Προς το περιεχόμενο

Το iPad Pro πούλησε συνολικά περισσότερο, από όλη την σειρά Surface μαζί!


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε σκέφτομαι με τα δεδομένα της μνημονιακής Ελλάδας. Με αυτά τα δεδομένα η συζήτηση θα ήταν "φθηνό Acer ή Turbo-X;"... :P Από την άλλη, όμως, μην πάμε και στο άλλο άκρο, ότι δηλαδή επειδή στις ΗΠΑ υπάρχουν καλοί μισθοί πάνε όλοι και σκορπάνε 1200$ για πρωϊνό!

 

Στο τι εμποδίζει ένα σοβαρό επαγγελματία να έχει μαζί του ένα MacBook Pro και iPad η απάντηση είναι απλή: τίποτα! Αυτός, όμως, δεν έχει κανένα λόγο να αγοράσει γενικά υβριδικό. Εδώ μιλάμε για κάποιον που λόγω φορητότητας, θέλει να βρει μία χρυσή τομή και να αγοράσει μία συσκευή που του καλύπτει τις βασικές productive ανάγκες του (12" + πενάκι). Αλλιώς, ποιός ο λόγος να πληρώσει τόσα λεφτά για να πάρει iPad Pro και να χρειάζεται πάλι laptop, αντί να πάρει ένα απλό iPad;

 

 

και παλι το παραδειγμα σου εξαρχης ειναι ακυρο αφου οπως ειπωθηκε ηδη, το ipad προοριζεται για τις μαζες κι οχι ως επαγγελματικο εργαλειο, αφου οι επαγελματιες δεν ειναι παρα ενα μικρο υποσυνολο της αγορας,

το γεγονος οτι εχει τσιμπημενη τιμη δεν ειναι επαρκης λογος για να συγκρινεται με ημιεπαγγελματικα υβριδια αναλογου κοστους

 

μη παμε σε υπεραπλουστευσεις που κανουν τα τρολ τυπου: ποσο; αααααα μα μαυτα τα λεφτα παιρνεις τουμπανο ντεσκτοπ και περισσευουν και για ενος μηνος πιτογυρα...

 

με την ιδια ακριβως λογικη που κι ενας gamer δε θα αγοραζε ποτε το surface για gaming παροτι μπορει να τρεξει τα παντα σε low settings μονο που αυτο απο μονο του δεν αρκει ως επιχειρημα επειδη απλα το μπορει..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 225
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τι εμποδιζει εναν σοβαρο επαγγελματια να εχει μαζι του ενα mac book pro ή παρομοιο laptop και ενα ipad μαζι του ή σκετο το macbook pro το οποιο ειναι και πιο ισχυρο απτο surface? (και με μεγαλυτερη οθονη)

 

 

Κατι να προσθεσω.

Το ενα ειναι stand-alone συσκευη(surface pro) και αλλη οχι.

Δλδ αν οι αναγκες μου καλυπτονται με τον επεξεργαστη/κ.γραφικων(επαγγελματιας και μη) μπορω να το εχω ως το μοναδικο μου μηχανημα. Με το ipad,pro ή οχι,δε μπορω.

 

Αν εννοωεις ως macbook pro το 13ρη,σε διαβεβαιωνω οτι η διαφορα τους δεν ειναι μεγαλη,20% περιπου,γιατι και οι δυο ειναι δυπηρινοι της low voltage U σειρας.Και σε συγκρινση με τους i core των τετραπυρινων που βλεπουμε σε δυνατα λαπτοπ,ειναι 200-300% πιο αδυνατοι.

Αν καποιον δε το καλυπτει το surface pro 4 icore,δε θα τον καλυψει ουτε το macbook pro 13,οσο αφορα τις επιδοσεις!

Επεξ/σία από ektor7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ την κουβέντα την κάνω ως σύγκριση με τα άλλα προϊόντα. Κυριολεκτικά, η μόνη διαφορά του iPad Pro με το απλό iPad είναι η μεγάλη οθόνη και το πενάκι. Συμφωνώ ότι οι devs των προϊόντων Apple έχουν επιδείξει τρομερή δημιουργικότητα και, επί της ουσίας, απέδωσαν χρησιμότητα σε συσκευές που όλοι μας τις βλέπαμε και λέγαμε ότι είναι πεταμένα λεφτά, αλλά είναι απίθανο να σκεφτείς ότι οι 2 επιπλέον ίντσες οθόνης και το πενάκι θα είναι το εφαλτήριο για κάτι πραγματικά νέο που να αξίζει τα τόσα παραπάνω χρήματα.

