Προς το περιεχόμενο

Συσκευές iPhone “απενεργοποιούνται” μόλις η Apple ανιχνεύσει επισκευές από τρίτους


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παντως στις μεγαλες Ευρωπαικες πολεις  η πλειοψηφια κυκλοφορει με iphones  ,στις τριτοκοσμικες  χωρες βλεπεις περισσοτερα τριτων κατασκευαστων και φυσικα ο λογος ειναι προφανως οικονομικος  πλην ελαχιστων εξαιρεσεων .

Δεν είδα κάτι τέτοιο,οι περισσότεροι με κάποιο android είναι.

Για τα λοιπά δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 364
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν είδα κάτι τέτοιο,οι περισσότεροι με κάποιο android είναι.

Για τα λοιπά δεν ξέρω.

Δεν θεωρειτε μεγαλη ευρωπαικη πολη εκει που εισαι εσυ ,εγω αναφερομουν στις κλασικες μητροπολεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θεωρειτε μεγαλη ευρωπαικη πολη εκει που εισαι εσυ ,εγω αναφερομουν στις κλασικες μητροπολεις .

Που είμαι εγώ; 

Επίσης που ήμουν εγώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To market share στο τελευταιο τριμηνο στις 5 μεγαλυτερες ευρωπαικες αγορες(Γερμανια, Ηνωμενο Βασιλειο, Γαλλια, Ιταλια, Ισπανια):

71% Android, 21.2% iOs, 7.2% Windows, 0.6% Others

 

Mε λιγα λογια στις 5 μεγαλυτερες ευρωπαικες αγορες, αυτοι που προτιμησαν Android συσκευη ειναι ~3.5 φορες περισσοτεροι απο αυτους που προτιμησαν iOs συσκευη, οι οποιοι με την σειρα τους ειναι 3 φορες περισσοτεροι απο τους που προτιμησαν windows phone συσκευη.

(στο επομενο τριμηνο η διαφορα θα μεγαλωσει, γιατι το προηγουμενο ειχε ουσιαστικα και το λανσαρισμα νεου μοντελου iphone, που αυξανει τις πωλησεις)

 

http://uk.businessinsider.com/apple-ios-v-android-market-share-2016-1

 

2dsn135.jpg

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

To market share στο τελευταιο τριμηνο στις 5 μεγαλυτερες ευρωπαικες αγορες(Γερμανια, Ηνωμενο Βασιλειο, Γαλλια, Ιταλια, Ισπανια):

71% Android, 21.2% iOs, 7.2% Windows, 0.6% Others

 

Mε λιγα λογια στις 5 μεγαλυτερες ευρωπαικες αγορες, αυτοι που προτιμησαν Android συσκευη ειναι ~3.5 φορες περισσοτεροι απο αυτους που προτιμησαν iOs συσκευη, οι οποιο με την σειρα τους ειναι 3 φορες περισσοτεροι απο τους που προτιμησαν windows phone συσκευη.

(στο επομενο τριμηνο η διαφορα θα μεγαλωσει, γιατι το προηγουμενο ειχε ουσιαστικα και το λανσαρισμα νεου μοντελου iphone, που αυξανει τις πωλησεις)

 

http://uk.businessinsider.com/apple-ios-v-android-market-share-2016-1

 

2dsn135.jpg

 

 

Κάνε όμως μια βόλτα σε αυτές τις περιοχές και δες τι κρατάνε οι περισσότεροι χρήστες. Δεν είναι λίγο ...παράδοξο?

 

PS: Αναφέρομαι σε Λονδίνο και Βερολίνο κυρίως που κυκλοφορώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε όμως μια βόλτα σε αυτές τις περιοχές και δες τι κρατάνε οι περισσότεροι χρήστες. Δεν είναι λίγο ...παράδοξο?

 

PS: Αναφέρομαι σε Λονδίνο και Βερολίνο κυρίως που κυκλοφορώ.

