Προς το περιεχόμενο

Η εφαρμογή του Facebook φαίνεται να καταναλώνει συνολικά το 15% της μπαταρίας των iOS συσκευών


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

 

Η εφαρμογή του Facebook φαίνεται να καταναλώνει συνολικά το 15% της μπαταρίας των iOS συσκευών

 

Ρε συ, μαλλον σε λαθος θεμα μπηκες :)

 
-Γιωργακη μη μιλας ενοχλεις το μαθημα
-Και ο Κωστας μιλαει κυρια

Υψηλου επιπεδου επιχειρημα. Βεβαια δεν ειναι πρωτη φορα, σε καθε thread που αφορα τις αναξιοπαθειες του iOS το ιδιο ακριβως επιχειρημα χρησιμοποιεις. Ελπιζω με το περας της εφηβειας να σου περασει

 

 

 

Αφού ηρεμήσεις λίγο απο τον παράλογο εκνευρισμό σου, κάτσε και σκέψου αν σε ένα τέτοιο topic το γεγονός πως το fb app είναι εξίσου κακογραμμένο και στο android και καταναλώνει επίσης μπαταρία, ταιριάζει σαν αναφορά! :)

 

Επιπλέον αν είσαι τόσο ευαίσθητος όπως λες και εξαγριώνεσαι, γιατί είσαι και σε όλα τα topics που αφορούν την apple? Έχουμε το ίδιο "πρόβλημα" μήπως? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα? Εκνευρίστηκαν άτομα επειδή έγινε μία αρνητική αναφορά σε android??

 

Νόμιζα ότι οι "εμπαθείς" που αμέσως πετάγονται να υπερασπίσουν την αγαπημένη τους εταιρία επειδή θύγονται, είναι μόνο οι Apple users... Έπεσα από τα σύννεφα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού ηρεμήσεις λίγο απο τον παράλογο εκνευρισμό σου, κάτσε και σκέψου αν σε ένα τέτοιο topic το γεγονός πως το fb app είναι εξίσου κακογραμμένο και στο android και καταναλώνει επίσης μπαταρία, ταιριάζει σαν αναφορά! :)

 

Επιπλέον αν είσαι τόσο ευαίσθητος όπως λες και εξαγριώνεσαι, γιατί είσαι και σε όλα τα topics που αφορούν την apple? Έχουμε το ίδιο "πρόβλημα" μήπως? :P

Mπα, τιγκα χαλαρος ειμαι. Τοσο χαλαρος ουτε Συριζα. 

 

Και ναι, σαν αναφορα ταιριαζει. Του στυλ "και στο android το ιδιο σκατα ειναι". Εκει που την εκανες ομως και με το στυλ που την εκανες δεν ειναι αναφορα αλλα εμπαθεια. Μηπως να πας να ξαναδεις που την εκανες reply την "αναφορα" σου, γιατι οντως ισως να το ξεχασες. Και ειπαμε, δεν ειναι μια φορα, συνεχεια το ιδιο κανεις. Σκεψου αντιστοιχα καναν 16χρονο πιτσιρικα να μπαινει στα threads του android να γραφει ποσο σκατα τρεχει το iOS...ε αυτο κανεις....

 

Πουθενα δεν ειπα οτι εξαγριωνομαι, αυτα ειναι δικα σου strawmans και ad hominems. Υπομονη, στην 3η λυκειου θα μαθεις και πως να επιχειρηματολογεις και θα κανουμε πιο ουσιαστικους διαολογους. 

Μπα? Εκνευρίστηκαν άτομα επειδή έγινε μία αρνητική αναφορά σε android??

 

Νόμιζα ότι οι "εμπαθείς" που αμέσως πετάγονται να υπερασπίσουν την αγαπημένη τους εταιρία επειδή θύγονται, είναι μόνο οι Apple users... Έπεσα από τα σύννεφα. 

