Προς το περιεχόμενο

Call center!


andrew34

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεψου το απλο ενα συμβολαιο εχω κανει στην Vodafone και με έχει δεσμευσει για 2 χρονια περιπου. Πριν απο αυτα δεν φευγω πρεπει να πληρώσω. Συμβολαιο κανεις ουσιαστικα.

Μιλάμε για vodafone, cosmote κλπ ή για τρίτες εταιρείες που αναλαμβάνουν να πουλάνε συμβόλαια για τις μεγάλες; Είχα την εντύπωση ότι μιλάμε για το δεύτερο γι'αυτό μου έκανε εντύπωση το ποσό!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορούν καλιστα να πουν πάρε έναν ωραιότατο Λος πουλος, κ ότι μιλουνια περιμενουνε για δουλειά, οποιαδήποτε, γιατί υπάρχει ανάγκη και βαρανε εκεί οι εργοδότες οι μάγκες.

 

Και μεταξύ μας νομίζω ότι δεν νομίζω να παίζει κ ρόλο η προϋπηρεσία σε μπόνους ξέρω γω η καλύτερο μισθό. τα ίδια θα παίρνει με έναν ανιδικευτο και καλύτερα τους έρχεται.

 

(σορρυ πεταχτηκα :-P)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για vodafone, cosmote κλπ ή για τρίτες εταιρείες που αναλαμβάνουν να πουλάνε συμβόλαια για τις μεγάλες; Είχα την εντύπωση ότι μιλάμε για το δεύτερο γι'αυτό μου έκανε εντύπωση το ποσό!

 

Μπορει και να μιλαμε για εξωτερικους συνεργατες επι συνεργατων επι θυγατρικων αυτων των εταιριων ... δεν βγάζεις ακρη :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει και να μιλαμε για εξωτερικους συνεργατες επι συνεργατων επι θυγατρικων αυτων των εταιριων ... δεν βγάζεις ακρη :-D

Ναι σίγουρα, αυτές οι εταιρείες δεν πιστεύω ότι έχουν κέρδη 150 εκ. ευρώ!

Μπορούν καλιστα να πουν πάρε έναν ωραιότατο Λος πουλος, κ ότι μιλουνια περιμενουνε για δουλειά, οποιαδήποτε, γιατί υπάρχει ανάγκη και βαρανε εκεί οι εργοδότες οι μάγκες.

 

Και μεταξύ μας νομίζω ότι δεν νομίζω να παίζει κ ρόλο η προϋπηρεσία σε μπόνους ξέρω γω η καλύτερο μισθό. τα ίδια θα παίρνει με έναν ανιδικευτο και καλύτερα τους έρχεται.

 

(σορρυ πεταχτηκα :-P)

Τι εννοείς πετάχτηκες; Για όλους είναι το θέμα! :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σίγουρα, αυτές οι εταιρείες δεν πιστεύω ότι έχουν κέρδη 150 εκ. ευρώ!

Τι εννοείς πετάχτηκες; Για όλους είναι το θέμα! :P

 

Ειναι διακριτική και ευγενική για αυτο :-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για vodafone, cosmote κλπ ή για τρίτες εταιρείες που αναλαμβάνουν να πουλάνε συμβόλαια για τις μεγάλες; Είχα την εντύπωση ότι μιλάμε για το δεύτερο γι'αυτό μου έκανε εντύπωση το ποσό!

 

τα καθαρα κερδη ειναι δυσκολο να τα βρεις γιατι υπαρχουν 100 θυγατρικες και αλλες τοσες που ενοικιαζονται απο τις μεγαλες εταιρειες μονο και μονο για να μην εχουν δικαιοματα οι εργαζομενοι, εγω μεσα σε 2 μηνες πηγα σε 4 εταιρειες που ολες συνεργαζοντουσαν με βονταφον πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα καθαρα κερδη ειναι δυσκολο να τα βρεις γιατι υπαρχουν 100 θυγατρικες και αλλες τοσες που ενοικιαζονται απο τις μεγαλες εταιρειες μονο και μονο για να μην εχουν δικαιοματα οι εργαζομενοι, εγω μεσα σε 2 μηνες πηγα σε 4 εταιρειες που ολες συνεργαζοντουσαν με βονταφον πχ.

Έγραψε πιο πάνω κάποιος ότι η εταιρεία που δούλευε είχε 150 εκ ευρώ κέρδη, απλά δεν κατάλαβα αν μιλάει για κάποια από τις μεγάλες εταιρείες (vodafone, cosmote κλπ) ή για κάποια τρίτη που συνεργάζεται με αυτές και προωθεί πακέτα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και λέτε ότι παίρνουν €60-70 για κάθε νέα σύνδεση, ας ρίξω μια ιδέα...

