Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα αλλάχτηκε η χελώνα η παλιά με νέα για νυχτερινό εδώ και 2 μήνες. Βάλανε και κάρτα sim γιατί τους πέτυχα την ώρα της δουλειάς και το είδα με τα μάτια μου. Όλα καλά αλλά εδώ και 20 μέρες πάνω κάτω ανάβει ένα κόκκινο alarm και δεν σβήνει ποτέ. Τι να είναι; Να τους καλέσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 ώρες πριν, sunseeker είπε

Εμένα αλλάχτηκε η χελώνα η παλιά με νέα για νυχτερινό εδώ και 2 μήνες. Βάλανε και κάρτα sim γιατί τους πέτυχα την ώρα της δουλειάς και το είδα με τα μάτια μου. Όλα καλά αλλά εδώ και 20 μέρες πάνω κάτω ανάβει ένα κόκκινο alarm και δεν σβήνει ποτέ. Τι να είναι; Να τους καλέσω;

Ρώτησα για το δικό μου και μου είπαν ότι ανάβει επειδή άνοιξαν τον μετρητη για να βάλουν τη sim και το ρεσετ γίνεται μόνο απομακρυσμένα απο το κέντρο τηλεμετρησης. Δικό τους ειναι το πρόβλημα μου είπε ο τεχνικος τους, δεν έχω κανένα πρόβλημα, πριν δυο χρόνια αυτό, ακόμα αλάρμ εχει. :-) 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, sunseeker είπε

Εμένα αλλάχτηκε η χελώνα η παλιά με νέα για νυχτερινό εδώ και 2 μήνες. Βάλανε και κάρτα sim γιατί τους πέτυχα την ώρα της δουλειάς και το είδα με τα μάτια μου. Όλα καλά αλλά εδώ και 20 μέρες πάνω κάτω ανάβει ένα κόκκινο alarm και δεν σβήνει ποτέ. Τι να είναι; Να τους καλέσω;

Καλημέρα. Δεν υπάρχει κάποιο θέμα που ανάβει αυτό.. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα στο φόρουμ!

Έκανα πρόσφατα αίτηση για νυχτερινό ρεύμα και τώρα μου ήρθε η επιστολή όπου εξακολουθούν να ζητάνε "ΥΔΕ εφόσον έχει γίνει τοποθέτηση αγωγού πρόσθετης εξυπηρέτησης"! Έψαξα το post και οι τελευταίες σχετικές αναρτήσεις είναι σελ. 78 και 100.

Γνωρίζουμε αν έχει αλλάξει κάτι, ή απλά εξακολουθούν και στέλνουν το ίδιο έντυπο;

Επίσης επειδή η οικοδομή είναι του '86 και έχει λήξη η ΥΔΕ θα χρειαστεί γενικότερα καινούργια (ανεξάρτητα από τον αγωγό κλπ);

Ευχαριστώ! :-) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, navagos72 είπε

Καλημέρα στο φόρουμ!

Έκανα πρόσφατα αίτηση για νυχτερινό ρεύμα και τώρα μου ήρθε η επιστολή όπου εξακολουθούν να ζητάνε "ΥΔΕ εφόσον έχει γίνει τοποθέτηση αγωγού πρόσθετης εξυπηρέτησης"! Έψαξα το post και οι τελευταίες σχετικές αναρτήσεις είναι σελ. 78 και 100.

Γνωρίζουμε αν έχει αλλάξει κάτι, ή απλά εξακολουθούν και στέλνουν το ίδιο έντυπο;

Επίσης επειδή η οικοδομή είναι του '86 και έχει λήξη η ΥΔΕ θα χρειαστεί γενικότερα καινούργια (ανεξάρτητα από τον αγωγό κλπ);

Ευχαριστώ! :-) 

Επιπρόσθετος αγωγός όπως πριν 10 χρόνια δε χρειάζεται. 

Μήπως είναι παλιό το έντυπο ; 

ή μήπως λόγω ληγμενης ΥΔΕ δε προχωράει ; 

Σε εμένα ίδιας κατασκευής με ΥΔΕ σε ισχύ δε είχα θέμα .

Κάνε ένα τηλέφωνο στη ΔΕΔΔΗΕ που ανήκεις .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, navagos72 είπε

Καλημέρα στο φόρουμ!

Έκανα πρόσφατα αίτηση για νυχτερινό ρεύμα και τώρα μου ήρθε η επιστολή όπου εξακολουθούν να ζητάνε "ΥΔΕ εφόσον έχει γίνει τοποθέτηση αγωγού πρόσθετης εξυπηρέτησης"! Έψαξα το post και οι τελευταίες σχετικές αναρτήσεις είναι σελ. 78 και 100.

