Προς το περιεχόμενο

αγορά καινούριου Toyota Yaris


tripialosgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως στα 16 χιλιάρικα λογικά μπορεί να ανέβει και μια κατηγορία πάνω σε μέγεθος. Punto, Ibiza κλπ που είναι οκ και για μέσα στην πόλη αλλά και για κανένα ταξιδάκι, ειδικά αν δεν υπάρχει άλλο αυτοκίνητο μεγαλύτερο.

Το punto κ το ibiza ιδια κατηγορια θεωρω πως ειναι με το yaris,τωρα αν εχουν λιγο πιο μεγαλους χωρους δεν το ξερω

Το θεμα ειναι να βρει ενα αμαξακι που να του δινει κ λιγο γκαζι περα απο αξιοπιστια.

Μονο εγω θεωρω τα μεταχειρισμενα καλυτερη λυση ;;;Mε 15χιλιαρικα παιρνεις αμαξαρα,αλλα αναλογα κ τα γουστα κ τις απαιτησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το punto κ το ibiza ιδια κατηγορια θεωρω πως ειναι με το yaris,τωρα αν εχουν λιγο πιο μεγαλους χωρους δεν το ξερω

Το θεμα ειναι να βρει ενα αμαξακι που να του δινει κ λιγο γκαζι περα απο αξιοπιστια.

Μονο εγω θεωρω τα μεταχειρισμενα καλυτερη λυση ;;;Mε 15χιλιαρικα παιρνεις αμαξαρα,αλλα αναλογα κ τα γουστα κ τις απαιτησεις

Ίσως είναι ένα κλικ μεγαλύτερα. Σε μεταχειρισμένο σίγουρα παίρνεις αμαξάρα (ή γλιτώνεις αρκετά λεφτά αν σε ενδιαφέρει μόνο μικρό), αλλά και το καινούργιο είναι καινούργιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Punto και ibiza ειναι ιδια κατηγορια με το fiesta/yaris/i20 κλπ.

 

Σε μεταχειρισμενο παιρνεις αμαξαρα με αυτα τα λεφτα οντως, αλλα παιρνεις και γουρουνι στο σακι επισης. Και σε μεταχειρισμενο θα δυσκολευτεις να αγορασεις με δοσεις επισης, ενω οι αντιπροσωπειες δινουν χρηματοδοτηση , μερικες εκ των οποιων αρκετα ελκυστικη. Το τελευταιο το λεω διοτι ο ts μιλα για δοσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως είναι ένα κλικ μεγαλύτερα. Σε μεταχειρισμένο σίγουρα παίρνεις αμαξάρα (ή γλιτώνεις αρκετά λεφτά αν σε ενδιαφέρει μόνο μικρό), αλλά και το καινούργιο είναι καινούργιο!

Ειναι κ αυτη η μυρωδια ε;;Aλλη φαση !!

 

Punto και ibiza ειναι ιδια κατηγορια με το fiesta/yaris/i20 κλπ.

 

Σε μεταχειρισμενο παιρνεις αμαξαρα με αυτα τα λεφτα οντως, αλλα παιρνεις και γουρουνι στο σακι επισης. Και σε μεταχειρισμενο θα δυσκολευτεις να αγορασεις με δοσεις επισης, ενω οι αντιπροσωπειες δινουν χρηματοδοτηση , μερικες εκ των οποιων αρκετα ελκυστικη. Το τελευταιο το λεω διοτι ο ts μιλα για δοσεις.

