Προς το περιεχόμενο

Papaki, Tophost η αλλο?


Cyberdemon87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού απάντησες σε αυτό γιατί δεν απαντάς και σε αυτό που έγραψα μετά από αυτό; Πως αντιμετωπίζει η google ένα ελληνικό domain που φιλοξενείται σε ελληνικό server αλλά κρύβεται πίσω από CDN τύπου Cloudflare;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αλήθεια όταν μια σελίδα βρίσκεται σε ελληνικό server και έχει ελληνική IP αλλά μπαίνει πίσω από υπηρεσίες CDN (πχ Cloudflare) πως την αντιμετωπίζει η Google; 

 

δεν εχει καμια διαφορα. ειναι ακριβως το ιδιο.

 

για να το παω ακομα πιο περα, υπαρχει και η φημη των γειτονικων domains-sites και λενε

"επηρεάζεται αρνητικα η καταταξη του site μας, εαν στον ιδιο server φιλοξενουνται άλλα site χαμηλης ποιοτητας ή εχουν γινει ban απο τη google"

 

ακομα μια χαζομαρα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού απάντησες σε αυτό γιατί δεν απαντάς και σε αυτό που έγραψα μετά από αυτό; Πως αντιμετωπίζει η google ένα ελληνικό domain που φιλοξενείται σε ελληνικό server αλλά κρύβεται πίσω από CDN τύπου Cloudflare;

 

Cloudflare = CDN = Content Delivery Network

 

Αυτός είναι ο πρωταρχικός του σκοπός μην μπερδευόμαστε. Τώρα για το πως αντιμετωπίζει η Google ένα site με hosting σε έδαφος εκτός Ελλάδος νομίζω είναι γελοιότητα να πιστεύουμε ότι θα σε ρίξει στα τάρταρα. Χώρια που ισχύει και το ρητό " παίνεψε το σπίτι σου ". Αν είχα μια εταιρία hosting τι θα σου έλεγα " είτε σε μένα είστε στην bluehost , hostgator κτλ είναι το ίδιο " ? 

 

Και για να το τραβήξουμε ακόμα περισσότερο πες μου μια Ελληνική εταιρεία που παρέχει hosting και θα μου δώσει μεγαλύτερο boost και στο SEO και συνολικά σε ένα site μου συγκριτικά με την WPEngine που είναι κατ εμέ και πολλών άλλων εκατομμυρίων χρηστών η ΚΑΛΥΤΕΡΗ υπηρεσία managed wordpress hosting στον κόσμο.

 

ps. Και εγώ cloudflare χρησιμοποιώ και είμαι στην χειρότερη δεύτερη σελίδα στο Google , σε όλα τα sites που τρέχω αυτή την στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

CDN έγραψα κι εγώ, δεν καταλαβαίνω προς τι η επισήμανση. Κι επίσης ποτέ δεν είπα ότι Ελληνικό Hosting/IP προσφέρει κάποιο πλεονέκτημα. Τη στιγμή μάλιστα που οι περισσότερες ελληνικές εταιρείες μεταπουλάνε από hetzner και OVH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισήμανση για κάποιον που ίσως δεν το γνωρίζει και απάντηση στην ερώτηση σου. Διέκρινα έναν υπαινιγμό ότι ισχυρίστηκες πως το Ελληνικό hosting/ip δίνει boost , εξού και η απαντήση , αν δεν κατάλαβα σωστά γράψε λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διαβάσεις προηγούμενα μηνύματα μου στο θέμα θα δεις πως ο μόνος υπαινιγμός μου είναι προς τους επίδοξους σεοτζηδες που αναπαράγουν ότι διαβάσουν δεξιά αριστερά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια εγω ειμαι στην tophost. Πριν λιγες μερες μου ηρθε ενα διαφημιστικο τους email που λενε οτι υπαρχει πλεον δυνατοτητα για Amazon Cloud Shared Hosting.