Γνωρίζουμε αν έχει αλλάξει κάτι, ή απλά εξακολουθούν και στέλνουν το ίδιο έντυπο;

Επίσης επειδή η οικοδομή είναι του '86 και έχει λήξη η ΥΔΕ θα χρειαστεί γενικότερα καινούργια (ανεξάρτητα από τον αγωγό κλπ);

Ευχαριστώ! :-) 

Καλημέρα.. Η επιστολή πότε σου ήρθε; Σου ζητάνε νέα ΥΔΕ; Δεν έχει αλλάξει κάτι.. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, navagos72 είπε

Καλημέρα στο φόρουμ!

Έκανα πρόσφατα αίτηση για νυχτερινό ρεύμα και τώρα μου ήρθε η επιστολή όπου εξακολουθούν να ζητάνε "ΥΔΕ εφόσον έχει γίνει τοποθέτηση αγωγού πρόσθετης εξυπηρέτησης"! Έψαξα το post και οι τελευταίες σχετικές αναρτήσεις είναι σελ. 78 και 100.

Γνωρίζουμε αν έχει αλλάξει κάτι, ή απλά εξακολουθούν και στέλνουν το ίδιο έντυπο;

Επίσης επειδή η οικοδομή είναι του '86 και έχει λήξη η ΥΔΕ θα χρειαστεί γενικότερα καινούργια (ανεξάρτητα από τον αγωγό κλπ);

Ευχαριστώ! :-) 

Είναι χαρτιά που έχουν ξεμείνει "στοκ", έχει καταργηθεί η υποχρέωση για έξτρα αγωγό.

Καινούρια ΥΔΕ αν αλλάξει ο κάτοχος της παροχής, αλλιώς δεν θα ζητηθεί.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Doubt είπε

Είναι χαρτιά που έχουν ξεμείνει "στοκ", έχει καταργηθεί η υποχρέωση για έξτρα αγωγό.

Καινούρια ΥΔΕ αν αλλάξει ο κάτοχος της παροχής, αλλιώς δεν θα ζητηθεί.

ΥΔΕ μπορεί να ζητηθεί.. Ακόμα και στην εκάστοτε αλλαγή που γίνεται.. Όπως αλλαγή ονόματος, παρόχου, κτλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Σε εμένα ίδιας κατασκευής με ΥΔΕ σε ισχύ δε είχα θέμα .

Κάνε ένα τηλέφωνο στη ΔΕΔΔΗΕ που ανήκεις .

Το τσέκαρα μέσω ΔΕΔΔΗΕ και έχει λήξη...

21 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλημέρα.. Η επιστολή πότε σου ήρθε; Σου ζητάνε νέα ΥΔΕ; Δεν έχει αλλάξει κάτι..

Πιθανόν όπως λέει παρακάτω και ο Doubt ίσως επειδή άλλαξε ο κάτοχος!

7 λεπτά πριν, Doubt είπε

Καινούρια ΥΔΕ αν αλλάξει ο κάτοχος της παροχής, αλλιώς δεν θα ζητηθεί.

Έχει μεταβιβαστεί από τον πεθερό μου στη γυναίκα μου, γι αυτό ίσως!

Σε κάθε περίπτωση προφανώς δεν χρειάζεται ο αγωγός, αλλά θα χρειαστώ μάλλον καινούργια ΥΔΕ... 

Να ρωτήσω ηλεκτρολόγο πρώτα ή να πάρω στη ΔΕΔΔΗΕ αν είναι υποχρεωτικό για τη νέα ΥΔΕ, μην πληρώνω κερατιάτικα έξτρα χρήματα;

Παιδιά ευχαριστώ πολύ ωστόσο για τις απαντήσεις σας (για την αμεσότητα ουδέν σχόλιον)!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, navagos72 είπε

Έχει μεταβιβαστεί από τον πεθερό μου στη γυναίκα μου, γι αυτό ίσως!

Όχι ίσως, σίγουρα.

Αλλά από το νέο κάτοχο θα ζητηθεί να ξέρετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Doubt είπε

Όχι ίσως, σίγουρα.

Αλλά από το νέο κάτοχο θα ζητηθεί να ξέρετε.

Ναι, κατανοητών, στης γυναίκας μου το όνομα είναι τώρα! Οπότε πάμε για νέα ΥΔΕ! 

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια! :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, navagos72 είπε

Ναι, κατανοητών, στης γυναίκας μου το όνομα είναι τώρα! Οπότε πάμε για νέα ΥΔΕ! 

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια! :rolleyes:

...απλά θα έχεις γύρω στο 6μηνο από τότε που σου πρωτοζητήθηκε. Μετά θα έχεις "μια τελευταία ειδοποίηση" (καλώς εχόντων των πραγμάτων....) κι αν "δεν συμμορφωθείς", θα σου κόψουν το ρεύμα...

