Προς το περιεχόμενο

Call center!


andrew34

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 λεπτά πριν, Τοξοβόλος___U__K είπε

Μια χαρά μου αρέσει εμένα πάντως. Το οτι τους πληρώνουν ενοίκια,λογαριασμούς στα διαμερίσματα το θεωρώ σουπερ. Btw άκουγα ΕΡΤ χθές και 25.000 πρόσφυγες ζουν αυτή τη στιγμή σε διαμερίσματα στα αστικά κέντρα όλης της χώρας. Το 1/3 του συνόλου των προσφύγων που βρίσκονται σήμερα στην Ελλάδα.

και γιατί ακριβώς το θεωρείς σούπερ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 192
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα λεφτά αυτά φυσικά τα δίνουν οι "κακοί νεοναζί ευρωπαίοι" και όχι η ελληνική  κυβέρνηση όπως αναφέρθηκε.

Οι περισσότεροι ακόμη μένουν σε κολαστήρια, τα οποία αυξάνονται συνεχώς λόγω της ασόβαρης πολιτικής των "ανοιχτών συνόρων".

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, YourTrueLegend είπε

H διασκεδαση δεν οριζεται απο τα λεφτα που ξοδευεις.

Όχι, αλλά συνήθως πάει πακέτο.

Υπάρχει κάτι που λέγεται ''ευ ζην''. Οι περισσότεροι άνθρωποι διασκεδάζουν η ψυχαγωγούνται κάνοντας ταξίδια στο εξωτερικό, πηγαίνοντας μια στο τόσο σε εστιατόρια με διαφορετικές κουζίνες, έχοντας κάποιο χόμπυ (ορειβασίας ή ψαρέματος)ή συλλογής, μαθαίνοντας ξένες γλώσσες, αγοράζοντας κάποιο καλό ρούχο κτλπ

Το να μένω σε ένα υπόγειο στην Ομόνοια με άλλους 2-3 για να μου έρχεται φθηνότερο, να τρώω κάθε μέρα φακές ή ρύζι, να έχω να πάω διακοπές 10 χρόνια και το μόνο που  κάνω όταν κάθομαι είναι να βλέπω τηλεόραση ή να είμαι στον υπολογιστή, ε τότε αυτό δεν λέγεται καν ζωή αλλά εξαθλίωση.

Σίγουρα για τον συμπαθή πρόσφυγα είναι μια βελτίωση της ποιότητας της ζωής του εδώ μιας και πριν στη χώρα που γεννήθηκε καθημερινά θα έθετε την ζωή του σε κίνδυνο, είτε βρισκόμενος σε εμπόλεμη ζώνη είτε έχοντας διαφορετικές πολιτικές ή θρησκευτικές απόψεις.

Για κάποιον όμως που έχει γεννηθεί στην Ελλάδα, το κάνω το σκατό μου παξιμάδι για να έχω κάτι στην άκρη πιο πολύ σαν σενάριο δυστοπίας μοιάζει παρά σαν παράδειγμα προς ακολούθηση.

Επεξ/σία από Vasivouzoukos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, billiboo είπε

και γιατί ακριβώς το θεωρείς σούπερ?

Αφού είναι σούπερ βρε αδερφέ... τι ερωτήσεις είναι αυτές που κάνεις; Εάν έχεις πίστη, αύριο μεθαύριο μπορεί να έρθει κάποια ΜΚΟ να σου πληρώσει και εσένα τους λογαριασμούς και το ενοίκιο και θα δεις τι σούπερ που είναι ναούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Ποια γλωσσα μιλαει? σουαχιλι?

επειδη εχω αρκετες φιλες μεσα εκει

απο πολωνια,τουρκια, νορβηγια, σκιζονται στα τηλεφωνηματα.

Γιαπονεζικα μηπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, MikeJ said:

Στα ξενόγλωσσα ξεκινάς με βασικό 820 καθαρά και ανάλογα τις Κυριακές, Αργίες, Υπερωρίες, Νυχτερινά που έχεις μέσα στο μήνα ανεβαίνεις .  (επίσης κάποιες γλώσσες ανάλογα τη σπανιότητα τους πληρώνονται λίγο παραπάνω αλλά όχι πολύ 50-80 ευρώ)

Αλλά γενικά είσαι πιο αναλώσιμος και από χαρτοπετσέτα.  Θυμίζει αρκετά στρατιωτική θητεία και γενικά ισχύει το My way or the highway σε όλα. 