To τι "βλεπεις" εσυ ή εγω στον κυκλο και στις περιοχες που κυκλοφορουμε, δεν αλλαζει τα γεγονοτα:

Στις 5 μεγαλυτερες ευρωπαικες αγορες, το τελευταιο τριμηνο αυτοι που προτιμησαν Android συσκευη ειναι ~3.5 φορες περισσοτεροι απο αυτους που προτιμησαν iOs συσκευη, οι οποιοι με την σειρα τους ειναι 3 φορες περισσοτεροι απο τους που προτιμησαν windows phone συσκευη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

To τι "βλεπεις" εσυ ή εγω στον κυκλο και στις περιοχες που κυκλοφορουμε, δεν αλλαζει τα γεγονοτα:

Στις 5 μεγαλυτερες ευρωπαικες αγορες, το τελευταιο τριμηνο αυτοι που προτιμησαν Android συσκευη ειναι ~3.5 φορες περισσοτεροι απο αυτους που προτιμησαν iOs συσκευη, οι οποιοι με την σειρα τους ειναι 3 φορες περισσοτεροι απο τους που προτιμησαν windows phone συσκευη.

 

 

Δεν έχει να κάνει με κύκλους. Αναφέρομαι απλά στον κόσμο που κυκλοφορεί έξω γενικώς. Βλέπεις iphones στα χέρια των περισσοτερων. Οι πωλήσεις των android θα ήταν παράλογο να μην είναι περισσότερες του ios μιας και στο android είναι και οι συσκευές των 50-100 ευρώ κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε όμως μια βόλτα σε αυτές τις περιοχές και δες τι κρατάνε οι περισσότεροι χρήστες. Δεν είναι λίγο ...παράδοξο?

 

PS: Αναφέρομαι σε Λονδίνο και Βερολίνο κυρίως που κυκλοφορώ.

Στο Λονδίνο που ήμουν πριν ενα μηνα περισσότερα galaxy και Lumia 640 (κυρίως άτομα μεγαλύτερης ηλικίας) έβλεπα, παρα iPhone.

 

Από την άλλη έβλεπα, πααααρα πολλα Macs, κυρίως από γκομενες που απλα τα κουβαλούσαν μαζί τους στη καφετέρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει να κάνει με κύκλους. Αναφέρομαι απλά στον κόσμο που κυκλοφορεί έξω γενικώς. Βλέπεις iphones στα χέρια των περισσοτερων. Οι πωλήσεις των android θα ήταν παράλογο να είναι περισσότερες του ios μιας και στο android είναι και οι συσκευές των 50-100 ευρώ κλπ.

Η ερευνα αναφερεται σε ολους, οχι μονο σε "αυτους που κυκλοφορουν εξω γενικως". (στις περιοχες που κυκλοφορεις εσυ ή εγω για να βγαλουμε συμπερασμα)

 

Στις 5 μεγαλυτερες ευρωπαικες αγορες, το τελευταιο τριμηνο αυτοι που προτιμησαν Android συσκευη ειναι ~3.5 φορες περισσοτεροι απο αυτους που προτιμησαν iOs συσκευη, οι οποιοι με την σειρα τους ειναι 3 φορες περισσοτεροι απο τους που προτιμησαν windows phone συσκευη.

 

Αυτα χωρις κυκλους, κοσμο που κυκλοφορει εξω γενικως κλπ. Αυτη ειναι η πραγματικοτητα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει να κάνει με κύκλους. Αναφέρομαι απλά στον κόσμο που κυκλοφορεί έξω γενικώς. Βλέπεις iphones στα χέρια των περισσοτερων. Οι πωλήσεις των android θα ήταν παράλογο να  μην είναι περισσότερες του ios μιας και στο android είναι και οι συσκευές των 50-100 ευρώ κλπ.

fixed that for you ^^

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι σωστό να λέμε ο κύκλος μου, είδα εξω, εμεις στο χωριο μας κανουμε ετσι και τα λοιπα, αλλιώς δεν θα υπήρχε λόγος ύπαρξης να γίνονται έρευνες.

Θα έβγαινε ο γερμανος και θα ελεγε ολοι μπυρα πινουν στον κοσμο, επειδη πινω εγω, οι φιλοι μου και οι περαστικοι στο oktober festival.

Ο Ρωσσος με την vodka και ουτω καθεξης... :-)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερευνα αναφερεται σε ολους, οχι μονο σε "αυτους που κυκλοφορουν εξω γενικως".

 

Στις 5 μεγαλυτερες ευρωπαικες αγορες, το τελευταιο τριμηνο αυτοι που προτιμησαν Android συσκευη ειναι ~3.5 φορες περισσοτεροι απο αυτους που προτιμησαν iOs συσκευη, οι οποιοι με την σειρα τους ειναι 3 φορες περισσοτεροι απο τους που προτιμησαν windows phone συσκευη.