 

Γιατί να μην δουλεύει ο κόσμος από το σπίτι του με ειδικό software και USB headset (που θα τα παρέχει η εταιρία, μιλάμε για σχετικά μικρό κόστος) και να παίρνει π.χ. €40-50 για κάθε νέα σύνδεση; Win-win situation. Τον υπολογιστή/ρεύμα/internet τα πληρώνει ο εργαζόμενος όντας στο σπίτι του, όχι η εταιρία. Γλιτώνει λεφτά και από εκεί η εταιρία. Κάτι σαν peer to peer κατά μια έννοια, δηλαδή αποκεντρωμένο μοντέλο (π.χ. να δουλεύει κάποιος και από ένα ακριτικό χωριό, αρκεί να έχει internet, αντί να στοιβάζεται σαν το ποντίκι κάπου στην Αθήνα).

 

Είναι ελεεινό αυτό το πράγμα με τις εταιρίες-μανιτάρια και την εκμετάλλευση των €300-400/μήνα... και ακόμα πιο ελεεινοί όσοι το υποστηρίζουν. Να υποστήριζαν κανέναν σοβαρό εργοδότη (βλ. Καρέλιας, Σκλαβενίτης), θα το καταλάβαινα... να υποστηρίζουν μισθούς Μπαγκλαντές-Πακιστάν-Ινδίας επειδή έχουμε παγκοσμιοποίηση (ευτυχώς που δεν μιλάμε Αγγλικά σαν πρώτη γλώσσα να γίνεται του outsourcing το κάγκελο δηλαδή) είναι κατάπτυστο.-

 

Προσωπικά είμαι ενάντιος σε αυτό το πρηξαρχίδικο (IMHO) μοντέλο πωλήσεων (προτιμώ να πηγαίνει ο πελάτης στην εταιρία από μόνος του λόγω ποιότητας υπηρεσιών -βλ. Inalan/FTTH- παρά το ανάποδο), αλλά ρίχνω μια ιδέα πως θα μπορούσε να βελτιωθεί η κατάσταση για όσους τους ενδιαφέρει αυτό το επάγγελμα... νόμιμα και με κίνητρο για απόδοση/εργατικότητα. Κανείς δεν θα είναι τεμπέλης. Όσο δουλεύεις, τόσα περισσότερα θα βγάζεις.

Μήπως αυτό που προτείνω χαλάει την «σούπα» σε κάποιους που έχουν συνηθίσει στα εύκολα, αεριτζίδικα λεφτά; :) Food for thought...

Επεξ/σία από bedazzled
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και λέτε ότι παίρνουν €60-70 για κάθε νέα σύνδεση, ας ρίξω μια ιδέα...

 

Γιατί να μην δουλεύει ο κόσμος από το σπίτι του με ειδικό software και USB headset (που θα τα παρέχει η εταιρία, μιλάμε για σχετικά μικρό κόστος) και να παίρνει π.χ. €40-50 για κάθε νέα σύνδεση; Win-win situation. Τον υπολογιστή/ρεύμα/internet τα πληρώνει ο εργαζόμενος όντας στο σπίτι του, όχι η εταιρία. Γλιτώνει λεφτά και από εκεί η εταιρία. Κάτι σαν peer to peer κατά μια έννοια, δηλαδή αποκεντρωμένο μοντέλο (π.χ. να δουλεύει κάποιος και από ένα ακριτικό χωριό, αρκεί να έχει internet, αντί να στοιβάζεται σαν το ποντίκι κάπου στην Αθήνα).

 

Είναι ελεεινό αυτό το πράγμα με τις εταιρίες-μανιτάρια και την εκμετάλλευση των €300-400/μήνα... και ακόμα πιο ελεεινοί όσοι το υποστηρίζουν. Να υποστήριζαν κανέναν σοβαρό εργοδότη (βλ. Καρέλιας, Σκλαβενίτης), θα το καταλαβαίνα... να υποστηρίζουν μισθούς Μπαγκλαντές-Πακιστάν-Ινδίας επειδή έχουμε παγκοσμιοποίηση (ευτυχώς που δεν μιλάμε Αγγλικά σαν πρώτη γλώσσα να γίνεται του outsourcing το κάγκελο δηλαδή) είναι κατάπτυστο.-

 

Προσωπικά είμαι ενάντιος σε αυτό το πρηξαρχίδικο (IMHO) μοντέλο πωλήσεων (προτιμώ να πηγαίνει ο πελάτης στην εταιρία από μόνος του λόγω ποιότητας υπηρεσιών -βλ. Inalan/FTTH- παρά το ανάποδο), αλλά ρίχνω μια ιδέα πως θα μπορούσε να βελτιωθεί η κατάσταση για όσους τους ενδιαφέρει αυτό το επάγγελμα... νόμιμα και με κίνητρο για απόδοση/εργατικότητα. Κανείς δεν θα είναι τεμπέλης. Όσο δουλεύεις, τόσα περισσότερα θα βγάζεις.

