Προς το περιεχόμενο

Σύμφωνα με φήμες, το Lumia 650 έρχεται στα τέλη Φεβρουαρίου με τιμή €200


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aναλογως τι εννοεις "πεταει".

Πχ το lumia 640xl των 215€ ειναι αισθητα πιο αργο σε ολα απο το lg g3 των 230€ ή το moto x 2014 των 240€ ή το lg g flex 2 των 235€ και ειναι εμφανες σε καθημερινη χρηση.

 

Πχ το lg g3/moto x ειναι 5 φορες πιο γρηγορο σε gpu κ αυτο ειναι εμφανες στα παιχνιδια, αλλα και στις μετρησεις:

http://www.anandtech.com/show/9333/the-microsoft-lumia-640-review/2

 

 

 

Μεγαλες διαφορες εχουν και στη cpu κ αυτο φαινεται σε καθημερινη χρηση browsing κ τρεξιμο εφαρμογων , οπως κ στις μετρησεις:

 

 

 

 

 

Έχω Nexus 4 και lumia 640LTE,μάντεψε ποιο από τα δύο κολλάει με (2giga RAM) λόγω επίσημου και καθαρού update...

Τα είδα τα android και το πόσο random είναι οι νέες εκδόσεις τους.

Υπάρχει καλός λόγος που δεν πήγα σε νέο Nexus και ψάχτηκα για κάτι νέο.

 

Από εκεί και πέρα τα εν λόγω τεστ,και όλα τα τεστ κινητών, λίγα μου λένε διότι πολλάκις πριν αποδείχτηκε ότι δεν ανταποκρίνονται στην πραγματική εμπειρία χρήσης και στο πως το ζεις το κινητό.Να μην μιλήσουμε ότι πολλά από αυτά είναι και τελείως άχρηστα διότι οι εταιρείες "κλέβουν" στα αποτελέσματα λόγω στησίματος λογισμικού...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Το πόσο ευκολα παντως μπορει μια εταιρεια να καταδικάσει ενα αρκετά υποσχόμενο προιόν που εξαγόρασε ακριβως για την νέα δυναμική του ειναι απορίας άξιο.

 

Η ΝΟΚΙΑ πηγαινε για φούντο μιας και δεν ειχε παρακολουθησει καθολου καλα τις εξελιξεις στα smartphones. Ξαφνικά της ήρθε μια φοβερη αναλαμπη να κατασκευάσει καλής ποιότητας φθηνά κινητά που τρέχουν Windows που απαιτουν μικρή επεξεργαστική δυναμη για να εχουν αρκετά αξιόλογες ομως (σε σχεση με την ισχυ τους) επιδοσεις και που καλυπταν το μεγαλύτερο μερος των καθημερινων αναγκων του μεσου χρήστη. Ο κόσμος λόγω τιμής/αποδοσης/ποιοτητας κατασκευης ανταποκρίθηκε αρκετα αγοραζοντας τα Lumia ακομη και σαν δευτερη συσκευη. Η MS ειδε φως και μπήκε. Εξαγορασε το project και.... το εκανε μπάχαλο! Απο το κακό στο χειρότερο. Πολλες, άπειρες συσκευες χωρις νοημα. Τιμες αυξανόμενες σε καθε έκδοση. Εμμονή σε ξεπερασμενη τεχνολογια, μνημες κλπ αλλα χωρις να ειναι φθηνη πια ομως.

 

Το οτι τα Windows phones ειχαν μια μικρη μεν αλλα αυξανόμενη δυναμικη πριν την εξαγορά της ΝΟΚΙΑ και μετά απο αυτη εχουν σχεδον εξαφανιστει απο το προσκήνιο σας λεει τιποτε?

 

Ειχα ενα windows tablet για λιγο καιρο το καλοκαιρι και παροτι τα 8αρια ποτε δεν τα συμπαθησα μπορω να πω οτι καλοεβλεπα τα winphones. Αλλα οχι ρε παιδια η 6αρα σειρα με τετοια χαρακτηριστικα στα 200€!!! Παιρνεις αστέρι κινεζικο με τοσα. Εως 100-120€ βαρια. Και οταν γινεις android/Os βαλε οτι τιμη νομιζεις.

