Προς το περιεχόμενο

Σύμφωνα με φήμες, το Lumia 650 έρχεται στα τέλη Φεβρουαρίου με τιμή €200


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@LongTom

 

Εγω σου μιλαω με στοιχεια κι εσυ απλα εισαι προκατειλημμένος. Προβληματα σε ξενα φορουμς διαβαζεις για ολες τις συσκευες. Θελεις να αρχισω να σου αραδιαζω για apple/samsung π.χ.? Ειναι μη σου κατσει. Αν εισαι ατυχος παντως και βγει καποιο προβλημα εγγυηση εχεις κανονικα, απλα προφανως θα πρεπει να περιμενεις περισσοτερο για την επισκευη απ οτι αν ειχαν αντιπροσωπεια εδω... Για το αλλο που γραφεις παλι οτι δεν εχουν updates αντε να στο ξαναπω μπας και το διαβασεις και το εμπεδωσεις αυτη τη φορα. Η Xiaomi δινει update ΚΑΘΕ ΕΒΔΟΜΑΔΑ. Ειτε εχεις την original rom ειτε την αντιστοιχη ελληνικη που "μαγειρευουν" τα παιδια της ελληνικης κοινοτητας(που τα σπανε). Θελεις να σου πω απο ποτε εχω να δω update στο samsung note 4 που εχω??

Αλλα αλλο αυτο κι αλλο να λες οτι ειναι ρωσικη ρουλετα. Δηλαδη νομιζεις οτι 3 απο τις 5 ΚΟΡΥΦΑΙΕΣ εταιριες σε πωλησεις παγκοσμιως εφτασαν εκει πουλωντας προιοντα που ειναι ρωσικη ρουλετα? Ειναι δυνατον αυτο σε καθεστως ελευθερης αγορας? Δεν υπαρχουν 10 εταιριες που φτιαχνουν κινητα.. Υπαρχουν 100αδες. Ειναι αδιανοητο να μου λες οτι δεν εμπιστευεσαι 3 απο τις 5 πρωτες επειδη ειναι απο την Κινα. Και μην μου πεις οτι ειναι σε αυτη τη θεση επειδη απλα πουλανε φθηνα, διοτι υπαρχουν αλλες 100 κινεζικες εταιριες που πουλουν φθηνοτερα αλλα ειναι στον πατο.

 

"Επίσης αμφότερες έχουν μηδαμινές πωλήσεις στην Δύση, στον τομέα των κινητών, σε σχέση με τις παραδοσιακές εταιρείες"

Αυτο παλι που εγραψες απλα αποδυκνυει οτι δεν γνωριζεις τι γινεται και ουτε θελεις να μαθεις. Γιατι αν ηθελες τα στοιχεια υπαρχουν. 2016 εχουμε αρα μπορεις να τα βρεις. Εγω ενδεικτικα να σου πω οτι το 40% περιπου των πωλησεων της huawei περυσι εγιναν ΕΚΤΟΣ κινας. Μηδεμινο ποσοστο ε? Αχαχαχα. Δεν το συνεχιζω..

 

 

@

georgepppo

Με ειδες πουθενα να γραφω για την "εκαστοτε κινεζικη εταιρια" που αναφερεις? Εγω μιλησα για 2-3 ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ εταιριες(Xiaomi, Lenovo, Huwaei) οι οποιες ειναι κινεζικες. Αντιλαμβανεσαι την διαφορα? Αντιλαμβανεσαι το μεγεθος τετοιων χωρων και το πληθος των εταιριων που δραστηριοποιουνται εκει? Το τσουβαλιασμα που κανεις ειναι εντελως ακυρο. Τωρα αν εσυ πιστευεις για αυτες τις συγκεκριμενες εταιριες οτι αν βγαλει ενα κινητο τους καποιο προβλημα θα μετονομαστουν την αλλη μερα σε τσιν-τσον-τσουνγκ τι να πω.. αδυνατω να το σχολιασω και αν το πιστευεις οντως τοτε δεν αντιλαμβανεσαι για τι κολοσσους μιλαμε. Ακου θα βρεις ανταλλακτικα για Sony, Nokia αλλα δεν θα βρεις για Lenovo, Huwaei.. lol

Οσο για τα υπολοιπα που ανεφερα για διαστημα, ερευνα, τεχνολογια, κινεζικα δεν ειναι κι αυτα? Κινεζιες πυραυλοι ετσι δεν ειναι? Τι παει να πει εκει παιζονται ζωες ανθρωπων? Δηλαδη αυτο αναιρει την ικανοτητα των ερευνητων, μηχανικων κ.τ.λ.? Εγω απλα εγραψα οτι εχουν την τεχνολογια, εχουν προοδευσει και οτι ΜΠΟΡΟΥΝ. Τωρα αν εσυ αυτο το χαρακτηριζεις αφελεια μαλλον εχεις μειωμενη ικανοτητα αντιληψης.