 

Αξιζει τον κοπο να αλλαξω σε Amazon? Θα δω διαφορα σε ταχυτητες κλπ? Τωρα ειμαι στο Linux Economy Unlimited.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εγω ειμαι στην tophost. Πριν λιγες μερες μου ηρθε ενα διαφημιστικο τους email που λενε οτι υπαρχει πλεον δυνατοτητα για Amazon Cloud Shared Hosting.

 

Αξιζει τον κοπο να αλλαξω σε Amazon? Θα δω διαφορα σε ταχυτητες κλπ? Τωρα ειμαι στο Linux Economy Unlimited.

Εγω είμαι της άποψης ότι αν είσαι ευχαριστημένος με κάτι και σου δινει αυτά που θες τότε μην αλλάζεις.Αν δεν είσαι και θες κάτι παραπάνω σαφώς όλα πάνε για το cloud σιγά σιγά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια χαρα.

Θελω να ρωτησω ποια εταιρια θα μου προτεινατε για domain και hosting και τι πλεονεκτηματα/μειονεκτηματα υπαρχουν και αξιοπιστια/support.

 

Το site που θελω να φτιαξω θα ειναι σε wordpress και βλεπω πως το papaki εχει ενα hosting πακετο που λεγεται smart wordpress. Το εχει δοκιμασει κανεις? Θα μπορουσε να δωσει λιγο παραπανω πληροφοριες για αυτο?

 

Γενικα προσανατολιζομαι προς papaki η tophost που νομιζω ειναι και η ιδια εταιρια στην ουσια αν και η tophost μου φαινεται λιγο φτηνοτερη.

 

Θα με βοηθουσατε πολυ αν μου δινατε καποιες γνωμες η συμβουλες καθως ειμαι καινουριος σε αυτο και θα ηθελα να ξεκινησω οσο το δυνατον πιο συντομα.

 

Σας ευχαριστω.

Καλησπερα φιλε μου. προσοπικα σου προτεινο αυτο εδω περα. https://hostchefs.eu/?language=greek (ειχα 2 domain και 1 webhost αγορασμενο.) ειναι ικανο για ολα.. σικονει τα παντα. ειχα website και forum μαζει. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

παιδια , εχω site σε word press πολλα χρονια και περυσι το έφερα στην ελλαδα λογο capital control. Τώρα πλέον που υπαρχει τρόπος να πληρωσω στο εξωτερικο και φυσικά είναι πολύ πιο οικονιμκά στο εξωτερικό ,θέλω να το ξαναπαω στ εξωτερικο και να μη το ξαναφερω ποτε ξανα εδω. Επειδή δεν έχω χρόνο να κάτσω να ψαξω host και dns ποιος θεωρείται καλος και φθηνός. Δε θελω πολυτελειες ουτε plugin ουτε cpanel και back up και τέτοια ,το site είναι ετοιμο και εξοπλισμενο χωρις να χρειαζεται τη βοηθεια των προγραμματων του host ,είναι σχεδον 1 γιγα, απλα θελω να μη σερνεται ,απευθυνεται σε αμερικη και ευρωπη

 

edit:είδα το  WPEngine που λεει ο φίλος πιο πανω.Το φθηνότερο έχει 30$ το μήνα!!

Ημουνα σε καποιο στην αμερικη παλια με 7 $ το μηνα κατι τετοιοι θα ήθελα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα και παλι.

 

Εχω καποιες ερωτησεις ξανα και ελπιζω σε βοηθεια καθως ειναι καπως επειγον.

 

Ειμαι στην TopHost σε απλο shared πακετο (Linux Economy Unlimited) και νιωθω πως το site που φτιαχνω ειναι αργο λογω του hosting, εχω φαει απειρο καιρο κανοντας συνεχως optimize και παιζοντας με τα plugins, οποτε καταληγω στο να κατηγησω το hosting.

Το μεγαλυτερο προβλημα ταχυτητας στην περιπτωση μου ειναι η πρωτη φορα που θα επισκεπτει καποιος το site (First Time Byte).

 

Το domain ειναι επισης αγορασμενο απο TopHost.

