Προς το περιεχόμενο

Zyxel VMG1312-B10D


Alekos7575

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα , ευτυχως  ειχα σωσει το τελευταιο firmware  το οποιο και ανεβασα.To ftp zyxel φαινεται να μην περιεχει τα firmware οπως εκανε παλια .Δυστυχως η εταιρεια μαλλον πουληθηκε και ο καινουργιος προεδρος δεν αναγνωριζει τα παλαιοτερα πλην ομως φανταστικα μοντεμακια.Ακομα θυμαμαι το 662,Τι φτιαχναν οι ανθρωποι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 209
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

On 07/11/2021 at 22:08, AmiJIm said:

Καλησπερα , ευτυχως  ειχα σωσει το τελευταιο firmware  το οποιο και ανεβασα.To ftp zyxel φαινεται να μην περιεχει τα firmware οπως εκανε παλια .Δυστυχως η εταιρεια μαλλον πουληθηκε και ο καινουργιος προεδρος δεν αναγνωριζει τα παλαιοτερα πλην ομως φανταστικα μοντεμακια.Ακομα θυμαμαι το 662,Τι φτιαχναν οι ανθρωποι.

τοσο καλα.τραγικο να μην εχεις καπου ολα τα Firmware λες και πιανουν χωρο.καποιες εταιρειες βεβαια δινουν μονο τα τελευταια για να εισαι up to date.γενικοτερα δεν θα προτιμουσα πλεον zyxel οπως εκανα παλια. θα πηγαινα σε draytek/fritz εκτος αν επεφτε στα χερια μου δωρεαν. ειχα παρει και εγω το 650 ,660 κτλ κτλ.ωραια ηταν τοτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην επιχειρηση μικρο ξενοδοχειο πλεον εχω το fritz 7130  το οποιο ειναι πραγματικος βραχος ενω στο σπιτι εχω το fiber 100 nova zte 288a .Ειχα δυο zyxel vmg1312 τα οποια προεκυψαν απο προσπαθιες να την βγαλω με φθηνα μοντεμακια απο συνδεσεις wind.Nομιζω ειμαι καλα τωρα.Σας ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 17/11/2021 at 14:28, AmiJIm said:

Στην επιχειρηση μικρο ξενοδοχειο πλεον εχω το fritz 7130  το οποιο ειναι πραγματικος βραχος ενω στο σπιτι εχω το fiber 100 nova zte 288a .Ειχα δυο zyxel vmg1312 τα οποια προεκυψαν απο προσπαθιες να την βγαλω με φθηνα μοντεμακια απο συνδεσεις wind.Nομιζω ειμαι καλα τωρα.Σας ευχαριστω.

καλο ειναι σε επαγγελματικους χωρους να μπαινουν καλα πραγματα για να μην εχεις θεματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/6/2021 στις 6:30 ΜΜ, poulinos είπε

απο τον τριτο οροφο πιανω στο δρομο αλλα δεν πιανω στο υπνοδωματιο.ισως παιξει καλυτερα αν το channel width  το μειωσεις αν σε αφηνει να το κανεις

εκανα αιτηση για αναβαθμιση στα 100 και μου εστειλαν το VMG8623-T50B 

Καμια σχεση, το εβαλα στα 5gh και πιανει ταχυτητα 50 στο δωματιο που με το προηγουμενο επιανε 4-10

Screenshot_20211128-102557.png

Screenshot_20211128-102349.png

Επεξ/σία από adi32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 27/11/2021 at 09:09, adi32 said:

εκανα αιτηση για αναβαθμιση στα 100 και μου εστειλαν το VMG8623-T50B 

Καμια σχεση, το εβαλα στα 5gh και πιανει ταχυτητα 50 στο δωματιο που με το προηγουμενο επιανε 4-10

Screenshot_20211128-102557.png

Screenshot_20211128-102349.png

ta 5ghz δινουν πολυ μεγαλες ταχυτητες  ειδικα για vds 50,100,200 απλα δεν εχουν τοσο εμβελεια λογο πιο υψηλης συχνοτητας απο οτι τα 2,4 ghz>μπορεις βεβαια να δοκιμασεις και τα καναλια πανω απο το 100(dfs channel) που συνηθως παιζουν καλυτερα και νομιζω ειναι 1000mw αντι για 500. απλα αμα το αλλαξεις πανω απο το 100 λογω dfs θα κανει πρωτα ενα scan και μετα θα σε αφησει να το χρησιμοποιησεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλά Χιόνια σε όλους… 
Σας έχει τύχει το παρακάτω? 

