Προς το περιεχόμενο

[ssd] Kingston HyperX Savage 240GB @Msystems 80€


zodiak bam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

συγκρίνεις την ποιο ακριβή τιμή στην Ελλάδα (όταν 5-6 μεγαλα ιντερτομαγαζα) το έχουν 90ευρώ με  lightening deal στο black friday week!! προφανώς δεν είναι επιχείρημα , μάλλον αυτοσαρκάζεσαι!

 

κακώς αναφέρεις τον 840 γιατί ΔΕΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ , ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΡΟΤΕΙΝΕ.

 

τώρα όσον αφορά "να αναστήσει παλιό φορητό" , προσωπικά θα έπαιρνα ένα 240GB φθηνό που θα είχε 30ευρώ λιγότερο από 850EVO αλλά να πάει κάποιος να δώσει 80ευρώ για να πάρει ένα ΠΟΛΥ χειροότερο ssd από τον 850EVO το θεωρώ .... βλακεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πλέον τα σύγχρονα μοντέλα ΔΕΝ έχουν πρόβλημα στο γράψε/σβήσε σε συνηθισμένη χρήση γι'άυτό και η SAMSUNG έχει δώσει 5 χρόνια ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ εγγυηση ενώ το σύνηθες είναι 3 χρόνια. Αν υπήρχαν τέτοια θέματα θα έδιναν 2 χρόνια με το ζόρι όπως κάνουν στα συνηθισμένα μοντέλα σκληρών δίσκων.

 

Οσον αφορά τον SAMSUNG 850EVO 250GB στα λεφτά του είναι ΑΧΤΥΠΗΤΟΣ , και σε ταχύτητα και σε εγγύηση - αξιοπιστία και για εμένα αυτή είναι η οροφή ΕΚΤΟΣ και αν υπάρχει κάποιος ειδικός λόγος να πληρώσει κάποιος περισσότερα. Προσωπικά λειτουργώ εδώ και 2 χρόνια που βγήκαν 45 SSD 850EVO σε βαριά καθημερινή χρήση και δεν μου έχει "χτυπήσει" κανένας.

Η εγγυηση των EVO δεν είναι απεριόριστη. Εγώ εχω τον 500αρη και γράφει είτε 5 χρόνια είτε 150TB , οτι κάτσει πρώτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου καταλαβες οτι ο ενας ειναι 250ρης και ο αλλος 240ρης,παμε στο απλο για να τελειωνουμε.

 

Αν μπορεις να αγορασεις μονο απο eshop και εισαι μεταξυ των παραπανω 2,τοτε προφανως και αξιζει ο HyperX σαν φθηνοτερος.

 

Σε γενικες γραμμες ομως ο kingston δεν ειναι καμια υπερ προσφορα οταν οι 240ρηδες ξεκινανε απο τα 66ευρω

https://www.skroutz.gr/s/7402760/Patriot-Blast-240GB.html

 

Από e-shop με συμφέρει να αγοράσω γιατί δεν πληρώνω μεταφορικά σε καμία περίπτωση με παραλαβή από το κατάστημα. Δεν ψάχνω το φτηνότερο στα 240GB, ούτε τον καλύτερο performer στην κατηγορία, θα μπορούσα να πάρω τον extreme pro στα 110 ευρώ μαζί με μεταφορικά και να τελειώνει η υπόθεση με 13 ευρώ διαφορά από τον evo το θεωρώ no brainer. Θέλω έναν ssd στα 75-85 ευρώ με κύριο προσόν την αξιοπιστία και την σχετική αντοχή στις εγγραφές

 

πλέον τα σύγχρονα μοντέλα ΔΕΝ έχουν πρόβλημα στο γράψε/σβήσε σε συνηθισμένη χρήση γι'άυτό και η SAMSUNG έχει δώσει 5 χρόνια ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ εγγυηση ενώ το σύνηθες είναι 3 χρόνια. Αν υπήρχαν τέτοια θέματα θα έδιναν 2 χρόνια με το ζόρι όπως κάνουν στα συνηθισμένα μοντέλα σκληρών δίσκων.

