Προς το περιεχόμενο

Χ58- Χeon owners club


arrows

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα πήρα 3 κομμάτια από αυτά.

 

http://www.crucial.com/usa/en/ct102464bd160b#productDetails

 

Δουλεύουν τέλεια σαν triple channel 24GB στον Χ5670. Τον έχω  μαμά για την ώρα με μια MSI 1060 Gaming X 6GB για 1080p gaming και δεν κολλάει πουθενά. Το Motherboard είναι τό pt6 ws professional. Στην ψήκτρα που λέει workstation του έβαλα ένα Fan το οποίο βίδωσε πάνω και κάνει φοβερή δουλειά.

http://www.e-shop.gr/akasa-ak-160bl-s-40mm-blue-led-fan-p-PER.805123

 

th_p6t_ws_up.jpg

Επεξ/σία από neof1z
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο Mobo! ;)

Επεξεργαστή μήπως εννοείς x5670; Γιατί ο χ5470 είναι 775

Λογικά ναι.

Ή τον έβαλε στην πρέσα και πλάτυνε :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτην εδω εχει ο μικρος αδερφος με εναν Χ5660 πανω και 12Gb Corsair 6-6-6 1600αρες 1.65Volt

 

αξιζει να παει στον ποιο μεγαλο Xeon X5680-X5690 αν βρω κανενα, η να το δωσο οπως ειναι και να παει μελοντικα σε κατι αλλο?

 

Υπ οψην εχει το τελευταιο BIOS και εχω και καποια custom απο αυτα που ετρεχαν οι Top Overclockers, αλλα δεν τα εχω δοκιμασει, μηπως και καθετε οχι ποιο ψηλα αλλα καλητερα.

 

Το ποιο πολυ που εχει ανοιξει ειναι 4553 με 1,45 volt και εβγαλε αυτο απο τα 2.8 που ειναι χρονισμενος.

http://hwbot.org/submission/3285812_rigasgr_cinebench___r15_xeon_x5660_1037_cb

 

Εχω χαλαρωσει τα timings γιατι ετρωγε κατι ακυρα κοληματα σε αυτην την συχνοτητα.

 

Δεν τον τρεχει εκει σε καθημερινη βαση αλλα στα 4.2 με 1.200 και με μια μικρη GT80 

 

 

 

post-283355-0-72899100-1489959212_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτην εδω εχει ο μικρος αδερφος με εναν Χ5660 πανω και 12Gb Corsair 6-6-6 1600αρες 1.65Volt

 

αξιζει να παει στον ποιο μεγαλο Xeon X5680-X5690 αν βρω κανενα, η να το δωσο οπως ειναι και να παει μελοντικα σε κατι αλλο?

 

Υπ οψην εχει το τελευταιο BIOS και εχω και καποια custom απο αυτα που ετρεχαν οι Top Overclockers, αλλα δεν τα εχω δοκιμασει, μηπως και καθετε οχι ποιο ψηλα αλλα καλητερα.

 

Το ποιο πολυ που εχει ανοιξει ειναι 4553 με 1,45 volt και εβγαλε αυτο απο τα 2.8 που ειναι χρονισμενος.

http://hwbot.org/submission/3285812_rigasgr_cinebench___r15_xeon_x5660_1037_cb

 

Εχω χαλαρωσει τα timings γιατι ετρωγε κατι ακυρα κοληματα σε αυτην την συχνοτητα.

 

Δεν τον τρεχει εκει σε καθημερινη βαση αλλα στα 4.2 με 1.200 και με μια μικρη GT80 

Αν δεν κάνω λάθος ήταν 250 πακέτο με μια 7950?

Mobo-cpu-ram τα δίνεις 250 άνετα πιστεύω. Αν και τώρα που ήρθαν οι Ζεν, βιάσου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει η ανταλλαγή της δικιάς μου Mobo με κάποια καλύτερη sata3/usb3 +καλύτερο oc; Άντε να δώσω max 50€+. Και ποια να κοιτάξω;

Μπα, εξάλλου δεν είχαν native sata3. Μια τρύπα στο νερό είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτην εδω εχει ο μικρος αδερφος με εναν Χ5660 πανω και 12Gb Corsair 6-6-6 1600αρες 1.65Volt

 

αξιζει να παει στον ποιο μεγαλο Xeon X5680-X5690 αν βρω κανενα, η να το δωσο οπως ειναι και να παει μελοντικα σε κατι αλλο?

 

Υπ οψην εχει το τελευταιο BIOS και εχω και καποια custom απο αυτα που ετρεχαν οι Top Overclockers, αλλα δεν τα εχω δοκιμασει, μηπως και καθετε οχι ποιο ψηλα αλλα καλητερα.

 

Το ποιο πολυ που εχει ανοιξει ειναι 4553 με 1,45 volt και εβγαλε αυτο απο τα 2.8 που ειναι χρονισμενος.

http://hwbot.org/submission/3285812_rigasgr_cinebench___r15_xeon_x5660_1037_cb

 

Εχω χαλαρωσει τα timings γιατι ετρωγε κατι ακυρα κοληματα σε αυτην την συχνοτητα.