 

Αυτα χωρις κυκλους, κοσμο που κυκλοφορει εξω γενικως κλπ. Αυτη ειναι η πραγματικοτητα.

 

 

Μα πλέον το android είναι ένα πολύ καλό και πλήρες οικοσύστημα, το οποίο προσφέρει και ποιότητα και πληρότητα.

Επιπλέον με αυτό βρίσκεις συσκευή για όλα τα γούστα , από φτηνές έως πολύ ακριβές με κάθε λογής design.

Επιπλέον οι συσκευές με andro έχουν τεράστιο ανταγωνισμό μεταξύ τους με αποτέλεσμα να μην χρειάζεται να πληρώνεις υπεραξία για chip, controllers και οθόνες της σειράς, όπως σε άλλες εταιρίες ... (πχ. apple)

Βάλε και την ελευθερία στο πείραγμα που δίνει ........

Εεεεεεεεεεεεε, δεν θες και τίποτε άλλο.

 

Είμαι χρήστης NEXUS 6  και δεν έχω κανένα παράπονο.

Σταθερότατο , ταχύτατο , πληρέστατο σε όλα.

Μην νομίζεις πως είμαι κανένας κολλημένος με τα κινητά.... Λόγω προσφοράς της VODA το αγόρασα τότε (ΜΑΙΟΣ 2015)  διαφορετικά δεν ........

Επίσης έχω ένα MEIZU M2 NOTE που το έχω πασάρει στον αδερφό μου

και ένα Lenovo Κ3 NOTE που το έδωσα στην κοπελιά .

 

 

Τέλος να πω πως αυτό που κάνει η APPLE είναι :

 

Α) Αθέμιτος ανταγωνισμός γιατί προσπαθεί να κλειδώσει το after sale support επάνω της και όχι να αφήσει την ελεύθερη αγορά να κρίνει ποιος προσφέρει την καλύτερη τιμή για την επισκευή.

Εδώ να πούμε πως η APPLE είναι μια πολυεθνική η οποία έγινε ότι έγινε λόγω ελεύθερης αγοράς ......

 

Β) Είναι παράνομο γιατί ο χρήστης που αγοράζει την συσκευή ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΗ ,έχει κάθε δικαίωμα να την κάνει ΟΤΙ θέλει.

 

Γ) Στον βωμό της Ασφάλειας ο ΜΟΝΟΣ που μπορεί να παραγκωνίσει την ελευθερία, είναι η ίδια η δικαιοσύνη .

Η APPLE ούτε είναι ούτε εκπροσωπεί καμιά δικαιοσύνη.

Αρα δεν έχει κανένα δικαίωμα να κάνει ότι κάνει .....

 

Οσο μακρύτερα γίνεται από τέτοιες πρακτικές τόσο το καλύτερο για εμάς τους καταναλωτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι σωστό να λέμε ο κύκλος μου, είδα εξω, εμεις στο χωριο μας κανουμε ετσι και τα λοιπα, αλλιώς δεν θα υπήρχε λόγος ύπαρξης να γίνονται έρευνες.

Θα έβγαινε ο γερμανος και θα ελεγε ολοι μπυρα πινουν στον κοσμο, επειδη πινω εγω, οι φιλοι μου και οι περαστικοι στο oktober festival.

Ο Ρωσσος με την vodka και ουτω καθεξης... :-)

Η απλη λογικη ειναι πυρηνικη φυσικη για μερικους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποστ σου δείχνει κατάντια

Eιναι πολυ χειροτερη καταντια να εχεις 200 ευρω συσκευη  να κραζεις την αλλη που κανει 1000 ενω δεν μπορεις να την αποκτησεις και να φαντασιωνεσαι τεχνολογικη υπεροχη  εκει που δεν υπαρχει, για να δικαιολογησεις την οικονομικη αδυναμια σου . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιναι πολυ χειροτερη καταντια να εχεις 200 ευρω συσκευη  να κραζεις την αλλη που κανει 1000 ενω δεν μπορεις να την αποκτησεις και να φαντασιωνεσαι τεχνολογικη υπεροχη  εκει που δεν υπαρχει, για να δικαιολογησεις την οικονομικη αδυναμια σου . 

Μην κρινεις εξ ιδιων τα αλλοτρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...