Προς το περιεχόμενο

Nέο iPad Pro 9,7 ιντσών, με την Apple να βάζει στο στόχαστρο τους χρήστες Windows


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άλλη μια φορά τρύπα στο νερό, εάν και όποτε πάρει σοβαρό OS(aka MacOS)τότε θα την παλέψει, μέχρι τότε είναι ένα glorified ταμπλετάκι.

Όχι τίποτα άλλο,το surface χρειάζεται σοβαρό ανταγωνισμό,μέχρι τώρα τρέχει μόνο του στον τομέα.

Η χαρά του μηχανικού. Απίστευτο εργαλείο για πολλά επαγγέλματα... που δυστυχώς στην Ελλάδα δεν έχουν πια αντικείμενο! :(

Γιατί θα το δει και θα σκάσει στα γέλια; 

Ποιος σοβαρός μηχανικός θα πάρει αυτή την βλακεία για να αντικαταστήσει το πρωταρχικό του laptop;

Εκτός εάν το θέλει να δείχνει εικόνες στους πελάτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το pc  δε θα σβησει ποτε,τωρα τι λενε οι φωστηρες προβλημα τους  κ εχω 2 σταθερους(ι5,ι7) ,2 tablet win 10 (asus t100,vero 11.2) 2 adroind mls,moto xoom,ipad 3,2 laptop (δε κανω διαφημιση...για μερικους ορκ) στους σταθερους χρηση 90% κ 10% στο tablet w10....τωρα τι λενε ..adroid k ios  εντελως αδιαφορα..το surface ειναι επομενη αγορα για εκτος σπιτιου φυσικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λειτουργικο κινητου, οσα pro και να βαλεις, pro δε γινεσαι.

Εδω εχει μεγαλο φαουλ η apple, δε πηδηξε στο τρενο των ultra portable pcs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι λεν βρε τα καγκουρια.

δωστε μου ενα λεπτο να δαγκωσω την μπουγατσα με το τυρι μου και θα απαντησω και εγω.

 

 

Λοιπον αδερφια

εγω με αυτα τα λεφτα περιπουε εφτιαξα ενα PC

i5 3570

GTX 970

8GB RAM

3 HDD

(κτλ εξαρτηματα για να δουλεψει)

και μου λενε τωρα οτι αυτη η κλανιτσα με την 9.7' ιντσες και τις παπαριδουλες που εχει μεσα

θα αντικαταστησουν εμενα τον επαγγελματια (Gamer-Developer {μολις μπω σε σχολη ετσι θα λεγομαι}) το PC μου με τον εξυπνο "δισκο" για τους καφεδες;

και με λειτουργικο iOS?

ακομα και OS X να βαλω στο PC μου με ντριβερς απο τριτους ......ΠΑΛΙ καλυτερα δουλεια θα κανω απο τι στο iOS.

ελεος πουλανε και iMac,Macbook Pro και mini PC και λενε τετοιες μπαρουφιες;

της θειας τους το βρακακι ,δλδ ελεος ποια για να επηρεασουν τον καταναλωτη

 

Ακου φιλε.. Πολυ λογικος ο συσχετισμος αλλα πρεπει να δωσεις βαση σε κατι..

 

Οταν ενα tablet, γτ περι tablet προκειται, φτανει σε επιδοσεις   επεξεργασιας βιντεο ενα macbook pro retina 15αρι δεν εχω κατι αλλο να πω. Εστω το απλο macbook χωρις την δευτερη καρτα γραφικων.

 

Αυτο δε το βγαζω απ το μυαλο μου.. Το ειδα να συμβαινει μπροστα μου με το ιδιο 4k βιντεο, στο ιδιο προγραμμα (imovie) και το ipad pro 12.9 τελειωσε ελαχιστα δευτερολεπτα μετα απ το macbook..

 

Λοιπον εσυ μια τετοια συσκευη που ουσιαστικα δεν ειναι λαπτοπ αλλα μπορεις να τη χρησιμοποιεις οσο φορητα μπορεις να χρησιμοποιεις ενα ταμπλετ με τις οποιες ελλειψεις του φορητου os που λες οτι εχει ποσο θα τη κοστολογουσες??

