Προς το περιεχόμενο

Papaki, Tophost η αλλο?


Cyberdemon87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτήσω κάτι παιδιά εγώ;
Εδώ και 2 χρόνια χρησιμοποιώ την arvixe η οποία δεν είναι Ελληνική μεν, αλλά έχει πολύ μικρό downtime και είναι αρκετά οικονομική. Επιπλέον το hosting γίνεται σε cloud και μία φορά που χρειάστηκα εξυπηρέτηση είχα άμεση βοήθεια από το chat.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να ρωτήσω κάτι παιδιά εγώ;

Εδώ και 2 χρόνια χρησιμοποιώ την arvixe η οποία δεν είναι Ελληνική μεν, αλλά έχει πολύ μικρό downtime και είναι αρκετά οικονομική. Επιπλέον το hosting γίνεται σε cloud και μία φορά που χρειάστηκα εξυπηρέτηση είχα άμεση βοήθεια από το chat.

 

 

 

Για ψάξε στο google με λέξη κλειδί EIG. Ψάξε και στο www.webhostingtalk.com για reviews. Το ότι δεν έχεις εσύ αυτή τη στιγμή πρόβλημα με τη συγκεκριμένη υπηρεσία θα έλεγα ότι είναι θαύμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ψαχνοντας βρηκα ενα site, το paramarketing το οποιο εχει 2-3 αρθρα που λεγονται: Η μαύρη λίστα του Web Hosting

 

Αυτος προτεινει με κλειστα ματια την TopHost αν μπειτε να διαβασετε, αλλα ισως επειδη ειναι και affiliate και κανει διαφημιση.

 

Δεν ξερω, εχω προβληματιστει. Η TopHost βεβαια φαινεται να εχει αρκετα φτηνες τιμες (σε συγκριση με αλλες εταιριες που προτεινετε) και σου δινουν και δωρεαν SSL απο οτι λενε.

 

Τι λετε?

Ασχολίαστο. Υποτίθεται ο τύπος που διαχειρίζεται την σελίδα είναι "ειδικός" και το 80% των άρθρων που ανεβάζει είναι copy-paste και μετάφραση από γίγαντες site του internet marketing στο εξωτερικό.Την Top Host την συστήνει με κλειστά μάτια γιατί πολύ απλά είναι affiliate και παίρνει προμήθεια. Παρόλα αυτά είναι αρκετά αξιόπιστη εταιρεία , την χρησιμοποιώ και εγώ προσωπικά και ουδέποτε αντιμετώπισα πρόβλημα. Βέβαια μιλάμε για ένα απλό wordpress blog χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις και με κόψε ράψε σε πολυμέσα και προσεκτικά διαλεγμένα plugins. Τώρα σε κάτι πιο απαιτητικό δεν έχω άποψη αν και πιστεύω ότι λίγο πολύ σε όποια εταιρεία και να πας αν διαλέξεις το κατάλληλο πακέτο hosting δεν θα έχεις προβλήματα.

 

Τώρα αν κάνεις τον Ταρζάν και σηκώσεις portal με 100 βίντεο την μέρα , το φορτώσεις plugins και παίζεις με shared hosting δεν φταίνε και οι εταιρείες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα όλες τις απαντήσεις σας και να πω κι εγώ τη γνώμη μου.H τοποθεσία του server για SEO  δεν παίζει τόσο ρόλο αφού μπορείς να κάνεις ρυθμίσεις https://support.google.com/webmasters/answer/62399?hl=en(και όπως είπατε τι γίνεται με cloudflare).Το cloud hosting είναι σαφώς καλύτερο αφού όπως είπε κάποιος παραπάνω λειτουργεί διαφορετικά με πολλά μηχανήματα (και για SEO το ίδιο) βέβαια ποιο ακριβό και λίγο περίπλοκο να καταλάβεις χρεώσεις κτλ.Είχα site με 600-2000 μοναδικούς επισκέπτες το μήνα και δεν είχα πρόβλημα με tophost σε πολύ απλό πακέτο.Αν θες κάτι απλό για αρχή ψάξε κάτι οικονομικό.Για cloud δες και το azure που έχει free trial 90 μέρες απ'ότι θυμάμαι.Κι εγώ το ψάχνω και δε ξέρω τι λέει το πακέτο της tophost που με μικρή επιβάρυνση δίνει amazon hosting.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το papaki και η Tophost είναι η ίδια εταιρεία. Πρόκειται για μια εταιρεία με άψογη υποστήριξη με την οποία εγώ προσωπικά συνεργαζόμουν 5 χρόνια. Το πρόβλημα έρχεται όταν αυτού του τύπου οι εταιρείες με πολύ μεγάλο πελατολόγιο έχουν παραφορτωμένους servers με αποτέλεσμα  οι πολύ αργές ταχύτητες και τα downtimes να είναι καθημερινό φαινόμενο. Θα έλεγα να επιλέξεις μια εταιρεία η οποία έχει αξιόπιστα χαρακτηριστικά στα πακέτα της και σου παρέχει ανθρώπινη επικοινωνία. Τελευταία εγώ συνεργάζομαι με την Link.png Site: Topwebhost και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

 

Αλήθεια; γιατί εγώ έχω σερβερ στο Αμέρικα και μετά κατάλαβα ότι αυτό χτυπάει αρκετά το ΣΕΟ. Οπότε, με το που λήξει το πακέτο θα πάρω σερβερ κοντά στην Ελλάδα για καλύτερο Ping και γενικά ταχύτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Με $13 το χρόνο μπορείς να συνδέσεις gr domain που σου ανοίκει με το wordpress.com (δεν περιλαμβάνει το κόστος κτήσης του domain name).

 

Βέβαια στο com δε μπορείς να βάλεις ό,τι theme θέλεις, μόνο αυτά που υπάρχουν στο repo του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά γενικά αν θέλεις να φτιάξεις ένα αξιόπιστο site πρέπει να έχει τον δικό του server ακόμα και shared hosting αν είναι αυτό και να μπορείς από εκεί τουλάχιστον να έχεις μια πιο άμεση πρόσβαση στο site σου.

Προσωπικά για να μην σου πω κάτι από εδώ και φανεί σαν διαφήμιση δες από την υπογραφή μου την σελίδα μου και μέσα στο site αν κατέβεις κάτω στο footer θα βρεις μια συνεργαζόμενη εταιρία η οποία έχει ακόμα και vps με 120 ευρώ τον χρόνο.

Εγώ έκανα το λάθος να πάω σε top.host και τώρα τραβάω τα μαλλιά μου γιατί όταν υπάρχει 20entry proccessors τότε το site πέφτει για 1 λεπτό . κάτι που με χαλάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παιδιά είμαι στην ip.gr και δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα, ειδικά στο απλό πακέτο hosting (του έχω πετάξει και wordpress και prestashop στο ίδιο πακέτο σε διαφορετικά domains και όλα είναι μια χαρά).

 

Γρήγορο support, αν και τους χρειάστηκα μόνο μια φορά, αλλά σε 10 λεπτά είχα τηλεφωνική απάντηση και λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ενώ ο αλγόριθμος κατάταξης της google είναι κρυφός και οι περισσότεροι κάνουν υποθέσεις, στην Ελλάδα οι σεοτζήδες είναι κατηγορηματικοί ότι μια Ελληνική IP θα ανεβάσει μια ιστοσελίδα στην κατάταξη!

 

 

αυτη τη καραμελα τη λενε οι δηθεν seo experts και εταιρειες hosting...

 

χαζομαρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...