Προς το περιεχόμενο

Η Sony παρουσίασε την compact camera Cyber-shot HX80 με 30x οπτικό ζουμ


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι στο 10x15 print θα δεις τις διαφορες και στα 2megapixels που προβαλει η Full HD τηλεοραση (1920*1080)...  Ιδικα στην 50αρα FullHD με τα 40ppi εκει θα τα δεις ολα!

 

Αφενως υπαρχουν UHD τηλεορασεις, αφετερου ξεχνας οτι τις αναμνησεις σου θα τις χαζευεις και μετα απο 10+ χρονια με πολυ ανωτερες αναλυσεις...   Οι αναμνησεις ειναι για να τις βλεπεις στο μελλον... οχι μονο σημερα. 

 

Αλλα ακομη και σε 1080p τηλεοραση θεωρω πως και παλι θα δεις διαφορες σε σχεση με το 5ιντσο κινητο μιας και δεν καταλαβαινεις 1080p σε τετοια μεγεθη. Και δεν μιλαμε μονο για MP αλλα και για FOV, sharpness, noise, αποδοση χρωματων κλπ. Στην μικρη οθονη θα παρατηρεις μονο οτι εχεις κανει focus... σε μεγαλη οθονη ή print θα συνειδητοποιησεις και ποσο θολο ειναι το background.

 

Ρε παιδια αμα βολευεστε με το κινητο οκ. Αλλα μην λετε οτι ειναι εφαμιλλα γιατι αντικειμενικα δεν γινεται να ειναι ιδια. 

 

Εκτως αν μου μιλας για 4K OLED τηλεορασεις... Μονο τοτε θα δω αποτελεσμα αντιστοιχο με αυτο που βλεπω στο Tab S 10.5 μου.

 

Επισης η καμερες των Galaxy S6, iPhone 6 και αλλον ναυαρχιδων ειναι υπερ-αρκετες για τον μεσο απαιτητικο χρηστη.

Ακριβως ;)

 

Ρε αδερφε θα πας ενα ταξιδι 1000+ ευρω ή θα χεις το μικρο σου να κανει παρασταση και δεν θα δωσεις ενα 250αρη να χεις μια καμερα της προκοπης για αναμνησεις; Δεν γινονται αυτα που λες. Με f2.2 οχι αναμνησεις... μονο τη μαπα σου βγαζεις :P

 

Και αν μαλιστα δεν μιλαμε για κινητα των 500+ ευρω, ακομη και compact των 100+ ευρω εχουν σαφεστατα ανωτερο αποτελεσμα. Μην ξεχναμε οτι περαν του αισθητηρα εχεις και οπτικο ζουμ και πραγματικο flash (οχι ledaki).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ακριβως  ;)

Ρε αδερφε θα πας ενα ταξιδι 1000+ ευρω ή θα χεις το μικρο σου να κανει παρασταση και δεν θα δωσεις ενα 250αρη να χεις μια καμερα της προκοπης για αναμνησεις; Δεν γινονται αυτα που λες. Με f2.2 οχι αναμνησεις... μονο τη μαπα σου βγαζεις  :P

Και αν μαλιστα δεν μιλαμε για κινητα των 500+ ευρω, compact των 100+ ευρω εχουν σαφεστατα ανωτερο αποτελεσμα. Μην ξεχναμε οτι περαν του αισθητηρα εχεις και οπτικο ζουμ και πραγματικο flash και οχι ledaki.

 

Κι ομως ετσι γινεται. Οι 19 στους 20 τουριστες που βλεπω εδω και στο εξωτερικο σε ταξιδια με τα smartphone τους τραβανε φωτο. Και ο 1 στους 20 θα εχει συνηθως καποια mirorless ή DSLR. Οι οικονομικες compact μηχανες βλεπω οτι εχουν σχεδον εξαφανηστει.

 

Φυσικα και με μια καλη καμερα μπορεις να τραβηξεις καλυτερες φωτογραφιες, αλλα ειναι διαφορα που για τους περισσοτερους δεν αξιζει καν τον κοπο να αγορασεις και να κουβαλας μαζι σου μια εξτρα συσκευη.

 

Επισης δεν ξερω καποια καμερα των 100 ευρω που να ειναι καλυτερη απο αυτη του Galaxy S6 (380 ευρω).

Εχω το Galaxy S6 τωρα και θεωρω την καμερα του υπερ-ικανοποιητικη.

Galaxy S6 vs Sony RX100:

http://www.androidguys.com/2015/08/12/samsung-galaxy-s6-vs-sony-rx100-how-good-is-todays-smartphone-camera/

 

Επισης f1.9 ειναι το S6 αλλα οκ λεπτομερια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεπτομερια; LOL. Με f1.9 και το μηδαμινο FOV που θα εχει χωρις να χω καν την δυνατοτητα για ζουμ τι να το κανω; Οταν θα βγαλω ενα πορτρετο, ΝΑΙ δεν εχει πολλα να ζηλεψει το κινητο. Με το που αρχισεις ομως να χεις backlight, χαμηλο φωτισμο, υψηλη κινηση που δυσκολευεσαι να εστιασεις ή τοπιο οτι οφελος ειχες το χασες. 