Έχω Wind Fiber 100 με ZYXEL VMG1312-B10D με firmware 5.13.AAXA.11.b1_D0 (το παλιό GUI ήταν πιο λειτουργικό), εδώ και 2-3 χρόνια να λειτουργεί τέλεια. Μια χαρά router/modem για το σπίτι με κάτι παραπάνω για το home config που θέλεις (parental control, OpenDNS για φραγή site, DNS control, DHCP, κλπ.). BTW, IT/Systems Admin είμαι, όχι τέλειος στα networks, αλλά κάτι σκαμπάζουμε.

Με τον τρελό χιονιά δεν είχαμε 12 ώρες ρεύμα, και είχαμε και 4-5 σκαμπανεβάσματα. Το ZYXEL είναι σε APC surge protector πρίζα.

Όταν ήρθαν ξανά ρεύμα και internet, το ZYXEL συγχρόνισε κανονικά 11/101 up/down και όλα έδειχναν στο GUI καλά και σωστά, ΑΛΛΑ δεν έβγαινε τίποτα προς internet! Από “ping 8.8.8.8” μέχρι και “in.gr”, τίποτα δεν απάνταγε, είτε από κινητό είτε από laptop. Αλλά όλο το εσωτερικό δίκτυο ήταν διαθέσιμο και προσβάσιμο (192.168.1.*). Έχω και δεύτερη γραμμή στο σπίτι (Nova) και εκεί η πρόσβαση στο internet δούλευε κανονικά είτε από κινητό είτε από laptop, “ping 8.8.8.8” και “in.gr”. Restart/reboot/resync τίποτα. Νόμιζα έφταιγε στο switch που έχω μεταξύ σπίτι και routers, αλλά μετά από πειράματα και αλλαγές κι εκεί ήταν όλα καλά.

Έκανα το τελευταίο και μοιραίο test:
- ξεσύνδεσα το ZYXEL από το switch να μείνει μόνο του
- σύνδεσα επάνω του στην LAN το laptop μου 
- μπήκα στο GUI (DHCP δούλευε)
- είδα ότι ήταν online και synced
- από το ZYXEL maintenance menu έκανα ping σε διάφορα, nslookup και DSL test και όλα ήταν ρολόι

Από το Laptop συνδεδεμένος με το ZYXEL είτε LAN είτε WLAN τίποτα, έφτανα μόνο στον router, πιο πέρα τίποτα. Ping 8.8.8.8 τίποτα, tracert σταματάει στον ZYXEL.
Any idea?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 27/01/2022 at 15:56, sulisk said:

Έκανα το τελευταίο και μοιραίο test:
- ξεσύνδεσα το ZYXEL από το switch να μείνει μόνο του
- σύνδεσα επάνω του στην LAN το laptop μου 
- μπήκα στο GUI (DHCP δούλευε)
- είδα ότι ήταν online και synced
- από το ZYXEL maintenance menu έκανα ping σε διάφορα, nslookup και DSL test και όλα ήταν ρολόι

Από το Laptop συνδεδεμένος με το ZYXEL είτε LAN είτε WLAN τίποτα, έφτανα μόνο στον router, πιο πέρα τίποτα. Ping 8.8.8.8 τίποτα, tracert σταματάει στον ZYXEL.
Any idea?

α. καντο ξανα Reboot το zyxel.

β.δοκιμασε με αλλο λαπτοπ.

γ.στο τελος  απλα ενα hard reset.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Συγχωρείστε με για την "ανάσυρση" αυτού του thread, αλλά έπεσε στα χέρια μου το Zyxel VMG1312-B10D και προς μεγάλη μου έκπληξη δεν βρίσκω firmware upgrade (και έχει και την 5.13 με το παλιό UI & και κάνα δυό CVEs).