 

Λαβε μονο υποψην σου πως και το pc που εφτιαξες δε μπορεις να το μεταφερεις παντου μεσα στο σπιτι περπατωντας και να κανεις αυτα που μπορεις να κανεις με μια τετοια συσκευη..

Λαβε τελος υποψην σου οτι μια τετοια συσκευη ειναι πολυ δυσκολο να γινει τοσο δυνατη σε συνδυασμο με ενα τοσο απαιτητικο λειτουργικο συστημα οπως το OSX ή τα windows και να κραταει η μπαταρια τοσο ωστε να δικαιολογει τη φορητη της φυση...

 

Εγω απ τη μερια μου παντως και ασχετα με το τι γινεται στη ελλαδα 600 δολλαρια τα δικαιολογω.. Γτ δε πιστευω να θεωρεις πως εχουν εσενα τον ελληνα στο μυαλο τους μονο.. Ουτε τους φορους σου που θα κανουν την τιμη να ανεβει κοντα στα 700 ευρω..

 

Εκτος κ αν θεωρεις πως το imac ή τα macbook ειναι τελειως αχρηστα οποτε προσφερομαι οποτε θες να σε διαφωτισω οπως και εκανα και με ενα συναδελφο που κουβαλαγε alienware 3000 ευρω...

Δε μιλαω για gaming αλλα για αλλες απαιτητικες εργασιες..

Το gaming στο δινω....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ακριβως σαν να διαβαζω τα σχολια για την κυκλοφορια του μεγαλου ipad pro τα ιδια και τοτε τα ιδια και τωρα...

και ο τιτλος ειναι μεσημεριανης εκπομπης για να γινεται θορυβος...

κι εγω λοιπον θα το ριξω στην δικη μου επαναληψη και θα πω πως εχουμε γεμισει κοντοφθαλμους....

σε λιγα χρονια ολα γυρω μας θα ειναι "υπολογιστης"...

και στο κοντινο μελλον

ολα θα μπορουν να γινουν εξωτερικα και θα μπορουν να κανουν δουλεια ενσυρματα π.χ.

(thunderbolt 3 με εξωτερικες καρτες γραφικων) ή ασυρματα οπως ηδη γινεται σε πολλα πραγματα και ακομα υπαρχει εξελιξη...

δεν θα γινει αυριο....

πιστευω οτι ενα τετοιο tablet μπορει να καλυψει ενα μεγαλο ποσοστο καταναλωτων και ειναι ευκολος εννοουμενο οτι δεν εννοω τον κοσμο που χρειαζεται διπλα monitor και 50 tb δισκους...

 

 

μ'αρεσε αρκετα το νεο ipad pro και μαλλον ηρθε η ωρα για να αλλαξω απο το ipad 4 το οποιο θα μπορει  να εχει μια μονιμη θεση σαν controller στο γραφειο μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι για εργοτάξιο, να μπορείς να διαβάζεις σχέδια και να κάνεις βασικές τροποποιήσεις. Θες τέλεια μπαταρία και σούπερ φωτεινή οθόνη που το ipad τα έχει.

Χρειαζόταν να παρουσιάσουν το Pro γι αυτήν τη λειτουργία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνα με την δημοσιευση του  9to5mac και τις πηγες του  to μικρο ipad pro  εχει ελαχιστα μικροτερο χρονισμο στον επεξεργαστη σε σχεση με το μεγαλο και    2 gb  ram.

 

 

 

Link.png Site: 9.7inch iPad Pro includes 2 GB RAM, slightly slower CPU than 12.9 inch iPad Pro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 2GB ram νομίζω ότι το χαλάνε λίγο το θέμα. Δεν πιστεύω οτι αξίζει τη διαφορά χρηματικά με το ipad air 2 ή με το ipad pro 12.9 που έχει 700$ στην αμερική αυτή τη στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήραμε και καπάκι ios 9.3, 270 mb αρχείο, με το τέλος της παρουσίασης σε ipad air 2, αγορασμένο απ έξω. Κάτσε εσύ και περίμενε τα marshmallow και τις νουγκατίνες σε κάνα δυο χρόνια.