Πάντως δε καταλαβαίνω πως δικαιούται ακόμα επίδομα, στέγη κλπ αφού εργάζεται και με μισθό άνω του κατώτατου πχ. Δεν υπάρχουν κριτήρια για αυτές τις παροχές από όπου και αν προέρχονται (ότι σε βοηθάμε έως να ορθοποδήσεις πχ)

 

 Ο συγκεκριμένος σταθερά τσιμπάει 1080 πάντως κ μου το είχε τονίσει μάλιστα. Για το επίδομα τώρα όλοι οι αιτούντες άσυλο μέχρι να βγεί οριστική απόφαση (γ' βαθμού) δικαιούνται το cash της Ύπατης δλδ μέσο όρο κάποια χρόνια μέχρι να τελειώσει η διαδικασία. Επιπρόσθετα οι ευάλωτοι αιτούντες άσυλο δικαιούνται στέγαση σε διαμερίσματα με το accommodation scheme για όσο καιρό διαρκεί η διαδικασία ασύλου. Οι αναγνωρισμένοι πρόσφυγες τώρα αν όσο βρίσκονταν σε καθεστώς αιτούντα έμεναν σε διαμέρισμα συνεχίζουν την παραμονή τους για 6 με 12 μήνες μετά τη θετική απόφαση της Υπηρεσίας Ασύλου βάσει κριτηρίων ενσωμάτωσης.Τα κριτήρια αυτά είναι πολύ arbitrary και η κάθε ΜΚΟ που είναι accommodation partner του προγράμματος στέγασης τα ερμηνεύει κατα το δοκούν. 

Ο φίλος μας πάντως είναι ακόμα αιτών άσυλο.

4 hours ago, The_Judas said:

 

Οι περισσότεροι ακόμη μένουν σε κολαστήρια, τα οποία αυξάνονται συνεχώς λόγω της ασόβαρης πολιτικής των "ανοιχτών συνόρων".

 

Όσοι δεν θεωρούνται ευάλωτοι μένουν σε camps. Οι ευάλωτοι μένουν σε διαμερίσματα αλλά αυτό δεν εφαρμόζεται όπως πρέπει στα 5 νησιά του Αιγαίου που ισχύει ο γεωγραφικός περιορισμός καθώς τα διαμερίσματα μέσα στη Μυτιλήνη, Χίο κοκ δεν φτάνουν και έτσι παραμένουν στιβαγμένοι στα  camps μέχρι να γίνει διοικητικά η άρση του γεωγραφικού τους περιορισμού.

4 hours ago, billiboo said:

και γιατί ακριβώς το θεωρείς σούπερ?

Γιατί είναι. Μακάρι η Ύπατη να είχε τη δύναμη να δήμευε την δημόσια περιουσία του κάθε κράτους μέλους του ΟΗΕ σε περιόδους κρίσης. Δεν θα υπήρχε κανένας άστεγος πρόσφυγας

Επεξ/σία από Τοξοβόλος___U__K
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Τοξοβόλος___U__K είπε

.

Γιατί είναι. Μακάρι η Ύπατη να είχε τη δύναμη να δήμευε την δημόσια περιουσία του κάθε κράτους μέλους του ΟΗΕ σε περιόδους κρίσης. Δεν θα υπήρχε κανένας άστεγος πρόσφυγας

καταλαβαινεις πόσο άρρωστο είναι αυτό που υποστηρίζεις?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, billiboo said:

καταλαβαινεις πόσο άρρωστο είναι αυτό που υποστηρίζεις?

Επίσης πιστεύω οτι δεν πρέπει να υπάρχουν σύνορα, έθνη και επίπλαστες διαιρέσεις της ανθρώπινης εμπειρίας ενώ υποστηρίζω και τις δημόσιες παρτούζες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Τοξοβόλος___U__K είπε

Επίσης πιστεύω οτι δεν πρέπει να υπάρχουν σύνορα, έθνη και επίπλαστες διαιρέσεις της ανθρώπινης εμπειρίας ενώ υποστηρίζω και τις δημόσιες παρτούζες.

δεν βρισκεις το να εχει  ενας οργανισμος τετοια δυναμη μεγαλο προβλημα? δεν νομιζεις οτι μπορει να χρησιμοποιηθει καταχρηστικά ? μετα γτ να μην δημευσουμε και την ιδιωτικη περιουσια για αλλους σκοπους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δήμευση περιουσίας κράτους; Τι θα ακούσω εδώ μέσα;

Γιατί απλά να μην ψάξουν και να βρουν ιδιώτες που ενοικιάζουν τα σπίτα τους και να τα νοικιάσουν σε τιμές αγοράς; Ποιός ο λόγος να μπλεχτεί το κράτος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχε ταυλες ο λεγκολας σημερα και ειπε να στησει χοτ νεκρανασταση να τσιμπισουν οι ταλαιπωροι στην ελλαδα αλλα ξεχασε πως ειναι σαββατο και τρωμε ακομα το λιπος μας! :D  Ο δικος σου δε πηγε ασσουρα να γουσταρει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...