Προς το περιεχόμενο

Η εφαρμογή του Facebook φαίνεται να καταναλώνει συνολικά το 15% της μπαταρίας των iOS συσκευών


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό πού θα βοηθήσει, σε περίπτωση που το κάνουν, είναι να ενσωματώσουν το chat του facebook στα Messages. Πχ. στα Messages του MacBook υπάρχει ρύθμιση που στο επιτρέπει αυτό, δηλαδή να συνδέεσαι στα μηνύματα του Facebook.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το app έχει φύγει εδώ και καιρό (και του messenger) από το 6s plus. Και η αυτονομία στη δική μου περίπτωση αυξήθηκε κάπου ανάμεσα στο 15-20%. Επιπλέον, από τον browser λειτουργούν όλα μια χαρά και δεν μου έλειψε τίποτα από το app κλπ.

Δηλαδή έχεις 900 ευρώ κινητό για να μπαίνεις fb από το browser?

Δε λέω και εγώ θα γουσταρα να οδηγαω formula 1 στο κέντρο της Αθήνας αλλά είναι overkill.

Όχι ότι το κινητό το χρησιμοποιείς μόνο γιαυτό, αλλά λέμε τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω πως το ιδιο προβλημα εχει και το Snapchat (τουλαχιστον σε Android). Αυτες τις εφαρμογες τις εχω μονιμα freeze, και οποτε θελω να τις χρησιμοποιησω τις κανω unfreeze (για root συσκευες). Μόνο έτσι δεν επηρεάζουν την αυτονομία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό κατάλαβες? Μια κακογραμμένη εφαρμογή (ή μάλλον καλογραμμένη αν το έκαναν επίτηδες και η εφαρμογή κάνει πολύ περισσότερα από όσα φαίνεται πως προσφέρει στο χρήστη) δεν κόβεται απο κανένα store αν δεν παραβιάζει σημαντικά πράγματα... Η αυξημένη κατανάλωση μπαταρίας είναι γεγονός και στις 2 πλατφόρμες και αυτό είναι που συζητάμε. Και το κατάλαβα πριν βγουν τα σχετικά δημοσιεύματα και γι'αυτό και δεν τα έχω στις συσκευες μου (android & ios)

 

Εγω καταλαβα οτι οταν σε thread με θεμα το iOS πεταγεται καποιος και λεει "ναι αλλα και στο android ετσι ειναι, νανανανανα", η σε forum νηπιαγωγειου μπηκα η σε στεκι οπαδων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το app σε android είναι τιγκα στα wakelocks και alarms κάθε τρείς και λίγο κυρίως λόγω google analytics. μενα συνδυασμο greenify + amplify περιορίζεις οτι wakelock/alarm δε χρειάζεται. και παίζει κανονικα και καίει λιγότερο. όποιος έχει όρεξη ας περάσει μια βολτα απο xda.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον... είναι ΜΕΓΑΣ ΜΥΘΟΣ ότι η μπαταρία του 6ριού "δεν κρατάει". Το δικό μου με κανονική χρήση, κρατάει από 1.5 έως και 2.5 (μερικές φορές) μέρες!!!!

 

Δεύτερον... έχει "σουταριστεί" εδώ και καιρό η FB εφαρμογή, όπως και το Skype και Dropbox, τα οποία ΟΛΑ ΑΥΤΑ... αφ' ενός κατανάλωναν "με σωλήνα" την μπαταρία, αφ' εταίρου "γονάτιζαν" την υπολογιστική ισχύ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΟΜΠΙΟΥΤΕΡ (τα 'βγαλα από παντού, κινητό και λοιπά μηχανήματα)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δηλαδή έχεις 900 ευρώ κινητό για να μπαίνεις fb από το browser?

Δε λέω και εγώ θα γουσταρα να οδηγαω formula 1 στο κέντρο της Αθήνας αλλά είναι overkill.

Όχι ότι το κινητό το χρησιμοποιείς μόνο γιαυτό, αλλά λέμε τώρα.

 

 

Από τη στιγμή που το fb λειτουργεί στον safari μια χαρά ποιο είναι το πρόβλημα? Χάνω κάτι?

