Προς το περιεχόμενο

speed date


yoman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φυσικά και μπορεί να κάνω λάθος. Μπήκα είδα στα γρήγορα τι γίνεται, μου φάνηκε λίγο αστείο και λίγο προβλέψιμο, γαργάλησε λίγο και το confirmation bias μου, το έγραψα. Και αν κάνω λάθος γενικότερα θα χαρώ να με διορθώσει κάποιος για να μη το ξανακάνω.

 

Δυστυχώς δεν μπορώ να σε διορθώσω γιατί ούτε εγώ μπορώ να ξέρω τι ισχύει, απλά κατέθεσα την προσωπική μου μαρτυρία ως προς το ζήτημα, μιας και το δείγμα που έχω περιλαμβάνει μόνο εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν το θεωρω pathetic που αναφερθηκε.

Αν καποιος θεωρει αυτο αξιολυπητο θα πρεπει να εχει την ιδια αποψη και για οποιους περιφερονται στα singles bars η γενικως βγαινουν εξω κυριως για να βρουνε καποιον, η ζητανε απο τους φιλους τους να τους προξενεψουν αλλους.

 

Η κυριοτερη διαφορα ειναι η πρακτικοτητα της μεθοδου του speed dating.

 

Και φυσικα ισχυει αυτο που ισχυει σε καθε περιπτωση ανεξαιρετως. Δεν πρεπει να δειχνεις πεινασμενος γιατι απωθεις τους αλλους ακομα και αν αντικειμενικα τους αρεσεις.

 

Καταλαβαινω οτι ξενιζει σε καποιους και οτι υπαρχει καποιο ταμπου σε σχεση με τετοια θεματα.

Πριν καποια χρονια το ιδιο μπορει να λεγανε και για meetings online κοινοτητων.

Ολοι εχουν την εικονα στο μυαλο τους οτι σε τετοια events πανε μονο οι απελπισμενοι, weirdos και losers.

 

Προφανως δεν ισχυει αυτο αλλα ειναι γνωστο στερεοτυπο το οποιο θα εξαφανιστει σταδιακα καθως οσο γινονται πιο συχνα, ολο και περισσοτεροι θα εχουν καποιο φιλο/γνωστο που ετυχε να συμμετασχει και δεν εχει να διηγηθει ιστοριες για αγριους απο την εμπειρια του

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν πρόλαβα να πάω ποτέ σε τέτοιο ακόμη και όταν μπορούσα, εντούτις δε μου φαίνεται κακή ή ξενέρωτη σαν ιδέα. όπως κάποιος φίλος έιπε πριν μερικές σελίδες θεωρώ το like στα facebook και άλλα παρεμφερή πιο τιποτένιο από αυτό που στο κάτω κάτω έχεις τον άλλον δίπλα σου , εκείνη τη στιγμή. επίσης τί κακό μπορεί να προσφέρει , το να φέρνεις κόσμο σε επαφή. η μοναξιά έχει χτυπήσει κοκκινο, το θάρρος έχει πάει βόλτα λόγω του δυσπρόσιτου πλέον προσώπου και εγωϊσμού. επίσης σώνει και καλά να πας να βρείς ταίρι. όχι θεωρώ πως πρώτα πας για την εμπειρία , την ευχάριστηπολύ πιθανό, την κοινωνικοποίηση και μετά το «αν σου κάτσει» που λέγαμε. πάντως γενικώς η συντριπτική πελειοψηφία είναι άνθρωποι μόνοι και γι'αυτό έχει γίνει συνώνυμο του «πάνε όλα τα λιγούρια». Σε μένα δε φαίνεται έτσι. τώρα όσο για τα καραμοντέλα που έιπε στην πρώτη σελίδα , και σε συνδυασμό με το άλλο ποστ «απατεωνιές για να κερδίζουν τα μπαρ» αυτές μπορεί να ήταν και κράχτες του μαγαζιού για προσέλκυση κόσμου. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γραφείο που παρέθεσε ο yoman υπάρχει πολλά χρόνια στην Αθήνα, αλλά κάτι δεν μου "κολλάει".

Δεν υπάρχει καμιά αναφορά για αυτό το γραφείο από κάποιον τρίτο, κάποιο review, μαρτύρια κλπ .

