Προς το περιεχόμενο

Web design για σελιδα μου


bougos08

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα αυτό ακριβώς λέμε , ότι δεν είναι δυνατόν να περιμένεις για να βάλει κάποιος μια αγγελία , για αυτό ακριβώς ξεκινάς μια ρημαδοκαμπάνια στο adwords ή οποιονδήποτε άλλο paid traffic τρόπο μπορείς να εφαρμόσεις , γιατί πολύ απλά δεν γίνεται να κάνεις rank στις μηχανές αναζήτησεις λόγω έλλειψης περιεχομένου ( κειμένου ).

 

Και το λες και μόνος σου. Φυσικά και δεν γίνεται να λειτουργήσεις με τον τρόπο που λειτούργησε το car ή το skroutz πριν 10 χρόνια γιατί πλέον είμαστε στο 2016 και έχουν αλλάξει μερικά πραγματάκια από τότε.

 

Και ναι εννοείται πως θα κάνεις crawl στις ήδη υπάρχουσες ιστοσελίδες και θα επενδύσεις στο usability και στο user experience για να μείνουν και να ανανεωθούν οι αγγελίες. Η ίδια η Google υπάρχει λογω του crawling και εμείς θα ντρεπόμασταν?

 

Δηλαδή ειλικρινά αρχίζω να πιστεύω ότι είσαι ψυχίατρος και ψαρεύεις πελάτες , γιατί θα μας βγάλεις τρελούς όπως το πας. Και ακόμη δεν έχεις απαντήσει στην ερώτηση. Σε ένα υποθετικό mycar.gr εσύ πως θα έφερνες επισκεψιμότητα αν όχι με paid traffic και γιατί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ξεκινησαμε να μιλάμε για συγκεκριμένη σελίδα με συγκεκριμένο επιχειρηματικό πλάνο (συνδρομές) και χωρίς περιεχόμενο κι αρχίσατε να το ξεχειλώνετε λέγοντας ότι περιεχόμενο είναι μόνο τα αρθρα, ότι θα αντιγράφετε αγγελίες από τους ανταγωνιστές και στο τέλος πετάξατε και το Skroutz στη κουβέντα.

 

Επισήμανα ότι το AdWords δεν είναι μέσο αύξησης επισκεψιμότητας, αλλά εργαλείο στοχευμένου marketing που μπορεί να χρησιμοποιηθεί για συγκεκριμένους στόχους και λέτε οτι απέρριψα συλλήβδην το paid traffic, το οποίο μάλιστα πρότεινα τουλάχιστον δύο φορές με άλλους τρόπους.

 

Αλλά εγώ θα σας βγάλω τρελούς!

 

Τι φταιω εγώ αν το στήσιμο, η προώθηση και η πιθανή επιτυχία ενός προζεκτ δεν είναι ένα πίτα γύρος απ' όλα, αλλά κάτι που θέλει ανάλυση και σχεδιασμό ανάλογα με το τι έχουμε (περιεχόμενο) και το τι θέλουμε να πετύχουμε;

 

Δηλαδή σας φαίνεται λογικό μία άδεια σελίδα αγγελιων που έχει σαν στόχο τη χρέωση συνδρομής σε επαγγελματίες να ξεκινήσει καμπάνια AdWords με στόχο την αύξηση επισκεψιμότητας και τη προσθήκη περιεχομένου;

 

Τη στιγμή μάλιστα που το κόστος μιας καμπάνιας είναι συνδεδεμένο με τη σχετικότητα της σελίδας, άρα και του περιεχομένου της, αλλά και από τον χρόνο που θα μείνει ο επισκέπτης σε αυτή.

 

Υ.Γ. Εκτός από τις μηχανές αναζητήσης ξέρεις κανένα άλλο σοβαρό site στις κατηγορίες που αναφέρθηκαν που να ζει με αντιγραμμένο ή σκαναρισμενο περιεχόμενο και να το χρεωνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον μιλάμε για συγκεκριμένο project (αγγελίες αυτοκινήτων) και με συγκεκριμένο πλάνο (συνδρομές) τότε όπως έγραψα και προηγουμένως ξεκινάς να κλείνεις συμφωνίες με κάποιους εμπόρους οι οποίοι θα σου παρέχουν το περιεχόμενο/αγγελίες τους πχ έναντι δωρεάν συνδρομής.

