Προς το περιεχόμενο

Η Ελλάδα διαθέτει τα χαμηλότερα ποσοστά συνδέσεων οπτικών ινών


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ που ήθελα να βλέπω την Λίβερπουλ και πήγα στον OTE-TV, πήρα πακέτο με VDSL30 ("κλειδωμένο" εκεί, δεν χάνει καθόλου) και... δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να επιστρέψω σε οτιδήποτε άλλο πλην οπτικών ινών!

Χθες έβαλα να κατεβάσω τα 3 τελευταία επεισόδια του νέου X-FILES και πριν προλάβω να πάω κουζίνα να φτιάξω τοστ και καφέ (γιατί έπαιζα ήδη Hearthstone)... είχαν κατεβεί ΚΑΙ τα 3! Μιλάμε σε διάστημα 3-5 λεπτών!!!

Δεν παίζονται αυτές οι ταχύτητες - και έχω μόλις 30άρα, φανταστείτε στις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΓΡΗΓΟΡΕΣ ταχύτητες οπτικών ινών!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 126
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και ποιος νοιάζεται ?

 

Εδώ δεν παράγουμε τίποτα απολύτως, έχουμε στηρίξει την Ελληνική οικονομία σε μεταπράτες και δικηγόρους οι οποίοι παίρνουν πλέον και τις αποφάσεις και θέλουμε και οπτική τρομάρα μας .

 

Αλλά ναι, 3 εκατομμύρια ανέργους και ημιαπασχολούμενους έχουμε ....  Πως θα κατεβάζουν γρήγορα αυτοί για να βλέπουν τις ξένες σειρές ...?

Αφού για μια σειρά και ένα γρήγορο φαγητό "ζουν" (σουβλάκι, burger, πιτσα) ........ πλέον. Εκεί είναι η μόνη τους ζωή ... και στερούνται οι άνθρωποι , στερούνται την ζωή .... της οπτικής ...!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το FTTC γίνεται αργότερα και FTTH/FTTB. Το ζήτημα είναι ότι ακόμα και εκεί που ο ΟΤΕ θέλει να επενδύσει αντιμετωπίζει εμπόδια. Δημάρχους και ΕΕΤΤ και τους εναλλακτικούς να πιέζουν να μη γίνει τίποτα γιατί οι ίδιοι δεν έχουν λεφτά να επενδύσουν και αυτοί.

Αυτο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποιος νοιάζεται ?

 

Εδώ δεν παράγουμε τίποτα απολύτως, έχουμε στηρίξει την Ελληνική οικονομία σε μεταπράτες και δικηγόρους οι οποίοι παίρνουν πλέον και τις αποφάσεις και θέλουμε και οπτική τρομάρα μας .

 

Αλλά ναι, 3 εκατομμύρια ανέργους και ημιαπασχολούμενους έχουμε ....  Πως θα κατεβάζουν γρήγορα αυτοί για να βλέπουν τις ξένες σειρές ...?

Αφού για μια σειρά και ένα γρήγορο φαγητό "ζουν" (σουβλάκι, burger, πιτσα) ........ πλέον. Εκεί είναι η μόνη τους ζωή ... και στερούνται οι άνθρωποι , στερούνται την ζωή .... της οπτικής ...!

Wow,Απρόκλητη χολή.

Δεν ήξερα οτι πρεπει να είσαι κάτω απο κάποιο όριο ανεργίας για να εχεις δικαίωμα να θες γρηγορο ιντερνετ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που ήθελα να βλέπω την Λίβερπουλ και πήγα στον OTE-TV, πήρα πακέτο με VDSL30 ("κλειδωμένο" εκεί, δεν χάνει καθόλου) και... δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να επιστρέψω σε οτιδήποτε άλλο πλην οπτικών ινών!

Χθες έβαλα να κατεβάσω τα 3 τελευταία επεισόδια του νέου X-FILES και πριν προλάβω να πάω κουζίνα να φτιάξω τοστ και καφέ (γιατί έπαιζα ήδη Hearthstone)... είχαν κατεβεί ΚΑΙ τα 3! Μιλάμε σε διάστημα 3-5 λεπτών!!!

 

Δεν παίζονται αυτές οι ταχύτητες - και έχω μόλις 30άρα, φανταστείτε στις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΓΡΗΓΟΡΕΣ ταχύτητες οπτικών ινών!

