθεσίας .

Δεν υπαρχει προγραμμα αλλα συμβαινει σε ελαχιστες περιπτωσεις οπως η δικη μου που εχω ατομο με μηχανικη υποστηριξη.

Μεχρι το οριο που εχω υπολογιζεται κανονικα με εκπτωση ΚΟΤ ακομη κι αν το ξεπερασω και απο εκει και μετα με την τιμη της κιλοβατωρας του προγραμματος που εχω υπολογιζονται ολες οι υπολοιπες κιλοβατωρες(αυτες που εχω καψει αφου ξεπερασα το οριο μου δηλαδη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

  


Παίρνεις τηλέφωνο τον ΔΕΔΔΗΕ να δεις αν έχει αλλάξει το τελευταίο ψηφίο της παροχής. Αν έχει αλλάξει, κάνεις νέα αίτηση στο ΚΟΤ (ακυρώνεται η παλιά αυτόματα). Αν δεν έχει αλλάξει, δε κάνεις νέα αίτηση. Εννοείται ότι σε περίπτωση που δεν έκανες νέα αίτηση μετά τη λήξη φορολογικών δηλώσεων θα πρέπει να το κάνεις μέχρι τις 15/11.

Θα περιμενω να δω τι θα γινει με την NRG κι αν θα κανει χαμο οπως η Ελιν και μας τα αλλαξει ολα μεχρι τις 15/11 και μετα θα κανω την αιτηση για ΚΟΤ για να μην ακυρωνω δυο φορες και μετα ξανακανω.

Θα βαλω και 7-8 υπενθυμισεις απο τις 5/11 και μετα μην χασω καμια προθεσμια και μετα ψαχνω για ιδρυμα να μπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Θα περιμενω να δω τι θα γινει με την NRG κι αν θα κανει χαμο οπως η Ελιν και μας τα αλλαξει ολα μεχρι τις 15/11 και μετα θα κανω την αιτηση για ΚΟΤ για να μην ακυρωνω δυο φορες και μετα ξανακανω.

Θα βαλω και 7-8 υπενθυμισεις απο τις 5/11 και μετα μην χασω καμια προθεσμια και μετα ψαχνω για ιδρυμα να μπω.

εκανα και εγω αιτηση για deh online μολις, την αιτηση κοτ ποτε πρεπει να την ακυρωσω και να την ξανακανω,οταν εγκριθει απο δεη η και τωρα στο ενδιαμεσο? ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Exει διαπιστωσει κανεις αν λειτουργει σωστα το συγκριτικο οργανο της ΡΑΕ?

https://www.energycost.gr/search-compare/el/search-compare/electricity/electricity/compare

Η μονο σε μενα βγαινουν τερατωδη λαθη?

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, scarface5323 είπε

εκανα και εγω αιτηση για deh online μολις, την αιτηση κοτ ποτε πρεπει να την ακυρωσω και να την ξανακανω,οταν εγκριθει απο δεη η και τωρα στο ενδιαμεσο? ευχαριστω

Διαβασε λιγο παραπανω τι εγραψε ο ekrepali να μην ξαναγραφουμε τα ιδια καθε δυο τρια μηνυματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Specs είπε

Exει διαπιστωσει κανεις αν λειτουργει σωστα το συγκριτικο οργανο της ΡΑΕ?

https://www.energycost.gr/search-compare/el/search-compare/electricity/electricity/compare

Η μονο σε μενα βγαινουν τερατωδη λαθη?

δες το πειραματικό excel (κάνε όμως επαλήθευση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, korakios είπε

δες το πειραματικό excel (κάνε όμως επαλήθευση)

Ευχαριστω,το εχω δει ,το εχω δουλεψει και βασει αυτου αποφασισα κι εκανα 3 αιτησεις για ΔΕΗ Home Online.Ελαφρως φτηνοτερη απο την ΔΕΗ ηταν η Efaenergy Home Fixed,αλλα αν επιμερισεις και τα 30 ευρω δωρο της ΔΕΗ καθως και την αλλεργια μου να μπλεξω με "παροχους" και διαδικασιες με ψιλα γραμματα,καθως ημουν ηδη ΔΕΗ Γ1Ν με λιγα κλικ επελεξα να παραμεινω ΔΕΗ.

