Προς το περιεχόμενο

αγορά καινούριου Toyota Yaris


tripialosgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαστε της κυβέρνησης.. όποτε καταλαβαίνεις 

 

Κλαίω..

 

Εγώ σπρώχνω  ότι πλούσιο θηλυκό κυκλοφορεί ! Προτιμώ τις συνταξιούχες χήρες με γερό κομπόδεμα !

 

 

Ξανακλαίω..

 

Διαβάζω με προσοχή όλα τα σχόλια σας ώστε να μπορέσω να έχω και εγώ μια πολύ ολοκληρωμένη άποψη.

 

Ζώ στην Αθήνα όμως η καταγωγή μου δεν είναι από την Αθηνα αλλα απο νησί. Είμαι στην Αθηνα τα τελευταία 5 χρονια και ήρθα καθαρά για επαγγελματικους λόγους. 5 χρονια στην ζούγκλα χωρίς αμάξι και μπορώ να πω ότι την έχω παλέψει όμως από εδώ και πέρα, ειδικά με την απόσταση της δουλειάς δεν πάει άλλο.

 

Η αλήθεια είναι πως η άποψη μου έχει αλλάξει ήδη 15 φορες.

 

Αρχικά σκέφτηκα να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο. Ξέρω ότι μπορείς να βρείς αρκετά καλά αμάξια μεταχειρισμένα  κυρίος από ιδιώτες, όμως χρειάζεσαι λεφτά στο χέρι τα οποια εγώ δυστυχώς δεν τα έχω. ΑΛΛΑ...και να τα είχα δεν θα τα έδινα.Έτσι όπως είναι η κατάσταση είναι μεγάλο ρίσκο να δώσεις τώρα πολλά λεφτά, δεδομένου ότι έκανες 5 χρονια να τα μαζέψεις. Τώρα άμα σου περισσεύουν από τα παντζάκια, "γκό φόρ ήτ".

 

Από την άλλη σκέφτηκα και το ρίσκο του μεταχειρισμένου. Παίζει να πάρεις μεταχειρισμένο και μετά από 5-7 χρονια να έχεις δώσει αλλα 3 χιλιάρικα σε προβλήματα και στο τέλος να μην έχεις αμάξι αλλα και να μην μπορέσεις να το πουλήσεις.

 

Κατέληξα ότι από την στιγμή που είναι το πρώτο μου αυτοκίνητο (οδηγάω χρονια, απλά δεν είχα δικό μου αμάξι), και από την στιγμή που πλέον θα αποκτήσω ένα "περουσιακό στοιχειο", και από την στιγμή που δεν έχω ντούκου χρήματα με αποτέλεσμα να χρεωθώ για τα επόμενα 7-8 χρονια, ας πάρω κάτι να μου κρατήσει, δηλαδή καινούριο. Κοντολογίς, κοιτάω την μακροπρόθεσμη λύση.

 

Τα δεδομένα:

1) Αμάξι με maximum δόσεις:150 ευρώ το μηνα

2) Γύρο στα 13000

3) Δεν υπάρχουν λεφτά για προκαταβολή.

4) Καθημερινά χιλιόμετρα: 20 maximum

5) 1200 κυβικά

6) "Αύριο μεθαύριο" μεε το αμάξι αυτό ίσως πάρω βόλτα το παιδάκι μου.

 

Οποτε το Γιάρις είναι πλέον εκτος "ραντάρ".

 

Κάποια παιδιά σχολίασαν για κάτι το οποιο είχα σκοπό να ρωτήσω. Και αυτό έχει να κάνει με τις αντιπροσωπείες. Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να πάρω διαφορετική προσφορα σε σχέσει με άλλες αντιπροσωπείες;

 

Μπορείς να διαπραγματευτής αν πας με δόσεις και χωρίς προκαταβολή η ότι σου δώσουνε, αυτά είναι (από την στιγμή που δεν έχεις λεφτά ντούκου)

 

Σήμερα (ποιος ξέρει αύριο..) έχω κατάληξη ότι θα κινηθώ σε αυτά τα αμάξια:

1) Ford ecoboost

2) Hyundai i20 νέο

3) Kia Ρicabdo

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 203
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13.000 και μέγιστη δόση €150 χωρίς καμιά προκαταβολή; Θες να το ξεπληρώνεις 7,5 χρόνια;

 

Το ξέρω είναι πολλά αλλα τι να κάνω, μέχρι τόσα μπορώ, το πλάνο είναι ότι στο μέλλον αν μπορέσω να δώσω περισσότερα ή να το ξεχρεώσω με δυο τρείς καλές πληρωμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλαίω..

