Προς το περιεχόμενο

Σύμφωνα με φήμες, το Lumia 650 έρχεται στα τέλη Φεβρουαρίου με τιμή €200


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω αν πρεπει να γελάσω η να κλάψω με τη λογική σου

Τι λες τώρα, εγώ θα περιμένω να πέσει στα 15€ πριν το πάρω και μακάρι να έχει κουμπάκι για φακό και υπέρυθρα για να στέλνω Ringtones στην παρέα, διαφορετικά ούτε 15€ αξίζει. (μην το ψάχνεις, εκτός και αν τρολλάρει)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον εγω επελεξα την insider fast και κατεβασε την 10.0.10586.71 (640lte). Στο παρελθον με το 630 μια build που ειχε κατεβασει ηταν για κλαματα. Αυτη διχνει σταθερη αλλα ειναι η τελευταια; Διοτι καποιος εγραψε οτι η ..104 ειναι η τελευταια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον εγω επελεξα την insider fast και κατεβασε την 10.0.10586.71 (640lte). Στο παρελθον με το 630 μια build που ειχε κατεβασει ηταν για κλαματα. Αυτη διχνει σταθερη αλλα ειναι η τελευταια; Διοτι καποιος εγραψε οτι η ..104 ειναι η τελευταια

Είναι η προτελευταια. Εκτος και εχεις επιλεξει Slow στο insider.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι το fast ειχα επιλεξει. Αλλα εκανα reset my phone και εσβησε την εφαρμογη του insider οποτε την ξαναβαζω και λογικα θα παω στην 104. Διαβασα επισης οτι εδωσαν πριν λιγο την .107 :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον η MS νομίζει ότι απευθύνεται σε χαζούς...ΔΕΝ θέλουμε άλλα MS κινητά!! Εφαρμογές στο store θέλουμε!!! Και την κανονική έκδοση των w10.Το 640 με κανονικά w10 μια χαρά είναι. Χειρότερη από την samsung έχει καταντήσει..."νέο" μοντέλο σχεδόν ίδιο ή και χειρότερο από τα ήδη υπάρχοντα για να δείξει ότι υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον η MS νομίζει ότι απευθύνεται σε χαζούς...ΔΕΝ θέλουμε άλλα MS κινητά!! Εφαρμογές στο store θέλουμε!!! Και την κανονική έκδοση των w10.Το 640 με κανονικά w10 μια χαρά είναι. Χειρότερη από την samsung έχει καταντήσει..."νέο" μοντέλο σχεδόν ίδιο ή και χειρότερο από τα ήδη υπάρχοντα για να δείξει ότι υπάρχει.

Η Microsoft δεν πρόκειται να πάρει μεγάλο μερίδιο στην αγορά των Smartphones, ειδικά όταν οι περισσότεροι θυμούνται τα σχόλια την εποχή του Ballmer: "Το iPhone δεν πρόκειται να πουλήσει γιατί ένα smartphone δίχως κουμπιά είναι άχρηστο" "Το Android OS για να το χρησιμοποιήσεις πρέπει να είσαι ειδικός στον χώρο των υπολογιστών" μετά βγάζει η Microsoft συσκευές αφής που σέρνονται αφάνταστα και πλέον αφού αλλάξανε CEO βγάζει Mid-Range συσκευές που μένουν πίσω από τον ανταγωνισμό και υστερούν από εφαρμογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Microsoft δεν πρόκειται να πάρει μεγάλο μερίδιο στην αγορά των Smartphones, ειδικά όταν οι περισσότεροι θυμούνται τα σχόλια την εποχή του Ballmer: "Το iPhone δεν πρόκειται να πουλήσει γιατί ένα smartphone δίχως κουμπιά είναι άχρηστο" "Το Android OS για να το χρησιμοποιήσεις πρέπει να είσαι ειδικός στον χώρο των υπολογιστών" μετά βγάζει η Microsoft συσκευές αφής που σέρνονται αφάνταστα και πλέον αφού αλλάξανε CEO βγάζει Mid-Range συσκευές που μένουν πίσω από τον ανταγωνισμό και υστερούν από εφαρμογές.

Το 640 πάντως πετάει,δεν ξέρω που υστερεί με τον "ανταγωνισμό" στο επίπεδο τιμής του.

Btw:Εννόω σοβαρά μοδέλα και όχι κινεζιές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 640 πάντως πετάει,δεν ξέρω που υστερεί με τον "ανταγωνισμό" στο επίπεδο τιμής του.

Btw:Εννόω σοβαρά μοδέλα και όχι κινεζιές.

Aναλογως τι εννοεις "πεταει".

Πχ το lumia 640xl των 215€ ειναι αισθητα πιο αργο σε ολα απο το lg g3 των 230€ ή το moto x 2014 των 240€ ή το lg g flex 2 των 235€ και ειναι εμφανες σε καθημερινη χρηση.