 

Την βλέπω την MS να παρακαλει την NOKIA να ξαναπαρει τα Lumia υπο την εποπτία της και να την πληρώνει κι απο πάνω γι αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οποιον δεν καταλαβαινει την πραγματικη χρηση, τα παιχνιδια αλλα ουτε και τα γραφηματα που παρατεθηκαν, υπαρχει κ επεξηγηση:

http://www.anandtech.com/show/9333/the-microsoft-lumia-640-review/2

 

Αυτα λεει για συγκριση με κινητα με τον snapdragon 400, οπου το lumia 640 υστερει σε σχεση με το περσινο μοντελο moto g.

Ποσο μαλλον με το φετινο moto g ή με κινητα που εχουν τον snapdragon 801/810 (lg g3, moto x 2014 , lg g flex 2) κ ειναι σε παρομοιο ευρος τιμης με το lumia 640XL.

Ολα αυτά δεν αναιρούν το γεγονός ότι με τον καιρό το LG θα κολλάει και θα ειναι πιο αργο από το 640 :)

Το πόσο ευκολα παντως μπορει μια εταιρεια να καταδικάσει ενα αρκετά υποσχόμενο προιόν που εξαγόρασε ακριβως για την νέα δυναμική του ειναι απορίας άξιο.

 

Η ΝΟΚΙΑ πηγαινε για φούντο μιας και δεν ειχε παρακολουθησει καθολου καλα τις εξελιξεις στα smartphones. Ξαφνικά της ήρθε μια φοβερη αναλαμπη να κατασκευάσει καλής ποιότητας φθηνά κινητά που τρέχουν Windows που απαιτουν μικρή επεξεργαστική δυναμη για να εχουν αρκετά αξιόλογες ομως (σε σχεση με την ισχυ τους) επιδοσεις και που καλυπταν το μεγαλύτερο μερος των καθημερινων αναγκων του μεσου χρήστη. Ο κόσμος λόγω τιμής/αποδοσης/ποιοτητας κατασκευης ανταποκρίθηκε αρκετα αγοραζοντας τα Lumia ακομη και σαν δευτερη συσκευη. Η MS ειδε φως και μπήκε. Εξαγορασε το project και.... το εκανε μπάχαλο! Απο το κακό στο χειρότερο. Πολλες, άπειρες συσκευες χωρις νοημα. Τιμες αυξανόμενες σε καθε έκδοση. Εμμονή σε ξεπερασμενη τεχνολογια, μνημες κλπ αλλα χωρις να ειναι φθηνη πια ομως.

 

Το οτι τα Windows phones ειχαν μια μικρη μεν αλλα αυξανόμενη δυναμικη πριν την εξαγορά της ΝΟΚΙΑ και μετά απο αυτη εχουν σχεδον εξαφανιστει απο το προσκήνιο σας λεει τιποτε?

 

Ειχα ενα windows tablet για λιγο καιρο το καλοκαιρι και παροτι τα 8αρια ποτε δεν τα συμπαθησα μπορω να πω οτι καλοεβλεπα τα winphones. Αλλα οχι ρε παιδια η 6αρα σειρα με τετοια χαρακτηριστικα στα 200€!!! Παιρνεις αστέρι κινεζικο με τοσα. Εως 100-120€ βαρια. Και οταν γινεις android/Os βαλε οτι τιμη νομιζεις.

 

Την βλέπω την MS να παρακαλει την NOKIA να ξαναπαρει τα Lumia υπο την εποπτία της και να την πληρώνει κι απο πάνω γι αυτο.

Παίρνεις ενα 640 xl και κανέναν κινέζο.

Φοβερή οθόνη

Σουπερ ταχύτητα

Καθόλου λαγκ

Αναβαθμίσεις

Επική καμερα

;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω Nexus 4 και lumia 640LTE,μάντεψε ποιο από τα δύο κολλάει με (2giga RAM) λόγω επίσημου και καθαρού update...

Τα είδα τα android και το πόσο .

Αρχικα μονο κ μονο που συγκρινουμε ενα κινητό του 2012 με ενα του 2015 που δεν εχει κλεισει χρονο, λεει πολλα.

 

Κ επειδή τυγχανει να εχω διπλα μου το nexus 4(με επισημο κ καθαρο update οπως λες), καποιο πρόβλημα εχει το δικο σου.

