Προς το περιεχόμενο

Citroen c2 δεν παίρνει μπροστά εύκολα


Alexis407

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το τελευταίο καιρό έχω το εξής πρόβλημα,δ παίρνει μπροστά αν είναι παγωμένο ενώ δουλεύουν όλα κομπλέκ δεν βγάζει κάποιο σφάλμα, προσπαθώ 4,5 φορές για να πάρει, άλλες φορές παίρνει αμέσως, το έβαλα σε λεξια τπτ το αμάξι αστέρι, έχω κοιτάξει τα πάντα από μπαταρία, τρόμπα βενζίνης πολλαπλ/τη, πεταλούδα γκαζιου τπτ όλα κομπλέ, στο δρόμο συμπεριφορά άψογη, πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω προχθές με το κρύο το πρωί πήρε με την 10η και βάλε...

Αν έχει κάποιος συναντήσει κάτι παρόμοιο κ βρήκε λύση η βοήθεια του θα ήταν πολύτιμη....

Ευχαριστώ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφόσον στο κάνει στο κρύο , φαίνεται να είναι η μπαταρία. δεν αρκεί μόνο να μετρήσεις το φορτίο της αλλά και αν το κραταει την ώρα που μιζάρεις. αυτό είναι το amperage. μπορεί η μπαταρία φαινομενικώς να έχει φορτίο αλλά να μην μπορεί να το κρατήσει. 

2. δες τους διακόπτες της μίζας. αυτοί είναι πίσω από την κλειδαρία που βάζει το κλειδί για να πάρει μπρος. ρίξε  σπρέϊ επαφών μέσα στην κλειδαριά και άστο για λίγη ώρα μέχρι να κυκλοφορήσει το υγρό. εάν πάρει με τη μία μπροστά τότε θες αλλαγή επφών στο διακόπτη της μίζας.

3. τσέκαρε την ίδια τη μίζα μέσα στο χώρο της μηχανής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλαξα μπαταρία παιδιά κ παρακολουθώ, ήθελε αλλαγή τελικά αλλά δεν έχω ηρεμήσει ότι βρήκα την βλάβη που το προκαλεί, θα το παρακολουθώ κ σε περίπτωση που έχω τα ίδια πάω για καθαρισμό πεταλούδας, κ ακολουθεί αισθητήρα ψυχρής....... Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια όλους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα παρομοιο προβλημα σε οπελ κορσα αλλα ο μαστορας δεν μπορούσε να μου βρει την βλάβη.

Εγω υποψιαζόμουνα την τρομπα βενζίνης αλλα δεν ήμουν και σίγουρος γιατι οταν γύριζα τον διακόπτη η τρομπα

ακουγόταν να δουλεύει. Τελικα μετα απο μερικους μηνες η τρομπα βενζινης σταμάτησε εντελώς να δουλεύει, την άλλαξα

και λύθηκε το πρόβλημα. Απ οτι μου ειπαν η χαλασμένη τρόμπα ειχε μεσα νερό, πιθανόν απο νοθευμένη βενζίνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι alkis13 αυτό θα κάνω.

Τρόμπα έλεγα κ εγω αλλά είναι κομπλέ μέχρι στιγμής.... Δεν δείχνει κάτι... Θα δούμε..... Υπομονή θέλει

Επίσης κοίτα τα μπουζιά μα δε κοστίζουν κάτι και τα μπεκ αν θελουν καθαρισμα. Αλλιως φοβαμαι πολλαπλασιαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα παρομοιο προβλημα σε οπελ κορσα αλλα ο μαστορας δεν μπορούσε να μου βρει την βλάβη.

Εγω υποψιαζόμουνα την τρομπα βενζίνης αλλα δεν ήμουν και σίγουρος γιατι οταν γύριζα τον διακόπτη η τρομπα

ακουγόταν να δουλεύει. Τελικα μετα απο μερικους μηνες η τρομπα βενζινης σταμάτησε εντελώς να δουλεύει, την άλλαξα

και λύθηκε το πρόβλημα. Απ οτι μου ειπαν η χαλασμένη τρόμπα ειχε μεσα νερό, πιθανόν απο νοθευμένη βενζίνη.

Εάν έχεις το Corsa C είναι συχνό φαινόμενο η τρόμπα βενζίνης να τα φτύνει.Εγω άλλαξα στις 90.000χλμ.

Τσέκαρε όπως είπαν και τα υπόλοιπα μέλη βαλβίδα ψυχρής εκκίνησης.Τήν μίζα την έχει καθαρίσει πότε?Καρβουνάκια έχεις αλλάξει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...