 

Πχ το lg g3/moto x ειναι 5 φορες πιο γρηγορο σε gpu κ αυτο ειναι εμφανες στα παιχνιδια, αλλα και στις μετρησεις:

http://www.anandtech.com/show/9333/the-microsoft-lumia-640-review/2

 

75010.png

 

Μεγαλες διαφορες εχουν και στη cpu κ αυτο φαινεται σε καθημερινη χρηση browsing κ τρεξιμο εφαρμογων , οπως κ στις μετρησεις:

75007.png

 

75005.png

 

74999.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρατα το lg 3 και το 640 για 4 μηνες με accounts κλπ

Και αν το lg δεν σέρνεται σε σύγκριση με το lumia θα σου πληρώνω την ΔΕΗ για τον υπόλοιπο χρόνο :ρ

μάλλον η MS νομίζει ότι απευθύνεται σε χαζούς...ΔΕΝ θέλουμε άλλα MS κινητά!! Εφαρμογές στο store θέλουμε!!! Και την κανονική έκδοση των w10.Το 640 με κανονικά w10 μια χαρά είναι. Χειρότερη από την samsung έχει καταντήσει..."νέο" μοντέλο σχεδόν ίδιο ή και χειρότερο από τα ήδη υπάρχοντα για να δείξει ότι υπάρχει.

Τι πάει να πει δεν θέλουμε;

Δεν θες. ΕΣΥ!

Σταματα να γράφεις λες και όλοι θέλουμε αυτά που θες εσύ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρατα το lg 3 και το 640 για 4 μηνες με accounts κλπ

Και αν το lg δεν σέρνεται σε σύγκριση με το lumia θα σου πληρώνω την ΔΕΗ για τον υπόλοιπο χρόνο :ρ

Τι πάει να πει δεν θέλουμε;

Δεν θες. ΕΣΥ!

Σταματα να γράφεις λες και όλοι θέλουμε αυτά που θες εσύ.

Συμβουλές από κάποιον που χρησιμοποιεί για Avatar Apple Sucks Meme δεν θα πάρω ευχαριστώ. Έχοντας iOS, OSX, Windows και Android συσκευές και κάνοντας καθημερινή χρήση αυτών σε διαβεβαιώ ότι δεν θα χρειαστεί να μου πληρώσεις το ρεύμα γιατί δεν ισχύει αυτό που λές, μάλιστα τα Windows είναι πίσω από τους άλλους δύο ανταγωνιστές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμιά ιδέα γιατί το LG μου με snapdragon 400 ανοίγει σε 7 δευτερόλεπτα το ίδιο excel file που το lumia 535 το ανοίγει στα 4 δευτερόλεπτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβουλές από κάποιον που χρησιμοποιεί για Avatar Apple Sucks Meme δεν θα πάρω ευχαριστώ. Έχοντας iOS, OSX, Windows και Android συσκευές και κάνοντας καθημερινή χρήση αυτών σε διαβεβαιώ ότι δεν θα χρειαστεί να μου πληρώσεις το ρεύμα γιατί δεν ισχύει αυτό που λές, μάλιστα τα Windows είναι πίσω από τους άλλους δύο ανταγωνιστές.

1. Δεν πήγαινε σε σένα

2. Το αβαταρ ειναι για τον billdano :)

3. Ολα τα αντροιντ λαγκαρουν με την πάροδο του χρόνου. Το 640 όχι. (πιστεψε με έχω galaxy s5, και Lumia 520 στο ίδιο σπίτι. Μάντεψε ποιο κολλάει καθε μερα και ποιο όχι; )

 

(:

Καμιά ιδέα γιατί το LG μου με snapdragon 400 ανοίγει σε 7 δευτερόλεπτα το ίδιο excel file που το lumia 535 το ανοίγει στα 4 δευτερόλεπτα?

Γιατί. . . Android
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο άλλος από πάνω παραθέτει benchmark για να μας δείξει ότι τα κινητά που τρέχουν καλά πρέπει να έχουν μεγάλα σκορ... Ότι να ναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο άλλος από πάνω παραθέτει benchmark για να μας δείξει ότι τα κινητά που τρέχουν καλά πρέπει να έχουν μεγάλα σκορ... Ότι να ναι

Για οποιον δεν καταλαβαινει την πραγματικη χρηση, τα παιχνιδια αλλα ουτε και τα γραφηματα που παρατεθηκαν, υπαρχει κ επεξηγηση:

http://www.anandtech.com/show/9333/the-microsoft-lumia-640-review/2

Unfortunately, it’s clear that Internet Explorer doesn’t measure up to Chrome and Safari when it comes to performance. While buyers may be pleased that their Lumia 640 performs as well as the more expensive Lumia 735, both of these phones occupy the lowest positions on every chart. There’s even a significant gap between them and other Snapdragon 400 devices running Android, such as Motorola’s Moto G.

 

Unfortunately, the Lumia 640 isn't shaping up to be a very quick device. It's consistently bested by Snapdragon 400 devices running Android, and in 2015 we're going to see Snapdragon 410 used as the SoC of choice in devices at this price bracket, which won't make the Lumia 640's position any better.

 

As suspected, there’s a very significant gap in performance when comparing the Lumia 640 to the Moto G. I can’t say whether this is due more to the differences between OpenGL and DirectX, or between the different Adreno drivers on Windows Phone and Android, but whatever the case may be the end result is a notable decrease in GPU performance on Windows Phone when compared to an Android device with the same SoC.

 

Αυτα λεει για συγκριση με κινητα με τον snapdragon 400, οπου το lumia 640 υστερει σε σχεση με το περσινο μοντελο moto g.

Ποσο μαλλον με το φετινο moto g ή με κινητα που εχουν τον snapdragon 801/810 (lg g3, moto x 2014 , lg g flex 2) κ ειναι σε παρομοιο ευρος τιμης με το lumia 640XL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...