Εγω καταλαβα οτι οταν σε thread με θεμα το iOS πεταγεται καποιος και λεει "ναι αλλα και στο android ετσι ειναι, νανανανανα", η σε forum νηπιαγωγειου μπηκα η σε στεκι οπαδων. 

 

Συζητάμε για το facebook app που καταναλώνει παραπάνω μπαταρία. Και αυτό παρατηρείται και στις 2 πλατφόρμες. Αν εσύ βλέπεις σε αυτό συμπεριφορά "να να να να", προφανώς έχεις παρασυρθεί και από τα άλλα topics που συμμετέχεις. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που το fb λειτουργεί στον safari μια χαρά ποιο είναι το πρόβλημα? Χάνω κάτι?

Απ' ότι φενεται (σύμφωνα με τη λογική κάποιων) χάνεις μια βόλτα με Φόρμουλα 1 σε κανονική πίστα αγώνων...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έσβησα το facebook πριν 1.5-2 μήνες και είμαι περήφανος! Ούτε check-in, ουτε likes, ούτε φωτογραφίες, ούτε τίποτα! Είμαι καθαρός και δεν μου λείπουν καθόλου! Είμαι πολύ χαρούμενος που δεν συμμετέχω στο μεγαλύτερο φακέλωμα του κόσμου! 

εισαι καθαρος?χαχα αποτοξινωση!!

 

καλα κανεις!εγω greenified foreva το fb..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ανθρωπος εννοει πως εχεις ενα εργαλειο (iphone, formula 1) και αντι να το χρησιμοποιεις στο επακρο (εφαρμογες, πιστα) το χρησιμοποιεις ελαχιστα (browser, χρηση στη πολη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι φενεται (σύμφωνα με τη λογική κάποιων) χάνεις μια βόλτα με Φόρμουλα 1 σε κανονική πίστα αγώνων...

Εννοει οτι παιρνεις ναυαρχιδα για να αγχωνεσαι με ποια app δεν τρωει μπαταρια/cpu/ram ?

 

Προσωπικα σε τυχον μπακατελακια, παντα απεγκαθιστω το facebook app για τους λογους που αναφερθησαν. Σε ναυαρχιδα νομιζω ασχολουμαστε απλα ετσι για να ασχολουμαστε... σε δουλεια να βρισκομαστε. (εκτος αν καποιος κανει τοσο βαρια χρηση που δεν τον φτανει να βγαλει μερα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ο ανθρωπος εννοει πως εχεις ενα εργαλειο (iphone, formula 1) και αντι να το χρησιμοποιεις στο επακρο (εφαρμογες, πιστα) το χρησιμοποιεις ελαχιστα (browser, χρηση στη πολη).

 

Η χρήση ενός smartphone στο έπακρο, έχει να κάνει με το facebook app? Τι μαθαίνω σήμερα! :P

 

Σοβαρά τώρα: το facebook σχεδιάσε την εφαρμογή και αυτοί πρέπει -αν θέλουν- να το κάνουν να λειτουργεί καλύτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συζητάμε για το facebook app που καταναλώνει παραπάνω μπαταρία. Και αυτό παρατηρείται και στις 2 πλατφόρμες. Αν εσύ βλέπεις σε αυτό συμπεριφορά "να να να να", προφανώς έχεις παρασυρθεί και από τα άλλα topics που συμμετέχεις. :P

Η εφαρμογή του Facebook φαίνεται να καταναλώνει συνολικά το 15% της μπαταρίας των iOS συσκευών

 

Ρε συ, μαλλον σε λαθος θεμα μπηκες :)

 
-Γιωργακη μη μιλας ενοχλεις το μαθημα
-Και ο Κωστας μιλαει κυρια

Υψηλου επιπεδου επιχειρημα. Βεβαια δεν ειναι πρωτη φορα, σε καθε thread που αφορα τις αναξιοπαθειες του iOS το ιδιο ακριβως επιχειρημα χρησιμοποιεις. Ελπιζω με το περας της εφηβειας να σου περασει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...