 

Κάθε συσκευή που έχει εμπορικό ενδιαφέρον, βρίσκονται τρόποι για να αξιοποιηθεί και μετά να πούμε "α, είδες, τελικά ήταν χρήσιμη". Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι, επί της ουσίας, η όλη διαδικασία δεν είναι ψιλο-χάσιμο χρόνου και πόρων.

 

Αυτό που λες το καταλαβαίνω 100%. Κι εγώ που έχω απαιτήσεις λόγω δουλειάς (προγραμματιστής) αν δεν έχω 2 οθόνες δεν μπορώ να κάνω σοβαρή δουλειά και, παρόλα αυτά, με βολεύει πολύ να έχω και ένα tabletάκι ακριβώς για το σκοπό που λες (χαλαρό browsing, emails κλπ.). Συμφωνώ, επομένως, και επ' αυξάνω. Αλλά γι αυτό το σκοπό, υπάρχει ήδη το iPad. Δε νομίζω ότι οποιοσδήποτε θα μπει στον κόπο και τη σπατάλη να δώσει τόσα λεφτά για το Pro, όταν με τα μισά λεφτά παίρνει το απλό iPad του και κάνει μια χαρά τις βασικές αυτές δουλίτσες του... καναπέ.

 

Το θέμα, όμως, είναι ότι όλοι όσοι ασχολούμαστε με την πληροφορική έχουμε συχνά και την εξάρτηση της δουλειάς on-the-go. Δηλαδή, προφανώς κανένας σοβαρός επαγγελματίας πληροφορικής δεν μπορεί να θεωρήσει οποιοδήποτε tablet/laptop ως κεντρικό μηχάνημα γιατί εκείς θες οθόνη/ες και μάλιστα αρκετά μεγάλες. Αλλά θες να μπορείς σε ένα ταξίδι ή επαγγελματικό χώρο να έχεις συγκεντρωμένη όσο γίνεται περισσότερη παραγωγικότητα στο καλύτερο δυνατό πακέτο φορητότητας. Οπότε σε τέτοιες περιπτώσεις, παίρνεις μία συσκευή all-in-one (Surface) για να καλύπτεις τις ανάγκες που πριν σου κάλυπταν δύο συσκευές: και το απλό tablet και το ultrabook/laptop. Αυτή τη στιγμή, όμως, το iPad Pro δεν μπορεί να το κάνει αυτό. Δε νομίζω ότι μπορείς να πεις ότι αν πας ένα ταξίδι 4-5 μέρες κάπου, παίρνεις μόνο το iPad Pro σου και είσαι καλυμμένος. Άρα, θες δύο συσκευές. Επομένως καλύτερα κράτα το iPad και το MacBook σου, αντί να "ξηλωθείς" για να πάρεις ένα iPad με πενάκι.

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω απο όλα τα ποστ σου είναι το εξής, το κίνητρό για να γράψεις  είναι να προβάλλεις τα πλεοεκτήματα που έχει το surface, έναντι του pro? Ή το οτι κανένας μέσος χρήστης δεν μπορεί/πρέπει να το αγοράσει σύμφωνα με την δική σου λογική? 

Γιατί αυτό φαίνεται απο αυτά που γράφεις. Αν λοιπόν ένα απο τα δύο είναι που σε ωθεί να γράψεις έχουμε και λέμε:

1) Το αν είναι χρηστικό και το ποιές ανάγκες θα καλύψει θα το δούμε στην συνέχεια είναι πολύ νωρίς να κριθεί απο τώρα, επειδή δεν μας αρέσει προσωπικά μια συσκευή, και φυσικά όπως είπαν και όλα τα παιδιά εδώ είναι θέμα του κάθε καταναλωτή τι θα διαλέξει για να του καλύπτει τις ανάγκες του.