Ναι δεν εχεις αδικο,αλλωστε ειπαμε αναλογα κ τις απαιτησεις του καθενος

Παντως πιστευω υπαρχουν τροποι να δεις πιο ειναι καλο μεταχ. κ πιο οχι αλλα κ παλι ποτε δεν εισαι σιγουρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν εχεις αδικο,αλλωστε ειπαμε αναλογα κ τις απαιτησεις του καθενος

Παντως πιστευω υπαρχουν τροποι να δεις πιο ειναι καλο μεταχ. κ πιο οχι αλλα κ παλι ποτε δεν εισαι σιγουρος

Εδω δεν υπαρχει τροπος να δεις αν ειναι γυρισμενα η οχι τα χιλιομετρα -το πιο βασικο δηλαδη-, θα υπαρχει τροπος να καταληξεις αν ειναι σε πραγματικα καλη κατασταση; Σιγουρα ενας που ειναι μεσα στα πραγματα μπορει να καταλαβει καλυτερα τι αγοραζει, αλλα το ρισκο παραμενει μεγαλο. Μπορει να σου βγει λιρα 100, μπορει ομως να σου στοιχισει τοσα σε επισκευες και λοιπα κοστη, που να αξιζει να το αγοραζες καινουργιο εξαρχης!

 

Για μενα αν διαθετει καποιος κεφαλαιο που να φτανει για αγορα νεου αμαξιου, ειναι λαθος επιλογη να τα ξοδεψει για αγορα μεταχειρισμενου απλα για να παρει κατι φαινομενικα καλυτερο.

 

Πχ στα 15.000 που εχει το yaris καινουργιο παιρνεις ξερω 'γω μεταχειρα ενα ουαου audi a3 1.8T με τα εξτρα του κλπ και "σκαβεις το δρομο" ενω εχεις και καρο να πουλας και λιγη μουρη. Ε αν μου βαζαν το μαιχαρι στο λαιμο να διαλεξω μεταξυ των 2 εγω προσωπικα δε θα πηγαινα στο audi ουτε με κλωτσομπουνιδια :P

 

Αν απο την αλλη ειχα 2.000 ευρω και χρειαζομουν αμαξι, ναι θα πηγαινα σε μεταχειρισμενο κι ο θεος βοηθος.

Αν ειχα 5.000 ευρω ομως, θα πηγαινα και παλι σε καινουργιο με δοσεις, δινοντας τα 5 σαν προκαταβολη και αναζητωντας την αντιπροσωπεια που θα μου εδινε 0% επιτοκιο για τα υπολοιπα 5-6.000 κι ετσι θα μου προεκυπτε μια σχετικα ελαφρια δοση ανα μηνα και θα ειχα και ολοκαινουργιο αμαξι και το κεφαλι μου ησυχο.

 

Θεμα προσωπικης επιλογης του καθενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω δεν υπαρχει τροπος να δεις αν ειναι γυρισμενα η οχι τα χιλιομετρα -το πιο βασικο δηλαδη-, θα υπαρχει τροπος να καταληξεις αν ειναι σε πραγματικα καλη κατασταση; Σιγουρα ενας που ειναι μεσα στα πραγματα μπορει να καταλαβει καλυτερα τι αγοραζει, αλλα το ρισκο παραμενει μεγαλο. Μπορει να σου βγει λιρα 100, μπορει ομως να σου στοιχισει τοσα σε επισκευες και λοιπα κοστη, που να αξιζει να το αγοραζες καινουργιο εξαρχης!

 

Για μενα αν διαθετει καποιος κεφαλαιο που να φτανει για αγορα νεου αμαξιου, ειναι λαθος επιλογη να τα ξοδεψει για αγορα μεταχειρισμενου απλα για να παρει κατι φαινομενικα καλυτερο.

 

Πχ στα 15.000 που εχει το yaris καινουργιο παιρνεις ξερω 'γ μεταχειρα audi a3 1.8T με τα εξτρα του κλπ και σκαβεις το δρομο. Ε αν μου βαζαν το μαιχαρι στο λαιμο να διαλεξω μεταξυ των 2 εγω προσωπικα δε θα πηγαινα στο audi ουτε με κλωτσομπουνιδια :P

Μόνο από φίλο μπορείς να είσαι σίγουρος, από κοντινό φίλο που να το ξέρεις το αμάξι.

Ειναι κ αυτη η μυρωδια ε;;Aλλη φαση !!