Φαντασου τωρα να πιανεις 150mbps για ενα χρονο και να γυρνας στα 5mbps που το μοιραζονται και δυο ατομα.. :(
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ένας από το Ο,02% (INALAN)... Κάντε αιτήσεις παιδιά γιατι επεκτείνεται η εν λόγω εταιρία βάση ζήτησης (αιτήσεων)! Εύχομαι στην επομενη ερευνα να μην συνεχιζουμε να ειμαστε οι άξονες χ και y..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ειδικά ο ΟΤΕ έχει άνετα τα λεφτά να καλύψει ολόκληρη την Αθήνα σε λιγότερο από 2 χρόνια.

 

Γιατί να επενδύσει όμως;

 

Έχει βρει τα κορόιδα να τα σκάνε χοντρά για 24αρα γραμμή και να λένε και ευχαριστώ...

 

Για να επενδύσει μια οποιαδήποτε επιχείρηση πρέπει να υπάρχει ζήτηση. Αυτή τη στιγμή πολλά νοικοκυριά δυσκολεύονται να πληρώσουν ακόμα και 25 ευρώ πάγιο. Από όσο γνωρίζω όλοι οι πάροχοι έχουν προβλήματα στην είσπραξη των λογαριασμών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντι να ανεβαινει η ταχυτητα καταβαινει... Απο 10mbps στα 8 τον Δεκεμβριο...

Να δουμε ποτε θα ξεκολλησει ο βλαχοδημαρχος της Νικαιας και να συνεννοηθει με τον πΟΤΕ να σκαψει για vdsl, μηπως ξεκολλησουμε απο τα 8mbps...

Για οπτικες ινες.. σε καμια 50αρια χρονια... ισως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ένας από το Ο,02% (INALAN)... Κάντε αιτήσεις παιδιά γιατι επεκτείνεται η εν λόγω εταιρία βάση ζήτησης (αιτήσεων)! Εύχομαι στην επομενη ερευνα να μην συνεχιζουμε να ειμαστε οι άξονες χ και y..

 

Πες μας περισσότερα γιατί και εγώ ψήνομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για τις ταχύτητες των οπτικών ινών απλά δεν συγκρίνονται. Έχουμε στη δουλειά 100άρα και να μην σας πω σε πόσα λεπτά κατεβάζω κάθε σεζόν του Game of Thrones ( σε 1080p), και μετά γυρνώ στο σπίτι στα 7mbps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβαζω αρκετες ανακριβιες. Επειδη κατι ξερω επιτρεψτε μου να σας κανω γνωστη την εταιρια Victus, ειναι συμπραξη των Vodafone και Wind μηπως και καταφερουν να αντιμετωπισουν το καλυτερο δικτυο της Cosmote κινητης. Αυτο ειναι μια σαφη ενδειξη οτι δεν εχουν διαθεση να κανουν πολλα πραγματα σε μια ρημαγμενη χωρα.
Απο την αλλη η Cosmote πλεον ειναι η μονη εταιρια που το κυνηγαει, λενε γιατι δεν εχει σε ολη την Αθηνα; Να χαρω εγω ποιος μπορει να φτιαξει σχεδια για ολη την χωρα, να παρει αδειες και ποιος εργολαβος μπορει να εγκαταστησει ολες τις υποδομες σε ενα μηνα οπως εχουν στο μυαλο τους μερικοι. Δουλευουν συνεχως, καποια στιγμη θα ερθει και στην τελευταια περιοχη.
Διαβαζω οτι η forthnet ηθελε να δωσει ftth σε ολη την Αθηνα και απλα ξεκινησε απο δυο οικοδομικα τετραγωνα στην Ν.Σμυρνη; Απλα μια διαφημιση ηθελε να κανει τιποτε αλλο, ξεραν οτι δεν μπορουν να κανουν τιποτα. Ξερω καταστηματα που περνουν internet απο Cosmote.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μας περισσότερα γιατί και εγώ ψήνομαι...

 

Απλα πετάει φιλε μου. Και πολυ γρήγοροι στην εγκατάσταση.

Τεταρτη εκανα την αιτηση, πεμπτη ξεκινήσανε το σκάψιμο και την εγκατάσταση τον διαφόρων εξωτερικών κουτιών και παρασκευή τελείωσαν με τα εξωτερικά (κλεισιμο με τσιμεντο τον καναλιων που ειχαν σκαψει). Δευτερα ηρθε τεχνικος να μου φερει ρουτερ και ετοιμος. Συνολικος χρονος 3 εργάσιμες. Ποσο θελουν οι αλλοι για να κανουν συνδεση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...