Το οποίο σημαίνει ότι αν είναι αρκετοί οι μήνες μπροστά, ξαμολήσου από τώρα να βρεις κάποιον ηλεκτρολόγο να στην κάνει όσο γίνεται φθηνότερα". Αν ισχύει το "Ρόδος", μάλλον θα έχεις και το σχετικό πήδημα, καθώς α) εκτός Αθηνών  βαράνε άσχημα οι ηλεκτρολόγοι για ΥΔΕ (συνήθως από 120 έως και 150) και αν τυχόν δεν υπάρχει "ρελέ διαφυγής" στον πίνακα (πολύ πιθανό αφού είναι του '86 η τελευταία ΥΔΕ), πας κα'να 50άρι επιπλέον, και τέλος γ) αν τυχόν βρει (ή και "βρει") και άλλα ζητήματα στην εγκατάσταση (το πιθανότερο σε μπρίζες - πχ χωρίς γείωση...) κατά τον έλεγχο που οφείλει να κάνει στο σπίτι (και πολύ καλά κάνει, γιατί ΑΝ έχει να πατήσει ηλεκτρολόγος δεκαετίες, ένας έλεγχος από τέτοιον "επιβάλλεται"...), μπορεί να πας ακόμη περισσότερο στα €......

Γενικά ψάξε να βρεις κάποιον "φτηνό" (όλοι με τιμές "συνεταιρισμού" θα δουλεύουν, "υποχρεωτικά", αλλά), κυρίως σε φάση "δικός σου άνθρωπος" (κι αν όχι δικός σου, έστω άνθρωπος κάποιου φίλου/συγγενή κτλ), στο 6μηνο περιθώριο, ΑΝ έχεις οικονομικό θέμα, γιατί καλό να έρθει ένας επαγγελματίας να ελέγξει, αλλά (ειδικά στις μέρες μας) ποιος ξέρει αν το αντέχει το πορτοφόλι......

Εννοείται ότι αν το 'χεις, πριν φέρεις ηλεκτρολόγο συμμάζεψε μόνος τίποτα σπασμένες/ξεχαρβαλωμένες μπρίζες και ντουί που ίσως να έχεις αφήσει για να τα κάνεις κάποια άλλη στιγμή, για να μη σου βγει κα'να ακόμη πιο τρελό τελικό μπουγιουρντί....(Η φάση είναι κάτι σαν να περνάει ΚΤΕΟ - στα ηλεκτρολογικά - το σπίτι: ότι μπορούμε το φτιάχνουμε ΠΡΙΝ πάμε να το περάσουμε...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, washcloud είπε

...απλά θα έχεις γύρω στο 6μηνο από τότε που σου πρωτοζητήθηκε. Μετά θα έχεις "μια τελευταία ειδοποίηση" (καλώς εχόντων των πραγμάτων....) κι αν "δεν συμμορφωθείς", θα σου κόψουν το ρεύμα...

Το οποίο σημαίνει ότι αν είναι αρκετοί οι μήνες μπροστά, ξαμολήσου από τώρα να βρεις κάποιον ηλεκτρολόγο να στην κάνει όσο γίνεται φθηνότερα". Αν ισχύει το "Ρόδος", μάλλον θα έχεις και το σχετικό πήδημα, καθώς α) εκτός Αθηνών  βαράνε άσχημα οι ηλεκτρολόγοι για ΥΔΕ (συνήθως από 120 έως και 150) και αν τυχόν δεν υπάρχει "ρελέ διαφυγής" στον πίνακα (πολύ πιθανό αφού είναι του '86 η τελευταία ΥΔΕ), πας κα'να 50άρι επιπλέον, και τέλος γ) αν τυχόν βρει (ή και "βρει") και άλλα ζητήματα στην εγκατάσταση (το πιθανότερο σε μπρίζες - πχ χωρίς γείωση...) κατά τον έλεγχο που οφείλει να κάνει στο σπίτι (και πολύ καλά κάνει, γιατί ΑΝ έχει να πατήσει ηλεκτρολόγος δεκαετίες, ένας έλεγχος από τέτοιον "επιβάλλεται"...), μπορεί να πας ακόμη περισσότερο στα €......

Γενικά ψάξε να βρεις κάποιον "φτηνό" (όλοι με τιμές "συνεταιρισμού" θα δουλεύουν, "υποχρεωτικά", αλλά), κυρίως σε φάση "δικός σου άνθρωπος" (κι αν όχι δικός σου, έστω άνθρωπος κάποιου φίλου/συγγενή κτλ), στο 6μηνο περιθώριο, ΑΝ έχεις οικονομικό θέμα, γιατί καλό να έρθει ένας επαγγελματίας να ελέγξει, αλλά (ειδικά στις μέρες μας) ποιος ξέρει αν το αντέχει το πορτοφόλι......