Ναι γιατί το gmail, chrome και όλα τα core apps περιμένουν το marshmallow για να γινουν update... Ενώ το night vision μπαίνει και σε android τριών χρόνων πίσω με flux με απλό install από play store..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι μηχανικός υλικών και χρησιμοποιώ ένα πρόγραμμα για επεξεργασία εικόνων από ατομικό μικροσκόπιο. Κάνω την δουλειά μου με ένα vero των 200 ευρώ και Windows. Πως θα με ωφελήσει το ipad? Εκτός αν μηχανικοί, είναι μόνο οι αρχιτέκτονες που απλά στο tablet αλλάζουν ένα σχέδιο. Γιατί όσοι ασχολούνται με εργοτάξια (άλλου είδους μηχανικοί) δεν νοείται να κουβαλάνε ipad μαζί τους παρά μόνο για να δείξουν κάτι, και σίγουρα όχι για να δουλεύουν πάνω σε αυτό. Κοινώς, είναι μόνο για φιγούρα και όχι κάτι που μπορείς έυκολα και γρήγορα να παράξεις έργο, αφού τα ίδια τα προγράμματα δεν τρέχουν σε iOS.

Αφού δεν τρέχει τα δικά σου προγράμματα, είναι μόνο για φιγούρα. Σωστά.

Χρειαζόταν να παρουσιάσουν το Pro γι αυτήν τη λειτουργία;

Σου δίνει το ipen που τα απλά μοντέλα, αν δεν κάνω λάθος, δεν έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σου δίνει το ipen που τα απλά μοντέλα, αν δεν κάνω λάθος, δεν έχουν.

Ισχυει πως δεν το εχουν  και για συγκεκριμενες  επαγγλεματικες κατηγοριες χρηστων και οχι μονο ειναι πολυ σημαντικη προσθηκη .

Η υλοποιηση επισης  ειναι εντυπωσιακα καλη και απεχει ετη φωτος απο τον ανταγωνισμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γιατί το gmail, chrome και όλα τα core apps περιμένουν το marshmallow για να γινουν update... Ενώ το night vision μπαίνει και σε android τριών χρόνων πίσω με flux με απλό install από play store..

ποιο flux στο Play store;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακου φιλε.. Πολυ λογικος ο συσχετισμος αλλα πρεπει να δωσεις βαση σε κατι..

 

Οταν ενα tablet, γτ περι tablet προκειται, φτανει σε επιδοσεις   επεξεργασιας βιντεο ενα macbook pro retina 15αρι δεν εχω κατι αλλο να πω. Εστω το απλο macbook χωρις την δευτερη καρτα γραφικων.

 

Αυτο δε το βγαζω απ το μυαλο μου.. Το ειδα να συμβαινει μπροστα μου με το ιδιο 4k βιντεο, στο ιδιο προγραμμα (imovie) και το ipad pro 12.9 τελειωσε ελαχιστα δευτερολεπτα μετα απ το macbook..

 

Λοιπον εσυ μια τετοια συσκευη που ουσιαστικα δεν ειναι λαπτοπ αλλα μπορεις να τη χρησιμοποιεις οσο φορητα μπορεις να χρησιμοποιεις ενα ταμπλετ με τις οποιες ελλειψεις του φορητου os που λες οτι εχει ποσο θα τη κοστολογουσες??

 

Λαβε μονο υποψην σου πως και το pc που εφτιαξες δε μπορεις να το μεταφερεις παντου μεσα στο σπιτι περπατωντας και να κανεις αυτα που μπορεις να κανεις με μια τετοια συσκευη..

Λαβε τελος υποψην σου οτι μια τετοια συσκευη ειναι πολυ δυσκολο να γινει τοσο δυνατη σε συνδυασμο με ενα τοσο απαιτητικο λειτουργικο συστημα οπως το OSX ή τα windows και να κραταει η μπαταρια τοσο ωστε να δικαιολογει τη φορητη της φυση...

