Προς το περιεχόμενο

Συσκευές iPhone “απενεργοποιούνται” μόλις η Apple ανιχνεύσει επισκευές από τρίτους


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 364
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μα αυτός είναι και ο λόγος που επιλέγουμε το iphone. Δεν αρνήθηκε κανείς πως όταν έχεις να σχεδιάσεις λειτουργικό για μια συσκευή, θα πετύχεις κάτι πολύ πιο γρήγορο και σταθερό από το να είχες να το προσαρμόσεις σε 1000 μοντέλα διαφορετικά!

 

Φυσιολογικό είναι απόλυτα υπό τις δεδομένες συνθήκες να πάρεις κάτι που είναι σταθερό και ρολάρει υπέροχα. Όμως η αιτία ακριβώς για την οποία είναι σταθερό και ρολάρει, είναι αντιστρόφως ανάλογη της κοστολόγησής του. Δηλαδή και μπορεί να κρατάει χαμηλά το κόστος ανάπτυξης, και ταυτόχρονα χρεώνει τον κούκο αηδόνι.

 

Αλλιώς μια χαρά σταθερά και ρολαριστά είναι και τα Windows Phone, δεν υπάρχει όμως μοντέλο WP στα 1100 €. ούτε ξεκινάει το φθηνότερο από τα 800.

 

Οπότε το πραγματικό ερώτημα, είναι γιατί σαν χρήστης να επιβραβεύσεις μια τέτοια πολιτική καθαρά εναντίον σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι κι εσύ να μην μιλάς για τους πιο πολλούς αφού ένα είναι σίγουρο, δεν γνωρίζεις τι κάνουν οι πιο πολλοί. 

 

;)

εσυ το γενικευσες οταν χρησιμοποιησες πρωτο πληθυντικο.

εγω σου λεω αυτα ακριβως που βλεπω και αυτα ακριβως που ακουω,μιας και ειναι μερος της δουλειας μου να προσεχω τι αναγκες εχει ο καθε χρηστης smartphone.ασχετως που οι πιο πολλοι ειναι θυματα και θελουν να φαινεται το κινητο,με αποτελεσμα να παιρνουν κινητο 3 φορες πιο δυνατο απο οτι στην πραγματικοτητα χρειαζονται,ενω τους προτεινω φθηνη και αξιοπιστη λυση στα κυβικα τους.

 

Φυσιολογικό είναι απόλυτα υπό τις δεδομένες συνθήκες να πάρεις κάτι που είναι σταθερό και ρολάρει υπέροχα. Όμως η αιτία ακριβώς για την οποία είναι σταθερό και ρολάρει, είναι αντιστρόφως ανάλογη της κοστολόγησής του. Δηλαδή και μπορεί να κρατάει χαμηλά το κόστος ανάπτυξης, και ταυτόχρονα χρεώνει τον κούκο αηδόνι.

 

Αλλιώς μια χαρά σταθερά και ρολαριστά είναι και τα Windows Phone, δεν υπάρχει όμως μοντέλο WP στα 1100 €. ούτε ξεκινάει το φθηνότερο από τα 800.

 

Οπότε το πραγματικό ερώτημα, είναι γιατί σαν χρήστης να επιβραβεύσεις μια τέτοια πολιτική καθαρά εναντίον σου.

 

καλα ναι,μπαινουμε στο τρυπακι και εμεις και συζηταμε με ανθρωπους που ειναι ξεκαθαρο οτι εχουν αλυτα προβληματα οταν πληρωνουν μια συσκευη 3 φορες παραπανω απο οσο αξιζει,απλα για το image.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

εσυ το γενικευσες οταν χρησιμοποιησες πρωτο πληθυντικο.

εγω σου λεω αυτα ακριβως που βλεπω και αυτα ακριβως που ακουω,μιας και ειναι μερος της δουλειας μου να προσεχω τι αναγκες εχει ο καθε χρηστης smartphone.ασχετως που οι πιο πολλοι ειναι θυματα και θελουν να φαινεται το κινητο,με αποτελεσμα να παιρνουν κινητο 3 φορες πιο δυνατο απο οτι στην πραγματικοτητα χρειαζονται,ενω τους προτεινω φθηνη και αξιοπιστη λυση στα κυβικά τους.

 

Καλό είναι να προσέχεις και τι διαβάζεις και τι γράφεις γιατί φαίνεται ότι επικρατεί μια κάποια σύγχυση. 

 

Πρώτο πληθυντικό δεν χρησιμοποίησα πουθενά και την γενίκευση την έκανες εσύ - γράφοντας για τους "πιο πολλούς" και υπονοώντας ότι γνωρίζεις τις ανάγκες τους και τη χρήση που κάνουν. Καλύτερα να γράφεις μόνο για τις δικές σου εμπειρίες, αφού εκ των πραγμάτων είναι αδύνατον να γνωρίζεις τι πράττει η πλειοψηφία.

 

καλα ναι,μπαινουμε στο τρυπακι και εμεις και συζηταμε με ανθρωπους που ειναι ξεκαθαρο οτι εχουν αλυτα προβληματα οταν πληρωνουν μια συσκευη 3 φορες παραπανω απο οσο αξιζει,απλα για το image.