Μπα, κανεις δεν εκνευριστηκε, take a chill pill. Και να μου και το android, οι εμπαθεις αναφορες ομως δεν χρειαζονται. Μπαινεις να διαβασεις για το προβλημα που εχει το facebook στο iOS και διαβαζεις για android / windows 10 / posche και πρασινα αλογα, και γινεται συνεχεια απο τα ιδια ατομα. 

 

Okay, εχει προβλημα η εφαρμογη στο iOS, okay μερικους τους πειραξε, δεν πειραζει. Ψυχραιμα θα το αντιμετωπισουμε ολοι μαζι. Μην πατε να θαψετε και την κατσικα του γειτονα επειδη πεθανε η δικια σας. Take a chill pill

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μας πείραξε που μια εφαρμογή έχει πρόβλημα στο ios? Υπερβολικό σε βρίσκω! Να ήταν της apple η εφαρμογή, να το συζητήσουμε! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα ερωτηματακι, αν στο παραθυρο του messenger επιλεξεις "μπλοκαρισμα μηνυματων", θα υπαρχουν ειδοποιησεις αν το συσκεκριμενο μελος σχολιαζει αναρτησεις σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαινεις να διαβασεις για το προβλημα που εχει το facebook στο iOS και διαβαζεις για android / windows 10 / posche και πρασινα αλογα, και γινεται συνεχεια απο τα ιδια ατομα. 

 

Πω πω, κάτι μου θυμίζει αυτό. Μπαίνεις να διαβάσεις για το τάδε πρόβλημα που μπορεί να βγάλει το δικό σου iphone και διαβάζεις ένα σωρό διαμαρτυρίες από... κατόχους συσκευής android!! Λέγοντας ότι ποτέ δεν είχαν συσκευή της Apple και ούτε πρόκειται, ότι η εταιρία πρέπει να κλείσει και άλλα σχετικά...

 

Και γίνεται συνέχεια από τα ίδια άτομα! Μερικοί από αυτούς μάλιστα λένε οτι έχουν αλλάξει ένα σωρό accounts...  ;) αλλά εκεί. Επιμένουν!

 

Γιατί δεν ασχολείστε λίγο με την δική σας κατσίκα? Όλο με του γείτονα έχετε να κάνετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαια υπαρχει και η λυση να μην εγκαταστησεις καμια εφαρμογη, ετσι η μπαταρια θα κραταει ακομα περισσοτερο, βεβαια τοτε θα ηταν σαν να εχεις νοκια 3310.

αλλα αν θες να πας ενα βημα παρακατω, μπορεις να εχεις μονιμα κλειστο το κινητο, η μπαταρια θα κραταει για παντα!!

Ετσι η πραγματικη χρησιμοτητα του κινητου, θα ειναι ιδια με την θεωρητικη χρησιμοτητα του κινητου, ντεκορ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Βεβαια υπαρχει και η λυση να μην εγκαταστησεις καμια εφαρμογη, ετσι η μπαταρια θα κραταει ακομα περισσοτερο, βεβαια τοτε θα ηταν σαν να εχεις νοκια 3310.

αλλα αν θες να πας ενα βημα παρακατω, μπορεις να εχεις μονιμα κλειστο το κινητο, η μπαταρια θα κραταει για παντα!!

Ετσι η πραγματικη χρησιμοτητα του κινητου, θα ειναι ιδια με την θεωρητικη χρησιμοτητα του κινητου, ντεκορ.

 

 

Πριν φτάσεις σε αυτό το άκρο, φαντάζομαι είναι πιο λογικό να αποφεύγεις τις κακογραμμένες εφαρμογές που καταναλώνουν πόρους της συσκευής χωρίς λόγο! :)

 

Δεν έχει τύχει ποτέ να βάλεις ένα app  στη συσκευή σου και μετά να το διαγράψεις γιατί κατι δεν σου άρεσε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο,τι εχω διαγραψει το χω διαγραψει γιατι δεν μου χρησιμευε, οχι για να κανω τσιγκουνιες σε μπαταρια.