 

 

Ε ναι, αν και πολλοί όταν καταλάβουν ότι την άλλη μέρα έχασαν κιόλας μερικά χιλιάρικα μπορεί και να το μετανιώσουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο από φίλο μπορείς να είσαι σίγουρος, από κοντινό φίλο που να το ξέρεις το αμάξι.

Μονο ετσι μεταχειρισμενο αν διεθετα ποσο >5.000ευρω για αμαξι. Προσωπικα παντα μιλωντας.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ειναι ρισκο εχεις ενα δικιο,αλλα κ το να δωσω 15.000 για ενα yaris χιλιαρακι μου φαινεται αστειο

Μιας κ ειπες για audi 1.8t το audi που ειχα το ειχα αγορασει απο φιλο του πατερα μ κ ηξερα πανω κατω τι ρολο βαραγε αλλα κ παλι δεν εισαι σιγουρος 100% αλλα τοτε το ειχα παρει 10κ ,τι να επερνα με 10κ καινουργιο;; Οτι μεταχειρ. εχουμε παρει με τον πατερα μ μας βγηκε καλο!!  Τεσπα μην βγουμε offtopic..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μέχρι στιγμής ότι μετχ. έχω πάρει μου έχει βγει άριστο, δεν είχα κανένα θέμα, σωστό ψάξιμο θέλει και δεν υπάρχει θέμα

Στα 15κ όντως μέχρι και E55 amg βρισκεις

 

Εγώ που είμαι απαιτητικος τα 70 άλογα των 10κ καινούργιου δεν μου φτανουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μενα πρεπει να  εισαι συνειδητοποιημενος για το τι ζητας πραγματικα,αν μπεις στο τρυπακι θα δωσω πλας 2000 να παω μικρομεσαιο μετα θα λες κατι παραπανω να παω σενταν μετα θα λες με αυτα ομως παιρνω μερσεντες μεταχειρισμενο(αλλο βασανο επιλογη μεταχειρισμενου) και παει λεγοντας

 

θες καταναλωση θες αξιοπιστια και αντοχη θες γκαζι θες μουρη θες τεχνολογια δυστηχως πακετο που να τα εχει ολα δυσκολα θα βρεις ποσο μαλλον σε προσιτες τιμες

 

 

ρωτησες για το γιαρις και απαντησα συγκεκριμενα-επιπλεον στις περισσοτερες σχολες επιλεγουν γιαρις/επιπλεον ο μεγαλος αδερφος(κορολα)ειναι νο 1 σε παγκοσμιες πωλησεις/επιπλεον στην πιατσα ο ιαπωνας μετραει

 

 

τωρα για το αν αξιζει να δωσεις 15000 για χιλιαρι μικρο,δυστηχως μου φενονται πολλα μαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μέχρι στιγμής ότι μετχ. έχω πάρει μου έχει βγει άριστο, δεν είχα κανένα θέμα, σωστό ψάξιμο θέλει και δεν υπάρχει θέμα

Στα 15κ όντως μέχρι και E55 amg βρισκεις

 

Εγώ που είμαι απαιτητικος τα 70 άλογα των 10κ καινούργιου δεν μου φτανουν

Μεταξυ μας και χωρις παρεξηγηση δεν περιμενω καποιον να βγει και να πει "την εχω πατησει με μεταχειρισμενο". Ολοι θα υποστηριξουν οτι πιασαν τον παπα απο τα φρυδια αγοραζοντας μεταχειρισμενο, φυσικο ειναι. Χωρις να εννοω κατι για σενα ή χωρις να σε αμφισβητω.