Μιλαμε για συσκευη σχεδόν 4 ετων κ ακομα δεν κολλαει πουθενα.

 

Κατα τα αλλα, δεν μιλησα για specs, αλλα για επιδοσεις σε πραγματικες συνθηκες που φυσικα αντικατοπτριζονται κ στα τεστ.

Ολα αυτά δεν αναιρούν το γεγονός ότι με τον καιρό το LG θα κολλάει και θα ειναι πιο αργο από το 640 :)

Παίρνεις ενα 640 xl και κανέναν κινέζο.

Φοβερή οθόνη

Σουπερ ταχύτητα

Καθόλου λαγκ

Αναβαθμίσεις

Επική καμερα

;)

Το ακουσαμε κ αυτο:

Σουπερ ταχυτητα κ φοβερη οθονη η χελωνα lumia 640xl.

 

Που φυσικά ειναι αρκετα χειρότερο απο px lumia 930/950 ή τα αντίστοιχα moto x, lg g3/g flex 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aναλογως τι εννοεις "πεταει".

Πχ το lumia 640xl των 215€ ειναι αισθητα πιο αργο σε ολα απο το lg g3 των 230€ ή το moto x 2014 των 240€ ή το lg g flex 2 των 235€ και ειναι εμφανες σε καθημερινη χρηση.

 

Πχ το lg g3/moto x ειναι 5 φορες πιο γρηγορο σε gpu κ αυτο ειναι εμφανες στα παιχνιδια, αλλα και στις μετρησεις:

http://www.anandtech.com/show/9333/the-microsoft-lumia-640-review/2

 

75010.png

 

Μεγαλες διαφορες εχουν και στη cpu κ αυτο φαινεται σε καθημερινη χρηση browsing κ τρεξιμο εφαρμογων , οπως κ στις μετρησεις:

75007.png

 

75005.png

 

74999.png

οι benchιες δεν λένε τίποτα αν κολλάει ακόμα και ο dialer,δεν είχα ποτέ τα εν λόγω κινητά αλλά γενικά το android μετά απο καιρό τα φτήνει και κολλάει,εκτός αν έχεις ναυαρχίδα γιατί και το nexus που είχα παλιά 300 ευρώ κινητό σφεντόνα πήγαινε και μέσα σε 2 χρόνια βάλτωσε.

Μπραβο microsoft, ακομη περιμενουμε τα 10 στο 640 και εσυ τα δινεις στο 650. Α ρε δουλεμα που πεφτει! Και πολυ ωραιο chipset snapdragon 210 το οποιο ειναι πιο κατω απο το 400 που εχει το 640.

 

Καληνυχτα microsoft

για το 640 θα βγει μια χαρά το 10άρι λειτουργικό.

ο snapdragon 400 υπερτερεί σε σχέση με τον 210 στην υποστήριξη καλύτερης κάμερας και κάποιων δυνατοτήτων που αυτά τα κινητά έτσι και αλλιώς δεν έχουν,και δυνατότητα αναβάθμισης απο όσο ξέρω στα κινητά δεν υπάρχει για να πεις ότι θα λείψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα μονο κ μονο που συγκρινουμε ενα κινητό του 2012 με ενα του 2015 που δεν εχει κλεισει χρονο, λεει πολλα.

 

Κ επειδή τυγχανει να εχω διπλα μου το nexus 4(με επισημο κ καθαρο update οπως λες), καποιο πρόβλημα εχει το δικο σου.

Μιλαμε για συσκευη σχεδόν 4 ετων κ ακομα δεν κολλαει πουθενα.

 

Κατα τα αλλα, δεν μιλησα για specs, αλλα για επιδοσεις σε πραγματικες συνθηκες που φυσικα αντικατοπτριζονται κ στα τεστ.

Το ακουσαμε κ αυτο:

Σουπερ ταχυτητα κ φοβερη οθονη η χελωνα lumia 640xl.

 

Που φυσικά ειναι αρκετα χειρότερο απο px lumia 930/950 ή τα αντίστοιχα moto x, lg g3/g flex 2.

Βάζω το 640 xl σε κόντρα ταχυτητας και με το iPhone αν θες και πάλι ξέρω πως δε θα χάσω :)

(δοκιμασμένα πράματα)

 

Και για τα λεφτά του έχει φοβερή οθονη. Και καλυτερη κάμερα από το iPhone 6 (πάλι δοκιμασμένα πράγματα).

