Προς το περιεχόμενο

Street Fighter V: το νέο καμάρι του “episodic” gaming


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν περίμενα να διαβάσω μια τέτοια παρουσίαση όταν οι περισσότεροι τα μασάνε για να μην χαλάσουν τις σχέσεις τους με τον εκάστοτε εισαγωγέα.

 

Τα ανέκδοτα για την σειρά ξεκίνησαν από το Street Fighter IV και τις πολλαπλές εκδόσεις. Απλή, μετά super, μετά Arcade, μετά 3D edition και τέλος η Ultra. Έτσι δε μπορείς να δημιουργήσεις πιστό κοινό.

 

Πέρα από το παραπάνω είναι και η οικονομική πολιτική της Capcom που δεν ήταν διαθετιμένη να επενδύσει στο SF V. Αποτέλεσμα ο Ono (επικεφαλής της σειράς) να ευχαριστεί την Sony για την βοήθεια που και πάλι το περιεχόμενο είναι κατακρεουργημένο.

 

Τώρα τι έχουν να πουν όλοι αυτοί που γκρινιάζαν για την χρονική αποκλειστικότητα του TR στο Xbox one; Τεσπα, η Ιαπωνική βιομηχανία γενικώς έχει πέσει παρόλο της προσπάθειες κάποιων εταιρειών όπως και της Capcom που κυκλοφόρησε ένα κάρο νέα IP στην προηγούμενη γενιά αλλά κανένα δεν πέτυχε τους στόχους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ειχε ηδη ανακοινωθει οτι το παιχνιδι θα ειναι σε αυτη τη μορφη πριν καν κυκλοφορησει αλλα τωρα σιγα μην κατσουν αρκετοι να το ψαξουν.

 

 

δεν νομιζω οτι ειχαν δωσει λεπτομερειες για το τι θα υπαρχει και τι οχι στο παιχνιδι, περαν του οτι το story mode θα βγει τον Ιουνιο.

ειχαν πει πραγματι οτι το roster θα ειχε μονο 16 fighters και θα λειπαν σχεδον ολα τα modes, αναμεσα τους και το arcade mode που μαζι με το versus mode, ειναι το staple ολοκληρης της σειρας και του ειδους;

 

επισης ολοι οι υπολοιποι χαρακτηρες δεν ειναι ακριβως δωρεαν οπως λανθασμενα περναει η αντιληψη. ναι μεν μπορεις να τους αγορασεις με "game credits", αλλα αυτο απαιτει πολυωρη ασχολια με το παιχνιδι.

επομενως 60ε συν εκατονταδες ωρες για να φτασει το παιχνιδι να εχει ενα σεβαστο αριθμο playable fighters, ε δεν ειναι και μια τοσο ελκυστικη επενδυση. επομενως η γκρινια απο τους φανς ειναι δικαιολογημενη ως ενα βαθμο.

Τα ανέκδοτα για την σειρά ξεκίνησαν από το Street Fighter IV και τις πολλαπλές εκδόσεις.

 

230114_908223010.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνώ καθόλου πως ξεκίνησαν από τα προηγούμενα της σειράς τα οποία κυκλοφόρησαν σε τελείως διαφορετικές αγορές.

 

Το Street Fighter IV επίσης ξεκίνησε σχεδόν από το μηδέν αφού η σειρά είχε μπει στο ράφι για πολλά χρόνια και προσπάθησε γενικότερα να επαναφέρει-ενισχύσει την συγκεκριμένη κατηγορία.

 

Δεν νομίζω λοιπόν πως η κυκλοφορία πολλαπλών εκδόσεων βοήθησαν το ip, αντίθετα μπορούσαν να ακολουθήσουν εξαρχής μια πολιτική προσθήκης ψηφιακού περιεχομένου και περαιτέρω αλλαγών από την απλή έκδοση. Με αυτόν τον τρόπο το παιχνίδι θα αποκτούσε μια ενιαία βάση κοινού και όχι σπασμένη σε πολλαπλές εκδόσεις και παράλληλα θα ήταν συνεχώς στην επιφάνεια λόγω της παροδικής προσθήκης περιεχομένου.

 

Το τελευταίο ουσιαστικά είναι αυτό που πάνε να πράξουν με το SF V αλλά έχω προσωπικά τις αμφιβολίες μου πως δεν πρόκειται να πετύχουν τα αναμενόμενα. Από την άλλη φυσικά αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να πιάσουν πάτο αλλά να αρχίσουν να καταλαβαίνουν τα αυτονόητα. Η βιομηχανία ΄χει ανάγκη την ποικιλία και όπως βλέπεται ολοένα και περιορίζεται σε συγκεκριμένα πρότυπα όπως shooters και open world (κάθε είδους) παιχνίδια.