Στο google εμφανίζει μόνο το site τους και αρκετές άσχετες με το θέμα σελίδες.

Επίσης, για τα σημερινά δεδομένα είναι πανάκριβο (15 ευρώ εγγραφή και 25 ευρώ η συμμετοχή).

 

Θέλω μια φορά από περιέργεια να το δοκιμάσω, αλλά διστάζω στο οικονομικό κομμάτι..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε κοίτα το να μην συμφωνεί κάποιος με κάτι για προσωπικούς λόγους δεν τον κάνει απαραίτητα συντηρητικό. Είπαμε, γούστα είναι αυτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο συντηρητισμός της Ελλάδας ξεχειλίζει από τα αυτιά... φαντάσου κιόλας να μάθουν μερικοί/ες τι γίνεται με swinger clubs στο εξωτερικό.

Γιατί συντηρητισμός;! Τα swinger clubs είναι διαφορετική περίπτωση αλλά και πάλι, θα πρέπει να τα δεχόμαστε για να μην μας πουν συντηρητικούς ή ό,τι άλλο επειδή το κάνουν στο εξωτερικό;! Και τι είναι το εξωτερικό δηλαδή για να επικροτούμε την κάθε βλακεία που σκέφτονται εκεί;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω παει- κανει αλλα επικροτω.Μιζερια δεν ειναι πας οπως υποστηριζουν μερικοι, μιζερια ειναι να κανεις βαθυστοχαστες κοινωνιολογικες αναλυσεις λες και εχει διαφορα το αν καθεται/την γνωρισεις σε ενα τραπεζι speed date η σε ενα τραπεζι καποιου club η αν ειναι τυφλο ραντεβου μεσω καποιου φιλου σου

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς πολλά ανούσια πράγματα μας πλασάρουν από το εξωτερικό. ( γενικά μιλάω). Θυμάμαι τελευταία μόδα το ice bucket challenge. Αλλά αν δεν μας αρέσει κάτι και δεν το επικροτούμε, γινόμαστε "κακοί"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θεωρώ ότι είναι "προσωπικοί" λόγοι όταν έχει πέσει κατήχηση/πλύση εγκεφάλου από την οικογένεια για το πώς πρέπει να γίνονται κάποια πράγματα (πχ προξενιό, ενίοτε και με πίεση).

 

Γενικά το να κάνεις πράγματα παρά την θέληση σου είναι pathetic, μόνο και μόνο επειδή το λέει ο μπαμπάς, η μαμά, ο παππούς, η γιαγιά, βάσει της ελληνικής «παράδοσης»...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μίλησα για πλύση εγκεφάλου. Κάποιος πολύ απλά δεν γουστάρει κάτι τέτοιο. Για τον α β λόγο. Είτε το θεωρεί ηλίθιο είτε ανώριμο είτε ενα σωρό. Δικαίωμα του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θεωρώ ότι είναι "προσωπικοί" λόγοι όταν έχει πέσει κατήχηση/πλύση εγκεφάλου από την οικογένεια για το πώς πρέπει να γίνονται κάποια πράγματα (πχ προξενιό, ενίοτε και με πίεση).

 

Γενικά το να κάνεις πράγματα παρά την θέληση σου είναι pathetic, μόνο και μόνο επειδή το λέει ο μπαμπάς, η μαμά, ο παππούς, η γιαγιά, βάσει της ελληνικής «παράδοσης»...

"Προξενιό" είναι κι αυτό, δεν είναι και τόσο προχωρημένη ιδέα...πάντως προσωπικά, όπως ξαναέγραψα, απλά δεν μου αρέσει ο τρόπος, δεν έχω να πω κάτι άσχημο γι'αυτούς που το προτιμούνε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται. Από την στιγμή που δεν προσβάλεις κανέναν και λες την γνώμη σου, όλα τα υπόλοιπα ειναι περιττά. Θες να πας? Άντε. Δεν θες? Μην πας. Απλα δεν χρειάζεται η μια πλευρά να κατηγορεί την άλλη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ρε παιδί μου, σε φόρουμ συζητήσεων είμαστε, δεν είναι κακό να αναλύσει λίγο παραπάνω την γνώμη του. Αντί για κατηγορίες, δείτε και το σαν συζήτηση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...