Προς το περιεχόμενο

iPhone SE, o διάδοχος του 5s με τεχνικά χαρακτηριστικά του iPhone 6s


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κράζουν για σπεκς και για μικρή ραμ όσοι έχουν συνηθήσει με τα 8core και 2-3gb ram που χρειάζεται μια κινεζιά για να μπορέσει να ανοίξει το fb και instagram χωρίς lag στο πρώτο δευτερόλεπτο και τελικά δεν θα βγει ούτε μέσα στην δεκάδα στα benchmark. κράζουν όσοι νομιζουν ότι κινητό ισούται με tablet και πρέπει ΟΛΟΙ να είμαστε υποχρεωμένοι να έχουμε 5+". 5" κινητό έχω ΚΑΙ ΔΕΝ με βολεύει πρέπει να το κρατάω με τα δύο χέρια, να το χειρίζομαι με δύο δάχτυλα για να φτάνω όλη την οθόνη και ειλικρινά εύχομαι να είχα 4" όσο ήταν το πρώτο μου LG. φωνάζουν για τιμή όσοι έχουν σκάσει τα λεφτά σε samsung και sony και περιμένουν να παρουν marshmallow και πιθανόν να κολλήσανε σε κιτ κατ και ρουτάρανε το κινητό για να δουν lollilop οταν βγαίνει σε λίγο η Ν (ενώ μέσα σε εξάμηνο οι εταιρείες γεμίσανε με πατάτες την αγορά για να αυξήσουν τις γενικές πωλήσεις, ακολουθεί και η MS με δέκα κινητά ταπεργουερ το μήνα). Ε δεν είναι για εσάς περιμένετε να ανοίξει κανα νέο θέμα για την νέα πατάτα android ή πως θα καταφέρεις να βάλεις τα w10 μετά από 4 ώρες στο κινητό των 90ευρώ και να εύχεσαι να πάρεις και την κανονική έκδοση Instagram μετά από 4 χρονια...το 5SE είναι πολύ καλό κινητό με παρα πολύ καλά specs και κάμερα και δεν χρειάζεται να πουλήσεις νεφρό για να το πάρεις ούτε να σου κάνει σκιά με τις 5.5" το καλοκαίρι. Τελικά δεν μάθαμε πήραν τα s6 τελευταία έκδοση android ή θα τα πουλήσετε για να την δείτε στα s7?

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χρήστης haHa είπε:

Το ολο θεμα στο iphone 5SE ειναι η τιμη του!

Ειναι εξαιρετικη για apple κινητο με τον τελευταιο επεξεργαστη κ εξαιρετικη καμερα.


Επισης , η τιμη του ειναι μια υπενθυμιση για το ποσο υπερτιμημενα ειναι τα iphone 6s/6s plus, οπως και ολες οι ναυαρχιδες.

Εξηγω:

Το iphone 5se κοστιζει $399 , το iphone 6s $649 και το iphone 6s plus $749.
Δηλαδη το iphone 6s ειναι 63% ακριβοτερο για ιδια ουσιαστικα specs/επιδοσεις και καμερα με μονη διαφορα στην οθονη,

ενω το iphone 6s plus ειναι 88% ακριβοτερο για ιδια ουσιαστικα specs/επιδοσεις και καμερα(με προσθηκη OIS) με μονη διαφορα στην οθονη.


Ολα τα επιχειρηματα που ακουγοντουσαν κατα καιρους οτι πχ τα iphone(ή αλλες ναυαρχιδες) ειναι τοσο ακριβα λογω του iOS, των υλικων κατασκευης, του RnD, του επεξεργαστη κλπ φαινεται πως δεν ειχαν βαση.

Δεν νοειται το ιδιο σχεδον κινητο με απλα μεγαλυτερη οθονη να ειναι 63% (ή 88%!!) ακριβοτερο.

 Επειδή τώρα το είδα, η τιμή του στην Ευρώπη αρχίζει στα 490€. Δηλαδή στην Ελλάδα τα 550€ τα φτάνει για πλάκα.
Ο χρήστης jmirko15 είπε:

Android δεν το ακουμπάω ούτε με σκουπόξυλο. Και ναι αυτό λέω.

 Δεν είσαι ο μόνος...

 

Ελβετία 439
Μεγ.Βρετανία 459
Γερμανία 489
Ιταλία 509
Τσεχία 477

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύεται θα κυκλοφορήσει μέσα στον Απρίλιο ή θα καθυστερήσει πιο πολύ; Έχω μία δωροεπιταγή με ένα σεβαστό ποσό η οποία λήγει όμως τέλος Απριλίου και έλεγα να την εκμεταλευτώ για να πάρω το κινητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίναι κρίμα που δεν μπορεσε η apple να βγάλει κινητο με μεγαλυτερη οθονη στο ιδιο ομως σχεδον μέγεθος με το iphone 5s, οπως πχ το sony z3/z5 compact των 4,6".

