Προς το περιεχόμενο

Το iPad Pro πούλησε συνολικά περισσότερο, από όλη την σειρά Surface μαζί!


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

:huh:

 

Εχμμμ... ναι. Στην πρώτη περίπτωση, έχουμε ετήσιες αποστολές, ενώ στην δεύτερη περίπτωση, έχω την εντύπωση ότι πρόκειται για αποστολές Q4. Δυστυχώς, δεν ξεκαθαρίζεται, και από την πηγή του άρθρου, αλλά αυτή την εντύπωση έχω. Not 100% confident though...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτονομία και φορητότητα ίσως ? δεν βάζω την αξιοπιστία αυτών που κάνει μέσα, γιατι εκεί είναι κάτι το σχετικό....

Επίσης επειδή μερικοί τώρα ανακάλυψαν τι είναι ο κόσμος γύρω τους , δεν χρειάζεται να δείχνετε ότι ήσασταν άλλου όλο αυτό τον καιρό...

Υπάρχει μεγάλη διαφορά στην αυτονομία και τη φορητότητα μεταξύ iPad Pro και Surface Pro; Ίσα-ίσα, όταν μιλάμε για productivity, όπως αναφέρθηκε, το Surface Pro κερδίζει σε φορητότητα γιατί έχει σχεδιαστεί με πληκτρολόγιο+stand πράγμα που δεν έχει το iPad Pro! Άρα όταν οι δύο συσκευές εκπληρώνουν το σκοπό για τον οποίο σχεδιάστηκαν (productivity) το Surface Pro είναι πολύ καλύτερο σε φορητότητα από ότι το iPad Pro για το οποίο πρέπει να κουβαλάς επιπλέον πληκτρολόγιο και stand.

 

οταν πληρωνεις κατι ακριβα δε σημαινει απαραιτητα οτι περιμενεις να κανεις τα παντα απο αυτο ακομα και παπαδες

αν δε σε καλυψε η απαντηση/αναλυση που εκανε ο bildanos νωριτερα σκεφτηκες οτι καποιος που δινει 1200$ για ενα tablet το πιθανοτερο ειναι να εχει ΗΔΗ και laptop/desktop +2000$ ? 

Καταρχήν, δεν είπα εγώ αν κάνει παπάδες (που κάνει, αλλά δεν είναι το θέμα μας). Είπα το εξής απλό: έχεις 2 συσκευές που κάνουν 10 πράγματα με παρόμοια ευκολία, αλλά επιπλέον η μία είναι σχεδιασμένη για παραγωγική δουλειά και σου προσφέρει και 100 δυνατότητες παραπάνω γιατί μετατρέπεται και σε Utlrabook. Σημειωτέον, ότι είσαι επαγγελματίας (Pro) και άρα θεωρητικά έχεις μάθει να κάνεις στις επιλογές μία στοιχειώδη ανάλυση κόστους-οφέλους, όχι τι είναι πιο ωραίο και σου κάνει "click" στο Best Buy και είπες να ξοδέψεις 1200$ για να κάνεις το χαβαλέ σου. Γιατί να επιλέξεις το iPad Pro, λοιπόν;

 

Επίσης, έχω κουραστεί πια με τις αναλύσεις περί ψυχολογίας του αμερικάνικου (ως επί το πλείστον) καταναλωγτικού κοινού, από τότε που εμφανίστηκε η Apple στο τοπίο της Ελλάδας. Ποιός είπε ότι μία συσκευή είναι αξίολογη επειδή αυτός που την αγοράζει έχει τη δυνατότητα να ξοδεύει πολλά; Ο καθένας αξιολογεί κάτι με συγκεκριμένη λογική. Εγώ προσδιορίζω το πόσο θεωρώ ότι αξίζει η συγκεκριμένη συσκευή σε σχέση με την άλλη. Είτε πουλήσει 10, είτε 10 δισεκατομμύρια κομμάτια, αυτό δεν την καθιστά ούτε λιγότερο, ούτε περισσότερο αξιόλογη από ότι είναι. Το αν μπορεί να στοιχειωθετηθεί η ιδιοσυγκρασία αυτών που κάνουν το λάθος (κατ' εμέ) να αγοράσουν αυτή τη συσκευή είναι ζήτημα των κοινωνικών επιστημών και του marketing. Εγώ ξέρω ότι με τη δική μου λογική, είναι τελείως στρεβλή η εικόνα να πουλάει το ένα πολλαπλάσια από το άλλο. Και δε θα αλλάξει η άποψή μου, όσα εκατομμύρια κι αν πουλήσει! Άλλωστε μιλάμε για δύο ακριβές συσκευές που ούτως ή άλλως ενέχουν ένα στοιχείο πολυτέλειας, λόγω τιμής.