2) Ήδη το Pro έχει κάνει καλές πωλήσεις όπως γράφει το άρθρο και μάλλον έτσι θα συνεχίσει μέχρι τον διάδοχό του όποιος και να είναι αυτός, και μάλιστα αφού σύμφωνα με τα λεγόμενά σου το συγκεκριμένο προϊόν δεν θα το επέλεγε ένας επαγγελματίας (καθώς ήδη έχει surface!!!), αυτό σημαίνει οτι το προτίμησε αρκετά ο μέσος χρήστης. Συμπέρασμα, ήδη το έχουν αγοράσει, οπότε μην προσπαθείς, να αποτρέψεις αυτό που ήδη έχει γίνει.

 

Φιλικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που δεν σημαίνει τίποτα διότι απλά το Ipad δεν φτάνει σε χρηστικότητα τα surface

Πολύ σωστός! Το ένα είναι full υπολογιστής, ενώ το άλλο tablet! Μεγάλη διαφορά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πολύ σωστός! Το ένα είναι full υπολογιστής, ενώ το άλλο tablet! Μεγάλη διαφορά!

 

 

Μα είναι ξεκάθαρο πως σαν συσκευές δεν μπορούν να συγκριθούν άμεσα μεταξύ τους. Υπάρχουν όμως χρήστες που για τις δουλειές που κάνουν, μπορεί να τους εξυπηρετούν και οι 2 συσκευές. Αυτός που θέλει ένα full pc δε νομίζω να πήγαινε με το ζόρι να αγόραζε το ipad pro! 

 

Απλά εδώ αναλύουμε τις συνολικές πωλήσεις για το κάθε ένα και όχι το αν ταιριάζουν στις προσωπικές ανάγκες του καθενός. Αν τα κρίναμε μόνο οπτικά/σχεδιαστικά, θα περίμενε κανείς πως οι περισσότεροι χρήστες θα διάλεγαν το surface pro μιας και κάνει περισσότερα πράγματα από το ipad pro. Το ότι δεν συμβαίνει αυτό, σημαίνει πως υπάρχουν και άλλοι παράμετροι για την επιλογή τους απο τους χρήστες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα είναι ξεκάθαρο πως σαν συσκευές δεν μπορούν να συγκριθούν άμεσα μεταξύ τους. Υπάρχουν όμως χρήστες που για τις δουλειές που κάνουν, μπορεί να τους εξυπηρετούν και οι 2 συσκευές. Αυτός που θέλει ένα full pc δε νομίζω να πήγαινε με το ζόρι να αγόραζε το ipad pro! 

 

Απλά εδώ αναλύουμε τις συνολικές πωλήσεις για το κάθε ένα και όχι το αν ταιριάζουν στις προσωπικές ανάγκες του καθενός. Αν τα κρίναμε μόνο οπτικά/σχεδιαστικά, θα περίμενε κανείς πως οι περισσότεροι χρήστες θα διάλεγαν το surface pro μιας και κάνει περισσότερα πράγματα από το ipad pro. Το ότι δεν συμβαίνει αυτό, σημαίνει πως υπάρχουν και άλλοι παράμετροι για την επιλογή τους απο τους χρήστες.

Δεν διαφωνώ. Αλλά γενικά όταν αγοράζουμε κάτι, έλεγχουμε όλα τα χαρακτηριστικά του. Αυτό ανέφερα.

 

Διαβάζωντας και τα υπόλοιπα σχόλια, βλέπω και συμφωνώ ότι έχει να κάνει με την περίοδο, την αγορά και άλλους παράγοντες. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να επαναλάβω και εγώ ότι σαν συσκευές δεν μπορούν να συγκριθούν .Πέρα όμως από στενά νούμερα πωλήσεων μιας περιόδου , μεγαλύτερο ενδιαφέρον θα είχε η δυναμική πωλήσεων των δυο προιόντων (αν και μη συγκρίσιμα) .Και το surface έχει αναπτύξει μεγάλη δυναμική πωλήσεων , φαίνεται εξάλλου από τα τελευταία αποτελέσματα της Ms. Το pro μάλλον πηγαίνει με τον αυτόματο πυλότο της Apple δαφνοστεφανωμένο από το ένδοξο παρελθόν και παρόν των iPhone και σια προιόντων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον εσύ μπερδευτικες και γράφεις ασυναρτησίες.

Θα σου πρότεινα να διαβάσεις τι έγραψα εγώ(είμαι σαφής και συγκεκριμένος, αν δεν κατάλαβες η δεν κατανοείς μην με βάζεις σε διαδικασία να στα εξηγώ αναλυτικά διότι δεν είμαστε αίθουσα φροντιστηρίου,ουτε εγώ ο εκπαιδευτής ) και τι εκτός τοπου και χρόνου απαντας εσύ.