 

Τα bezels ειναι τεραστια κ ουσιαστικα προκειται για κινητο με αντιπαραγωγικη 4" οθονη σε σασι 4.5"-4.6" .

 

34esupf.jpg

 

Πιστευω οπως πως θα μοσχοπουλησει, υπαρχουν πολλοι που νομιζουν οτι επειδη εχει 4" οθονη ειναι αρκετα μικροτερο απο αλλα κινητα 4.5"-4.7".

οι haters εχουν τυφλωθεί και δεν βλεπουν τα δεδομένα και τα μεγεθη.

εδω ο ογκος σε κυβικα εκατοστά:

 

5s ---> 55

 

6 ---> 64

 

6s ---> 66

 

z3compact ---> 71

 

z5compact ---> 73

 

δηλαδη το compact, είναι συγκρισιμο με το  6/6s, και σε βάρος και σε ογκο με μικροτερη οθόνη, δεν ειναι τοσο κομπακτ επειδη ειναι κοντόχοντρο

 

το 5s/se είναι κατηγορία φτερού, με 55 κυβικα εκατοστα ογκο και 113 γραμμαρια βάρος

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα καλά νέα ειναι πως θα ακολουθήσουν περισσότερες αντιπροτάσεις σε πραγματικα μικρο μεγεθος χωρις αστεια bezels για εμας που θέλουμε μικρότερες συσκευες.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι haters εχουν τυφλωθεί και δεν βλεπουν τα δεδομένα και τα μεγεθη.

εδω ο ογκος σε κυβικα εκατοστά:

 

5s ---> 55

 

6 ---> 64

 

6s ---> 66

 

z3compact ---> 71

 

z5compact ---> 73

 

δηλαδη το compact, είναι συγκρισιμο με το 6/6s, και σε βάρος και σε ογκο με μικροτερη οθόνη, δεν ειναι τοσο κομπακτ επειδη ειναι κοντόχοντρο

 

το 5s/se είναι κατηγορία φτερού, με 55 κυβικα εκατοστα ογκο και 113 γραμμαρια βάρος

Δυστυχώς για εσενα, η κοινη λογικη αλλα και η apple διαφωνουν μαζι σου.

Το βασικο στοιχείο για το αν ενα κινητό ειναι "παντοφλα" κ αν μπορείς να το χειριζεσαι ευκολα με το ενα χερι, είναι το μηκος του.

 

Μήπως τα καλα, τυφλα fanboys να ξαναδουνε τη διαφήμιση της apple με τον αντιχειρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η εξυπνη κινηση ειναι οτι στοχευει σε ολους τους κατοχους των 4,4s,5 και 5s οι οποιοι ειναι αρκετοι, περισσοτεροι απο τους κατοχους 6 κ 6ς και αρνουμενοι να μεταβουν στα 6ρια οταν αναγγελθηκαν...

αλλωστε τι ιδεα να εχουν αν το iphone φοραει Α7 ή Α9

καλη καμερα να εχει κ καλη μπαταρια

απο την αλλη μερια αδειαζει ολους τους κατοχους των 6 κ 6ς

τωρα για τους μπουφους που συνδυαζουν την εξελιξη με την διαγωνιο της οθονης,πλανωνται πλανην οικτραν!!

ο επεξεργαστης ειναι που μετραει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερωτημα ειναι πραγματικα ενα.Γιατι ενας κατοχος ειτε Iphone 5s να κανει την μεταβαση σε αυτο???Ουτε για καλυτερα specs δεν μπορουμε να μιλαμε με ιδια αναλυση,ιδιο design και αν ολα ισχυουν και ιδια ram. Μαρεσει που ο κυριος της παρουσιασης εκανε και αναφορα στα Γραφικα.....

 

Ακομα και τωρα οποις θελει παιρνει το φθηνοτερο iphone 5s και ειναι αρχοντας.

 

Απο τις πιο αδιαφορες κυκλοφοριες μετα το iphone 5c το εν λογω κινητο,και κλασσικα θα ψαρωσει κοσμος(Οπως παντα κυριως γυναικειος,εξου και το ροζ χρωμα γιατι πολυ απλα εκει στοχευουν να πουλησει περισσοτερο)μονο και μονο λογω της τιμης του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρθρο στο insomnia για iphone και χαλαρα εχει χτυπησει 160 σχολια για πλακα μεσα σε λιγες ωρες! τι περιεργο... κατα τ'αλλα οι μισοι κραζουν ομως!