 

Μήπως αυτό που προτείνω χαλάει την «σούπα» σε κάποιους που έχουν συνηθίσει στα εύκολα, αεριτζίδικα λεφτά; :) Food for thought...

Ωραία ιδέα αλλά ξεχνάς ότι είμαστε Ελλάδα. Δεν τους ενδιαφέρει αν ταλαιπωρούνται οι εργαζόμενοι ή οχι. Το μόνο που τους νοιάζει είναι να βγάλουν όσο περισσότερα λεφτά μπορούν. Ειδικά τώρα με την κρίση έχουν ξεφύγει εντελώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωρες ωρες σκέφτομαι τι τραβανε τα παιδια που μας παιρνουν τηλ για μια συνδεση και μελαγχολώ.

 

Ε γι' αυτό κι εγώ παρ' όλο που μου πρήζουν τα @@, καταλαβαίνω ότι είναι άνθρωποι και προσπαθώ να φέρομαι ανθρώπινα... αρνούμαι ευγενικά και τέλος.

 

Άλλοι φαίνεται ονειρεύονται εργασιακές συνθήκες γαλέρας για το προσωπικό τους... και φτιάχνονται μ' αυτή την ιδέα. Να το πουν και στον Καρέλια, να μην χαλάει την πιάτσα...

 

Btw, κάποτε (προ δεκαετίας) θυμάμαι σε κάποια εταιρία του κέντρου (δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα) ότι έδιναν bonus €1 ανά σύνδεση... ούτε κρίση είχαμε τότε, ούτε μνημόνια. Άρα για να παίρνουν σήμερα €60-70, φανταστείτε τότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε γι' αυτό κι εγώ παρ' όλο που μου πρήζουν τα @@, καταλαβαίνω ότι είναι άνθρωποι και προσπαθώ να φέρομαι ανθρώπινα... αρνούμαι ευγενικά και τέλος.

 

Άλλοι φαίνεται ονειρεύονται εργασιακές συνθήκες γαλέρας για το προσωπικό τους... και φτιάχνονται μ' αυτή την ιδέα. Να το πουν και στον Καρέλια, να μην χαλάει την πιάτσα...

 

Btw, κάποτε (προ δεκαετίας) θυμάμαι σε κάποια εταιρία του κέντρου (δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα) ότι έδιναν bonus €1 ανά σύνδεση... ούτε κρίση είχαμε τότε, ούτε μνημόνια. Άρα για να παίρνουν σήμερα €60-70, φανταστείτε τότε...

 

Εγω ειχα προλαβει την Vivodi το 2006 εταιρεια σταθερης μαλακιας εεε τηλεφωνιας ηθελα να πω ! Αρχικα δεν ηξερα αλλα εμαθα γρηγορα απο εναν αλλο συναδελφο τι παιζει εκει και στις 3-4 μέρες εφυγα , θυμαμαι πρωτα ειχα πάει απο την προισταμενη να την ρωτησω αν αυτα που εμαθα ισχυουν και γιατι δεν μας τα ειπαν εξαρχής. Ειχα παρει και 35 ευρω σαν αποζημιωση ..... μιλαμε τους τα πηρα χοντρα και εφυγα B)   ψευτες οσο δεν πάει. Βασικα μπροστα στη μουρη σου και σε αλλα 30-40 ατομα λεγανε ψεμματα. Οτι θα προσληφθουν ολοι οτι ειμαστε τυχεροι κτλπ κτλπ ....

 

για τουρτες ηταν οι ανθρωποι να πάς με μια τουρτα απο του Στεργιου και εκει που μιλουσε ο κοντοχοντρος γλοιώδης που ειχανε βαλει να λεει τις μουφες του πλάαααφ και η τουρτιτσα στη καράφλα... να κεντραρεις καλα πρωτα λες και ριχνεις σε βολή. Να το ευχαριστηθεις.