Αλλα ακομη και ετσι, ναι το s6 εχει πολυ καλη καμερα για κινητο, με αισθητηρα ελαχιστα μικροτερο απο compact των 100 ευρω, ομως δεν αποτελει τον μεσο ορο των κινητων. Χωρια οτι καποιοι σκανε χρηματα περισσοτερα για να παρουν κινητο με καλυτερη καμερα που θα μπορουσαν να τα φυλαγαν και να τα ριχναν σε φωτογραφικη. Για συγκρινε φωτογραφικη με mid range κινητο και πες μου αν ειναι καν συγκρισιμα. (με εξαιρεση ισως τα lumia)

Εχεις ασχοληθει καθολου με τη φωτογραφια; Πραγματικα τοσο μικρο fstop θα διαλεξεις ειτε για να τονισεις το σημειο ενδιαφεροντος ειτε ως last resort στο σκοταδι. Αν ασχολησαι, ο μοναδικος λογος να τραβηξεις απο κινητο ειναι λογω βολικοτητας. Κανενας αλλος λογος. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι διαβαζω εδω μεσα ηθελα κ να ξερα! Οτι τα κινητα δεν κανουν για τοπιακ backgrounds... Ξεχνατε οτι το f/2.0 των κινητων με τον πολλασιαστη σε ff ειναι περιπου f/11... Σε f/11 και με 28αρη φακο που εχουν τα κινητα δεν τραβας τοπια/backgrounds?!? τι αλλο θα διαβασω....

 

Στο θεμα μας... Πραγματικα το 30x ειναι αχρηστο! Κ με 10x δλδ μεχρι 200mm, τραβας το 99% των φωτος! Αν φανταστω οτι ο αισθητηρας ειναι 1/2.3 δεν αξιζει με τιποτα τα χρηματα της!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα προηγουμενα μοντελα με τον αισθητηρα των 20mp , οι φωτογραφιες για τον απαιτητικο  απο αποψη θορυβου ηταν απαραδεκτες ακομη και με iso100 ,ενω η πραγματικη αναλυση δεν ξεπερνουσε τα 7-8mpixel .

Αποφασιστε επιτελους να ριξετε δραματικα την αναλυση σε αυτα τα μεγεθη αισθητηρων μπας και δουμε καμμια βελτιωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω iphone 6 plus και την rx100 (την πρώτη) και η διαφορά όταν αρχίζει και λιγοστευει ο φωτισμός ή σε εσωτερικούς χώρους (χωρίς φλας πάντα) είναι χαοτική υπέρ της rx100. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεπτομερια; LOL. Με f1.9 και το μηδαμινο FOV που θα εχει χωρις να χω καν την δυνατοτητα για ζουμ τι να το κανω; Οταν θα βγαλω ενα πορτρετο, ΝΑΙ δεν εχει πολλα να ζηλεψει το κινητο. Με το που αρχισεις ομως να χεις backlight, χαμηλο φωτισμο, υψηλη κινηση που δυσκολευεσαι να εστιασεις ή τοπιο οτι οφελος ειχες το χασες. 

 

Αλλα ακομη και ετσι, ναι το s6 εχει πολυ καλη καμερα για κινητο, με αισθητηρα ελαχιστα μικροτερο απο compact των 100 ευρω, ομως δεν αποτελει τον μεσο ορο των κινητων. Χωρια οτι καποιοι σκανε χρηματα περισσοτερα για να παρουν κινητο με καλυτερη καμερα που θα μπορουσαν να τα φυλαγαν και να τα ριχναν σε φωτογραφικη. Για συγκρινε φωτογραφικη με mid range κινητο και πες μου αν ειναι καν συγκρισιμα. (με εξαιρεση ισως τα lumia)

 

Εχεις ασχοληθει καθολου με τη φωτογραφια; Πραγματικα τοσο μικρο fstop θα διαλεξεις ειτε για να τονισεις το σημειο ενδιαφεροντος ειτε ως last resort στο σκοταδι. Αν ασχολησαι, ο μοναδικος λογος να τραβηξεις απο κινητο ειναι λογω βολικοτητας. Κανενας αλλος λογος. 

 

 

Μάλλον εσύ δεν έχεις ασχοληθεί καθόλου με τη φωτογραφία.