 

Το, δε, αστείο της υπόθεσης είναι ότι πχ πλασάρεται το iPad Pro ως συσκευή με καλή φορητότητα, την ίδια στιγμή που πάντα εμπεριέχει και ένα "προφανώς και έχεις και ένα MacBook Pro 2000$ για τα υπόλοιπα". Φοβερή φορητότητα, το να χρειάζεται να κουβαλάω δύο συσκευές αξίας 3000$ για να κάνω όλες μου τις δουλειές που μπορεί να μου τις κάνει σχεδόν το ίδιο καλά μόνο μία συσκευή στη μισή αξία το πολύ!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχμμμ... ναι. Στην πρώτη περίπτωση, έχουμε ετήσιες αποστολές, ενώ στην δεύτερη περίπτωση, έχω την εντύπωση ότι πρόκειται για αποστολές Q4. Δυστυχώς, δεν ξεκαθαρίζεται, και από την πηγή του άρθρου, αλλά αυτή την εντύπωση έχω. Not 100% confident though...

Και οι δυο αριθμοί αναφέρονται σε ετήσιες αποστολές. Το ότι παρατηρείται γενική πτώση στην αγορά των τάμπλετ και άνοδος στο ποσοστό των 2 σε 1 συσκευών είναι far cry από το να συμπεραίνουμε ότι η αγορά των tablet πεθαίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπεσα έξω όσον αφορά τις πωλήσεις του Pro ..

Αν και δεν μου αρέσει λόγο μεγέθους, η συσκευή σε απόδοση πετάει.

Προσωπικά τα iPad Pro και τα Surface σαν συσκευές δεν τις «πάω» με τίποτα.

Κατά τα άλλα

 

191z0lazo6fz1png.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν μου αρέσει λόγο μεγέθους

Μου άρεσε πολύ το μέγεθος σε συνδυασμό και με το βάρος, ξαφνικά το 10ιντσο τάμπλετ που έχω μου φάνηκε μικρό. Πολύ άνετο για εργασίες. Ο λόγος απόδοσης/τιμής δε μου αρέσει, κατά τα άλλα είναι αξιόλογο προϊόν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είναι γελοίο, εγώ δεν είπα αυτό: συζητάμε ένα device που δεν ταιριάζει -από όσα καταλαβαίνω- στις δικές μας ανάγκες. Αυτό δεν το κάνει γελοίο: ταιριάζει στις ανάγκες κάποιων άλλων.

Δε βάζω το iPad γενικά στο παιχνίδι. Αυτά που λες τα καταλαβαίνω και τα συμμερίζομαι σε ένα βαθμό. Μερικές φορές, πληρώνεις επιπλέον τη φορητότητα και την ευκολία. Λογικό και απολύτως αποδεκτό. Αν δεν υπήρχε το Surface Pro, θα μπορούσε να γίνει μία κουβέντα για το αν σε κάποιο (πολύ περιορισμένο) κοινό με πολύ συγκεκριμένες ανάγκες (πενάκι) είναι χρήσιμη η ύπαρξη του iPad Pro. Για όλους του άλλους, όμως, είναι πεταμένα λεφτά ούτως ή άλλως. Αν θες στοιχειώδη παραγωγικότητα μαζί με φορητότητα, προφανώς θα πάρεις κάποιο MacBook Air. Αν θες κυρίως φορητότητα και μία στοιχειώδη παραγωγικότητα θα πάρεις ένα απλό iPad. Θεωρητικά, το μόνο κενό μεταξύ των δύο που καλύπτει το iPad Pro είναι η ύπαρξη της γραφίδας. Η οποία, όμως, αφορά πολύ λίγους. Προφανώς κάποιος που θέλει να κάνει σοβαρή γραφιστική δουλειά χρειάζεται ένα iPad Pro για να δουλεύει τη γραφίδα του και ένα MacBook Air/Pro για να κάνει τη σοβαρή δουλειά του.