 

 

Ξανακλαίω..

 

Διαβάζω με προσοχή όλα τα σχόλια σας ώστε να μπορέσω να έχω και εγώ μια πολύ ολοκληρωμένη άποψη.

 

Ζώ στην Αθήνα όμως η καταγωγή μου δεν είναι από την Αθηνα αλλα απο νησί. Είμαι στην Αθηνα τα τελευταία 5 χρονια και ήρθα καθαρά για επαγγελματικους λόγους. 5 χρονια στην ζούγκλα χωρίς αμάξι και μπορώ να πω ότι την έχω παλέψει όμως από εδώ και πέρα, ειδικά με την απόσταση της δουλειάς δεν πάει άλλο.

 

Η αλήθεια είναι πως η άποψη μου έχει αλλάξει ήδη 15 φορες.

 

Αρχικά σκέφτηκα να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο. Ξέρω ότι μπορείς να βρείς αρκετά καλά αμάξια μεταχειρισμένα κυρίος από ιδιώτες, όμως χρειάζεσαι λεφτά στο χέρι τα οποια εγώ δυστυχώς δεν τα έχω. ΑΛΛΑ...και να τα είχα δεν θα τα έδινα.Έτσι όπως είναι η κατάσταση είναι μεγάλο ρίσκο να δώσεις τώρα πολλά λεφτά, δεδομένου ότι έκανες 5 χρονια να τα μαζέψεις. Τώρα άμα σου περισσεύουν από τα παντζάκια, "γκό φόρ ήτ".

 

Από την άλλη σκέφτηκα και το ρίσκο του μεταχειρισμένου. Παίζει να πάρεις μεταχειρισμένο και μετά από 5-7 χρονια να έχεις δώσει αλλα 3 χιλιάρικα σε προβλήματα και στο τέλος να μην έχεις αμάξι αλλα και να μην μπορέσεις να το πουλήσεις.

 

Κατέληξα ότι από την στιγμή που είναι το πρώτο μου αυτοκίνητο (οδηγάω χρονια, απλά δεν είχα δικό μου αμάξι), και από την στιγμή που πλέον θα αποκτήσω ένα "περουσιακό στοιχειο", και από την στιγμή που δεν έχω ντούκου χρήματα με αποτέλεσμα να χρεωθώ για τα επόμενα 7-8 χρονια, ας πάρω κάτι να μου κρατήσει, δηλαδή καινούριο. Κοντολογίς, κοιτάω την μακροπρόθεσμη λύση.

 

Τα δεδομένα:

1) Αμάξι με maximum δόσεις:150 ευρώ το μηνα

2) Γύρο στα 13000

3) Δεν υπάρχουν λεφτά για προκαταβολή.

4) Καθημερινά χιλιόμετρα: 20 maximum

5) 1200 κυβικά

6) "Αύριο μεθαύριο" μεε το αμάξι αυτό ίσως πάρω βόλτα το παιδάκι μου.

 

Οποτε το Γιάρις είναι πλέον εκτος "ραντάρ".

 

Κάποια παιδιά σχολίασαν για κάτι το οποιο είχα σκοπό να ρωτήσω. Και αυτό έχει να κάνει με τις αντιπροσωπείες. Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να πάρω διαφορετική προσφορα σε σχέσει με άλλες αντιπροσωπείες;

 

Μπορείς να διαπραγματευτής αν πας με δόσεις και χωρίς προκαταβολή η ότι σου δώσουνε, αυτά είναι (από την στιγμή που δεν έχεις λεφτά ντούκου)

 

Σήμερα (ποιος ξέρει αύριο..) έχω κατάληξη ότι θα κινηθώ σε αυτά τα αμάξια:

1) Ford ecoboost

2) Hyundai i20 νέο

3) Kia Ρicabdo

 