 

Το σωστο ψαξιμο που αναφερεις δεν σε διασφαλιζει απο τα ρισκα αγορας "αγνωστου" μεταχειρισμενου. Το "μεταχειρισμενο απο φιλο" ναι, δεκτο, με τη λογικη οτι το ξερεις το αμαξι και το ιστορικο του. Αλλα αγνωστο μεταχειρισμενο, οσο και να το ψαξεις, αν δεν ξερεις το ιστορικο του (μεχρι και βιβλια σερβις βγαζουν ψευτικα πλεον) εχει τα ρισκα του κι αυτος ειναι και ενας απο τους λογους που βρισκεις "ακριβα" αμαξια σε τιμες χωμα: Το ρισκο. Κι οπως και να το κανουμε οταν υπαρχουν ολοκαινουργια αμαξια του κουτιου που τα παιρνεις και απο την επομενη μερα αρχιζουν τα προβληματα, δε γινεται ολοι οσοι εχω ακουσει κι εχω ανοιξει σχετικη κουβεντα να μου υποστηριζουν οτι ολα τα μεταχειρισμενα τους βγηκαν τζιτζι. Προφανως αρκετοι ειναι φιδεμπορες και προφανως δεν θα παραδεχτουν οτι ουσιαστικα τους πιασαν κοτσους...

 

Ξαναλεω αυτος που δεν διαθετει αρκετα λεφτα για καινουργιο αμαξι λογικο ειναι να κινηθει για μτχ. Αυτος που εχει 10ρικο στην τσεπη ειναι (για μενα) χαζη επιλογη να τα σπρωξει σε αμαξι για το οποιο δεν γνωριζει απολυτως τιποτα κανοντας του μερικους τυπικους ολιγολεπτους ελεγχους στα βασικα του μερη. Εκτος αν εχει συγκεκριμενους λογους να το εμπιστευτει (γνωστος του ο πρωην ιδιοκτητης κλπ).

 

Αν εχεις 10κ και δε σου φτανουν τα 70-80-whatever αλογα και θες να πας δυο κατηγοριες πανω σωνει και καλα, τοτε αφ'ενος εχουμε διαφορετικη αντιληψη για το σκοπο του αυτοκινητου (προσωπικο θεμα του καθενος) και αφ'εταιρου αναλαμβανεις τα ρισκα σου και ανεβαινεις δυο-τρεις κατηγοριες και πας σε μτχ.

 

ΥΓ. Χωρια την ταλαιπωρια του ψαξιματος μεταχειρισμενου που ειναι μεγαλη υποθεση μεχρι να βρεις κατι που να δειχνει οκ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο κολλητός μου όταν αγόρασε αμάξι ανακαληψαμε ότι ο προηγούμενος το είχε τρακάρει 5 φορες.Αλλα δεν μπορώ να πω , είχαν κανει άριστη δουλειά , δυσκολεύτηκα πολύ για να βρω τα μπαλώματα

 

Ναι ισχύει μέχρι να πάρω το δικό μου περάσαν 6 μήνες άλλα ήθελα συγκεκριμένο, και όχι αυτοκίνητο πολης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο εγω θεωρω προσωπικα τοσα λεφτα για ενα yaris και ειδικα με τετοιες επιδοσεις?

Ειδικα αφου ειπες οτι ειναι και πρωτο αμαξι ειναι κριμα να παρεις καινουργιο.

Προσωπιλη μου αποψη καλυτερα παρε με λιγα λεφτα π.χ μεχρι 5 χιλιαρικα ενα καλο και ελεγμενο μεταχειρισμενο και ασε τα λεφτα στην ακρη.Και στην τελικη αν το βαρεθεις στα 2 3 χρονια το πουλας και περνεις κατι αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου επισημάνω αυτο που γραφτηκε.. Μη μενεις στα λεφτα που διαβαζεις στο ιντερνετ. Αν καταλήξεις σ ενα-δυο μοντελα, περνα απο αντιπροσωπείες και ζητα προσφορες, μπορει ν εκπλαγείς θετικα απ αυτο που θ ακουσεις.

Εμενα μου εβγαινε πχ τo v40 cc ocean race σχεδον ιδια λεφτα με το golf ενω θα το θεωρουσα απλησίαστο βαση τιμών καταλόγου, ενημερώθηκα για μεγαλη εκπτωση.

 

Ενταξει προσωπικα δεν επαιζε να το προτιμήσω αλλα θελω να σου πω πως αν εψαχνα εναλλακτικές του golf και εμενα στις τιμες που διαβαζα θα χα κανει μεγαλη πατατα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...