Προς το περιεχόμενο

Η Ελλάδα διαθέτει τα χαμηλότερα ποσοστά συνδέσεων οπτικών ινών


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 126
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Κάποτε είχε η 4νετ. Αφού τους κόψανε τα φτερά σταμάτησε και το σχέδιο. Σήμερα η 4νετ μετά βίας έχει λεφτά για να λειτουργήσει. Πάντως αν πιστεύεις ότι η Vodafone και η Wind δεν έχουν λεφτά για να περάσουν ίνες, είσαι γελασμένος.

Γελάνε κι οι πέτρες με το PR Stunt της Forthnet...

 

Πριν το ξεκινήσει είχε ήδη προβλήματα με χρέη, δεν χρειαζόταν ο Νοστράδαμος για να προβλέψει ότι δεν πρόκειται να προχωρούσε...

 

Όχι η Vodafone/Wind Greece δεν έχουν λεφτά για πανελλαδική κάλυψη FTTH, παίζει ούτε καν για κάλυψη της Αττικής (μεγέθους FTTC του ΟΤΕ) και οι μητρικές δεν είναι διατεθιμένες ούτε για αστείο να επενδύσουν τόσα πολλά στην Ελλάδα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια. Εδω και ενα χρονο ο οτε εχει αρχισει να περναει δικτυο ινας σε ολη την περιφερεια και στα πιο απομακρυσμενα χωρια. Με επιδοτουμενο προγραμμα. Απλα ειναι το κλασσικο, η ινα παει στην καμπινα που εχει το dslam και απο την καμπινα στο καφαο για να παει στα σπιτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια. Εδω και ενα χρονο ο οτε εχει αρχισει να περναει δικτυο ινας σε ολη την περιφερεια και στα πιο απομακρυσμενα χωρια. Με επιδοτουμενο προγραμμα. Απλα ειναι το κλασσικο, η ινα παει στην καμπινα που εχει το dslam και απο την καμπινα στο καφαο για να παει στα σπιτια.

 

Ξέρουμε τι είναι το VDSL. Το θέμα είναι ότι ο ΟΤΕ περνάει δίκτυο στα πιο απομακρυσμένα χωριά της περιφέρειας αλλά το κέντρο της Αθήνας το έχει γραμμένο εκεί που δεν πιάνει μελάνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Παιδια. Εδω και ενα χρονο ο οτε εχει αρχισει να περναει δικτυο ινας σε ολη την περιφερεια και στα πιο απομακρυσμενα χωρια. Με επιδοτουμενο προγραμμα. Απλα ειναι το κλασσικο, η ινα παει στην καμπινα που εχει το dslam και απο την καμπινα στο καφαο για να παει στα σπιτια.

Καμπίνα=ΚΑΦΑΟ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρουμε τι είναι το VDSL. Το θέμα είναι ότι ο ΟΤΕ περνάει δίκτυο στα πιο απομακρυσμένα χωριά της περιφέρειας αλλά το κέντρο της Αθήνας το έχει γραμμένο εκεί που δεν πιάνει μελάνι.

Αυτό ξαναπές το,

εγκρίθηκε καμπίνα οπτικής ίνας σε χωρίο με 1 κάτοικο, και σε εμένα κάτω από το σπίτι μου που μένω κέντρο δεν έχω ακόμη ! τι στο...

Δηλαδή εντάξει, είπαμε επέκταση, αλλά φτιάξτε το κέντρο κάποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αυτό ξαναπές το,

εγκρίθηκε καμπίνα οπτικής ίνας σε χωρίο με 1 κάτοικο, και σε εμένα κάτω από το σπίτι μου που μένω κέντρο δεν έχω ακόμη ! τι στο...

Δηλαδή εντάξει, είπαμε επέκταση, αλλά φτιάξτε το κέντρο κάποτε.

Σε ποιο χωριό?

 

Μπας και είναι το επιδοτούμενο από ΕΕ για RURAL Broadband?

 

http://www.adslgr.com/forum/threads/855113-%CE%A5%CF%80%CE%B5%CE%B3%CF%81%CE%AC%CF%86%CE%B7%CF%83%CE%B1%CE%BD-%CE%BF%CE%B9-%CF%83%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%80%CF%84%CF%85%CE%BE%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-Rural-Broadband-%CF%83%CE%B5-%CE%91%CE%B3%CF%81%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%9B%CE%B5%CF%85%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%A0%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%87%CE%AD%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CE%95%CF%80%CE%B9%CE%BA%CF%81%CE%AC%CF%84%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CF%82

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι λέτε για τους Παρόχους, στο χωριό μου πάντως η Cyta έκανε δικιά της καμπίνα (συνεγκατάσταση FTTC) δίπλα στην καμπίνα του ΟΤΕ και απο τα 2Mbps που παίζαμε κάποτε (εκτός τους πελάτες ΟΤΕ), πλέον παίζει όλο το χωριό τέρμα. Εγώ είμαι απο τους πολύ τυχερούς που εκτός το ότι είμαι δίπλα, λόγω φίλων στην εταιρία, μπήκα σε VDSL 100/50 (πιλοτικό). Όταν λοιπόν θέλει ένας Πάροχος να κάνει επένδυση, την κάνει. Όσο για τις οπτικές, ας έρθουν όποτε θέλουν... :P

 

Ο συγχρονισμός από το όργανο του τεχνικού την ημέρα της ενεργοποίησης...