 

Εγω απ τη μερια μου παντως και ασχετα με το τι γινεται στη ελλαδα 600 δολλαρια τα δικαιολογω.. Γτ δε πιστευω να θεωρεις πως εχουν εσενα τον ελληνα στο μυαλο τους μονο.. Ουτε τους φορους σου που θα κανουν την τιμη να ανεβει κοντα στα 700 ευρω..

 

Εκτος κ αν θεωρεις πως το imac ή τα macbook ειναι τελειως αχρηστα οποτε προσφερομαι οποτε θες να σε διαφωτισω οπως και εκανα και με ενα συναδελφο που κουβαλαγε alienware 3000 ευρω...

Δε μιλαω για gaming αλλα για αλλες απαιτητικες εργασιες..

Το gaming στο δινω....

Για πες τι ειπες στο συναδελφο. Ενημερωτικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες τι ειπες στο συναδελφο. Ενημερωτικα.

 

 

Τι να πω.. Speedtest καναμε απο boot μεχρι video export και στους χρονους ως επι το πλειστον ημουν γρηγοροτερος.. 

Να αναφερω οτι και οι δυο ειχαμε μηχανηματα ιδιας τιμολογιακης αξιας.. Αντε να του ριχνα κανα 200ευρω.. Φοραγαμε 16gb ram, intel i7 ivy bridge..

Δε θυμαμαι μονο τον χρονισμο που ειχε εκεινος. Ο δικος μου ειναι στα 2,7 ghz.

 

Βεβαια για να λεμε την αληθεια πιστευω πως πληρωσε το τιμημα του να εχει alieware (πoυ οπως και στην apple ισως να πληρωνεις πολυ brand).. Aν ειχε καποιο hp, lenovo σε αυτα τα λεφτα δε ξερω τι θα γινοταν..

Οπως επισης να μπω πως δε μπηκα καν σε διαδικασια gaming γτ ακομα θα εκλαιγα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακου φιλε.. Πολυ λογικος ο συσχετισμος αλλα πρεπει να δωσεις βαση σε κατι..

 

Οταν ενα tablet, γτ περι tablet προκειται, φτανει σε επιδοσεις   επεξεργασιας βιντεο ενα macbook pro retina 15αρι δεν εχω κατι αλλο να πω. Εστω το απλο macbook χωρις την δευτερη καρτα γραφικων.

 

Αυτο δε το βγαζω απ το μυαλο μου.. Το ειδα να συμβαινει μπροστα μου με το ιδιο 4k βιντεο, στο ιδιο προγραμμα (imovie) και το ipad pro 12.9 τελειωσε ελαχιστα δευτερολεπτα μετα απ το macbook..

 

Λοιπον εσυ μια τετοια συσκευη που ουσιαστικα δεν ειναι λαπτοπ αλλα μπορεις να τη χρησιμοποιεις οσο φορητα μπορεις να χρησιμοποιεις ενα ταμπλετ με τις οποιες ελλειψεις του φορητου os που λες οτι εχει ποσο θα τη κοστολογουσες??

 

Λαβε μονο υποψην σου πως και το pc που εφτιαξες δε μπορεις να το μεταφερεις παντου μεσα στο σπιτι περπατωντας και να κανεις αυτα που μπορεις να κανεις με μια τετοια συσκευη..

Λαβε τελος υποψην σου οτι μια τετοια συσκευη ειναι πολυ δυσκολο να γινει τοσο δυνατη σε συνδυασμο με ενα τοσο απαιτητικο λειτουργικο συστημα οπως το OSX ή τα windows και να κραταει η μπαταρια τοσο ωστε να δικαιολογει τη φορητη της φυση...

 

Εγω απ τη μερια μου παντως και ασχετα με το τι γινεται στη ελλαδα 600 δολλαρια τα δικαιολογω.. Γτ δε πιστευω να θεωρεις πως εχουν εσενα τον ελληνα στο μυαλο τους μονο.. Ουτε τους φορους σου που θα κανουν την τιμη να ανεβει κοντα στα 700 ευρω..