 

Εχουν με μηδαμινο σχεδον επιπλεον κοστος επιλογη Amazon Cloud σε αυτα τα πακετα. Αξιζει τον κοπο, θα δω καμια διαφορα?

Αν οχι, σκεφτομουν μηπως παω σε VPS, η καποιο φτηνο dedicated, εστω για ενα μηνα, μονο και μονο για να δω αν οντως φταιει το hosting η κατι αλλο.

 

Εχω πληρωσει το πακετο που ειμαι τωρα μεχρι Σεπτεμβριο, οποτε λεω να μην φυγω προς το παρον απο εκει.

Οποτε τι  λετε, Amazon Cloud, VPS, Dedicated, κατι αλλο?

 

Το site θα απευθυνεται σε Ελληνες οποτε με ενδιαφερει κυριως η ταχυτητα για οσους μπαινουν απο Ελλαδα, δεν με απασχολει το εξωτερικο.

 

Επισης επειδη χρησιμοποιω Cloudflare, αναγκαστικα εχω βαλει τους DNS του Cloudflare (εξωτερικου) για να δουλεψει.

Παιζει ρολο αυτο στην ταχυτητα απο Ελλαδα?

 

Επειδη ειναι το πρωτο μου site και τωρα μαθαινω, αν τελικα φυγω και παω σε καποια αλλη εταιρια, για ποσο θα κρατησει το downtime?

Υπαρχει περιπτωση να χαλασει κατι στο site κατα τη μεταφορα επειδη ειναι εγκατεστημενο αλλου?

 

Ελπιζω να μην κουρασα πολυ.

Σας ευχαριστω και παλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και παλι.

 

Εχω καποιες ερωτησεις ξανα και ελπιζω σε βοηθεια καθως ειναι καπως επειγον.

 

Ειμαι στην TopHost σε απλο shared πακετο (Linux Economy Unlimited) και νιωθω πως το site που φτιαχνω ειναι αργο λογω του hosting, εχω φαει απειρο καιρο κανοντας συνεχως optimize και παιζοντας με τα plugins, οποτε καταληγω στο να κατηγησω το hosting.

Το μεγαλυτερο προβλημα ταχυτητας στην περιπτωση μου ειναι η πρωτη φορα που θα επισκεπτει καποιος το site (First Time Byte).

 

Το domain ειναι επισης αγορασμενο απο TopHost.

 

Εχουν με μηδαμινο σχεδον επιπλεον κοστος επιλογη Amazon Cloud σε αυτα τα πακετα. Αξιζει τον κοπο, θα δω καμια διαφορα?

Αν οχι, σκεφτομουν μηπως παω σε VPS, η καποιο φτηνο dedicated, εστω για ενα μηνα, μονο και μονο για να δω αν οντως φταιει το hosting η κατι αλλο.

 

Εχω πληρωσει το πακετο που ειμαι τωρα μεχρι Σεπτεμβριο, οποτε λεω να μην φυγω προς το παρον απο εκει.

Οποτε τι  λετε, Amazon Cloud, VPS, Dedicated, κατι αλλο?

 

Το site θα απευθυνεται σε Ελληνες οποτε με ενδιαφερει κυριως η ταχυτητα για οσους μπαινουν απο Ελλαδα, δεν με απασχολει το εξωτερικο.

 

Επισης επειδη χρησιμοποιω Cloudflare, αναγκαστικα εχω βαλει τους DNS του Cloudflare (εξωτερικου) για να δουλεψει.

Παιζει ρολο αυτο στην ταχυτητα απο Ελλαδα?

 

Επειδη ειναι το πρωτο μου site και τωρα μαθαινω, αν τελικα φυγω και παω σε καποια αλλη εταιρια, για ποσο θα κρατησει το downtime?

Υπαρχει περιπτωση να χαλασει κατι στο site κατα τη μεταφορα επειδη ειναι εγκατεστημενο αλλου?

 

Ελπιζω να μην κουρασα πολυ.

Σας ευχαριστω και παλι!