 

εγω το μονο που ηθελα να τονισω μπας και καποιοι καταλαβουν ειναι το εξης, υπαρχει κοσμος που ΔΕΝ ΒΟΛΕΥΕΤΑΙ ΜΕ 5" η 5" και βαλε κινητα, η καραμελα του "καλα παρε κι εσυ 5" και αμα ξαναγυρισεις πισω σφυρα μου..." ειναι ασχολιαστη, ψαρωσα κι εγω με τα χαραχτηριστικα του g4 δεν λεω κορυφη το κινητο μονο που το κρατησα 2 μερες γιατι ΔΕΝ ΜΕ ΒΟΛΕΥΕΙ το μεγεθος, μετα πηρα και το g4s με 5.2" γιατι ημουν ευχαριστημενος απο lg αλλα τιποτα! ξαναγυρισα λοιπον στο ταπεινο μου iphone 5s (που δουλευει ακομα αριστα, παιρνει μια χαρα αναβαθμισεις και χωρις να κολλαει πουθενα) και μου καθεται κουτι που η apple ειναι σαν να ακουσε τις σκεψεις μου για ενα 5s με πιο γαματα specs

 

ουτε fan boy ειμαι ουτε τιποτα ααα και αν θελω να δω ταινια την βλεπω στην τηλεοραση μου η αααντε στην χειροτερη στο λαπτοπ (ναι υπαρχουν και τετοιοι ανθρωποι που δεν αγοραζουν το κινητο τους για να βλεπουν ταινιες)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρθρο στο insomnia για iphone και χαλαρα εχει χτυπησει 160 σχολια για πλακα μεσα σε λιγες ωρες! τι περιεργο... κατα τ'αλλα οι μισοι κραζουν ομως!

 

εγω το μονο που ηθελα να τονισω μπας και καποιοι καταλαβουν ειναι το εξης, υπαρχει κοσμος που ΔΕΝ ΒΟΛΕΥΕΤΑΙ ΜΕ 5" κινητα, η καραμελα του "καλα παρε κι εσυ 5" και αμα ξαναγυρισεις πισω σφυρα μου..." ειναι ασχολιαστη, ψαρωσα κι εγω με τα χαραχτηριστικα του g4 δεν λεω κορυφη το κινητο μονο που το κρατησα 2 μερες γιατι ΔΕΝ ΜΕ ΒΟΛΕΥΕΙ το μεγεθος... ξαναγυρισα λοιπον στο ταπεινο μου iphone 5s (που δουλευει ακομα αριστα, παιρνει μια χαρα αναβαθμισεις και χωρις να κολλαει πουθενα) και μου καθεται κουτι που η apple ειναι σαν να ακουσε τις σκεψεις μου για ενα 5s με πιο γαματα specs

 

ουτε fan boy ειμαι ουτε τιποτα ααα και αν θελω να δω ταινια την βλεπω στην τηλεοραση μου η αααντε στην χειροτερη στο λαπτοπ (ναι υπαρχουν και τετοιοι ανθρωποι που δεν αγοραζουν το κινητο τους για να βλεπουν ταινιες)

Γιατι σου κανει εντυπωση που ειναι πολλα τα σχολια????Τα εν λογω κινητα ειναι και τα πρωτα στις αγγελιες(κοινως η μεγαλυτερη προσφορα και ζητηση)αρα αναμενομενα πραγματα.

 

Επισης που κολλανε τα παραπανω ασχετα που γραφεις μεταξυ τους??Που κολλανε οι 5ιντσες με τις 5.5 του G4???

Επισης για το αν θα σε βολευε το κινητο ή οχι υπαρχουν ξερεις και τα καταστηματα να πας να δεις πως σου καθεται το κινητο στο χερι.

 

Τελος οπως αναφερθηκε και σε πιο πισω φωτογραφια υπαρχουν και Android κινητα τυπου Sony Z3 και Z3 compact με ιδιες σχεδον διαστασεις με το Iphone 4s.Αλλα προφανως εσυ γιατι το επελεξες εξαρχης το G4 οπως παραδεχεσαι???Για τα specs του.Αρα δυστηχως το σχολιο σου ειναι οτι να ναι οπως καταλαβαινεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διάβασα όλα τα σχόλια, ΟΚ, όποιος θέλει το αγοράζει αλλά κακά τα ψέμματα δεν σου έρχεται και εύκολα να πάρεις αυτό αντί για το φθηνότερο πλέον 5S.

