Προς το περιεχόμενο

Web design για σελιδα μου


bougos08

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα συμφορουμιτες.Θελω να στησω τη πρωτη μου εμπορικη ιστοσελιδα και δεν εχω τις απαραιτητες γνωσεις για να το κανω μονος μου.Θα χρειαστω καποιον developer.Μπορω ν απευθυνθω εδω σε καποιον που να χει γνωσεις ή να ψαξω εκτος insomnia?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χμ...

 

Εάν δεν έχουν σχετικό section στις αγγελίες, ψήσου να κάνεις ένα thread του στυλ: "Αγγελίες αναζήτησης προγραμματιστών" στο section αυτό ή το "Προγραμματισμός". 

 

 

Δεδομένου ότι:

 

α) Υπάρχουν άνθρωποι εδώ μέσα που λένε ότι κάνουν developing

β) Μπορείς να δεις το τι προσφέρουν και, άρα, γνωρίζουν από το forum αυτό και το "Προγραμματισμός"

 

Θα βοηθηθείς και εσύ και άλλοι, επόμενοι από εσένα. 

 

 

Σχετικά με την ερώτηση, νομίζω ότι όλο και κάποιος θα βρεθεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σϊγουρα υπάρχει ο κόσμος εδω που μπορει να σε βοηθήσει.

Αν θες κάνε μια περιγραφή του:

 

1.τι θέλεις να φτιαξεις ,

 

2.τι απαιτησεις θα εχει αυτό για τις  οποίες θα πρέπει ο καθε Developer να υπολογίσει το κόστος (πχ. εφαρμογες online shoping ή κατι αλλο)

 

3.τους στοχους σου και το κοινο σου καθως και το trafic που φιλοδοξεις να εχεις (αλλιώς κοστολογείτε η εφαρμογή καθως  διαφορετικά χειρίζεται ο dev για μια εφαρμογη με 100 επισκεπτες την μερα , διαφορετικά για 10000 και διαφορετικά για 100000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα συμφορουμιτες.Θελω να στησω τη πρωτη μου εμπορικη ιστοσελιδα και δεν εχω τις απαραιτητες γνωσεις για να το κανω μονος μου.Θα χρειαστω καποιον developer.Μπορω ν απευθυνθω εδω σε καποιον που να χει γνωσεις ή να ψαξω εκτος insomnia?

βάζεις αγγελία εδώ (με το τι ακριβώς ζητάς και με λεπτομέρειες) και η καλύτερη προσφορά κερδίζει δεν θα κάτσει κανένας να σου φτιάξει δωρεάν την δουλειά όταν από αυτό μπορεί να έχει απολαβές γιατί οι περισσότεροι που απαντούν στα συγκεκριμένα θέματα έχουν εταιρίες η δουλεύουν σε εταιρίες και μαζεύουν πελάτες από το insomnia  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και παλι.Ευχαριστω για τις απαντησεις.Εννοειτε δεν μιλησα ποτε για δωρεαν ειπαμε και εγω εργαζομενος ειμαι και σεβομαι το προσφερω εργασια και αναλογως αμοιβομαι...Θα κανω μια παρουσιαση στις αγγελιες ομως αφου ετσι πρεπει


ποσταρα στις αγγελιες και ποσταρω και εδω.

 

Καλησπερα!

 

Χρειαζομαι καποιον να μου φτιαξει μια ιστοσελιδα τυπου mynextcar .gr με αγγελιες που ο κοσμος θ ανεβαζει τα ιχ τους για προβολη.Traffic δεν μπορω να υπολογισω ελπιζω πολυ :) Για περισσοτερα Info μεσω pm γι αρχη και απο κοντα να γνωριστουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχω καταλάβει σωστά θέλεις να κάνεις το επόμενο car.gr

 

Για το σχεδιαστικό/τεχνικό κομμάτι της ιστοσελίδας δεν θα μιλήσω καν μιας και δεν είμαι ειδικός. Όσον αφορά όμως το traffic και το μαρκετινγκ γενικότερα θα σε συμβούλευα να μην το προχωρήσεις εκτός αν έχεις λεφτά. Για την ακρίβεια πολλά λεφτά. Ή μάλλον για να γίνω πιο συγκεκριμένος παρα πολλά λεφτά.