 

 

Σόρρυ αλλά χωρίς το πληκτρολόγιο και το pencil χάνεται το 50% των δυνατοτήτων της συσκευής. Μάλλον δεν κατάλαβες για τι μιλάμε και τι συγκρίνουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

 

Αρκετές καταχωρήσεις και η αλήθεια είναι ότι δεν τις διάβασα όλες αναλυτικά. Θα προσθέσω μόνο ότι αυτές οι δύο συσκευές είναι δύο διαφορετικά πράγματα ανάλογα με τις προτεραιότητες του καθενός. Το SurfacePro είναι laptop περίπου σε διαστάσεις μεγάλου ταμπλετ. Το IPadPro είναι ένα μεγάλο ταμπλετ με δυνατοτες περίπου ενός laptop. Η τροφοδοσία πάντως είναι μία πολύ σημαντική παράμετρος που δεν πρόσεξα να έχει αναφερθεί εκτενώς. Με το IPadPro έχεις 8+ ώρες πραγματικού χρόνου στο 100% των δυνατοτήτων της συσκευής και αν προσθέσεις και μία PowerBank 10.000 έχεις περίπου άλλον τόσο χρόνο. Δεν ξέρω πολλές συσκευές που να μπορείς να δουλέψεις αυτόνομα τόσο πολύ χρόνο.

Σημείωση : Για να μην παρεξηγηθώ δεν είμαι κάτοχος, ούτε έχω ακόμη ανάγκη, ούτε επιθυμώ να αγοράσω καμία από τις δύο συσκευές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

 

Αρκετές καταχωρήσεις και η αλήθεια είναι ότι δεν τις διάβασα όλες αναλυτικά. Θα προσθέσω μόνο ότι αυτές οι δύο συσκευές είναι δύο διαφορετικά πράγματα ανάλογα με τις προτεραιότητες του καθενός. Το SurfacePro είναι laptop περίπου σε διαστάσεις μεγάλου ταμπλετ. Το IPadPro είναι ένα μεγάλο ταμπλετ με δυνατοτες περίπου ενός laptop. Η τροφοδοσία πάντως είναι μία πολύ σημαντική παράμετρος που δεν πρόσεξα να έχει αναφερθεί εκτενώς. Με το IPadPro έχεις 8+ ώρες πραγματικού χρόνου στο 100% των δυνατοτήτων της συσκευής και αν προσθέσεις και μία PowerBank 10.000 έχεις περίπου άλλον τόσο χρόνο. Δεν ξέρω πολλές συσκευές που να μπορείς να δουλέψεις αυτόνομα τόσο πολύ χρόνο.

Σημείωση : Για να μην παρεξηγηθώ δεν είμαι κάτοχος, ούτε έχω ακόμη ανάγκη, ούτε επιθυμώ να αγοράσω καμία από τις δύο συσκευές.

 

Για ολα υπαρχουν powerbank,ακομη και για τα λαπτοπ/surface pro,απλα σ'αυτα ειναι μεγαλυτερης χωριτικοτητας και πιο ακριβα.

Αλλα αν δωσεις ενα 1χιλιαρικο για το SP και εισαι ατομο/επαγγελματιας που περνας τοσο πολυ χρονο εκτος,λογο δουλειας δεν νομιζω τα 120€ για ενα 50 000 bowerbank να ειναι ιδιαιτερο προβλημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι να προσθεσω.

Το ενα ειναι stand-alone συσκευη(surface pro) και αλλη οχι.

Δλδ αν οι αναγκες μου καλυπτονται με τον επεξεργαστη/κ.γραφικων(επαγγελματιας και μη) μπορω να το εχω ως το μοναδικο μου μηχανημα. Με το ipad,pro ή οχι,δε μπορω.

 

Αν εννοωεις ως macbook pro το 13ρη,σε διαβεβαιωνω οτι η διαφορα τους δεν ειναι μεγαλη,20% περιπου,γιατι και οι δυο ειναι δυπηρινοι της low voltage U σειρας.Και σε συγκρινση με τους i core των τετραπυρινων που βλεπουμε σε δυνατα λαπτοπ,ειναι 200-300% πιο αδυνατοι.