 

Τους ειχαν βγαλει και στο Ιντερνετ παιζει να υπαρχει και εδω μεσα θρεντ. :cry:  Και τοτε πηγα επειδη ειχανε κοψει οι γαμοι που δουλευα σαν σερβιτορος και δεν με φωναζε πια συχνά. Ενα διαστημα μεχρι το πασχα τη Σαρακοστη νομιζω δεν κανουνε γαμους. Οποτε δεν εχει και κινηση τοτε στις αιθουσες δεξιώσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα. Είδα μία αγγελία στο kariera για δουλειά σε συνεργαζόμενη εταιρία με τη WIND και επειδή έχω τρομάξει λίγο με κάποια πράγματα που περιγράφετε, και για να μην μπαίνω σε περιττές διαδικασίες, όσοι έχετε εμπειρία από Call Centers, θα ήθελα να μου λύσετε κάποιες απορίες, διότι ορισμένα πράγματα μού φαίνονται λίγο περίεργα... Στο σημείο αυτό, να επισημάνω ότι ψάχνω για θέση που αφορά εισερχόμενες κλήσεις (εξυπηρέτηση πελατών) και όχι εξερχόμενες (πωλήσεις). Λοιπόν, οι απορίες μου είναι οι εξής:
1) Η αγγελία λέει ότι η σύμβαση είναι αορίστου χρόνου. Υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο;

2) Στο site της εταιρίας, γιατί δεν είναι δημοσιευμένη η συγκεκριμένη αγγελία και είναι μόνο στο kariera;

3) Η αγγελία αναφέρει πως ζητούνται εκπρόσωποι τηλεφωνικής διαχείρισης υφιστάμενων πελατών της WIND, αναφέροντας παράλληλα πως η θέση δεν αφορά πωλήσεις. Αφού ''ξεκαθαρίζεται'' από την αρχή ότι η θέση δεν αφορά πωλήσεις, τότε γιατί αναφέρει η αγγελία πιο κάτω ότι προσφέρονται από την εταιρία ''υψηλά μηνιαία bonus'';

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Είδα μία αγγελία στο kariera για δουλειά σε συνεργαζόμενη εταιρία με τη WIND και επειδή έχω τρομάξει λίγο με κάποια πράγματα που περιγράφετε, και για να μην μπαίνω σε περιττές διαδικασίες, όσοι έχετε εμπειρία από Call Centers, θα ήθελα να μου λύσετε κάποιες απορίες, διότι ορισμένα πράγματα μού φαίνονται λίγο περίεργα... Στο σημείο αυτό, να επισημάνω ότι ψάχνω για θέση που αφορά εισερχόμενες κλήσεις (εξυπηρέτηση πελατών) και όχι εξερχόμενες (πωλήσεις). Λοιπόν, οι απορίες μου είναι οι εξής:

1) Η αγγελία λέει ότι η σύμβαση είναι αορίστου χρόνου. Υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο;

2) Στο site της εταιρίας, γιατί δεν είναι δημοσιευμένη η συγκεκριμένη αγγελία και είναι μόνο στο kariera;

3) Η αγγελία αναφέρει πως ζητούνται εκπρόσωποι τηλεφωνικής διαχείρισης υφιστάμενων πελατών της WIND, αναφέροντας παράλληλα πως η θέση δεν αφορά πωλήσεις. Αφού ''ξεκαθαρίζεται'' από την αρχή ότι η θέση δεν αφορά πωλήσεις, τότε γιατί αναφέρει η αγγελία πιο κάτω ότι προσφέρονται από την εταιρία ''υψηλά μηνιαία bonus'';

 

1) Ναι υπαρχει αυτο δεν λεει τιποτα μπορει πχ σε 3 μηνες να παρεις ποδι βεβαια το πιο πιθανο ειναι για αρχη να εισαι με τον μηνα

 

2)Γιατι δεν σε προσλαβανει η εταιρεια αλλα τριτη εταιρεια που μετα σε νοικιαζει

 

3)Το τι λεει η αγγελια δεν ειναι και τοσο σιγουρο εχω τυχει να ζητανε και καλα εξυπηρετηση και οταν πας εκει να σου πουν οτι μολις πηραν και αν ενδιαφερεσε για προωθηση που υπαρχουν ακομα θεσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχουν τουλάχιστον τα πρωτα χρονια αοριστου συμβασεις ...

 

Το πολύ εξαμηνες και στο εξαμηνο αν συνεχισις τυπικα αλλαζεις εργοδοτη . Η κάθε teleperformance , mellon κλπ εχει δικες τις άλλες εταιριες που φαινεται ότι απαοσχολεισαι και σε αλλαζει μεταξυ αυτων για να μην εχεις δικαιωματα .

 

Ο μιθος είναι 580 μικτα για 8ωρο και βαρδιες .Αν εισαι σε ΤΡΑΠΕΖΑ (help desk)  με ελευεθριοτητα της επιχείρησης σε 2 χρονια μπορει να φτασει και τα 900 ευρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...