 

Καλυτερα να μιλάς για συσκευές που έχεις περάσει χρονο μαζί τους, και όχι για το τι λένε τα χαζά χαρτιά που ποσταρεις ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι benchιες δεν λένε τίποτα αν κολλάει ακόμα και ο dialer,δεν είχα ποτέ τα εν λόγω κινητά αλλά γενικά το android μετά απο καιρό τα φτήνει και κολλάει,

Οι benchies ηταν συμπληρωματικες κ απλα επιβεβαιωνουν την πραγματικη χρηση.

Το 640xl των 220€ είναι ενα σχετικα αργο κινητό που δεν συγκρίνεται σε επιδοσεις με ενα lumia 930 ή τα lg g3/moto x 2014/g flex 2 (αυτα τα 3 ειναι στα 230€ περίπου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι benchies ηταν συμπληρωματικες κ απλα επιβεβαιωνουν την πραγματικη χρηση.

Το 640xl των 220€ είναι ενα αργο κινητό που δεν συγκρίνεται σε επιδοσεις με ενα lumia 930 ή τα lg g3/moto x 2014/g flex 2 (αυτα τα 3 ειναι στα 230€ περίπου).

1. Βάλε μου οποιο αντροιντ θες. Σε ταχύτητα τα παταει. Σε καμερα παταει τα περισσότερα, σε νυχτερινές λείψεις μπορεί και όλα.

2. Για το iphone ισχύει το ίδιο (περα από το 6 plus που δεν το έχω δοκιμάσει)

3. Και σκέψου το 640xl ειναι ενα απλό mid

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και άλλα χαρμόσυνα νέα για το WinMo. http://goo.gl/HHSsva

(πάντα από fansite του Redmond) :)

1. Άκυρο με την είδηση

2. Διώχνουν το marketing team της Nokia και κρατανε το δικό τους. Η κατι τέτοιο από ότι διαβασα. Λογικό το βρισκω. Για ποιο λόγο να εχεις 2 marketing teams

 

3. Μπορώ να κάτσω να ποσταρω καθε μερα και γω σαν εσενα και τον DJ Ταύρος λινκς, αλλα δεν αλλάζει το γεγονός ότι το android έχει πάντα lag και ότι τα iPhone ειναι πολύ ακριβα για αυτο που προσφέρουν. So, και 2 δισεκατομμυρια να διώξουν από την MS, idgaf. Όσο τα λουμια ειναι φθηνα γρήγορα και μινιμαλ και παίρνουν αναβαθμίσεις, παραμενουμε σε αυτά :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Άκυρο με την είδηση

2. Διώχνουν το marketing team της Nokia και κρατανε το δικό τους. Η κατι τέτοιο από ότι διαβασα. Λογικό το βρισκω. Για ποιο λόγο να εχεις 2 marketing teams

 

3. Μπορώ να κάτσω να ποσταρω καθε μερα και γω σαν εσενα και τον DJ Ταύρος λινκς, αλλα δεν αλλάζει το γεγονός ότι το android έχει πάντα lag και ότι τα iPhone ειναι που ακριβα για αυτο που προσφέρουν. So, και 2 δισεκατομμυρια να διώξουν από την MS, idgaf. Όσο τα λουμια ειναι φθηνα γρήγορα και μινιμαλ και παίρνουν αναβαθμίσεις, παραμενουμε σε αυτά  :)

1. Εγκυρότατο!

2. Nope.

3. Άσχετο αυτό που γράφεις. Δεν αναφέρθηκε πουθενά κανένα lag, παρά μόνο από εσένα. Το άρθρο αναφέρει τις τεράστιες χρηματικές απώλειες λόγω της αποτυχίας του WinMo στην αγορά.

 

Άλλος ένας σύνδεσμος από WinCentral: http://goo.gl/XayqEa στον οποίο αναφέρει ότι η msft αναμένει ακόμα χαμηλότερες πωλήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι benchies ηταν συμπληρωματικες κ απλα επιβεβαιωνουν την πραγματικη χρηση.

