Προς το περιεχόμενο

Αγορά κλειδιού Susuki swift, αλλάζει και ο κωδικός;


.::NikoS::.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, επειδή λόγω ημέρας δε μπορώ να μιλήσω με επίσημη αντιπροσωπία :P θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου δώσει τα φώτα του για να μου φύγει η περιέργεια μέχρι να ρωτήσω αύριο στην suzuki.

 

Θέλω να πάρω ένα μεταχειρισμένο και μου λέει ο ιδιοκτητης ότι το ένα κλειδί του το αρπάξανε πριν 2 χρόνια. Είχε ρωτήσει και του είχαν πει γύρω στα 150ευρώ (δε το έβγαλε τελικά) αλλά εγώ αναρωτιέμαι αν αλλάζουν και τον κωδικό του immobilizer καθώς και το κλειδιού που έχεις μέσα στην τιμή της αγοράς του νέου. 

Γνωρίζει κάποιος κάτι πάνω στο θέμα;

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόμοια περίπτωση, μπήκαν σπίτι μου τον περασμένο Μάιο και θεώρησαν οτι ήτο καλή φάση να τσουρνέψουν ενα κλειδί του ford... γιατί ήταν τύπου flip key.

Πήρα ένα μεταχειρισμένο απο ebay (30 ευρώ), έκοψα νέα λαμα (15 ευρώ) και προγραμματισμό στην ford (20 ευρώ).

Κατα τον προγραμματισμό, κάνουν εκ νέου σύζευξη ολα τα κλειδιά με το immobilizer, οπότε ο τύπος που μου έκλεψε το παλιό κλειδί,ακόμα και αν ανοίξει το αμάξι, δεν μπορεί να το βάλει μπροστά.

Ημιμετρο βέβαια,ελπίζοντας οτι ο κλέφτης είναι ευκαιριακος και δεν έχει τεχνικές γνωσεις.Γλυτωσα το κόστος αντικατάστασης κλειδαριάς όμως.

 

Θέλω να πιστεύω οτι η αντιπροσωπία καλύπτει και τον προγραμματισμό με την αγορά του κλειδιού. Υπόθεση 30' είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία ευχαριστώ, πιθανότατα του suzuki να είναι πολύ ακριβότερο λόγω ότι έχει αυτό το keyless start και keyless entry που δεν βαζεις το κλειδι πουθενα... Απλά το έχεις πάνω σου. 

Θα ρωτήσω αύριο το κόστος του μαζί με προγραμματισμό αλλά ίσως να γίνεται πιο οικονομικά να μου βγάλουν μόνο την λάμα (εξάλλου και το keyless τηλεκοντρόλ έχει πάνω του το κανονικό κλειδί αποσπώμενο) και απλά να γίνει αλλαγή κωδικού και σύζευξη του παλιού κλειδιού. Έτσι θα έχω ένα μόνο τηλεκοντρόλ αλλά τουλάχιστον ένα δεύτερο κλειδάκι σε περίπτωση ανάγκης και φυσικά νέο κωδικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά, θες μόνο μια λάμα back up, για άνοιγμα του αυτοκινήτου; Σε ένα οποιοδήποτε κλειδαράδικο εκτιμώ οτι μπορείς να κάνεις δουλειά.

Ο προγραμματισμός στο υπάρχον κλειδί είναι η πιο φτηνή λύση, αλλα θα εχεις μόνο ενα κλειδί που μπορει να βάλει μπροστά το όχημα (αν κατάλαβα καλά).

Μπορεί βέβαια να μην χρειαστείς ποτέ το δεύτερο κλειδί. Εγω που είμαι υποχόνδριος, έχω 4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά η suzuki έδινε 2 κοντρολάκια τα οποία έχουν πάνω τους και κλειδάκι κανονικό το οποίο βγαίνει από το πίσω μέρος του κοντρόλ. Ποτέ δε χρειάζεται να το χρησιμοποιήσεις όμως αυτό στο συγκεκριμένο αμάξι διότι όταν το αμάξι βλέπει το κοντρόλ κοντά του ξεκλειδώνει και παίρνει και μπροστά. 