Είναι προφανές ότι εσύ έχεις τα άλυτα προβλήματα - που επιχειρείς (ανεπιτυχώς) να "ψυχογραφήσεις" συνανθρώπους σου επειδή δεν συμφωνούν με τις δικές σου επιλογές. Το τι κάνει ο καθένας με τα χρήματά του είναι πρόβλημά του, δεν θα του πεις εσύ πώς θα τα ξοδέψει. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκες σε ένα λεωφορείο εσύ και έβγαλες συμπέρασμα για όλον τον πλανήτη που αγοράζει iPhone. Αν σου πω εγώ που ζω στην δυτική ευρώπη ότι 2/3 κινητά που βλέπω είναι iPhone και τα χρησιμοποιούν για παραπάνω πράγματα από το να στέλνουν SMS γιατί πολύ απλά, δεν στέλνουν SMS, ο κόσμος δεν αγοράζει High End κινητό εδώ δίχως συμβόλαιο με απεριόριστα λεπτά και ίντερνετ, υπάρχει μία τεράστια διαφορά στο πως λειτουργεί ο δυτικός κόσμος σε αντιθεση με την Ελλάδα. Οπότε πριν βγάλεις τα συμπεράσματα σου για μία εταιρία που πουλάει προϊόντα παγκόσμια μόνο και μόνο επειδή εσύ βλέπεις τι γίνετε στην Ελλάδα. Βγές πρώτα στο εξωτερικό για παραπάνω από ένα χρόνο και μετά έλα να τα πούμε.

Ούγκ!

Εγω που εχω πάει σε 2-3 χώρες μετράω?

20 μέρες Σύδνευ, η σφιγγοφωλιά της Apple, εκει δεν υπάρχει τίποτα άλλο εκτος απο i...Τεχνολογικά ανεπτυγμένη (και λογω φράγκων ΠΟΛΥ ταξιδεμένη οικογένεια, του στύλ εμεναν  s. Africa, πηγαν Λονδίνο και πλέον Συδνευ), με μεγαλες επιχειρήσεις και στις 3 χώρες, με  iphone, ipad, imac, δωρα μεταξύ τους τα χριστούγεννα δωροεπιταγές στο Apple Store αλλά εκτος απο ληψη video-φωτογραφίες-κανενα παιχνιδακι-μηνύματα με 2-3 διαφορετικά προγράμματα δεν είδα να κάνουν τίποτα άλλο! Βγαζω ενα ταπεινό και αρχαιο Dell E5500 (με ssd ομως), κανω ενα απλο render 10 φωτο σε πανόραμα ολη την πολη, νουνοπλακα το κοπάδι... Ομόιως και οι φιλοι τους, μονο apple, δεν τους ειδα να κάνουν κάτι άλλο εκτος απο τις φωτο!νταξ, δεν ειδα μονο 5 ατομα για να πεις οτι δεν ειανι καλο δείγμα, 20 μέρες έκατσα, ουτε πήγα στην Κολοπετινίτσα.  Για να πιάσεις το μέγεθος του καψίματός τους, δες Link.png Site: εδω στο νο.6, αυτό βρίσκεται στο Westfield (εμπορικό στο κέντρο) και ειναι It is the 2nd biggest Apple Store in the world.

 

Ασε γιατι και εγω εχω μπόλικους φίλους που έχουν iPhone και ολο μου λενε, πως θα βρω τζάμπα χάρτη για αυτή την χώρα (ας επαιρνες android να εβαζες iGo η Navionics), πως θα τυπώσω τον εκτυπωτή μεσω του ρουτερ ΟΤΕ (ο οτε λέει δεν παίζει με αυτό το ρούτερ, τρέχα να πάρεις κεραία...), με τι πρόγραμμα θα δώ τις κάμερες μου, πως θα παίξω φάρμα (πάρε σκαλίδα), αυτα είναι ελάχιστα απο τα παραδείγματα που μπορώ να αναφέρω! Εκτος απο φώτο δεν κάνουν ΤΙΠΟΤΑ αλλο, οταν λόγω δουλειάς τους ΔΕΙΧΝΩ τι κάνω με το windows phone μου λενε ε καλα εσυ είσαι της δουλειάς (σωστο, ενω εσυ καταναλωτικό προβατάκι). Όπως είπε και ο φίλος πιο πρίν, δεν θυμάμαι ποτε είδα χρήστη iPhone να παιζει παιχνίδι, μονο μηνύματα). Εαν καταφέρουν ποτέ να βάλουν περισσότερες εφαρμογες (ατιμο revolut) δεν παίζει με την καμια η σκέψη να φύγω απο W.P.

 

Μιας και αναφέρθει νωρίτερα το "βαζεις μαιμού αισθητήρα, καλα κάνει και κλειδώνει" δείτε και πως ξεκλειδώνει με τον αυθεντικό... Σημασία δεν εχει οτι γίνεται με πλαστελίνη αλλα οτι γίνεται χωρίς να κόψεις το δάκτυλο του ιδιοκτήτη
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...