 

 

 

Εδώ νομίζω ότι κάνεις λάθος για την απεριόριστη εγγύηση. Παραθέτω από το site της samsung για τον 850evo:

 

120,250 GB : 5 Years Limited Warranty or 75 TBW Limited Warranty (Whichever comes first)

 

Αντίστοιχα νούμερα από το site της Kingston για τον HyperX Savage:

 

3-year warranty with free technical support

Total Bytes Written (TBW)3:

120GB: 113TB 0.89 DWPD4 

240GB: 306TB 1.19 DWPD4

480GB: 416TB 0.81 DWPD4 

960GB: 681TB 0.66 DWPD4

 

300TBW εγγυάται η samsung μόνο για τον 850 pro ο οποίος φυσικά έρχεται και με 10 χρόνια εγγύηση. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι ρεαλιστικό να ξεπεράσει κάποιος αυτά τα νούμερα πριν την πάροδο των χρόνων της εγγύησης, αλλά νομίζω λένε κάτι για την εκτιμώμενη αντοχή που δίνει ο κατασκευαστής στο προιόν του

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγκρίνεις την ποιο ακριβή τιμή στην Ελλάδα (όταν 5-6 μεγαλα ιντερτομαγαζα) το έχουν 90ευρώ με lightening deal στο black friday week!! προφανώς δεν είναι επιχείρημα , μάλλον αυτοσαρκάζεσαι!

 

κακώς αναφέρεις τον 840 γιατί ΔΕΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ , ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΡΟΤΕΙΝΕ.

 

τώρα όσον αφορά "να αναστήσει παλιό φορητό" , προσωπικά θα έπαιρνα ένα 240GB φθηνό που θα είχε 30ευρώ λιγότερο από 850EVO αλλά να πάει κάποιος να δώσει 80ευρώ για να πάρει ένα ΠΟΛΥ χειροότερο ssd από τον 850EVO το θεωρώ .... βλακεία.

Την τιμη που ανεφερα την ανεφερα γιατι αυτη ανεφερε ο προηγούμενος χρηστης ως μετρο συγκρισης, δε την επελεξα εγω.

 

Το παραδειγμα με το lightening deal που ανεφερα ηταν για να δειξω οτι στα λεφτα που αγοραστηκε δεν ηταν καθολου υπερτιμημενος ο 850evo 1tb ως προς τιμη ανα mb, σε σχεση με την τιμη των 97 που προταθηκε για τον 250GB evo απο eshop.

 

Η συγκριση με τον παλαιοτερο 840 evo ηταν για να κατανοηθει πως ειναι ανωτερος του προγενεστερου, προσπαθωντας να ενισχυσω την αποψη σου περι της αξιοπιστιας του.

 

Διαβαζουμε καλυτερα πριν ποσταρουμε λοιπον και θα σε συμβούλευα να απαντάς πιο ευγενικά και πιο ήρεμα (δε χρειάζονται ούτε CAPS, ούτε ειρωνίες, ούτε χαρακτηρισμοί), τη γνωμη μας λέμε δε διαγωνιζόμαστε σε κάτι.

 

Αυτά.

Από e-shop με συμφέρει να αγοράσω γιατί δεν πληρώνω μεταφορικά σε καμία περίπτωση με παραλαβή από το κατάστημα. Δεν ψάχνω το φτηνότερο στα 240GB, ούτε τον καλύτερο performer στην κατηγορία, θα μπορούσα να πάρω τον extreme pro στα 110 ευρώ μαζί με μεταφορικά και να τελειώνει η υπόθεση με 13 ευρώ διαφορά από τον evo το θεωρώ no brainer. Θέλω έναν ssd στα 75-85 ευρώ με κύριο προσόν την αξιοπιστία και την σχετική αντοχή στις εγγραφές