Σαν κατι γνωστους που εχω και εχουν την φωτεινοτητα τερμα χαμηλη, που τυφλωνεσαι για να διαβασεις, 

αλλοι κλεινουν wifi,gps,data για να εξοικονομησουν μιση ωρα μπαταρια παραπανω, λες και ειναι στην ερημο και δε θα βρουν φορτιστη.

 

Το κινητο το εχω για να το χαιρομαι, αν ηθελα κατι για ντεκορ θα επαιρνα ενα πινακα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ο,τι εχω διαγραψει το χω διαγραψει γιατι δεν μου χρησιμευε, οχι για να κανω τσιγκουνιες σε μπαταρια.

Σαν κατι γνωστους που εχω και εχουν την φωτεινοτητα τερμα χαμηλη, που τυφλωνεσαι για να διαβασεις, 

αλλοι κλεινουν wifi,gps,data για να εξοικονομησουν μιση ωρα μπαταρια παραπανω, λες και ειναι στην ερημο και δε θα βρουν φορτιστη.

 

Το κινητο το εχω για να το χαιρομαι, αν ηθελα κατι για ντεκορ θα επαιρνα ενα πινακα.

 

 

Καλά τι λες? Θα βάλω μια εφαρμογή που θα δω πως καταναλώνει πολύ περισσότερη μπαταρία από ότι ο μέσος όρος και θα κάθομαι να την κοιτάζω και να χαίρομαι? Σαφώς και θα πάρει πόδι, ακριβώς επειδή θέλω να χαίρομαι τη συσκευή μου. Με το 6s plus δεν έχω κανένα θέμα με την μπαταρία του (ακόμη και όταν είχα το facebook app). Αλλά το γεγονός πως το συγκεκριμένο app ήταν σχεδόν στο Νο1 της κατανάλωσης, ενώ άλλα apps που χρησιμοποιώ πολύ πιο συχνά από οτι το fb ήταν πολύ πολύ πιο κάτω, ήταν ο λόγος που αποφάσισα να το ξηλώσω και αυτό και το messenger. Επιπλέον μέσα από τον safari η mobile έκδοση του fb παίζει μια χαρά και κάνω τα ίδια πράγματα που έκανα και με το app.

 

Όταν το fb ασχοληθεί σοβαρά με το app του και το βελτιώσει θα το συζητήσουμε ξανά... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας πείραξε που μια εφαρμογή έχει πρόβλημα στο ios? Υπερβολικό σε βρίσκω! Να ήταν της apple η εφαρμογή, να το συζητήσουμε! :P

Ειναι apple approved (και καλα, προφανως αερα πατερα περνανε και κει)

Πω πω, κάτι μου θυμίζει αυτό. Μπαίνεις να διαβάσεις για το τάδε πρόβλημα που μπορεί να βγάλει το δικό σου iphone και διαβάζεις ένα σωρό διαμαρτυρίες από... κατόχους συσκευής android!! Λέγοντας ότι ποτέ δεν είχαν συσκευή της Apple και ούτε πρόκειται, ότι η εταιρία πρέπει να κλείσει και άλλα σχετικά...

 

Και γίνεται συνέχεια από τα ίδια άτομα! Μερικοί από αυτούς μάλιστα λένε οτι έχουν αλλάξει ένα σωρό accounts...  ;) αλλά εκεί. Επιμένουν!

 

Γιατί δεν ασχολείστε λίγο με την δική σας κατσίκα? Όλο με του γείτονα έχετε να κάνετε.

Ποια ειναι η "δικη μας" κατσικα ρε ψηλε? Εγω δεν εχω κατσικα. Εγω οπου βλεπω πονεμενους user να πετανε μπαλα εξεδρα την ιδια συσταση κανω. Αφου σε ενοχλει και σενα η εν λογω συμπεριφορα αντι να τα βαζεις μαζι μου θα πρεπε να τα βαλεις με τον billdano. Αλλα ετσι ειναι, αμα γινεσαι οπαδος...