Οι FTP servers της Zyxel έχουν σχεδόν αδειάσει (περιέχουν μόνο εξαιρετικά νεότερες συσκευές). Υπάρχει μια υπο-έκδοση 10 (V5.13.AAXA.10-C0) εδώ https://support.zyxel.eu/hc/en-us/articles/4403361365778-Advanced-Downloads-for-CPE-devices αλλά δεν λειτουργεί το update (κάνει κάποιο timeout στο update).

Είδα ότι κάποιοι χρήστες ανέφεραν υπο-εκδόσεις μέχρι και 11...

Μήπως έχει κάποιος να ανεβάσει μια νεότερη έκδοση του 5.13 firmware (μεγαλύτερο από AAXA.8);

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, fevangelou said:

Συγχωρείστε με για την "ανάσυρση" αυτού του thread, αλλά έπεσε στα χέρια μου το Zyxel VMG1312-B10D και προς μεγάλη μου έκπληξη δεν βρίσκω firmware upgrade (και έχει και την 5.13 με το παλιό UI & και κάνα δυό CVEs).

Οι FTP servers της Zyxel έχουν σχεδόν αδειάσει (περιέχουν μόνο εξαιρετικά νεότερες συσκευές). Υπάρχει μια υπο-έκδοση 10 (V5.13.AAXA.10-C0) εδώ https://support.zyxel.eu/hc/en-us/articles/4403361365778-Advanced-Downloads-for-CPE-devices αλλά δεν λειτουργεί το update (κάνει κάποιο timeout στο update).

Είδα ότι κάποιοι χρήστες ανέφεραν υπο-εκδόσεις μέχρι και 11...

Μήπως έχει κάποιος να ανεβάσει μια νεότερη έκδοση του 5.13 firmware (μεγαλύτερο από AAXA.8);

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ανέβασα την VMG1312-B10D_5.13(AAXA.10)C0 εδώ: https://we.tl/t-vExOMlYJNu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

(σε ευχαριστώ @thodoris1985)

Για την ιστορία, έπρεπε να κάνω update στην υπο-έκδοση V5.13(AAXA.8)C0 πρώτα και μετά στην V5.13(AAXA.10)C0. Κατευθείαν στην τελευταία δεν πήγαινε για κάποιο λόγο.

Το ίδιο ισχύει και για όσους είναι σε firmware 5.11 - V5.11(AAXA.1)D0 για την ακρίβεια, ακόμη πιο παλιό.

Βρήκα την υπο-έκδοση 8 της 5.13 σε έναν Ιταλό ISP/Vendor: http://prodottiperisp.ief.it/files/VMG1312-B10D_5.13-AAXA.8-C0.zip

Έλαβε το νέο UI με την υπο-έκδοση 8 (με την 2η απόπειρα, έχετε το dev console του browser ανοιχτο να βλέπετε τι γίνεται αλλιώς θα περιμένετε άδικα... το upload είναι γρήγορο και γυρνά σε "restarting" το μήνυμα) και κατόπιν upgrade σε υπο-έκδοση 10 που δεν έχει γνωστό CVE μέχρι σήμερα.

Σημείωση για όποιον κάνει το upgrade ότι πλέον το UI ανοίγει στην 192.168.1.1 (και όχι στην .254).

Αν σας γίνουν reset οι ρυθμίσεις για κάποιο λόγο, λογκάρεται με admin/1234 (και όχι με admin/admin όπως στις παλαιότερες εκδόσεις).

Όποιος δοκιμάσει δε την generic έκδοση από εδώ https://support.zyxel.eu/hc/en-us/articles/4403361365778-Advanced-Downloads-for-CPE-devices θα πρέπει να περάσει manually την σύνδεση προς τον ISP του (π.χ. για Wind είναι PPPoE με username/password combo το [email protected]/password - είναι σωστό το password, δεν το αντικαθιστάτε...).

ZyXEL VMG1312-B10D - New UI.png

Επεξ/σία από fevangelou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 07/09/2022 at 17:49, fevangelou said:

(σε ευχαριστώ @thodoris1985)

Για την ιστορία, έπρεπε να κάνω update στην υπο-έκδοση V5.13(AAXA.8)C0 πρώτα και μετά στην V5.13(AAXA.10)C0. Κατευθείαν στην τελευταία δεν πήγαινε για κάποιο λόγο.