 

 

Εδώ νομίζω ότι κάνεις λάθος για την απεριόριστη εγγύηση. Παραθέτω από το site της samsung για τον 850evo:

 

120,250 GB : 5 Years Limited Warranty or 75 TBW Limited Warranty (Whichever comes first)

 

Αντίστοιχα νούμερα από το site της Kingston για τον HyperX Savage:

 

3-year warranty with free technical support

Total Bytes Written (TBW)3:

120GB: 113TB 0.89 DWPD4 

240GB: 306TB 1.19 DWPD4

480GB: 416TB 0.81 DWPD4 

960GB: 681TB 0.66 DWPD4

 

300TBW εγγυάται η samsung μόνο για τον 850 pro ο οποίος φυσικά έρχεται και με 10 χρόνια εγγύηση. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι ρεαλιστικό να ξεπεράσει κάποιος αυτά τα νούμερα πριν την πάροδο των χρόνων της εγγύησης, αλλά νομίζω λένε κάτι για την εκτιμώμενη αντοχή που δίνει ο κατασκευαστής στο προιόν του

 

Άνθρωπε, όπως το θέτεις τώρα ξεκάθαρα έχεις απόλυτο δίκιο.

 

Αφού λοιπόν εξαρτάσαι από το Eshop κι αφού θα μπορούσες να δώσεις 110 για τον Extreme Pro αν ήθελες έναν τοπ SSD, αλλά θες κάτι μεταξύ 75 - 85 που να είναι αξιόπιστο, δε σου κάνει ο Evo στα 97 ευρώ.

Πολύ απλά γιατί όπως είπες με 110 πας για καλύτερο και θες να παίξεις μεταξύ 75 - 85.

 

Από eshop τώρα σε αυτό το βεληνεκές τιμής, έκανα μια έρευνα, οι περισσότεροι είναι TLC στα λεφτά αυτά, με εξαίρεση τον Kingston του τόπικ, τον Intenso 256GB και τον Sandisk Plus (όχι τον Ultra II που είναι TLC).

 

Μεταξύ αυτών, στα χαρτιά πάντα, ο Kingston φαίνεται πιο γρήγορος στα Writes.

 

Από αξιοπιστία τώρα, θα επέλεγα έναν μεταξύ των Kingston και Sandisk, δε θα επέλεγα τον Intenso, δε γνωρίζω τί κατασκευή είναι, τα reviews είναι λίγα και γενικά είναι 3rd party που δε φημίζεται για την top ποιότητα των media γενικά, οπότε έχουμε 2 τελικούς υποψήφιους.

 

Για τον Kingston τώρα ξέρουμε πως έχει PS3110-S10-X controller.

Για τον Sandisk ο controller κατά το εξής review είναι ο Silicon Motion SM2246XT:

 

http://www.cowcotland.com/articles/2033/test-ssd-sandisk-ssd-plus-240-go.html

 

Ειλικρινά όποιον αποφασίσεις από τους 2, δε θα ήθελα να σε πάρω στο λαιμό μου.

 

Στα χαρτιά πάντα, ο εν λόγω Kingston δείχνει λίγο καλύτερος.

Αν υποθέσουμε πως φοράνε και τις ίδιες μνήμες, το θέμα αξιοπιστίας μετά έγκειται στον controller και στο firmware.

 

Αυτή είναι η γνώμη μου με πάσα ειλικρίνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την τιμη που ανεφερα την ανεφερα γιατι αυτη ανεφερε ο προηγούμενος χρηστης ως μετρο συγκρισης, δε την επελεξα εγω.

 

Το παραδειγμα με το lightening deal που ανεφερα ηταν για να δειξω οτι στα λεφτα που αγοραστηκε δεν ηταν καθολου υπερτιμημενος ο 850evo 1tb ως προς τιμη ανα mb, σε σχεση με την τιμη των 97 που προταθηκε για τον 250GB evo απο eshop.