Το 640xl των 220€ είναι ενα σχετικα αργο κινητό που δεν συγκρίνεται σε επιδοσεις με ενα lumia 930 ή τα lg g3/moto x 2014/g flex 2 (αυτα τα 3 ειναι στα 230€ περίπου).

 

 

Αρχικα μονο κ μονο που συγκρινουμε ενα κινητό του 2012 με ενα του 2015 που δεν εχει κλεισει χρονο, λεει πολλα.

 

Κ επειδή τυγχανει να εχω διπλα μου το nexus 4(με επισημο κ καθαρο update οπως λες), καποιο πρόβλημα εχει το δικο σου.

Μιλαμε για συσκευη σχεδόν 4 ετων κ ακομα δεν κολλαει πουθενα.

 

Κατα τα αλλα, δεν μιλησα για specs, αλλα για επιδοσεις σε πραγματικες συνθηκες που φυσικα αντικατοπτριζονται κ στα τεστ.

Το ακουσαμε κ αυτο:

Σουπερ ταχυτητα κ φοβερη οθονη η χελωνα lumia 640xl.

 

Που φυσικά ειναι αρκετα χειρότερο απο px lumia 930/950 ή τα αντίστοιχα moto x, lg g3/g flex 2.

Αργό το 640;

Ως προς τι; 

Διότι μέχρι τούδε είναι εξαιρετικά γρήγορο,ακόμη και με 1Gb μνήμη, σε ότι το έχω χρησιμοποιήσει,εκτός και εάν εννοείς κάποιο θολώδες bench που το βγάζει αργό.

 

Όσο αφορά το nexus 4,είδα και τι λένε στα ξένα φόρουμ για αυτό το θέμα.

Δεν είμαι ο μόνος με προβλήματα με random lag και φυσικά δεν φταίει η συσκευή,που άνετα βγάζει αρκετά χρόνια ακόμη εάν μας έδιναν ποιοτική αναβάθμιση(εκτός μπαταρίας που έπεσε αρκετά).

 

Για την ιστορία το πήρα το 640 LTE στα ~110€, από εξωτερικό(που μένω),όχι 220€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Βάλε μου οποιο αντροιντ θες. Σε ταχύτητα τα παταει. Σε καμερα παταει τα περισσότερα, σε νυχτερινές λείψεις μπορεί και όλα.

2. Για το iphone ισχύει το ίδιο (περα από το 6 plus που δεν το έχω δοκιμάσει)

3. Και σκέψου το 640xl ειναι ενα απλό mid

 1 σε κάμερα απλά δεν υπάρχει ανταγωνισμός στα ίδια λεφτά,κινητό με 150 ευρώ τιμή(lumia 640) τραβάει νυχτερινές σαν φωτογραφική(παλαιά γέφυρα χαλκίδας χωρίς κανένα photoshop η επεξεργασία)
 
2 τα iphone είναι πανάκριβα οπότε μιλάμε για εντελώς διαφορετική κατηγορία :-)
WP_20160203_03_25_56_Pro.jpg

Αργό το 640;

Ως προς τι; 

Διότι μέχρι τούδε είναι εξαιρετικά γρήγορο,ακόμη και με 1Gb μνήμη, σε ότι το έχω χρησιμοποιήσει,εκτός και εάν εννοείς κάποιο θολώδες bench που το βγάζει αργό.

 

Όσο αφορά το nexus 4,είδα και τι λένε στα ξένα φόρουμ για αυτό το θέμα.

Δεν είμαι ο μόνος με προβλήματα με random lag και φυσικά δεν φταίει η συσκευή,που άνετα βγάζει αρκετά χρόνια ακόμη εάν μας έδιναν ποιοτική αναβάθμιση(εκτός μπαταρίας που έπεσε αρκετά).

 

Για την ιστορία το πήρα το 640 LTE στα ~110€, από εξωτερικό(που μένω),όχι 220€.

 

αργό δεν είναι σφαίρα πάει στο λειτουργικό και σε αυτά τα λεφτά δεν έχω δει android να πετάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτα ακριβως τα λεφτα παιρνεις 8πυρηνο android 4GB/32GB (ή 3GB/64GB) μνημες, 5,5" οθόνη, μεταλικο σασι, δαχτυλικό, 13MP κάμερα (ή και 21MP sony) και κυριως 3-4000MAh μπαταρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...