 

Και εδώ έρχεται το Surface Pro το οποίο, απλούστατα, προσφέρει παραγωγικότητα και φορητότητα iPad Pro+MacBook Air σε πακέτο, καλύπτοντας το 80-90% των πραγμάτων που μπορείς να κάνεις. Και η ερώτηση είναι απλή: μπορεί να στοιχειωθετηθεί ως πιο ενδιαφέρουσα συσκευή το iPad Pro ή το Surface Pro;

 

Υ.Γ.: Δε λέω ότι όλοι πρέπει να σκέφτονται όπως εγώ, ούτε ότι πρεσβεύω την απόλυτη αλήθεια. Προφανώς υπάρχουν άνθρωποι που κάθε κουλή συσκευή μπορεί να τους βολεύει και να τους είναι πραγματικά χρήσιμη και να αξίζει τα λεφτά της. Εγώ εκφέρω την προσωπική μου άποψη, ότι η συγκεκριμένη συσκευή είναι απίθανο να καλύπτει πραγματικά τις ανάγκες του τόσο υψηλού αριθμού ανθρώπων που τη διάλεξαν και ότι (πάλι κατά την προσωπική μου άποψη) η πλειοψηφία αυτών των ατόμων θα επένδυε καλύτερα τα λεφτά του αγοράζοντας την άλλη. Από εκεί και πέρα κάνουμε κουβέντα ο καθένας με τις απόψεις του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liberostelios

 

οι απαντησεις του  oldnew και του koeltzakoatl λιγο παραπανω απο σενα με υπερκαλυψαν, η απαντηση ειναι πολυσυνθετη για να πιανεις μονο το επιχειρημα της παραγωγικοτητας ή το value for money  

 

ενα iPad για το μεσο χρηστη στα 10 καθημερινα πραγματα που καλειται να κανει τα κανει πολυ πιο απλα απο οποιοδηποτε αλλο, ακριβο μεν αλλα δε χρειαζεται τεχνικο-νταντα αμεσου δρασης καθε λιγο και λιγακι, μη ξαναλεμε τα ιδια και τα ιδια, ουτε να κρινουμε τετοια gadgets επι προσωπικου, υπαρχουν ατομα που μπηκαν στο ιντερνετ και στο χωρο της πληροφορικης στα 40 και τα 50 τους (ενω αλλοι ηταν απο μικροι και τωρα θελουν να βγουν) :P και δεν ειναι διατεθιμενοι ουτε προκειται να γινουν ποτε κυριοι των μηχανηματων τους...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αυτά τα "στατιστικά" κάνουν την ms να μην εφησυχάζει και την σπρώχνει να συνεχίσει να κάνει την εξαιρετική δουλειά που έκανε με surface 4, surface book και windows 10 χαλάλι  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα iPad για το μεσο χρηστη στα 10 καθημερινα πραγματα που καλειται να κανει τα κανει πολυ πιο απλα απο οποιοδηποτε αλλο, ακριβο μεν αλλα δε χρειαζεται τεχνικο-νταντα αμεσου δρασης καθε λιγο και λιγακι, μη ξαναλεμε τα ιδια και τα ιδια, ουτε να κρινουμε τετοια gadgets επι προσωπικου, υπαρχουν ατομα που μπηκαν στο ιντερνετ και στο χωρο της πληροφορικης στα 40 και τα 50 τους (ενω αλλοι ηταν απο μικροι και τωρα θελουν να βγουν) :P και δεν ειναι διατεθιμενοι ουτε προκειται να γινουν ποτε κυριοι των μηχανηματων τους...

Συμφωνούμε, αλλά το απλό iPad (αν και overpriced) είναι άλλου είδους συσκευή και μέρος της αξίας του είναι και αυτό που λες: πολύ απλό, άρα πληρώνεις την ευκολία. Εδώ, όμως, μιλάμε για συσκευή Pro. Εδώ, πια, δεν πας με κριτήριο το "πλήρωσα γιατί τα άλλα μου φαίνονται δύσκολα" αλλά με το "έχω μία επαγγελματική ανάγκη και τα σκάω για να πάρω μία συσκευή που (ακόμα κι αν δε μου είναι απαραίτητη) με διευκολύνει/βελτιώνει τη δουλειά μου". Δεν μπορεί ένας μέσος χρήστης Photoshop να ισχυριστεί ότι επέλεξε το iPad Pro γιατί το Surface του φάνηκε δύσκολο! Θα γελάνε και οι πέτρες.

