Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 hours ago, Joshua21 said:

Αυτό στα bold πως ακριβώς προκύπτει? Ο εκκαθαριστικός βγαίνει μερικές ημέρες μετά την προγραμματισμένη καταμέτρηση από τον ΔΕΔΔΗΕ, ασχέτως πότε πήρες την παροχή στο όνομα σου ή πότε ξεκίνησε η μίσθωση.

Αν θες πες μας πότε είναι η επόμενη καταμέτρηση για να σου πούμε πότε περίπου θα βγει ο επόμενος εκκαθαριστικός.

Επομενη καταμετρηση ειναι τελος Σεπτεμβρη γι αυτο εγραψα χοντρικα οτι 1/10 θα βγει εκκαθαριστικος.

 

Το ερωτημα ειναι αν Ιουνιος-Αυγουστος θα χρεωθουν με ημερησια τιμη και Σεπτεμβρης θα χρεωθει ημερησια και νυχτερινη. Ελπιζω να ειναι κατανοητο το ερωτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 hours ago, jpsih said:

Επομενη καταμετρηση ειναι τελος Σεπτεμβρη γι αυτο εγραψα χοντρικα οτι 1/10 θα βγει εκκαθαριστικος.

Άρα υποθέτεις ότι θα βγει αρχές Οκτώβρη, έτσι μάλιστα.

5 hours ago, jpsih said:

Το ερωτημα ειναι αν Ιουνιος-Αυγουστος θα χρεωθουν με ημερησια τιμη και Σεπτεμβρης θα χρεωθει ημερησια και νυχτερινη. Ελπιζω να ειναι κατανοητο το ερωτημα.

Τώρα είναι κατανοητό το ερώτημα, πριν δεν ήταν.

Οι τεχνικοί που άλλαξαν τον μετρητή κράτησαν την ένδειξη του παλιού και την έδωσαν στον ΔΕΔΔΗΕ, οπότε ότι κατανάλωσες μέχρι και 01/09 θα το χρεωθείς με ημερήσιο τιμολόγιο, και από 01/09 και μετά με ημέρας + νύχτας.

Ή τουλάχιστον έτσι προβλέπεται, γιατί στην πράξη δεν είναι λίγες οι φορές που ο ΔΕΔΔΗΕ αργεί πάρα πολύ να ενημερώσει τα συστήματα του με αποτέλεσμα είτε να μην δώσει καν ένδειξη για εκκαθαριστικό στον πάροχο, είτε να δώσει μηδενική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι στο θέμα συγκλονισμένος..

Έλειπα κάποιες ημέρες εκτός και σήμερα βρήκα τον ηλεκτρονικό μετρητή εγκατεστημένο. Δεν ξέρω αν έπαιξε κάποιο ρόλο το παράπονο που έστειλα μέσω της φόρμας επικοινωνίας στη σελίδα της ΔΕΔΔΗΕ και τους έγραψα εννοείται ότι θα προχωρήσω με καταγγελία στις αρμόδιες αρχές κλπ κλπ…

Χονδρικά σε 1 μήνα, not bad.

ΔΕΔΔΗΕ Φιλοθέης - Κηφισίας αυτό.

Ανάβει το λαμπάκι PWR και το NET αναβοσβήνει. Έχει και ένα alarm αναμμένο, ελπίζω να μην είναι κάτι…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, kostantisgr είπε

Επανέρχομαι στο θέμα συγκλονισμένος..

Έλειπα κάποιες ημέρες εκτός και σήμερα βρήκα τον ηλεκτρονικό μετρητή εγκατεστημένο. Δεν ξέρω αν έπαιξε κάποιο ρόλο το παράπονο που έστειλα μέσω της φόρμας επικοινωνίας στη σελίδα της ΔΕΔΔΗΕ και τους έγραψα εννοείται ότι θα προχωρήσω με καταγγελία στις αρμόδιες αρχές κλπ κλπ…

Χονδρικά σε 1 μήνα, not bad.

ΔΕΔΔΗΕ Φιλοθέης - Κηφισίας αυτό.

Ανάβει το λαμπάκι PWR και το NET αναβοσβήνει. Έχει και ένα alarm αναμμένο, ελπίζω να μην είναι κάτι…

Είδες που φώναζες.. Δεν είναι πρόβλημα που  είναι αναμμένο το alarm.. 

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, kostantisgr είπε

Επανέρχομαι στο θέμα συγκλονισμένος..