Το excel παντως ειναι ποιημα...και το εφερα και στα δικα μου δεδομενα και προσθεσα μια σελιδα που να βλεπω τις τελικες τιμες κιλοβατωρας,το βασικο δηλαδη μιας και οταν μας ρωταει καποιος τι να υπολογισει για κιλοβατωρα,συνηθως πεφτουμε στην παγιδα συζητησης μονο για τις ανταγωνιστικες χρεωσεις,οι οποιες αποτελουν απο 40% εως 70% του συνολου.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1Azg5sU8JwIaWu71dFgtEP1SmrVSqY3APcq2FqGfHA5A/edit?usp=sharing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Specs είπε

το εφερα και στα δικα μου δεδομενα και προσθεσα μια σελιδα που να βλεπω τις τελικες τιμες κιλοβατωρας

πολύ ωραίο , απλά έχεις βάλει ίδιες νυχτερινές και ημερήσιες κατανάλωση και αν και είμαι σίγουρος οτι δεν κάνεις λάθος , αν έχεις ημερήσιο τις νυχτερινές τις αφήνεις μηδέν :)

(το Γ1 είναι ~0,14 πλέον περίπου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

πολύ ωραίο , απλά έχεις βάλει ίδιες νυχτερινές και ημερήσιες κατανάλωση και αν και είμαι σίγουρος οτι δεν κάνεις λάθος , αν έχεις ημερήσιο τις νυχτερινές τις αφήνεις μηδέν :)

(το Γ1 είναι ~0,14 πλέον περίπου)

Στο φυλλο  με τις τελικες,εχω παρει ολες τις εκδοχες,απο ολες ημερα και με ΚΟΤ η οχι,ολες νυχτα ,ΚΟΤ και μη και τελος 50-50.

Η ουσια ειναι οτι το excel σου λειτουργει αψογα και αν δεν βαλουν και αλλα κολπα στην εξισωση τα τζιμανια των προμηθευτων(πχ κληρωση σπιτιου ειδα!) θα συνεχισει να λειτουργει...

Υποχρεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Specs είπε

Η ουσια ειναι οτι το excel σου λειτουργει αψογα

ευχαριστώ που το τεκαρες , πάντως δεν πιάνει σε ΚΟΤ τη περίπτωση που ξεπερνάς μεν το όριο μια φορά αλλά ετήσια είσαι στα όρια

όπως επίσης δεν ξέρω αν είσαι μέσα στο +10% ορίου μπορείς να κάνεις τη μικρή υπέρβαση όλα τα τετράμηνα

α, και αν τυχών ξαναβγεί σταθερό με μικρή κιλοβατώρα <0,075 , σε ΚΟΤ Α θα βγει αρνητικό !

Θέλει να βάλω μια IF, αλλά βαριέμαι και το αφήνω όταν θα χρειαστεί :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, korakios είπε

πάντως δεν πιάνει σε ΚΟΤ τη περίπτωση που ξεπερνάς μεν το όριο μια φορά αλλά ετήσια είσαι στα όρια

Αν καθε φορα που πειραζουν το ΚΟΤ στις παραμετρους τους,οι διεστραμενοι κατ εμε αρμοδιοι,με τις τοσες υποπαραγραφους πλεον,στην κατευθυνση του να μειωνονται οι δικαιουχοι αλλα με μη εμφανη τροπο, εσυ πρεπει να φτιαχνεις  μια εξισωση υπολογισμου που αν μπορεις,αδικεισαι,η ΝΑΣΑ ψαχνει τετοιους!

Το εχουν τερματισει πλεον...η βασικη αδικια παραμενει το να χανει καποιος ολη την εκπτωση επειδη υπερεβη το οριο.

Σαν να χανεις το αφορολογητο των πρωτων ποσων στο εισοδημα,αν υπερβαινεις και 1 ευρω το οριο!

Μπορουσε απλα να επιδοτει με ΚΟΤ τις εκαστοτε κιλοβατωρες και οι υπερ του οριου με την τιμη του προγραμματος...τοσο απλο και δικαιο.

Εγω εχω ξεφυγει πολυ καιρο πια απο το 10% του οριου!

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, eidikos33 είπε

αν δεν δικαιουμαι κοτ φετος ενω εχω εγκεκριμενη αιτηση με συμφερει να περιμενω ωστε να υποβαλω για φετος η δεν παιζει ρολο?

ο γιος μου που εχασε ΚΕΑ αρα και ΚΟΤ Α,θα κανει την αιτηση για ΚΟΤ Β ,την τελευταια μερα,καπου 15 Νοεμβρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 λεπτό πριν, bill27 είπε

Παιδιά σόρρυ που το ρωτάω εδώ, έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι,αν είσαι κοτβ καί έχεις έκπτωση σε 1400 kwh το 4μηνο αν ξεπεράσεις τίς 1400 τότε τί γίνεται; χάνεις εντελώς την έκπτωση τού κοτ? Η στις υπόλοιπες χρεώνεται κανονική τιμή;;;

το χάνεις εκτός αν στα υπόλοιπα τετράμηνα δεν περάσεις το όριο όπου και εφαρμόζεται μέχρι το όριο

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...