Οχι kia picando ειναι μια κατηγορια κατω δες το kia rio.Γενικα κανε μια βολτα στις αντιπροσωπείες πρωτα να τα δεις απο κοντα και να παρεις προσφορές,επισης αν δεν σε πειραζει ο λιγο παλιος σχεδιασμός δες και το suzuki swift.Το kia rio εχει καλο σχετικα εξοπλισμό στην βασικη εκδοση η οποια με την απόσυρση βλεπω κανει 10.190€ (ανεβαινει βεβαια με τις δόσεις).Εντωμεταξύ λες για την απόσταση της δουλειας σου,πόση αποσταση είναι γιατι αμα κανεις πολλα χιλιόμετρα ειναι καλυτερα να πας σε diesel...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δεδομένα:

1) Αμάξι με maximum δόσεις:150 ευρώ το μηνα

2) Γύρο στα 13000

3) Δεν υπάρχουν λεφτά για προκαταβολή.

4) Καθημερινά χιλιόμετρα: 20 maximum

5) 1200 κυβικά

 

Μεταξυ μας. Θες 0 προκαταβολη, θες δοσεις των 150 ευρω και θες και αμαξι των 13.000 ευρω. 

ΑΝ βρεις τετοιο χρηματοδοτικο προγραμμα, εχεις υποψιν σου τι επιτοκιο θα πληρωνεις και για ποσα χρονια; Εχεις υποψιν σου δηλαδη οτι το αμαξι παιζει να σου βγει πανω απο 16-17.000 και να το πληρωνεις για καμια 8ετια και;

 

 

Εκτος αν με τα παραπανω θες και 0 επιτοκιο και εξοφληση σε 1-2 χρονια :D

 

Γνωμη μου, πηγαινε σε φθηνοτερο αμαξι απο 13χιλιαρικα. Ειτε καινουργιο, ειτε μτχ. Στη θεση σου θα χτυπαγα κανενα μτχ 10ετιας παντως με 2.500 ευρω, τυπου ibiza κλπ . Να σκαρφαλωσω με τη μια στα 13χιλιαρικα με 0 ευρω στην τσεπη μου φαινεται εξωφρενικο.

 

Aν θες σωνει και ντε καινουργιο χωρις να εχεις μια να βαλεις μπορστα, πχ το fiesta το 1.25cc με τα 80 αλογα, πρεπει να παιζει γυρω στα 10χιλιαρικα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

§

 

Οχι kia picando ειναι μια κατηγορια κατω δες το kia rio, hyundai και kia εχουν 0% προκαταβολή.Γενικα κανε μια βολτα στις αντιπροσωπείες πρωτα να τα δεις απο κοντα και να παρεις προσφορές,επισης αν δεν σε πειραζει ο λιγο παλιος σχεδιασμός δες και το suzuki swift.Το kia rio εχει καλο σχετικα εξοπλισμό στην βασικη εκδοση η οποια με την απόσυρση βλεπω κανει 10.190€ (ανεβαινει βεβαια με τις δόσεις).Εντωμεταξύ λες για την απόσταση της δουλειας σου,πόση αποσταση είναι γιατι αμα κανεις πολλα χιλιόμετρα ειναι καλυτερα να πας σε diesel...

 

Ναι έχεις δίκιο. Μπερδεύτηκα. Εννοούσα το Rio. Η απόσταση από την δουλειά δεν είναι πολύ μακριά. 12 χιλιόμετρα είναι πήγαινε-έλα, απλά έχει λίγο κίνηση ο δρόμος. Πέρα απο αυτήν την διαδρομή κάνα σούκου για μπάνιο και κανενα δυήμερο επαρχία αλλα γενικά δεν θα κάνω πολλά χιλιόμετρα ημερησίως. Θα πάρω σβάρνα τις αντιπροσωπείες και θα δω τι προσφορες θα μου δώσουν.