 

Διάβασε πρώτα την σχέση του aperture με το μέγεθος αισθητήρα και πώς αυτό καθορίζει το depth of field, και μετά ρώτα στα internets τους άλλους αν έχουν ασχοληθεί με τη φωτογραφία. Θα στα εξηγούσα αλλά καλύτερα είναι να διαβάσεις λίγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπα βλακια ε; :ph34r: Οκ που θα παει θα μαθω, η αληθεια ειναι οτι ειμαι νιουφις. :)

 

Αλλα και παλι, και μονο που δεν εχεις την δυνατοτητα να παιξεις με διαφορετικα aperture δεν σε περιοριζει; Και φανταζομαι οτι το fov δεν το κερδιζεις χωρις κοστος (πχ δεν χανεις σε focal ?). Δηλαδη περαν αυτου που εγραψα, ρε παιδια αληθεια θεωρειτε οτι με αισθητηρα 1/3.4 ή 1/3 θα βγαλετε εφαμμιλο αποτελεσμα με compact των 150? Γιατι εγω ακομη και με compact αισθητηρα 1/2.3 εχω δει πολυ ανωτερο αποτελεσμα σε χαμηλο φωτισμο απο οτι με το lg g2 και iphone 5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπα βλακια ε; :ph34r: Οκ που θα παει θα μαθω, η αληθεια ειναι οτι ειμαι νιουφις. :)

 

Αλλα και παλι, και μονο που δεν εχεις την δυνατοτητα να παιξεις με διαφορετικα aperture δεν σε περιοριζει; Και φανταζομαι οτι το fov δεν το κερδιζεις χωρις κοστος (πχ δεν χανεις σε focal ?). Δηλαδη περαν αυτου που εγραψα, ρε παιδια αληθεια θεωρειτε οτι με αισθητηρα 1/3.4 ή 1/3 θα βγαλετε εφαμμιλο αποτελεσμα με compact των 150? Γιατι εγω ακομη και με compact αισθητηρα 1/2.3 εχω δει πολυ ανωτερο αποτελεσμα σε χαμηλο φωτισμο απο οτι με το lg g2 και iphone 5.

ναι, διοτι αναφερεις μοντελα του 2012 που εχουν αισθητηρα 1/3' ....τα σημερινα κινητα εχουν κατα μεσο ορο αισθητηρα 1/2.5, περιπου ισα δλδ με μια κομπακτ! αλλα και παλι, το 1/2,3 ειναι πολυυυ μικρο μεγεθος! για να χεις μια σοβαρη φωτογραφικη μηχανη απο micro4/3 και πανω κοιταζεις! τα υπολοιπα ειναι παιχνιδακια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως κοιτάζοντας για compact με μεγαλύτερο αισθητήρα για όσους από εμάς δεν θέλουμε να μπλέξουμε με φακούς, ρυθμίσεις κλπ δεν βρήκα να υπάρχει κάποια οικονομική πρόταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως κοιτάζοντας για compact με μεγαλύτερο αισθητήρα για όσους από εμάς δεν θέλουμε να μπλέξουμε με φακούς, ρυθμίσεις κλπ δεν βρήκα να υπάρχει κάποια οικονομική πρόταση.

Στα 295 μια χαρα ειναι η rx100.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως κοιτάζοντας για compact με μεγαλύτερο αισθητήρα για όσους από εμάς δεν θέλουμε να μπλέξουμε με φακούς, ρυθμίσεις κλπ δεν βρήκα να υπάρχει κάποια οικονομική πρόταση.

sony rx100 series, rx10 series, canon g7x, g1x, olympus xz2, panasonic lx7, lx100, ricoh gr series, fuji x100 series, nikon coolpix-a

 

Φτανουν?

 

Δεν είναι και τόσο οικονομικό αυτό..

Η rx100m1 στα 295 δεν ειναι καλη τιμη. Ειναι ΤΣΑΜΠΑ για αυτο που αγοραζεις

 

 

Υγ. σταματηστε να συγκρινετε καμερες κινητων με high end compact κ dslr. Ελεος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sony rx100 series, rx10 series, canon g7x, g1x, olympus xz2, panasonic lx7, lx100, ricoh gr series, fuji x100 series, nikon coolpix-a

 

Φτανουν?

 

Η rx100m1 στα 295 δεν ειναι καλη τιμη. Ειναι ΤΣΑΜΠΑ για αυτο που αγοραζεις

 

 

 

Δεν διαφωνώ ότι είναι πολύ καλή η τιμή σε σχέση με τις υπόλοιπες που αναφέρεις. Ωστόσο γεγονός παραμένει ότι σε απόλυτες τιμές είναι ακριβούτσικες.

Θέλω να πω ότι θεωρώ ότι για μια απλή compact δεν αξίζει να δώσεις πάνω από 100-120 ευρώ, ίσως λέω και πολλά, μετά αν θέλεις καλύτερες φωτογραφίες στην ουσία πρέπει να μεταπηδήσεις στα 300 ευρώ και άνω, δεν υπάρχει κάτι ενδιάμεσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...