 

Δεν τον τρεχει εκει σε καθημερινη βαση αλλα στα 4.2 με 1.200 και με μια μικρη GT80

Το δίνεις και πας για άλλα, μην σου πω άργησες πολύ ;)

1366 πριν ένα χρόνο τα έδωσα όλα και έπιασαν καλές τιμές ευτυχώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανδρεα ναι 250 τα είχε πάρει αλλά με εναν 920 πανω. Το Χ5660 τον πήρε απο μεταχειρισμένο. Απλα επειδή θελει να τον έχει με λιγοτερο ρεύμα είπα μήπως αξίζει ο 90 που είναι 3.4 στοκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανδρεα ναι 250 τα είχε πάρει αλλά με εναν 920 πανω. Το Χ5660 τον πήρε απο μεταχειρισμένο. Απλα επειδή θελει να τον έχει με λιγοτερο ρεύμα είπα μήπως αξίζει ο 90 που είναι 3.4 στοκ.

παντος φιλε τα πραγαματα π δινεις αν τα βαλεις στο ebay θα φυγουν γτ σ λεω μια p5e3 γ σοκετ 775 την αγορασα 40 ευρω και στο ebay την πουλαγαν 250 ευρω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντος φιλε τα πραγαματα π δινεις αν τα βαλεις στο ebay θα φυγουν γτ σ λεω μια p5e3 γ σοκετ 775 την αγορασα 40 ευρω και στο ebay την πουλαγαν 250 ευρω

Το τι τιμή έχουν με το αν πουληθούν έχει μεγάλη διαφορά ;)

Αλλά σε γενικές γραμμές ναι eBay φεύγουν σε καλύτερες τιμές.

Από την στιγμή που με τον 5650 είσαι εκεί που είσαι ο 70-80 δεν θα σου δώσει τίποτα ουσιαστικό, μπορεί στην καλύτερη 200MHz πάνω. Ναι φτάνει ευκολότερα χωρίς πολύ fsb αλλά τα MHz πάνω κάτω που φτάνουν είναι τα ίδια.

Υπάρχουν και τα W που είναι ξεκλειδωτα αλλά οι τιμές είναι λίγο απαγορευτικές.

Σετάκι 200-250e να το δώσεις με 70-80€ πάνω πας σε R5 και B350 δεν αξίζει να επενδύσεις πάνω στην πλατφόρμα πλέον.

Τώρα αν θέλεις για το γαμωτο απλά και μόνο κάθεσαι όπως έχει και τέλος, μία χαρά μηχάνημα είναι ούτως ή άλλως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τι τιμή έχουν με το αν πουληθούν έχει μεγάλη διαφορά ;)

Αλλά σε γενικές γραμμές ναι eBay φεύγουν σε καλύτερες τιμές.

Από την στιγμή που με τον 5650 είσαι εκεί που είσαι ο 70-80 δεν θα σου δώσει τίποτα ουσιαστικό, μπορεί στην καλύτερη 200MHz πάνω. Ναι φτάνει ευκολότερα χωρίς πολύ fsb αλλά τα MHz πάνω κάτω που φτάνουν είναι τα ίδια.

Υπάρχουν και τα W που είναι ξεκλειδωτα αλλά οι τιμές είναι λίγο απαγορευτικές.

Σετάκι 200-250e να το δώσεις με 70-80€ πάνω πας σε R5 και B350 δεν αξίζει να επενδύσεις πάνω στην πλατφόρμα πλέον.

Τώρα αν θέλεις για το γαμωτο απλά και μόνο κάθεσαι όπως έχει και τέλος, μία χαρά μηχάνημα είναι ούτως ή άλλως.

Fallen εχω ενα W3670 με ενα GA Workstation αλλα και αυτος δεν ειναι ξεκλειδωτος, και παιζω με το FSB 

 

Δες εδω ειναι του γερου μου ειναι +1Ghz στα 4.2 παραπανω δεν παει, και αν παει παιζουμε σε ταση οσο οι μπαταριες ΑΑ 1.5+

 

http://hwbot.org/submission/3132199_rigasgr_cinebench___r15_xeon_w3670_946_cb

 

Ειχα ψαξει για ξεκλειδωτο αλλα δεν αξιζει στα χρηματα, ειναι πολλα.

 

Δεν ειπα οτι δεν παιζει απλα η τεχνολογια φιλε παει μπροστα και δεν μπορω να την ακολουθησω πλεον, οσα και να βγαζω απο τις κηδειες δεν αξιζει για τσιπ π.χ Χ5960 1200 ευρω, θα πρεπει να δωσο αυτα τα χρηματα οχι για να λεω οτι εχω οπλο , αλλα για να μου βγαζει χρηματα, +παμε ολο αλλαγη μνημες κ.τ.λ

 

Σκεφτηκα Χ5660 κανα 70αρι βαρια πουλημα, και να βαλω αλλα 100-120 για Χ5690 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...