 

 

Μεταξυ μας. Θες 0 προκαταβολη, θες δοσεις των 150 ευρω και θες και αμαξι των 13.000 ευρω. 
ΑΝ βρεις τετοιο χρηματοδοτικο προγραμμα, εχεις υποψιν σου τι επιτοκιο θα πληρωνεις και για ποσα χρονια; Εχεις υποψιν σου δηλαδη οτι το αμαξι παιζει να σου βγει πανω απο 16-17.000 και να το πληρωνεις για καμια 8ετια και;

 

 

Εκτος αν με τα παραπανω θες και 0 επιτοκιο και εξοφληση σε 1-2 χρονια :D

 

Γνωμη μου, πηγαινε σε φθηνοτερο αμαξι απο 13χιλιαρικα. Ειτε καινουργιο, ειτε μτχ. Στη θεση σου θα χτυπαγα κανενα μτχ 10ετιας παντως με 2.500 ευρω, τυπου ibiza κλπ . Να σκαρφαλωσω με τη μια στα 13χιλιαρικα με 0 ευρω στην τσεπη μου φαινεται εξωφρενικο.

 

Aν θες σωνει και ντε καινουργιο χωρις να εχεις μια να βαλεις μπορστα, πχ το fiesta το 1.25cc με τα 80 αλογα, πρεπει να παιζει γυρω στα 10χιλιαρικα. 

 

Έχεις δίκιο σε ότι λες φιλε μου. Το ξέρω ότι ζητάω πολλά αλλα δυστυχώς αυτή είναι η οικονομική μου κατάσταση και προσπαθώ να δω την καλύτερη λύση, πάντα με αυτήν την κατάσταση.

Το ιδανικό θα ήτανε να είχα 3-4 χιλιάρικα να τα έδινα.

Το σκεφτόμουνα να πάρω αμάξι με κάνα 2,500άρη αλλα και πάλι εγώ μέχρι να μαζέψω αυτά τα λεφτά μπορεί να μου πάρει κάνα χρόνο. Και όταν τα μαζέψω....είμαι μόνος μου εδώ και χτυπα ξύλο μπορεί να γίνει κάτι και να τα χρειαστώ αυτά τα λεφτά, είτε να καλύψω ενοίκιο είτε για κάτι άλλο.

Όσο και αν ακούγεται παράδοξο, μπορώ να ποντάρω στο ότι την βγάζω για τα επόμενα 6-7 χρονια με μείον 150 ευρώ για αμάξι, αυτό μπορώ να το κάνω, αλλα να είναι όντως αυτά. Με ένα μεταχειρισμένο δεκαετίας δεν ξέρω ποσο θα μου κρατήσει και τι ζημιες θα μου βγάλει. Ειδικά σε αυτά τα χρήματα τα αμάξια είναι ετοιμοθάνατα.

Έχω ένα φίλο ο οποιος έχει ενοικιαζόμενα..25 ευρώ το αμάξι πληρώνεις και σου κατεβάσουν τα χιλιόμετρα και πάλι δεν ξέρεις τι παίρνεις. Οποτε έχεις δώσει 2,500 χιλιάρικα για ένα αμάξι, πληρώνεις και στο ενδιάμεσο ότι ζημιες πληρώνεις, και καταλήγεις μετά από 5 χρονια να έχεις πλήρωση κοντά 5000 χιλιάρικα και να μείνεις χωρίς αμάξι.

Τώρα δεν έχω και πολύ μεγάλη εμπειρία και μπορεί να κάνω λάθος η να είμαι προκατελιμένος" με τα μεταχειρισμένα... Αλλα όπως είπα και πριν, αν έχεις 6-7 χιλιάρικα μπορείς να βρείς παρα πολύ καλά αμάξια μεταχειρισμένα ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΗ
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοιτα,εγω προσωπικα δεν προτιμω τις δοσεις αλλα δικη σου επιλογη.Αν πας σε πιο μικρη κατηγορια υπαρχει και το peugeot 108 με το προγραμμα 4X4 τις peugeot με 4 χρονια ατοκα,αλλα δεν ξερω ποση προκαταβολη χρειαζεται κτλ http://www.peugeot.gr/news/programma-4x4/  .Edit:τελικα θελει 6000Ε προκαταβολη...

Επεξ/σία από michalisv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξυ μας. Θες 0 προκαταβολη, θες δοσεις των 150 ευρω και θες και αμαξι των 13.000 ευρω. 