 

Η συγκριση με τον παλαιοτερο 840 evo ηταν για να κατανοηθει πως ειναι ανωτερος του προγενεστερου, προσπαθωντας να ενισχυσω την αποψη σου περι της αξιοπιστιας του.

 

Διαβαζουμε καλυτερα πριν ποσταρουμε λοιπον και θα σε συμβούλευα να απαντάς πιο ευγενικά και πιο ήρεμα (δε χρειάζονται ούτε CAPS, ούτε ειρωνίες, ούτε χαρακτηρισμοί), τη γνωμη μας λέμε δε διαγωνιζόμαστε σε κάτι.

 

Αυτά.

 

Άνθρωπε, όπως το θέτεις τώρα ξεκάθαρα έχεις απόλυτο δίκιο.

 

Αφού λοιπόν εξαρτάσαι από το Eshop κι αφού θα μπορούσες να δώσεις 110 για τον Extreme Pro αν ήθελες έναν τοπ SSD, αλλά θες κάτι μεταξύ 75 - 85 που να είναι αξιόπιστο, δε σου κάνει ο Evo στα 97 ευρώ.

Πολύ απλά γιατί όπως είπες με 110 πας για καλύτερο και θες να παίξεις μεταξύ 75 - 85.

 

Από eshop τώρα σε αυτό το βεληνεκές τιμής, έκανα μια έρευνα, οι περισσότεροι είναι TLC στα λεφτά αυτά, με εξαίρεση τον Kingston του τόπικ, τον Intenso 256GB και τον Sandisk Plus (όχι τον Ultra II που είναι TLC).

 

Μεταξύ αυτών, στα χαρτιά πάντα, ο Kingston φαίνεται πιο γρήγορος στα Writes.

 

Από αξιοπιστία τώρα, θα επέλεγα έναν μεταξύ των Kingston και Sandisk, δε θα επέλεγα τον Intenso, δε γνωρίζω τί κατασκευή είναι, τα reviews είναι λίγα και γενικά είναι 3rd party που δε φημίζεται για την top ποιότητα των media γενικά, οπότε έχουμε 2 τελικούς υποψήφιους.

 

Για τον Kingston τώρα ξέρουμε πως έχει PS3110-S10-X controller.

Για τον Sandisk ο controller κατά το εξής review είναι ο Silicon Motion SM2246XT:

 

http://www.cowcotland.com/articles/2033/test-ssd-sandisk-ssd-plus-240-go.html

 

Ειλικρινά όποιον αποφασίσεις από τους 2, δε θα ήθελα να σε πάρω στο λαιμό μου.

 

Στα χαρτιά πάντα, ο εν λόγω Kingston δείχνει λίγο καλύτερος.

Αν υποθέσουμε πως φοράνε και τις ίδιες μνήμες, το θέμα αξιοπιστίας μετά έγκειται στον controller και στο firmware.

 

Αυτή είναι η γνώμη μου με πάσα ειλικρίνια.

 

Η νεκροψία θα δείξει τον παρήγγειλα το πρωί  :-D.

Εχω υπόψην μου και τον Sandisk που αναφέρεις νομίζω ότι είναι ισάξιοι πάνω κάτω. Από την έρευνα που έκανα το τελευταίο διάστημα, για τον controller το αδύνατο του σημείο είναι τα random reads και writes ενώ σε sequential είναι πολύ καλός. Να σημειώσω ότι όλα τα reviews έχουν γίνει πριν το καλοκαίρι του 2015, πριν την αναβάθμιση firmware που είχε ανακοινώσει η εταιρεία και η οποία - λένε - ότι θα τον έφερνε σε επιδόσεις στα επίπεδα του 850 pro. Τον Phison τον έχουν χρησιμοποιήσει πάντως αρκετές εταιρείες από τότε και δεν βρήκα κάπου κάποιο παράπονο για την αξιοπιστία του. Είδωμεν...

Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον και τη βοήθεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...