Έλειπα κάποιες ημέρες εκτός και σήμερα βρήκα τον ηλεκτρονικό μετρητή εγκατεστημένο. Δεν ξέρω αν έπαιξε κάποιο ρόλο το παράπονο που έστειλα μέσω της φόρμας επικοινωνίας στη σελίδα της ΔΕΔΔΗΕ και τους έγραψα εννοείται ότι θα προχωρήσω με καταγγελία στις αρμόδιες αρχές κλπ κλπ…

Χονδρικά σε 1 μήνα, not bad.

ΔΕΔΔΗΕ Φιλοθέης - Κηφισίας αυτό.

Ανάβει το λαμπάκι PWR και το NET αναβοσβήνει. Έχει και ένα alarm αναμμένο, ελπίζω να μην είναι κάτι…

την 20ρικο της αποζημίωση να έχεις το νου σου να πάρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, korakios είπε

την 20ρικο της αποζημίωση να έχεις το νου σου να πάρεις

Ναι εχω δει ότι λόγω μη τήρησης ΕΧΕ, δικαιούμαι ένα 20 αρικο.

Αυτο πιστώνεται σε λογαριασμό της ΔΕΗ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostantisgr είπε

Αυτο πιστώνεται σε λογαριασμό της ΔΕΗ;

στο λογαριασμό του πάροχου που είσαι , αν είσαι στη ΔΕΗ τότε ναι , εκεί

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εξης απορια, την οποια και ξεχασα να διατυπωσω παραπανω.

Η ΔΕΔΔΗΕ ενημερωνει την ΔΕΗ για την ενεργοποιηση του νυκτερινου, και εαν ναι, μετα απο ποσο καιρο;

Προς το παρον βλεπω στο self-metering να μου εμφανίζεται η επιλογή να καταχωρήσω μονο την κατανάλωση ημερας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, kostantisgr said:

Εχω την εξης απορια, την οποια και ξεχασα να διατυπωσω παραπανω.

Η ΔΕΔΔΗΕ ενημερωνει την ΔΕΗ για την ενεργοποιηση του νυκτερινου, και εαν ναι, μετα απο ποσο καιρο;

Προς το παρον βλεπω στο self-metering να μου εμφανίζεται η επιλογή να καταχωρήσω μονο την κατανάλωση ημερας.

Θεωρητικά την ενημερώνει αφού πραγματοποιηθεί η επόμενη προγραμματισμένη καταμέτρηση.

59 minutes ago, takoulou said:

Είδες που φώναζες..

Τα ζώα μου αργά... Εγγυημένη υπηρεσία έως 20 ημέρες την διεκπεραίωσαν σε 30, αντικειμενικά αυτό λέγεται καθυστέρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/9/2023 στις 6:22 ΜΜ, Joshua21 είπε

Θεωρητικά την ενημερώνει αφού πραγματοποιηθεί η επόμενη προγραμματισμένη καταμέτρηση.

Τα ζώα μου αργά... Εγγυημένη υπηρεσία έως 20 ημέρες την διεκπεραίωσαν σε 30, αντικειμενικά αυτό λέγεται καθυστέρηση.

Εμένα ένα 6μηνο μετά και από τότε που μπήκε ο μετρητής νυχτερινού τέλη Μαίου και ήρθε ο εκκαθαριστικός ΔΕΗ με τις παλιές μετρήσεις δεν έχει ξαναέρθει κανένας λογαριασμός, παίρνω τηλ τη ΔΕΗ και το ΔΕΔΔΗΕ και με έχουν κάνει μπαλάκι, ο ένας κατηγορεί τον άλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, kstgr said:

Εμένα ένα 6μηνο μετά και από τότε που μπήκε ο μετρητής νυχτερινού τέλη Μαίου και ήρθε ο εκκαθαριστικός ΔΕΗ με τις παλιές μετρήσεις δεν έχει ξαναέρθει κανένας λογαριασμός, παίρνω τηλ τη ΔΕΗ και το ΔΕΔΔΗΕ και με έχουν κάνει μπαλάκι, ο ένας κατηγορεί τον άλλο...

Συνηθισμένο αυτό που περιγράφεις, έχει αναφερθεί άπειρες φορές εδώ στο insomnia, και εγώ το έχω πάθει.