 

Εγώ προσωπικά θα το αγόραζα μόνο αν:

  • ήθελα ένα κινητό σε μικρές διαστάσεις και ας είναι μακρόστενο
  • είχα αγοράσει πάρα πολλές εφαρμογές και παιχνίδια από το app store της Apple
  • Δεν με ενδιαφέρει να βλέπω σειρές - ταινίες όταν ταξιδεύω - όταν πάω στη δουλειά μου με τα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς
  • Δεν το χρησιμοποιώ για να διαβάζω πολύ ώρα διάφορα πράγματα στο ίντερνετ
  • Δεν θέλω να επεξεργάζομαι και ιδιαίτερα φωτογραφίες ώστε να θέλω 2 στρέμματα οθόνη και πενάκι (Note 2/3/4/5)
  • Χρησιμοποιώ πολύ τις υπηρεσίες της Apple όπως το Facetime και iMessage.

Πάντως, έχει καλά χαρακτηριστικά αλλά αν έκανα απλή χρήση (μόνο κλήσεις, μηνύματα, χαλαρό browsing) θα αγόραζα το 5S!!! ;)

Επεξ/σία από mants118
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαγή πλεύσης για την Apple......
Στοχεύει πλέον μόνο στο πορτοφόλι του καταναλωτή και στην αύξηση των πωλήσεων έναντι του ανταγωνισμού.
Καμμία νέα καινοτομία και νέα τεχνολογία δεν εφαρμόστηκε στο συγκεκριμένο project (έτη φωτός μακρυά από την προσέγγιση του Steve jobs)
Θεωρώ ότι θα μοσχοπουλήσει σαν ζεστό ψωμάκι λόγω τιμής και μεγέθους και του χρόνου θα του κοτσαρουν και μια κυρτή οθόνη σαν update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι σου κανει εντυπωση που ειναι πολλα τα σχολια????Τα εν λογω κινητα ειναι και τα πρωτα στις αγγελιες(κοινως η μεγαλυτερη προσφορα και ζητηση)αρα αναμενομενα πραγματα.

 

Επισης που κολλανε τα παραπανω ασχετα που γραφεις μεταξυ τους??Που κολλανε οι 5ιντσες με τις 5.5 του G4???

Επισης για το αν θα σε βολευε το κινητο ή οχι υπαρχουν ξερεις και τα καταστηματα να πας να δεις πως σου καθεται το κινητο στο χερι.

 

Τελος οπως αναφερθηκε και σε πιο πισω φωτογραφια υπαρχουν και Android κινητα τυπου Sony Z3 και Z3 compact με ιδιες σχεδον διαστασεις με το Iphone 4s.Αλλα προφανως εσυ γιατι το επελεξες εξαρχης το G4 οπως παραδεχεσαι???Για τα specs του.Αρα δυστηχως το σχολιο σου ειναι οτι να ναι οπως καταλαβαινεις.

Φιλε κανεις πλακα ? η σου αρεσει να γραφεις στο insomnia? φυσικα και περιμενω να εχει πολλα σχολια μιας και μιλαμε για κινητο της apple!

 

τι να πρωτοσχολιασω για την απαντηση σου μου λες? πηρα lg και κινεζικα και το z3c εχω δοκιμασει (βασικα αλλαζω κινητα για πλακα) γιατι ετσι μου αρεσει και γιατι δεν ειμαι κολλημενος, το ακυρο που γραφεις οτι πριν τα αγορασω μπορω και να τα δω σε μαγαζι θελεις να σου εξηγησω γιατι ειναι ακυρο? η το καταλαβαινεις και μονος σου οτι για να δεις αν σου κανει ενα κινητο πρεπει να ζησεις μαζι του και οχι απλα να το πιασεις σε ενα καταστημα??? 

 

*επισης επειδη μιλησες για z3 compact το θεωρω σωστο σαν μεγεθος αλλα αθλιο και σαν κινητο και σαν εμφανιση. αποψη δικη μου βεβαια...

 

*φιλικα ετσι? μην τσακωθουμε κι ολας :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι προσφερει? ιος με υποστηριξη για 3-4 χρονια.Σε βολικο μεγεθος για να το κουβαλας στην τσεπη σου.Για παρα πολυ κοσμο(δεν μπορεις να φανταστεις ποσο πολυ)εχει σημασια αυτο και μονο.

Τι βολικο μεγεθος ρε, απτις ιντσες το καταλαβαινεις εσυ το μεγεθος? Τα bezels τα εχεις δει?  Θα πας να παρεις το iPhone για το βολικο του μεγεθος και τελικα θα κυκλοφορεις με 5" γκουμουτζα που εχει 4" οθονη. Δεν λεω, φοβερο deal...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...