 

Υ.Γ.: Lol στο σχόλιο γι αυτούς που θέλουν να βγουν! :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε βάζω το iPad γενικά στο παιχνίδι. Αυτά που λες τα καταλαβαίνω και τα συμμερίζομαι σε ένα βαθμό. Μερικές φορές, πληρώνεις επιπλέον τη φορητότητα και την ευκολία. Λογικό και απολύτως αποδεκτό. Αν δεν υπήρχε το Surface Pro, θα μπορούσε να γίνει μία κουβέντα για το αν σε κάποιο (πολύ περιορισμένο) κοινό με πολύ συγκεκριμένες ανάγκες (πενάκι) είναι χρήσιμη η ύπαρξη του iPad Pro. Για όλους του άλλους, όμως, είναι πεταμένα λεφτά ούτως ή άλλως. Αν θες στοιχειώδη παραγωγικότητα μαζί με φορητότητα, προφανώς θα πάρεις κάποιο MacBook Air. Αν θες κυρίως φορητότητα και μία στοιχειώδη παραγωγικότητα θα πάρεις ένα απλό iPad. Θεωρητικά, το μόνο κενό μεταξύ των δύο που καλύπτει το iPad Pro είναι η ύπαρξη της γραφίδας. Η οποία, όμως, αφορά πολύ λίγους. Προφανώς κάποιος που θέλει να κάνει σοβαρή γραφιστική δουλειά χρειάζεται ένα iPad Pro για να δουλεύει τη γραφίδα του και ένα MacBook Air/Pro για να κάνει τη σοβαρή δουλειά του.

 

Και εδώ έρχεται το Surface Pro το οποίο, απλούστατα, προσφέρει παραγωγικότητα και φορητότητα iPad Pro+MacBook Air σε πακέτο, καλύπτοντας το 80-90% των πραγμάτων που μπορείς να κάνεις. Και η ερώτηση είναι απλή: μπορεί να στοιχειωθετηθεί ως πιο ενδιαφέρουσα συσκευή το iPad Pro ή το Surface Pro;

 

Υ.Γ.: Δε λέω ότι όλοι πρέπει να σκέφτονται όπως εγώ, ούτε ότι πρεσβεύω την απόλυτη αλήθεια. Προφανώς υπάρχουν άνθρωποι που κάθε κουλή συσκευή μπορεί να τους βολεύει και να τους είναι πραγματικά χρήσιμη και να αξίζει τα λεφτά της. Εγώ εκφέρω την προσωπική μου άποψη, ότι η συγκεκριμένη συσκευή είναι απίθανο να καλύπτει πραγματικά τις ανάγκες του τόσο υψηλού αριθμού ανθρώπων που τη διάλεξαν και ότι (πάλι κατά την προσωπική μου άποψη) η πλειοψηφία αυτών των ατόμων θα επένδυε καλύτερα τα λεφτά του αγοράζοντας την άλλη. Από εκεί και πέρα κάνουμε κουβέντα ο καθένας με τις απόψεις του.

 

Για μένα το surface pro (κάτοχος του pro4), παρόλο που θυσίασα την μπαταρία και την αξιοπιστία του macbook air (μάλλον η γκατζετο-λατρεία μου με έσπρωξε περισσότερο από τις ανάγκες μου, καθώς θυσίασα storage και μπαταρία αλλά ας μη βγω off topic). Δεν θα μπορούσα να κάνω τη δουλειά μου με το ipad pro (χρειάζομαι vmware, ειδικά εργαλεία, κτλ. εκτός από office, pdf, κτλ, άρα δεν...). 

 

Δεν ξέρω, στην Ελλάδα το ipad pro δεν το βλέπω να περπατάει πολύ (δεν έχει τύχει να δω κάποιον κάτοχο), αλλά παίζει ρόλο και το κόστος και τα κανάλια διανομής, κτλ. Στο εξωτερικό (κυρίως Αγγλία) βλέπω αρκετά κοινόχρηστα" ipad pro που χρησιμοποιούνται για παρουσιάσεις και note taking σε meetings (είμαι στον ευρύτερο χώρο του ΙΤ). 