 

Μπηκα χτες στο θεμα του s7 και βλεπω τον αλλο συνηθη υποπτο 1η σελιδα απτα 1α ποστ να κραζει το s7 και να εκθειαζει το iPhone. Τι μου λες τωρα εσυ για android users, 3 πουλακια καθονται. 

Πριν φτάσεις σε αυτό το άκρο, φαντάζομαι είναι πιο λογικό να αποφεύγεις τις κακογραμμένες εφαρμογές που καταναλώνουν πόρους της συσκευής χωρίς λόγο! :)

 

Υπαρχουν κακογραμμενες εφαρμογες στο iOS? Σοβαρη ερωτηση κανω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τι λες? Θα βάλω μια εφαρμογή που θα δω πως καταναλώνει πολύ περισσότερη μπαταρία από ότι ο μέσος όρος και θα κάθομαι να την κοιτάζω και να χαίρομαι? Σαφώς και θα πάρει πόδι, ακριβώς επειδή θέλω να χαίρομαι τη συσκευή μου. Με το 6s plus δεν έχω κανένα θέμα με την μπαταρία του (ακόμη και όταν είχα το facebook app). Αλλά το γεγονός πως το συγκεκριμένο app ήταν σχεδόν στο Νο1 της κατανάλωσης, ενώ άλλα apps που χρησιμοποιώ πολύ πιο συχνά από οτι το fb ήταν πολύ πολύ πιο κάτω, ήταν ο λόγος που αποφάσισα να το ξηλώσω και αυτό και το messenger. Επιπλέον μέσα από τον safari η mobile έκδοση του fb παίζει μια χαρά και κάνω τα ίδια πράγματα που έκανα και με το app.

 

Όταν το fb ασχοληθεί σοβαρά με το app του και το βελτιώσει θα το συζητήσουμε ξανά... :)

 

Δε μιλαω για περιπτωσεις να τελειωνει 10 φορες πιο γρηγορα η μπαταρια,αλλα αυτο το 15% ειναι αστειο σε σχεση με την ολη διαδικασια να ειμαι logged in σε browser και να μην ερχονται ειδοποιησεις.

αν ηταν ετσι καθομαι στο Pc.

αυτη ειναι η χρησιμοτητα του messenger και του fb, ταχυτητα ενημερωσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

Υπαρχουν κακογραμμενες εφαρμογες στο iOS? Σοβαρη ερωτηση κανω...

 

Φυσικά και υπάρχουν. Μπορώ να φτιάξω μία σε μια μέρα χωρίς να τσεκάρω καμία άλλη λεπτομέρεια για το πως συμπεριφέρεται, το πόρους καταναλώνει κλπ κλπ. Και αν δεν παραβιάζει κάτι σημαντικό, θα περάσει πανεύκολα!

 

Δε μιλαω για περιπτωσεις να τελειωνει 10 φορες πιο γρηγορα η μπαταρια,αλλα αυτο το 15% ειναι αστειο σε σχεση με την ολη διαδικασια να ειμαι logged in σε browser και να μην ερχονται ειδοποιησεις.

αν ηταν ετσι καθομαι στο Pc.

αυτη ειναι η χρησιμοτητα του messenger και του fb, ταχυτητα ενημερωσεων.

 

 

Οι ειδοποιήσεις του facebook και του messenger με εκνεύριζαν ανέκαθεν και ίσως γι αυτό ήταν και πολύ εύκολη η απόφαση για την απομάκρυνση των app. Το fb είναι προσωπικό μου εργαλείο και αν το είχα να βαράει όλη τη μέρα στη δουλειά θα είχε φρικάρει. Και όταν είχα τα apps όλα τα notifications (fb & messenger) τα είχα στο off.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...