 

Καποια στιγμη να καταλαβεις οτι υπαρχουν καλες, "επωνυμες", δοκιμασμενες κινεζικες εταιριες οπως υπαρχουν και "μαρκα καψε με" κινεζικα (οπως τα turbo-X ή το ταμπλετ 50ευρω που πηρες). Μεχρι τοτε πηγαινε αγοραζε logos εταιριων. Δικαιωμα σου.

Σορρυ αλλα οσοι έχουμε πάει στα wp , δεν ειναι για τα brands. Ειναι για τις αναβαθμίσεις, την ταχύτητα, την σταθερότητα και τις φθηνες συσκευες (ακομα και οι ακριβες, σε δυο μηνες φθηνες ειναι)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ αλλα οσοι έχουμε πάει στα wp , δεν ειναι για τα brands. Ειναι για τις αναβαθμίσεις, την ταχύτητα, την σταθερότητα και τις φθηνες συσκευες (ακομα και οι ακριβες, σε δυο μηνες φθηνες ειναι)

Κ επειδή τελικως οι αγοραστες wp δεν βρισκουν αυτα, αλλα συναντανε κ αλλα προβλήματα, μονο 20% των κατοχων wp ξαναδιαλεγει wp σαν επόμενο κινητό του.

Οι περισσότεροι(4 στους 5), προφανως απογοητευμενοι, εγκαταλειπουν την πλατφόρμα οταν ξανααγοραζουν κινητο κ πανε κατα κυριο λογο σε android κ μερικοι σε ios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι και να λετε. Σειρα 6 της Lumia με 200€ δεν δικαιολογείται να κοστολογείται σήμερα με αυτα τα specs! Το οτι εχει μια καλούτσικη καμερα δεν λεει τιποτε.

 

Η ΝΟΚΙΑ το ειχε δει σωστα. Προωθησε τις συσκευες της μειωνοντας το ποσοστο κέρδους της ωστε να καθιερωθει στην αγορά και ειχε αρχίσει να το καταφέρνει. Το εαν θα πεσει η τιμή επειδη τα μαγαζια θα θελουν σε λιγο καιρο να τα ξεφορτωθουν και μειωσουν το δικο τους κερδος δεν εχει να κανει με την ποκιτικη της MS. Μαλιστα αυτο ειναι πολυ κακο για οσους αγοραζουν στην αρχη και χανουν την αξια της συσκευής τους.

 

Δεν με νοιαζει κι ολας αλλα ειχα αρχισει να τα συμπαθω αλλα να με θυμηθείτε, η MS θα ξαναδωσει πισω τα LUMIA στην ΝΟΚΙΑ τζαμπα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Καρκινος
Και πολυ καλα εχετε κανει. Αν ειχε ενα καλο store απο πισω μπορει κι εγω να ειχα wp. Απλα εδω κι ενα χρονο εχω βρει αυτα ακριβως που εγραψες (+καλυτερο hardware +google play -περισσοτερη ταλαιπωρια αν βγαλει βλαβη το τηλεφωνο) σε κινητο της Xiaomi. Ο καθενας τα ζυγιζει κι αποφασιζει τι προτιμαει. 
Απλα το "κινεζια", ρωσικη ρουλετα, δεν πουλανε εκτος Κινας, δεν εχουν υποστηριξη, δεν θα υπαρχουν σε ενα χρονο κ.τ.λ. ειναι εμμονες που εχουν καποιοι και δεν ισχυουν γιατι πολυ απλα ΔΕΝ ειναι ολα τα κινεζικα ιδια. Καποιες εταιριες εχουν δωσει δειγματα γραφης εδω και καποια χρονια, εχουν ικανοποιημενους πελατες και προφανως δικαιως βρισκονται εκει που βρισκονται απο αποψη πωλησεων. Αυτο εγραψα εξ αρχης και δεχτηκα παλι ισοπεδωτικες απαντησεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ επειδή τελικως οι αγοραστες wp δεν βρισκουν αυτα, αλλα συναντανε κ αλλα προβλήματα, μονο 20% των κατοχων wp ξαναδιαλεγει wp σαν επόμενο κινητό του.

Οι περισσότεροι(4 στους 5), προφανως απογοητευμενοι, εγκαταλειπουν την πλατφόρμα οταν ξανααγοραζουν κινητο κ πανε κατα κυριο λογο σε android κ μερικοι σε ios.

Το τι λενε τα σαιτς με αφήνει παγερα αδιάφορο μπρο.

Ουτε με νοιάζει πόσοι έρχονται καο φεύγουν.

Όπως βλέπεις εδω ειμαστε καμια δεκαρια που δεν θελουνε να αλλάξουμε ουτε σε λαγκντροιντ ουτε σε υπερεκτιμημένα μήλα.