 

Τέλος νομίζω και εσείς οι ίδιοι αντιλαμβάνεστε πόσο προτιμότερη είναι η λύση της μιας έκδοσης από τις πολλαπλές όταν ειδικά σήμερα μέσω του διαδικτύου μπορεί να επιτευχθεί αρκετά εύκολα κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομιζω οτι ειχαν δωσει λεπτομερειες για το τι θα υπαρχει και τι οχι στο παιχνιδι, περαν του οτι το story mode θα βγει τον Ιουνιο.

ειχαν πει πραγματι οτι το roster θα ειχε μονο 16 fighters και θα λειπαν σχεδον ολα τα modes, αναμεσα τους και το arcade mode που μαζι με το versus mode, ειναι το staple ολοκληρης της σειρας και του ειδους;

 

επισης ολοι οι υπολοιποι χαρακτηρες δεν ειναι ακριβως δωρεαν οπως λανθασμενα περναει η αντιληψη. ναι μεν μπορεις να τους αγορασεις με "game credits", αλλα αυτο απαιτει πολυωρη ασχολια με το παιχνιδι.

επομενως 60ε συν εκατονταδες ωρες για να φτασει το παιχνιδι να εχει ενα σεβαστο αριθμο playable fighters, ε δεν ειναι και μια τοσο ελκυστικη επενδυση. επομενως η γκρινια απο τους φανς ειναι δικαιολογημενη ως ενα βαθμο.

 

230114_908223010.png

Θυμαμαι οτι παλια για να ξεκλειδωσεις κατι επρεπε να παιξεις το παιχνιδι,κοινως να αφιερωσεις χρονο σε αυτο. Επισης αν θες να παρεις το SF και να μην παιζεις σχεδον καθολου τοτε καλυτερα να κοιταξεις σε αλλο παιχνιδι. Ναι θελει να αφιερωσεις χρονο στο παιχνιδι αλλα γιαυτο δεν το αγοραζεις αλλωστε και τις πρωτες μερες ακριβοτερα??Γιατι θες να παιξεις πολυ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fulgore, ο πελάτης ορίζει το προϊόν και όχι το προϊόν τον πελάτη.

 

Αν αυτό που γίνεται με το SF V αρέσει στο καταναλωτικό κοινό στο οποίο απευθύνεται, τότε θα τα πάει πάρα πολύ καλά.

 

Αν όχι, τότε η κατασκευάστρια εταιρία θα πρέπει να αναθεωρήσει ένα-δύο πραματάκια αν θέλει το franchise να έχει κερδοφόρα συνέχεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fulgore, ο πελάτης ορίζει το προϊόν και όχι το προϊόν τον πελάτη.

 

Αν αυτό που γίνεται με το SF V αρέσει στο καταναλωτικό κοινό στο οποίο απευθύνεται, τότε θα τα πάει πάρα πολύ καλά.

 

Αν όχι, τότε η κατασκευάστρια εταιρία θα πρέπει να αναθεωρήσει ένα-δύο πραματάκια αν θέλει το franchise να έχει κερδοφόρα συνέχεια.

Δεν διαφωνω με αυτο που λες αλλα αυτο θα πρεπει να το δουμε σε βαθος χρονου οχι τωρα.Αρα παλι στα λογια μου ερχεστε οτι υπομονη να δουμε μετα πως θα ειναι.

 

Και στην τελικη ολα τα reviews που αναφερθηκαν πιο πισω ανεφεραν τι παιζει με το παιχνιδι ασχετως τις βαθμολογιες που εδωσε το καθενα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απαραδεκτη εκδοση..

αυτη η εξαρτηση των κονσολων και παιχνιδιων απο το διαδικτυο εχει καταντησει μια αηδια. το ιδιο εκανε και το tony hawks pro skater 5 δινοντας σου ενα demo και κατεβαζοντας το υπολοιπο παιχνιδι με την πρωτη συνδεση. δηλαδη εγω αν δεν θελω να εχω συνδεση στο σπιτι μου, θα σκαω τα 70 ευρω με ρισκο καθε φορα. ποσο μαλλον αν κανω συλλογη τα παιχνιδια και σε 10 χρονια θελησω να το ξαναπαιξω, να ελπιζω σε ανοικτο psn - να μην εχω αλλο email / λογαριασμο - να μην εχουν κλεισει οι server, whatever, παιρνεις κατι με ημερομηνια ληξης.

 

προσωπικα, ελπιζω σε ενα Street Fighter Alpha 4 και εννοειται με World Tour και 2D. (ευτυχως, έρχεται το last blade 2 για τους γνωστες και φιλους του ειδους)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απαραδεκτη εκδοση..

αυτη η εξαρτηση των κονσολων και παιχνιδιων απο το διαδικτυο εχει καταντησει μια αηδια. το ιδιο εκανε και το tony hawks pro skater 5 δινοντας σου ενα demo και κατεβαζοντας το υπολοιπο παιχνιδι με την πρωτη συνδεση. δηλαδη εγω αν δεν θελω να εχω συνδεση στο σπιτι μου, θα σκαω τα 70 ευρω με ρισκο καθε φορα. ποσο μαλλον αν κανω συλλογη τα παιχνιδια και σε 10 χρονια θελησω να το ξαναπαιξω, να ελπιζω σε ανοικτο psn - να μην εχω αλλο email / λογαριασμο - να μην εχουν κλεισει οι server, whatever, παιρνεις κατι με ημερομηνια ληξης.