ΑΝ βρεις τετοιο χρηματοδοτικο προγραμμα, εχεις υποψιν σου τι επιτοκιο θα πληρωνεις και για ποσα χρονια; Εχεις υποψιν σου δηλαδη οτι το αμαξι παιζει να σου βγει πανω απο 16-17.000 και να το πληρωνεις για καμια 8ετια και;

 

 

Εκτος αν με τα παραπανω θες και 0 επιτοκιο και εξοφληση σε 1-2 χρονια :D

 

Γνωμη μου, πηγαινε σε φθηνοτερο αμαξι απο 13χιλιαρικα. Ειτε καινουργιο, ειτε μτχ. Στη θεση σου θα χτυπαγα κανενα μτχ 10ετιας παντως με 2.500 ευρω, τυπου ibiza κλπ . Να σκαρφαλωσω με τη μια στα 13χιλιαρικα με 0 ευρω στην τσεπη μου φαινεται εξωφρενικο.

 

Aν θες σωνει και ντε καινουργιο χωρις να εχεις μια να βαλεις μπορστα, πχ το fiesta το 1.25cc με τα 80 αλογα, πρεπει να παιζει γυρω στα 10χιλιαρικα. 

Αυτό σκεφτόμουν κι εγώ, δίνουν αυτοκίνητα έτσι;

 

Υπάρχει και μια άλλη λύση, να πάρεις ένα αμάξι «μιας χρήσης» με 500-1000€ να πηγαίνεις στη δουλειά σου και να μη δεσμευτείς για τόσα χρόνια... αν όχι τόσο φτηνό με 2-3 χιλιάρικα στάνταρ βρίσκεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε μεταχειρισμενα να δεις γινεται προγραμμα με δοσεις μεσω τραπεζης.καλυτερα να χρεωθεις μικρο ποσο και να δινεις δοσεις για 4 χρονια maximum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχε υπ όψιν σου ότι στο τέλος της χρονιάς έρχεται νέο φιεστα με ότι αυτό συνεπάγεται... Εγω πχ θα ξενέρωνα αν έπαιρνα τώρα το συγκεκριμένο μοντέλο και σε λίγους μήνες ερχόταν κάτι νέο. άλλοι αντιθέτως θα προσπαθούσαν να επωφεληθούν από τους εμπόρους που εκείνη την περίοδο θα έριχναν τιμές για να ξεστοκάρουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13.000 και μέγιστη δόση €150 χωρίς καμιά προκαταβολή; Θες να το ξεπληρώνεις 7,5 χρόνια;

Κάτι δεν έχεις υπολογίσει καλά, στα 7,5 χρόνια ίσα το κεφάλαιο θα έχεις πληρώσει. Για να εξοφλήσεις δάνειο 13.000€ με 150€ δόση και επιτόκιο 7,5% θα σου πάρει πάνω από 10 χρόνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι δεν έχεις υπολογίσει καλά, στα 7,5 χρόνια ίσα το κεφάλαιο θα έχεις πληρώσει. Για να εξοφλήσεις δάνειο 13.000€ με 150€ δόση και επιτόκιο 7,5% θα σου πάρει πάνω από 10 χρόνια...

Ήταν η ιδανική περίπτωση με 0 επιτόκιο που προφανώς δεν γίνεται, αλλά να δούμε για τι χρονικά όρια μιλάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχε υπ όψιν σου ότι στο τέλος της χρονιάς έρχεται νέο φιεστα με ότι αυτό συνεπάγεται... Εγω πχ θα ξενέρωνα αν έπαιρνα τώρα το συγκεκριμένο μοντέλο και σε λίγους μήνες ερχόταν κάτι νέο. άλλοι αντιθέτως θα προσπαθούσαν να επωφεληθούν από τους εμπόρους που εκείνη την περίοδο θα έριχναν τιμές για να ξεστοκάρουν

Δεν νομιζω οτι το φιεστα και οι εμποροι τους εχουν προβλημα με το ξεστοκαρισμα τους... Μαλλον το αναποδο γινεται, δεν προφταινουν να στοκαρουν για να προλαβαινουν παραγγελιες. Για best seller μιλαμε :)

 

Παρεπιπτοντως αυτην την κουβεντα οτι ερχεται νεο φιεστα συντομα εχει κανα 2 χρονια που την ακουω. Αν ο αλλος προγραμματιζει-αποφασιζει τι αγορα θα κανει πανω συνυπολογιζοντας τετοια σεναρια, τοτε μαυρο φιδι που τον εφαγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...