Απλα θα καθομαστε και θα ποσταρουμε κάτω από αντροιντακιδες (η δεν ξέρω και γω τι άλλο) σαν εσενα, που δεν εχετε ιδέα από wp και νομίζετε πως κατι κερδίζετε:)

@Καρκινος

Και πολυ καλα εχετε κανει. Αν ειχε ενα καλο store απο πισω μπορει κι εγω να ειχα wp. Απλα εδω κι ενα χρονο εχω βρει αυτα ακριβως που εγραψες (+καλυτερο hardware +google play -περισσοτερη ταλαιπωρια αν βγαλει βλαβη το τηλεφωνο) σε κινητο της Xiaomi. Ο καθενας τα ζυγιζει κι αποφασιζει τι προτιμαει.

Απλα το "κινεζια", ρωσικη ρουλετα, δεν πουλανε εκτος Κινας, δεν εχουν υποστηριξη, δεν θα υπαρχουν σε ενα χρονο κ.τ.λ. ειναι εμμονες που εχουν καποιοι και δεν ισχυουν γιατι πολυ απλα ΔΕΝ ειναι ολα τα κινεζικα ιδια. Καποιες εταιριες εχουν δωσει δειγματα γραφης εδω και καποια χρονια, εχουν ικανοποιημενους πελατες και προφανως δικαιως βρισκονται εκει που βρισκονται απο αποψη πωλησεων. Αυτο εγραψα εξ αρχης και δεχτηκα παλι ισοπεδωτικες απαντησεις..

Ναι υπάρχουν κάποιες καλες κινεζικες εταιριες αλλα ειναι 2-3 το πολύ.

Ολες οι αλλες ειναι γτπ.

Και επισης τα κινέζικα σπανια παίζουν σε βιτρίνες, ειδικά επαρχία, οποτε αν δεν το βλέπεις κιόλας λιγο το κινητο να το πιασεις να δεις τι λέει, δεν αξίζει να ρισκάρεις με nameless brands.

Anyway, πολλες επιλογές, καλυτερο για ολους :)

Οτι και να λετε. Σειρα 6 της Lumia με 200€ δεν δικαιολογείται να κοστολογείται σήμερα με αυτα τα specs! Το οτι εχει μια καλούτσικη καμερα δεν λεει τιποτε.

 

Η ΝΟΚΙΑ το ειχε δει σωστα. Προωθησε τις συσκευες της μειωνοντας το ποσοστο κέρδους της ωστε να καθιερωθει στην αγορά και ειχε αρχίσει να το καταφέρνει. Το εαν θα πεσει η τιμή επειδη τα μαγαζια θα θελουν σε λιγο καιρο να τα ξεφορτωθουν και μειωσουν το δικο τους κερδος δεν εχει να κανει με την ποκιτικη της MS. Μαλιστα αυτο ειναι πολυ κακο για οσους αγοραζουν στην αρχη και χανουν την αξια της συσκευής τους.

 

Δεν με νοιαζει κι ολας αλλα ειχα αρχισει να τα συμπαθω αλλα να με θυμηθείτε, η MS θα ξαναδωσει πισω τα LUMIA στην ΝΟΚΙΑ τζαμπα.

 

1. Όχι, γιατί είναι εταιρίες πραγματικές, όχι εταιριες από το Μπρουσκο του Ant1, οποτε το τζαμπα δεν υπάρχει

2. Η τιμή του σε 2 μηνες θα έχει αγγίξει το κατοστάρικο

3. Η Ms εβγαλε κινητά σαν το 640 xl, φθηνα, μεγάλη οθόνη, καλα χαρακτηριστικά. Η Νοκια, εβαζε μεγάλη οθόνη και ολα τα αλλα χαλια, πχ Lumia 1320, η overpriced mid πχ 830. Οποτε τα πραγματα ειναι καλυτερα τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που το ios παίζει σε άλλη κατηγορία τιμής δεν είναι καλύτερα για όλους εμάς να έχουμε δύο επιλογές στην οικονομική και μεσαία κατηγορία; Γιατί να έχουμε μόνο android;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που το ios παίζει σε άλλη κατηγορία τιμής δεν είναι καλύτερα για όλους εμάς να έχουμε δύο επιλογές στην οικονομική και μεσαία κατηγορία; Γιατί να έχουμε μόνο android;

Γιατί είμαστε Έλληνες

Ειμαστε 10 χρονια πίσω στην αντίληψη

Γράφουμε ακομα M$, όταν οι άλλοι το έγραφαν το 2002

Φοβόμαστε οτι μας παρακολουθούν τα Windows και τα κράζουμε ενώ έχουμε android κινητό

κ.ο.κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί είμαστε Έλληνες

Ειμαστε 10 χρονια πίσω στην αντίληψη

Γράφουμε ακομα M$, όταν οι άλλοι το έγραφαν το 2002

Φοβόμαστε οτι μας παρακολουθούν τα Windows και τα κράζουμε ενώ έχουμε android κινητό

κ.ο.κ

Δεν έχει λογική, δεν μας είπε κανείς ή windows ή τίποτα! Απλά κάποιος που θέλει να δώσει μέχρι 200€ πχ έχει δύο επιλογές και όχι μία, ποιος διαφωνεί ότι είναι καλύτερο αυτό;!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...