Εμένα με νοιάζει κυρίως να αλλάξει ο κωδικός. Θέλω να δω μήπως γίνεται και  συμφέρει να πάρεις μία λάμα σκέτη και να προγραμματιστεί με νέο κωδικό το παλιό κλειδί. Έτσι δε θα υπάρχει δεύτερο τηλεκοντρόλ αλλά τουλάχιστον ένα δεύτερο κλειδί σε περίπτωση ανάγκης. Αν η διαφορά στην τιμή δεν είναι μεγάλη με το νέο τηλεκοντρόλ (που δε νομίζω) θα προτιμούσα να πάρω και δεύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To keyless entry remote σε άλλη εταιρεία (γερμανική) κόστιζε 600€. Για εμενα καλύτερα να το αποφυγεις το συγκεκριμενο όχημα. Πες οτι χανεις το ένα και μοναδικο κλειδι, τι θα κάνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλα ειπα θα ρωτησω αυριο στην εταιρια να δω ποσο κανει :P

 

Ποιο πολύ με απασχολεί ότι η κλειδαριά θα μείνει η ίδια και θα μπορεί να ανοίξει με το παλιό κλειδί... Ρε γαμώτο και ένα αμαξάκι που δείχνει καλό βρήκα μετά από τόσο καιρό :(

Επεξ/σία από .::NikoS::.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά, θες μόνο μια λάμα back up, για άνοιγμα του αυτοκινήτου; Σε ένα οποιοδήποτε κλειδαράδικο εκτιμώ οτι μπορείς να κάνεις δουλειά.

Ο προγραμματισμός στο υπάρχον κλειδί είναι η πιο φτηνή λύση, αλλα θα εχεις μόνο ενα κλειδί που μπορει να βάλει μπροστά το όχημα (αν κατάλαβα καλά).

Μπορεί βέβαια να μην χρειαστείς ποτέ το δεύτερο κλειδί. Εγω που είμαι υποχόνδριος, έχω 4

4 κλειδιά;!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ειπα θα ρωτησω αυριο στην εταιρια να δω ποσο κανει :P

 

Ποιο πολύ με απασχολεί ότι η κλειδαριά θα μείνει η ίδια και θα μπορεί να ανοίξει με το παλιό κλειδί... Ρε γαμώτο και ένα αμαξάκι που δείχνει καλό βρήκα μετά από τόσο καιρό :(

ο πωλητής ειναι γνωστός σου - συγγενής σου η κάποιος τελείως αγνωστος ? θά κοιμάσαι τά βράδυα ησυχος κ ηρεμος ξέροντας οτι υπάρχει  κάπου ενα χαμένο κλειδί (ετσι λέει  ο πωλητής )? προσωπικά (επειδή τό κόστος ειναι σίγουρα πολύ μεγάλο  γιά αλλαγές νέων κλειδαριών )  θα τοποθετούσα  εναν πολύ καλόν συναγερμό  μή σού πώ και 2  , (εχει βάλει φίλος μου σέ μία bmw χ5 ( κ  ασχετα αν εχει ηδη immobilizer )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγνωστος και φυσικα δε θα κοιμαμαι ηρεμος. Βασικα το αμαξι θα ειναι σε γκαραζ οποτε μπορει να κοιμαμαι καλα, αλλα δε θα ειμαι καλα οταν ειμαι εξω.

Εμαθα τιμες!

Αντιπροσωπια 130 νεο κλειδι και κοπη κλειδιου, αλλαγη κωδικου και προγραμματισμος. Το αμαξι εχει συναγερμο απο την αντιπροσωπια οποτε αν ανοιξει πορτα με το κλειδακι θα βαρεσει.

 

Κλειδαρας, κανα 200αρι τροποποιηση κλειδαριων κοπη 2 κλειδιων και προγραμματισμος κοντρολ με αλλαγη κωδικων. Νεο κοντρολακι δυστυχως δεν εχει απο swift οποτε θα πρεπει να το προμηθευτω απο αλλου απλα σκετο χωρις τπτ αλλο. Δεν ειναι κακη λυση αυτη παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει ήδη κόψει αρκετά από αυτά που έγραφε η αγγελία :P Τι να κάνω δε μπορώ αγανάκτησα τόσο καιρό που ψάχνω και αυτό φαίνεται καλό κομμάτι. Την πάτησα πριν λίγες βδομάδες με ένα άλλο που πάλι φαινόταν καλο και το έχασα.

Του είπα θα το πάρω το κλείσαμε. Για να δούμε θα έχω αμαξι μέσα στη βδομάδα ή θα στραβώσει τίποτα;

Επεξ/σία από .::NikoS::.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...