 

Διαφορετικά θα χαραμίσεις πολύ χρόνο για το τίποτα. Αν πάλι θέλεις να το κάνεις απλά σαν χόμπι και δεν αποσκοπείς να κερδίσεις κάτι από αυτό προχώρα το ελεύθερα.

 

ΦΙλικά πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυρίως για το traffic , μιας και sites τύπου agreegator και price comparison , είναι καταδικασμένα στην αρχή λειτουργίας και για περίοδο χρόνου ανάλογα το στρατηγικό πλάνο του καθενός να χρειάζονται paid traffic είτε στο adwords , είτε στο fb ( targeted ) είτε σε παραδοσιακά μέσα ( που δεν αξίζουν κατα την γνώμη μου ). 

 

Εκτός αυτού το car.gr έχει subscription το οποίο απευθύνεται στους εμπόρους και είναι η κύρια πηγή εσόδων ( πρόσφατα άρχισε να χρησιμοποιεί και display ads ). Το subscription παρότι μπορεί να είναι ιδιαίτερα επικερδές και με σταθερή ροή έσοδο , θέλει δομή πίσω του που να προυποθέτει προστιθέμενη αξία των παρεχόμενων υπηρεσίων για να αξίζει κάποιος να το χρησιμοποιήσει.

 

Με λίγα λόγια για να φύγει κάποιος από το car και να πάει στο χ.gr ή έστω να διατηρήσει μια subscription και στα 2 , χρειάζεται να του παρέχεις περισσότερα αν όχι τα ίδια. Κάτι που έχουν προσπαθήσει μέχρι στιγμής άλλοι 7 ( άτομα και εταιρείες ) στην Ελλάδα από το 2009 και μετά και απέτυχαν παταγωδώς.

 

Τέλος το μόνο σίγουρο είναι πως θα χρειαστείς dedicated hosting που δεν το λες φθηνό ( εκτός αν έχεις πλάνο και budget που το καλύπτει ) και η κατασκευή της ιστοσελίδας θα κοστίσει σίγουρα 4ψήφιο νούμερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σημαίνει "προστιθέμενη αξία των παρεχομένων υπηρεσιών" στο συγκεκριμένο context; Δηλαδή ποια είναι η προστιθέμενη αξία που προσφέρει το car.gr στους εμπόρους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στοχευμένο traffic και impressions με σταθερή τιμολόγηση κάτι που δεν μπορεί να υποστηρίξει κάποιο άλλο μέσο προώθησης τόσο αποτελεσματικά με τα αντίστοιχα χρήματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυρίως για το traffic , μιας και sites τύπου agreegator και price comparison , είναι καταδικασμένα στην αρχή λειτουργίας και για περίοδο χρόνου ανάλογα το στρατηγικό πλάνο του καθενός να χρειάζονται paid traffic είτε στο adwords , είτε στο fb ( targeted ) είτε σε παραδοσιακά μέσα ( που δεν αξίζουν κατα την γνώμη μου ). 

 

Εκτός αυτού το car.gr έχει subscription το οποίο απευθύνεται στους εμπόρους και είναι η κύρια πηγή εσόδων ( πρόσφατα άρχισε να χρησιμοποιεί και display ads ). Το subscription παρότι μπορεί να είναι ιδιαίτερα επικερδές και με σταθερή ροή έσοδο , θέλει δομή πίσω του που να προυποθέτει προστιθέμενη αξία των παρεχόμενων υπηρεσίων για να αξίζει κάποιος να το χρησιμοποιήσει.

 

Με λίγα λόγια για να φύγει κάποιος από το car και να πάει στο χ.gr ή έστω να διατηρήσει μια subscription και στα 2 , χρειάζεται να του παρέχεις περισσότερα αν όχι τα ίδια. Κάτι που έχουν προσπαθήσει μέχρι στιγμής άλλοι 7 ( άτομα και εταιρείες ) στην Ελλάδα από το 2009 και μετά και απέτυχαν παταγωδώς.