Καλησπέρα .Δεν κατάλαβα πως ακριβώς είναι φτιαγμένο το site αλλά μάλλον σε wordpress?Αν έχεις διαβάσει γενικά συζητήσεις εδώ μέσα θα καταλάβεις ότι μπορεί οτιδήποτε να φταίει στο να φορτώσει το site.Από φωτογραφίες ή άλλα βαριά αρχεία, μέχρι κάποιο script μέχρι όπως είπες κάποιο Plugin,συμπίεση και γενικά πολλοί παράγοντες.Δυο εργαλεία που θα σε βοηθήσουν να δεις την ταχύτητα είναι το gtmetrix και google pagespeed insights.

 

Όσο για το hosting φυσικά και παίζει μεγάλο ρόλο .Να σου ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα για να μην έχεις πρόβλημα.To cloud hosting είναι το μέλλον αλλά πρέπει να κάνεις ρυθμίσεις και να το στήνεις και δεν έχει καμία σχέση με shared hosting. Δες αυτήν την απάντηση https://www.quora.com/What-is-the-difference-between-cloud-hosting-and-VPS-hosting .

 

Τώρα αν μπορείς να διαθέσεις dedicated δεν το συζητάμε καθόλου αλλά εκεί να δεις τι ρυθμίσεις και  γνώσεις linux κτλ πρέπει να έχεις.Απλά νομίζω ότι ίσως να ναι υπερβολή εκτός αν το site σου έχει χιλιάδες επισκέπτες που μπορούν να κάνουν πολλά πράγματα όπως ένα browser game για παράδειγμα .

 

Στις τελευταίες σου ερωτήσεις όχι το cloudflare δεν κάνει πιο αργό το site σου ίσα ίσα .Αν ξέρεις και κάνεις τις ρυθμίσεις σου σωστά τότε σε συνδυασμό με το cloudflare το site σου μπορεί να ανέβει σε πολύ λίγο χρόνο στους νέους server.Α και μια παρένθεση μην διακόψεις το προηγούμενο hosting μέχρι ν ανέβουν όλα σου τ αρχεία στο νέο hosting .

 

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω για την απαντηση.

 

To site ειναι σε Wordpress.

Το εχω χιλιοτεσταρει και ξερω οτι δεν ειναι μονο απο plugins η καθυστερηση. Σημερα εφτιαξα και ενα subdomain οπως προτεινει ενας συμφορουμιτης και εγκατεστησα μονο Wordpress,τιποτα αλλο, και εκει επισης ηταν λιγο απογοητευτικα τα αποτελεσματα.

Σε ωρες αιχμης δηλαδη υπαρχει αισθητη διαφορα.

 

Το μεγαλυτερο προβλημα ειναι η καθυστερηση που υπαρχει οταν καποιος πρωτο-επισκεφτει το site.

 

Επειδη δεν διαθετω τις γνωσεις που αναφερεις, οτιδηποτε αλλο εκτος απο Shared Hosting θελει configuration απο εμενα δηλαδη?

Ακομη και VPS η το Amazon Cloud που παρεχει η TopHost?

 

Θελω να επιλεξω κατι καλυτερο και γρηγοροτερο απο απλο Shared Hosting αλλα να μην εχω ουτε ευθυνη ουτε να χρειαζεται να φτιαχνω κατι πανω στο hosting εγω, εφοσον δεν γνωριζω.

Θελω να δουλεψω μονο με το Wordpress, να τελειωσω το site μου και να εχει μια φυσιολογικη ταχυτητα.

 

Το Cloudflare λογικα δουλευει κανονικα αφου το webpagetest μου βγαζει pass και:

Use a CDN for all static assets: 96/100

 

Αν εχεις χρονο κοιταξε αυτο το thread που εχω ανοιξει, τα εξηγω λιγο καλυτερα εκει:

http://www.insomnia.gr/topic/615217-%CF%80%CE%B9%CE%BF-%CE%B3%CF%81%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%BF-hosting/

 

Σε ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...