Η λύση είναι να επικοινωνήσεις με το τοπικό παράρτημα ΔΕΔΔΗΕ ώστε να ασχοληθεί κάποιος με την περίπτωση σου και να περάσει στο σύστημα τους τους νέους αριθμούς μετρητών, όπως επίσης και να τους στείλει μαζί με διορθωτικές ενδείξεις στην ΔΕΗ. Η εξ. πελατών ΔΕΔΔΗΕ δεν βοηθάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, kstgr είπε

Εμένα ένα 6μηνο μετά και από τότε που μπήκε ο μετρητής νυχτερινού τέλη Μαίου και ήρθε ο εκκαθαριστικός ΔΕΗ με τις παλιές μετρήσεις δεν έχει ξαναέρθει κανένας λογαριασμός, παίρνω τηλ τη ΔΕΗ και το ΔΕΔΔΗΕ και με έχουν κάνει μπαλάκι, ο ένας κατηγορεί τον άλλο...

αίτημα επικοινωνίας στη σελίδα του ΔΕΔΔΗΕ και myrae

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kstgr είπε

Εμένα ένα 6μηνο μετά και από τότε που μπήκε ο μετρητής νυχτερινού τέλη Μαίου και ήρθε ο εκκαθαριστικός ΔΕΗ με τις παλιές μετρήσεις δεν έχει ξαναέρθει κανένας λογαριασμός, παίρνω τηλ τη ΔΕΗ και το ΔΕΔΔΗΕ και με έχουν κάνει μπαλάκι, ο ένας κατηγορεί τον άλλο...

Αν έχει γίνει η τακτική καταμέτρηση; Πότε έγινε.. Από τότε περνάνε τα στοιχεία της αλλαγής μέσα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά συγγνώμη αν είμαι offtopic, αλλά δεν ξέρω που αλλού να το βάλω.

3 μήνες προσπαθώ με τα ρεμάλια του ΔΕΔΔΗΕ να ολοκληρώσω μια μείωση Σ.Ι. από 35kva σε 15kva. Γίνανε όλα, πλήρωσα, μου βγάλανε την πίστη σε όλα επί 3 μήνες, ήρθανε με τα 1000 ζόρια αλλάξανε 2 ασφάλειες πριν 2 βδομάδες και έκτοτε...τίποτα. Συστημικά στο γνωστό σημείο για τις ΥΔΕ η παροχή δείχνει ακόμα 35kva. Έχω πάρει τηλεφωνικά 2 φορές, καταχωρούν το αίτημα, παρόλ' αυτά δεν προχωράει τίποτα. Υπάρχει απόλυτη αδυναμία επικοινωνίας με ΔΕΔΔΗΕ της περιοχής, δεν έχουν τηλέφωνα, κλείσανε και τα email πρόσφατα, η απόλυτη διάλυση. Η μοναδική υπηρεσία που δεν μπορούμε να έχουμε απολύτως καμία επαφή.

Τί άλλο θα μπορούσα να κάνω για να περαστεί και συστημικά η μείωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, tryfos είπε

Ρε παιδιά συγγνώμη αν είμαι offtopic, αλλά δεν ξέρω που αλλού να το βάλω.

3 μήνες προσπαθώ με τα ρεμάλια του ΔΕΔΔΗΕ να ολοκληρώσω μια μείωση Σ.Ι. από 35kva σε 15kva. Γίνανε όλα, πλήρωσα, μου βγάλανε την πίστη σε όλα επί 3 μήνες, ήρθανε με τα 1000 ζόρια αλλάξανε 2 ασφάλειες πριν 2 βδομάδες και έκτοτε...τίποτα. Συστημικά στο γνωστό σημείο για τις ΥΔΕ η παροχή δείχνει ακόμα 35kva. Έχω πάρει τηλεφωνικά 2 φορές, καταχωρούν το αίτημα, παρόλ' αυτά δεν προχωράει τίποτα. Υπάρχει απόλυτη αδυναμία επικοινωνίας με ΔΕΔΔΗΕ της περιοχής, δεν έχουν τηλέφωνα, κλείσανε και τα email πρόσφατα, η απόλυτη διάλυση. Η μοναδική υπηρεσία που δεν μπορούμε να έχουμε απολύτως καμία επαφή.

Τί άλλο θα μπορούσα να κάνω για να περαστεί και συστημικά η μείωση;

Θα περαστεί μην ανησυχείς.. Υπομονή λίγο.. Το τηλεφωνικό κέντρο δεν μπορεί να κάνει κάτι.. Μόνο στο email της περιοχής σου.. Μπορεί εκεί που κοιτάς να μην έχει αλλάξει.. 

[email protected]

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...