 

Τέλος το μόνο σίγουρο είναι πως θα χρειαστείς dedicated hosting που δεν το λες φθηνό ( εκτός αν έχεις πλάνο και budget που το καλύπτει ) και η κατασκευή της ιστοσελίδας θα κοστίσει σίγουρα 4ψήφιο νούμερο.

Ναι...

 

Καταλαβαίνεις ότι άλλο "traffic" και άλλο "ad words access";

 

Traffic για Wikipedia (μέσες άκρες, καλά τα λέει) είναι εδώ: https://en.wikipedia.org/wiki/Web_traffic

 

 

Επειδή (λες ότι) είσαι και ειδικός το λέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το adwords αν δε κάνω λάθος ( ή μάλλον κάνω μιας και προφανώς είμαι άσχετος σε αντίθεση με όλους εσάς ) είναι advertising service της Google , το οποίο φυσικά είναι επι πληρωμή - paid. Συνεπώς όταν χρησιμοποιήσεις το adwords θέλεις να ξεκινήσεις μια διαφημιστική καμπάνια η οποία αποσκοπεί.....στο traffic?

 

Αλλά μάλλον είμαι άσχετος...

 

Συνεπώς καλύτερα να αφήσω εσάς να δώσετε τις κατάλληλες συμβουλές ή προτάσεις στους συνφορουμίτες που έχουν κάποια ερώτηση.

 

Καλή σας ημέρα.

 

ps. Τα άνωθεν λεγόμενα μου είναι αποτέλεσμα ενός case study που έγινε τον Ιούλιο του 2015 από 12 internet marketers σε workshop meeting στην Θεσσαλονίκη , για λογαριασμό μιας από τις μεγαλύτερες εταιρίες marketing στην Ελλάδα. 

Είναι λοιπόν παρήγορο που δεν είμαι ο μόνος άσχετος και έχω άλλους 11 για παρέα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το adwords αν δε κάνω λάθος ( ή μάλλον κάνω μιας και προφανώς είμαι άσχετος σε αντίθεση με όλους εσάς ) είναι advertising service της Google , το οποίο φυσικά είναι επι πληρωμή - paid. Συνεπώς όταν χρησιμοποιήσεις το adwords θέλεις να ξεκινήσεις μια διαφημιστική καμπάνια η οποία αποσκοπεί.....στο traffic?

 

Αλλά μάλλον είμαι άσχετος...

 

Συνεπώς καλύτερα να αφήσω εσάς να δώσετε τις κατάλληλες συμβουλές ή προτάσεις στους συνφορουμίτες που έχουν κάποια ερώτηση.

 

Καλή σας ημέρα.

 

 

 

Αδερφέ... δεν ξέρεις από τεχνικά ζητήματα και όμως προσπαθείς να τα χρησιμοποιήσεις για να ενδυναμώσεις στα μάτια άλλων τις θεωρητικές και μη επιστημονικές γνώσεις που (λες ότι) έχεις. Αυτό από μόνο του είναι λάθος, κυρίως γιατί ανακατεύεσαι με τεχνικό ζήτημα/τομέα. 

 

 

Traffic είναι κάτι συγκεκριμένο. Το οποίο έχει μία πολιτική τιμολόγησης (μέσες άκρες). Το ad words είναι κάτι άλλο. Εσύ είπες ότι θα χρειαστεί πολλά, για την ακρίβεια πάρα πολλά λεφτά για το traffic. 

 

Τέλος, είσαι άσχετος ή ειδικός; Κατέληξες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Groot δεν είναι τεχνικό το θέμα. Είθισται όταν λέμε να φέρουμε traffic σε ένα site να εννοούμε επισκέπτες. Του τη λες χωρίς λόγο, δεν λέει τίποτα παράλογο. Άλλο το traffic που έχει να κάνει με το πόσο bandwidth καταναλώνει ένα site, είναι διαφορετικά πράγματα και ο διαχωρισμός γίνεται από το αντικείμενο της συζήτησης. Εν προκειμένω ήταν σαφής, εννοεί διαφήμιση που θα φέρει επισκέπτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το AdWords δεν φέρνει επισκέπτες, αλλά πελάτες. Όποιος χρησιμοποιεί το AdWords για επισκεψιμότητα απλά πετάει λεφτά σε απύθμενο πηγάδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...