 

Συμπερασματικά, δεν το συγκρίνω με το surface το ipad pro (τα μόνα κοινά είναι το external keyboard και η γραφίδα) περιμένω να δω όμως χρήσεις του ipad pro στο προσεχές μέλλον, καθώς οι developers του apple community έχουν αποδείξει πως έχουν τεράστια φαντασία και δημιουργικότητα. Όπως και με το "κανονικό" ipad που στην αρχή δεν καταλάβαινα τι να το κάνει κάποιος αλλά σταδιακά έγινε μέρος της καθημερινότητάς μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνούμε, αλλά το απλό iPad (αν και overpriced) είναι άλλου είδους συσκευή και μέρος της αξίας του είναι και αυτό που λες: πολύ απλό, άρα πληρώνεις την ευκολία. Εδώ, όμως, μιλάμε για συσκευή Pro. Εδώ, πια, δεν πας με κριτήριο το "πλήρωσα γιατί τα άλλα μου φαίνονται δύσκολα" αλλά με το "έχω μία επαγγελματική ανάγκη και τα σκάω για να πάρω μία συσκευή που (ακόμα κι αν δε μου είναι απαραίτητη) με διευκολύνει/βελτιώνει τη δουλειά μου". Δεν μπορεί ένας μέσος χρήστης Photoshop να ισχυριστεί ότι επέλεξε το iPad Pro γιατί το Surface του φάνηκε δύσκολο! Θα γελάνε και οι πέτρες.

 

Υ.Γ.: Lol στο σχόλιο γι αυτούς που θέλουν να βγουν! :P

 

το πιθανοτερο ειναι οτι οι περισσοτεροι επαγγελματιες να μην ενθουσιαζονται απο την ευκολια του portable

οταν θελουν να εργαστουν στο Photoshop θα θρονιαστουν στο τερας desktop με την οθοναρα τους 

 

προσεξε ομως... αυτο δε τους εμποδιζει να εχουν παραδιπλα και ενα ipad  για check mail ή light browsing λιγο πριν τους παρει ο υπνος...

 

θελω να πω οτι καποιοι ειτε λογω φυσεως δουλειας ειτε ιδεοληψιας προτιμουν  να καταμεριζουν την εργασια αναλογα με τις συσκευες τους...

οσο ελκυστικη κι αν ακουγεται η ιδεα του all-in-one

 

ας μη γελοιομαστε δεν εισαι παραγωγικος δουλευοντας photoshop απο ενα ταμπλετ ουτε μπορεις να κανεις επι μακρον  επεξεργασια video ή ηχου ουτε καν να ανοιξεις και να διαχειριστεις τεραστια spreadsheets, 

αλλο το να  μπορεις να τα κανεις ολα αυτα -περιστασιακα- και αλλο 24/7 δε θα το συστηνα ουτε στο χειροτερο εχθρο μου...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@SeNNinhA

 

ετσι που τα λες ρε παιδι μου τα windows ειναι ο ουραγος κ το ios η καθιερωμενη πρωτοκαθεδρια στο IT γενικοτερα

 

το ασπρο μαυρο δω μεσα

Και πάλι ξεχνάς ότι μιλάω για την αγορά της Αμερικής. Διαβασε λιγο τι γράφω. Και δεν τα γραφω επειδη τα διαβάζω αλλα επειδή τα έχω ζήσει κι όλας. Εαν πας στις USA θα καταλάβεις κι απο μόνος σου ότι τελικά η επιλογή Apple συστημάτων είναι η βολικότερη για να κάνεις την δουλειά σου και κυρίως για να συνεργαστείς και να είσαι συμβατός με την πλειονότητα των συνεργατών σου. Το αντίθετο ακριβως απο εδω που εαν δουλέψω σε περιβάλλον OS παιζει να μην διαβαζεται τίποτε απο τους συνεργάτες μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώρες, ώρες σκέφτομαι πως να μην είναι ανταγωνιστές οι χρήστες όταν προωθούν ανταγωνιστικά άρθρα και ειδήσεις τα όποια "μέσα" κι αν είναι αυτά.

 

Μετά ορισμένοι θα στέλνουν προειδοποιητικά μηνύματα και θα διαγράφουν απαντήσεις!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...