Το ίδιο ισχύει και για όσους είναι σε firmware 5.11 - V5.11(AAXA.1)D0 για την ακρίβεια, ακόμη πιο παλιό.

Βρήκα την υπο-έκδοση 8 της 5.13 σε έναν Ιταλό ISP/Vendor: http://prodottiperisp.ief.it/files/VMG1312-B10D_5.13-AAXA.8-C0.zip

Έλαβε το νέο UI με την υπο-έκδοση 8 (με την 2η απόπειρα, έχετε το dev console του browser ανοιχτο να βλέπετε τι γίνεται αλλιώς θα περιμένετε άδικα... το upload είναι γρήγορο και γυρνά σε "restarting" το μήνυμα) και κατόπιν upgrade σε υπο-έκδοση 10 που δεν έχει γνωστό CVE μέχρι σήμερα.

Σημείωση για όποιον κάνει το upgrade ότι πλέον το UI ανοίγει στην 192.168.1.1 (και όχι στην .254).

Αν σας γίνουν reset οι ρυθμίσεις για κάποιο λόγο, λογκάρεται με admin/1234 (και όχι με admin/admin όπως στις παλαιότερες εκδόσεις).

Όποιος δοκιμάσει δε την generic έκδοση από εδώ https://support.zyxel.eu/hc/en-us/articles/4403361365778-Advanced-Downloads-for-CPE-devices θα πρέπει να περάσει manually την σύνδεση προς τον ISP του (π.χ. για Wind είναι PPPoE με username/password combo το [email protected]/password - είναι σωστό το password, δεν το αντικαθιστάτε...).

ZyXEL VMG1312-B10D - New UI.png

Πολλες φορες εχω πετυχει να μην σε πηγαινει κατευθειαν στην τελευταια εκδοση αλλα να ζηταει καποιο ενδιαμεσο.το πετυχα και με λαπτοπ που το automatic update δεν επαιζε και επρεπε να κανω αλχημειες για να παρει το τελευταιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Back to Ioannina......Εχω λοιπον ενα φανταστικο fritz 7530AX ,3 zyxel t8623  του δεκαρικου και δυο zyxel vmg1312 b10d  του δεκαρικου απο παλια.Τρεχω με τα tp link 4010p και ειμαι πανευτυχης εχω ιντερνετ παντου.Το θεμα μου ειναι οτι μετα απο κανα 4μηνο που το ειχα κλειστο το ενα vmg1312  ,το ανοιξα και ολα ηταν οκευ μεχρι που εκανα ενα reboot  και το μοντεμακι brickare.Παλι εγω την διαδικασια με uart - jtag - tftp  και τωρα δουλευει ξανα.Να αναφερω οτι η zyxel  επανεφερε τα firmware online  και μπορουμε να τα βρουμε ευκολα αλλα γιατι brickarei  το συγκεκριμενο μοντεμακι σε τοσο πολυ κοσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 10/10/2023 at 13:42, AmiJIm said:

Back to Ioannina......Εχω λοιπον ενα φανταστικο fritz 7530AX ,3 zyxel t8623  του δεκαρικου και δυο zyxel vmg1312 b10d  του δεκαρικου απο παλια.Τρεχω με τα tp link 4010p και ειμαι πανευτυχης εχω ιντερνετ παντου.Το θεμα μου ειναι οτι μετα απο κανα 4μηνο που το ειχα κλειστο το ενα vmg1312  ,το ανοιξα και ολα ηταν οκευ μεχρι που εκανα ενα reboot  και το μοντεμακι brickare.Παλι εγω την διαδικασια με uart - jtag - tftp  και τωρα δουλευει ξανα.Να αναφερω οτι η zyxel  επανεφερε τα firmware online  και μπορουμε να τα βρουμε ευκολα αλλα γιατι brickarei  το συγκεκριμενο μοντεμακι σε τοσο πολυ κοσμο.

Ποιος ξερει τι προβλημα μπορει να υπαρχει στο hardware. και το χειροτερο ειναι αυτο που ειπες οτι θελει uart, Jtag κτλ.ενω σε αλλους κατασκευαστες και να brickarei απλα δινουν firmware για restore.βλεπε fritz.  η zyxel καποτε ειχε και ftp με τα firmware οσο θυμαμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...