 

post-127874-0-01722400-1456951892_thumb.jpg

 

Και το Modem...

 

post-127874-0-62939900-1456952002_thumb.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε, μέχρι και η Cyta κάνει επενδύσεις, μη λέμε ότι δεν έχουν οι εναλλακτικοί! Μόνο η 4νετ δεν έχει, οι υπόλοιποι μια χαρά έχουν να επενδύσουν άμα θέλουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμπίνα=ΚΑΦΑΟ...

Φιλε thresh μην διορθωνεις αμα δεν ξερεις τι λες. Αλλο πραγμα ειναι το καφαο αλλο η καμπινα. Στην καμπινα ερχεται η οπτικη ινα, που μεσα απο εναν κατανεμητη  συνδεεται με το dslam που υπαρχει μεσα στην καμπινα και απο το dslam  πηγαινει  με χαλκο στο καφαο. Μην προσπαθεις να διορθωσεις καποιον χωρις να ξερεις,  γιατι αυτη την δουλεια κανω. Εργαζομαι σε αυτο το προγραμμα των  λευκων περιοχων. Εχουν γινει ενεργοποιησεις σε εδεσσα, βεροια, αριδαια στα γυρω χωρια και περιοχες, και τωρα αποτι ξερω περιμενει ο οτε να βαλει ρευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ορίστε, μέχρι και η Cyta κάνει επενδύσεις, μη λέμε ότι δεν έχουν οι εναλλακτικοί! Μόνο η 4νετ δεν έχει, οι υπόλοιποι μια χαρά έχουν να επενδύσουν άμα θέλουν.

1 KΑΦΑΟ δεν το λες και επένδυση :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 KΑΦΑΟ δεν το λες και επένδυση :P

 

Το ότι το έστισε σημαίνει ότι πέρασε και δική της ίνα μέχρι εκεί από το DSLAM της. Άμα το έκανε εκεί σημαίνει ότι μπορεί να το κάνει και αλλού. Πάντως δεν περίμενα ποτέ κάτι τέτοιο από τη Cyta. Η Vodafone είναι πιο πιθανό να έχει λεφτά για επένδυση σε τέτοιο δίκτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Φιλε thresh μην διορθωνεις αμα δεν ξερεις τι λες. Αλλο πραγμα ειναι το καφαο αλλο η καμπινα. Στην καμπινα ερχεται η οπτικη ινα, που μεσα απο εναν κατανεμητη  συνδεεται με το dslam που υπαρχει μεσα στην καμπινα και απο το dslam  πηγαινει  με χαλκο στο καφαο. Μην προσπαθεις να διορθωσεις καποιον χωρις να ξερεις,  γιατι αυτη την δουλεια κανω. Εργαζομαι σε αυτο το προγραμμα των  λευκων περιοχων. Εχουν γινει ενεργοποιησεις σε εδεσσα, βεροια, αριδαια στα γυρω χωρια και περιοχες, και τωρα αποτι ξερω περιμενει ο οτε να βαλει ρευμα.

Μια χαρά γνωρίζω εδώ και χρόνια, απλά έχω πλέον την κακή συνήθεια να μην διαβάζω προσεκτικά τα posts. My bad, sorry :(

 

Αν προσέξεις 2 posts πιο κάτω αναφέρομαι κι εγώ στο Rural Broadband...

 

Στην περίπτωση που ανέφερες η καμπίνα/ντουλάπα είναι ουσιαστικά Mini-Dslam το οποίο μετά συνδέεται με το ΚΑΦΑΟ και μετά πάει χαλκός στα σπίτια.

 

Στην περίπτωση του FTTC/VDSL που λανθασμένα νόμιζα ότι περιέγραφες το ΚΑΦΑΟ=Υπαίθρια καμπίνα http://odysonline.gr/wp-content/uploads/2012/12/vdsl-cabin.jpg

 

 

Το ότι το έστισε σημαίνει ότι πέρασε και δική της ίνα μέχρι εκεί από το DSLAM της. Άμα το έκανε εκεί σημαίνει ότι μπορεί να το κάνει και αλλού. Πάντως δεν περίμενα ποτέ κάτι τέτοιο από τη Cyta. Η Vodafone είναι πιο πιθανό να έχει λεφτά για επένδυση σε τέτοιο δίκτυο.

Κάπως έτσι πήγε κι η Forthnet με το πιλοτικό και μετά τέλος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...