Εννοείται ότι αν το 'χεις, πριν φέρεις ηλεκτρολόγο συμμάζεψε μόνος τίποτα σπασμένες/ξεχαρβαλωμένες μπρίζες και ντουί που ίσως να έχεις αφήσει για να τα κάνεις κάποια άλλη στιγμή, για να μη σου βγει κα'να ακόμη πιο τρελό τελικό μπουγιουρντί....(Η φάση είναι κάτι σαν να περνάει ΚΤΕΟ - στα ηλεκτρολογικά - το σπίτι: ότι μπορούμε το φτιάχνουμε ΠΡΙΝ πάμε να το περάσουμε...)

Η άδεια-οικοδομή είναι του '86 αλλά το σπίτι ολοκληρώθηκε και κατοικήθηκε ουσιαστικά το 2010.... Βέβαια τα ηλεκτρολογικά του ήταν εντελώς γτπ.... Ο ηλεκτρολόγος ήταν καλλιτέχνης, όπως και όλα τα μαστόρια που περάσαν από μέσα (από τον μηχανικό μέχρι τον τελευταίο εργάτη) ήταν "φίλοι" του πεθερού, όποτε καταλαβαίνετε... 

Έγιναν κάποιες προσθήκες, ενισχύθηκαν γραμμές, μπήκε "ρελέ διαφυγής", άλλαξε σχεδόν όλος ο πίνακας, αντικαταστάθηκαν οι ασφάλειες "φυσίγγια" (αν το λέω σωστά) με σύγχρονες κλπ. Δλδ τα ηλεκτρολογικά είναι κομπλέ και σχετικά καινούρια, όχι 40 χρονών. Αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει καινούριο ΥΔΕ, αν το γνώριζα θα το είχα φροντίσει... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, navagos72 είπε

Αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει καινούριο ΥΔΕ, αν το γνώριζα θα το είχα φροντίσει... 

...μα δεν έγινε τίποτα που δεν βγήκε άλλη ΥΔΕ τόσα χρόνια, ίσα-ίσα γλυτώθηκαν λεφτά (του πεθερού), καθώς κάθε ~14 χρόνια "έπρεπε" να βγαίνει νέα, αν το πήγαινε με την ισχύ της). Από την άλλη, πλέον ισχύει για 10 χρόνια και σίγουρα χρεώνουν περισσότερα στις μέρες μας οι ηλεκτρολόγοι, αλλά δεν είναι κάτι που θα είχες κάνει εσύ και θα είχες γλυτώσει κάτι (εκτός κι αν την είχες κάνει γύρω στο 2020 = θα είχες "κερδίσει" 4 περισσότερα χρόνια, αλλά αφού δεν το νοικιάζετε, τί 2034, τί 2033). Το θέμα είναι ότι ευτυχώς δεν παίζει κάτι σε πρόστιμο για τα προηγούμενα χρόνια. Γενικά πάντως δεν είναι κάτι που αν το έκανες νωρίτερα θα γλύτωνες κάτι (εκτός κι αν τώρα είναι περίοδος που ζορίζεσαι, ενώ παλιότερα θα σου ήταν ευκολότερο), απλά το τραβήξατε όσο πήγαινε και απλά τώρα ήρθε η ώρα της.

Το πιο ουσιαστικό είναι να είναι εντάξει οι καλωδιώσεις, για την ασφάλειά σας. Κι αν δεν είναι και μπορείτε οικονομικά, να το φροντίσετε τώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, washcloud είπε

Γενικά πάντως δεν είναι κάτι που αν το έκανες νωρίτερα θα γλύτωνες κάτι (εκτός κι αν τώρα είναι περίοδος που ζορίζεσαι, ενώ παλιότερα θα σου ήταν ευκολότερο), απλά το τραβήξατε όσο πήγαινε και απλά τώρα ήρθε η ώρα της.

Δε ξέρω αν διάβασες πιο πάνω την αρχική ανάρτηση μου, έχω κάνει αίτηση για νυχτερινό ρεύμα, γι αυτό μου προέκυψαν αυτά τώρα, και η αλήθεια είναι πως ναι, ζορίζομαι λίγο αυτή την περίοδο..... Τι να κάνω όμως, αναγκαίο κακό, οι καιροί είναι δύσκολοι για όλο το κόσμο και κάνουμε ότι μπορούμε για να ζήσουμε αξιοπρεπώς! 

Καλή δύναμη σε όλους, υγεία και καλές γιορτές. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...