 

προσωπικα, ελπιζω σε ενα Street Fighter Alpha 4 και εννοειται με World Tour και 2D. (ευτυχως, έρχεται το last blade 2 για τους γνωστες και φιλους του ειδους)

Γιαυτο το λογο και εγω δεν αγοραζω πλεον τιποτα απο το store ακομα και αν κοστιζει μιση τιμη απο τα παιχνιδια κουτατα(βλεπε στην περιπτωση Bloodborne).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία ερώτηση: Γιατί σε κάθε καινούργιο SF που βγαίνει τα background (σήμα κατατεθέν του franchise) είναι τόσο άσχημα και μπανάλ; Είναι αυτό που έκανε το SF2 πασίγνωστο γαμώτο...

 

Πάντως και από το gameplay που είδα με cutscenes και story mode...ξέρω γω ρε πστ μου, όλα αυτά είναι τόσο απαραίτητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισωραιος ocelote τα πες καθαρα οπως πρεπει!


 Γελαει και το xbox one μου εδω λεμε,

 που δεν θα το δει το sf5 καν..


 Επικη η ελλειψη arcade

 

Μαλλον πηρανε παραδειγμα απο Killer Instinct που βγηκε στο Οne...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμαμαι οτι παλια για να ξεκλειδωσεις κατι επρεπε να παιξεις το παιχνιδι,κοινως να αφιερωσεις χρονο σε αυτο. Επισης αν θες να παρεις το SF και να μην παιζεις σχεδον καθολου τοτε καλυτερα να κοιταξεις σε αλλο παιχνιδι. Ναι θελει να αφιερωσεις χρονο στο παιχνιδι αλλα γιαυτο δεν το αγοραζεις αλλωστε και τις πρωτες μερες ακριβοτερα??Γιατι θες να παιξεις πολυ?

 

αναφερεσαι στα achievements. εδω μιλαμε για τους χαρακτηρες που χρειαζεσαι για να παιζεις το παιχνιδι εξαρχης. και για ενα παιχνιδι που δεν ειναι F2P, αφου το αγοραζεις. πως να το κανουμε τωρα, ειναι καθαρη κοροιδια. το αν οι παικτες εχουν πεσει θυμα αυτης, ειναι αλλο θεμα. σιγουρα παντως δεν δικαιολογει την απληστη πολιτικη της εταιρειας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά το έχουνε κάψει πολλές εταιρείες με παιχνίδια που είτε βγαίνουνε με ένα κάρο bugs είτε είναι σε ημιτελή μορφή αλλά η τιμούλα 50-60 ευρώ είναι το μόνο σταθερό. Όσο ο κόσμος πηγαίνει και αγοράζει αυτά τα παιχνίδια τόσο οι εταιρείες θα συνεχίζουνε το ίδιο βιολί. Έτσι όπως έχουνε τα πράγματα είναι καλύτερα να αγοράζεις ένα παιχνίδι 6 μήνες αργότερα αφού έχουνε φτιάξει όλα τα bugs και στη μισή (αν όχι και πιο κάτω τιμή). Ειδικά στο PC έχει καταντήσει κοροιδία η όλη ιστορία π.χ. Just Cause 3, SW: BF, Batman: Arkham Knight.............

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν περίμενα να διαβάσω μια τέτοια παρουσίαση όταν οι περισσότεροι τα μασάνε για να μην χαλάσουν τις σχέσεις τους με τον εκάστοτε εισαγωγέα.

 

Τα ανέκδοτα για την σειρά ξεκίνησαν από το Street Fighter IV και τις πολλαπλές εκδόσεις. Απλή, μετά super, μετά Arcade, μετά 3D edition και τέλος η Ultra. Έτσι δε μπορείς να δημιουργήσεις πιστό κοινό.

 

Πέρα από το παραπάνω είναι και η οικονομική πολιτική της Capcom που δεν ήταν διαθετιμένη να επενδύσει στο SF V. Αποτέλεσμα ο Ono (επικεφαλής της σειράς) να ευχαριστεί την Sony για την βοήθεια που και πάλι το περιεχόμενο είναι κατακρεουργημένο.

 

Τώρα τι έχουν να πουν όλοι αυτοί που γκρινιάζαν για την χρονική αποκλειστικότητα του TR στο Xbox one; Τεσπα, η Ιαπωνική βιομηχανία γενικώς έχει πέσει παρόλο της προσπάθειες κάποιων εταιρειών όπως και της Capcom που κυκλοφόρησε ένα κάρο νέα IP στην προηγούμενη γενιά αλλά κανένα δεν πέτυχε τους στόχους.

Ίσως το Dead Rising να σώζει λίγο την παρτίδα, αλλά γενικά το ιαπωνικό gaming χάνεται εμφανέστατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...