 

Εκτος κ αν θεωρεις πως το imac ή τα macbook ειναι τελειως αχρηστα οποτε προσφερομαι οποτε θες να σε διαφωτισω οπως και εκανα και με ενα συναδελφο που κουβαλαγε alienware 3000 ευρω...

Δε μιλαω για gaming αλλα για αλλες απαιτητικες εργασιες..

Το gaming στο δινω....

 

 

 

 

Unlike most consumer 4K video cameras, the iPhone 6s and iPhone 6s Plus record 4K (3840×2160) videos in solely H.264 format rather than the newer H.265/HEVC standards. This makes iPhone 4K video files easy for various devices to open, but compromises on video quality and file size relative to H.265 videos.​

 

But the 4K export process stumbled. After 21 minutes of rendering, the iPad Pro stopped and said “An error occurred during export,” without providing any additional details. I then had to start again, and after around 45 minutes, the iPad Pro thankfully succeeded, creating a (surprisingly small, 4.15GB) 4K video. The 4K video rendering time would have been roughly 2 times the actual length of the video, except for the failed initial attempt, which brought the total rendering time to 3X realtime.​

 

However, many professionals would say that the iPad Pro’s efficacy as a 4K video editing tablet is currently limited by a variety of factors, ranging from storage capacity to software reliability when handling large 4K files, as well as import and export speeds. That’s even before you consider software/hardware limitations on handling raw H.265 videos created by non-iPhone video cameras, the current state of iPad Pro accessories, and the lack of 4K export quality controls. For serious video editing, it’s hard to recommend the iPad Pro right now over an entry-level MacBook Pro,

 

Δεν ειναι δικα μου λογια.

http://9to5mac.com/2015/11/24/ipad-pro-4k-video-editing/

 

Επισης το imovie στο osx,το εχει καπως παρατημενο η apple,σε αντιθεση με το τι συμβαινει με το imovie στο ios(money money) και γιαυτο βλεπεις και στο export να απεχει αρκετα απο το final cut pro,για παραδειγμα, παρολο που ειναι πολυ πιο απαιτητικο προγραμμα απο το imovie.

Τι να πω.. Speedtest καναμε απο boot μεχρι video export και στους χρονους ως επι το πλειστον ημουν γρηγοροτερος.. 

Να αναφερω οτι και οι δυο ειχαμε μηχανηματα ιδιας τιμολογιακης αξιας.. Αντε να του ριχνα κανα 200ευρω.. Φοραγαμε 16gb ram, intel i7 ivy bridge..

Δε θυμαμαι μονο τον χρονισμο που ειχε εκεινος. Ο δικος μου ειναι στα 2,7 ghz.

 

Βεβαια για να λεμε την αληθεια πιστευω πως πληρωσε το τιμημα του να εχει alieware (πoυ οπως και στην apple ισως να πληρωνεις πολυ brand).. Aν ειχε καποιο hp, lenovo σε αυτα τα λεφτα δε ξερω τι θα γινοταν..

Οπως επισης να μπω πως δε μπηκα καν σε διαδικασια gaming γτ ακομα θα εκλαιγα..

 

Το boot,πρεπει να ξερουμε τι windows ειχε και τι δισκο,ο cpu/ram λιγο μας ενδιαφερει.

Οσο για το video export παλι παιζει συμαντικο λογο η ταχυτητα του  δισκος που ειχε ο καθενας και το/τα software που εχουν χρησιμοποιηθει σε καθε μηχανημα,εφοσον cpu&ram,ουσιαστικα ειναι τα ιδια.

Kαι επειδη η μονη διαφορα ουσιαστικα των δυο συστηματων,ειναι η καρτα γραφικων(που αυτη χρυσοπληρωνεις σε ενα alienware,ειδιως sli/cf υλοποιησεις),μονο σε πολυ συγκεκριμενες εργασιες θα παιξει συμαντικο ρολο η πιο δυνατη καρτα γραφικων,οπως ειναι το gaming και το real-time 3D modelling ,στα υπολοιπα photo&video editing ουσιαστικα δεν εχει να του προσφερει αξιολογη αυξηση σε επιδοσεις.

Επεξ/σία από ektor7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...