Αν καποιον δε το καλυπτει το surface pro 4 icore,δε θα τον καλυψει ουτε το macbook pro 13,οσο αφορα τις επιδοσεις!

 

 

φορητο workstation εννοειται πως θεωρειται το 13αρι και κυριως το 15αρι MacBook Pro και οχι το Air

τα οποια φυσικα συγκρινονται με το Surface book και με αλλα αντιστοιχα laptops, δε μπορεις να συγκρινεις το surface tablet head to head με ενα λαπτοπ

απλα και μονο τη διαγωνιο της οθονης να λαβεις υποψη η συγκριση τιθεται μονομιας ακυρη αφου η επιφανεια εργασιας μεταξυ 12.3" vs 15" σε θεμα παραγωγικοτητας ειναι αδιαμφισβητητη

-εφοσον θελουμε να μιλαμε για επαγγελματικο φορητο μηχανημα...

 

καποιοι φυσικα επιλεγουν τη φορητοτητα απο την ισχυ και τις ιντσες αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα καθως με την ιδια λογικη καποιος επισης θα επελεγε το ipad απο ενα πληρες tablet...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φορητο workstation εννοειται πως θεωρειται το 13αρι και κυριως το 15αρι MacBook Pro και οχι το Air

τα οποια φυσικα συγκρινονται με το Surface book και με αλλα αντιστοιχα laptops δε μπορεις να συγκρινεις το surface tablet head to head με ενα λαπτοπ

απλα και μονο τη διαγωνιο της οθονης να λαβεις υποψη η συγκριση τιθεται μονομιας ακυρη αφου η επιφανεια εργασιας μεταξυ 12.3" vs 15" σε θεμα παραγωγικοτητας ειναι αδιαμφισβητητη

-εαν θελουμε να μιλαμε για επαγγελματικο μηχανημα...

 

Surface book και surface pro 4,εχουν τους ιδιους επεξεργαστες και το μονο που απεχει με τεραστια διαφορα απο τα 4(SP4,SB,Macbook pro 13 & Macbook Pro 15),ειναι το Macbook pro 15 που εχει τετραπυρινο i-core H σειρας,που δεν ειναι Low voltage οπως η U σειρα,που εχουν τα υπολοιπα 3!

Αν ηθελα να επενδυσω σε φορητο workstation,δε θα κοιτουσα ουτε το macbook pro 13!Μονο το 15ρι κανει για αυτη την δουλεια!

 

Και καποιος που θα ηθελε ενα 15ρι λαπτοπ,δε θα κοιτουσε ουτε το SP,ουτε το ipad pro!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομα κι αν υποθεσουμε οτι surface book, surface pro 4  και Macbook Pro εχουν το ιδιο hardware (που δεν εχουν γιατι το MacBook παιρνει και i7 ενω το SBook i7 & nVidia GPU, ενω ακομα και ο ιδιος i5U αν μπει σε ολα θα κανει περισσοτερο throttling  στο surface tablet λογω μειωμενης ψυξης και heat dissipation...)

 

η βασικη παραμετρος που τα διαχωριζει παραμενει αναμεσα στις φυσικες τους διαστασεις αυτες της οθονης η οποια δεν ειναι αμελητεα αφου μεταξυ 12,3" - 13,5" - 15,4" η διαφορα ειναι τεραστια με το πρωτο να εχει και soft keyboard ενω τα αλλα ακαμπτη επιφανεια που για πολυωρη επαγγελματικη χρηση ειναι must

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομα κι αν υποθεσουμε οτι surface book, surface pro 4  και Macbook Pro εχουν το ιδιο hardware (που δεν εχουν γιατι το MacBook παιρνει και i7 ενω το SBook i7 & nVidia GPU)

 

η βασικη επιλογη παραμενει αναμεσα στις  φυσικες τους διαστασεις η οποια δεν ειναι αμελητεα αφου μεταξυ 12,3" - 13,5" - 15,4" οι διαφορες ειναι τεραστιες με το πρωτο να εχει  soft keyboard ενω τα αλλα ακαμπτη επιφανεια που για πολυωρη επαγγελματικη χρηση ειναι must

 

Αυτος που εχει καθημερινη πολυωρη εργασια στο PC του,συνηθως ειναι σε ενα γραφειο και εχει ενα πολυ ανετο και βολικο keyboard/mouse και μια πολυ μεγαλύτερη οθονη απο τις 15"!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...