 

Αν για κάποιο (παράξενο) λόγο εσύ δεν θέλεις να δημιουργήσεις περιεχόμενο σε συνεργασία με τους μελλοντικούς πελάτες/συνεργάτες σου, τότε πληρώνεις (αρκετά) για να καταχωρήσεις και να προβάλεις με banners και άρθρα τη σελίδα σου σε σελίδες/forums/blogs σχετικές με το αυτοκίνητο.

 

Όταν (και αν) αποκτήσεις περιεχόμενο και μόνο τότε, ξεκινάς καμπάνιες AdWords οι οποίες θα χρησιμοποιούν συγκεκριμένο κομμάτι του περιεχομένου/αγγελιών σου και θα έχουν στόχο συγκεκριμένα conversions. Δηλαδή θα προωθήσεις συγκεκριμένες αγγελίες, συγκεκριμένων ανθρώπων, στους οποίους στοχεύεις να πουλήσεις συνδρομή.

 

Ο στόχος είναι να δημιουργήσεις μια σελίδα με περιεχόμενο η οποία θα παρέχει πραγματικές υπηρεσίες σε αυτούς που θα πληρώνουν να την χρησιμοποιήσουν και όχι μια άδεια από περιεχόμενο σελίδα που θα έχει δήθεν μεγάλη επισκεψιμότητα και κοπανιστό αέρα.

 

Η καραμέλα της επισκεψιμότητας έχει επικρατήσει λόγω των σάπιων "ενημερωτικών" ιστοσελίδων οι οποίες μάλιστα έχουν βάλει και auto refresh για να αυξήσουν τα page views!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα δεν έχει που έγραψες όλα αυτά τα κατεβατά περί προθέσεων για να καταλήξεις τελικά να αποδεχτείς το ένα πράγμα που απέρριπτες από την αρχή; Δηλαδή τη διαφήμιση με Adwords. Αλλά βέβαια όταν την προτείνεις εσύ είναι όλα ιδανικά πλασμένα, ενώ όταν την προτείνει κάποιος άλλος είναι επειδή πρόκειται για αεριτζή που θέλει να κοροϊδεύει τους πελάτες του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αυτό κατάλαβες, τότε μάλλον δεν μιλάμε την ίδια γλώσσα!

Το πρώτο πράγμα που έγραψα ήταν ότι το AdWords δεν είναι εργαλείο επισκεψιμότητας κι ότι ποτέ δεν χρησιμοποιούμε το AdWords σε σελίδα χωρίς περιεχόμενο. Το ίδιο συνεχίζω να λέω και τώρα.

 

Ποτέ δεν είπα ότι το AdWords είναι άχρηστο κι ότι δεν το χρησιμοποιούμε. Άλλο πράγμα αγοράζω traffic (για να δημιουργήσω περιεχόμενο) κι άλλο πράγμα δημιουργώ κανάλια πώλησης του περιεχομένου μου.

 

Επιτέλους διάβασε αυτά που γράφουν οι άλλοι και σταμάτα να παπαγαλίζεις χαρακτηρισμούς επειδή εσύ τα έχεις μπερδεμένα στο μυαλό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πολύ απλά λόγια λοιπόν εσύ πιστεύεις ότι το adwords δεν είναι εργαλείο που πρέπει να χρησιμοποιηθεί για να φέρει επισκεψιμότητα σε ένα website γενικά , αλλά μόνο συγκεκριμένα και στοχευμένα όταν θέλεις να προωθήσεις ένα προιόν ή μια υπηρεσία , και ο elorant και εγώ πιστεύουμε ότι μπορεί να χρησιμεύσει και για αυτό τον λόγο.

 

Άρα δεν καταλαβαίνω που διαφωνούμε. Απλά έχουμε διαφορετική άποψη όσον αφορά την χρηστικότητα του εργαλείου και τις περιπτώσεις που πρέπει να χρησιμοποιηθεί , όμως καταλήγουμε σε αυτό που είπα εξαρχής και ο elorant συμφώνησε. Το adwords είναι εργαλείο για δημιουργία επισκεψιμότητας.

 

Πχ εκεί που εσύ θα χρησιμοποιούσες το adwords σαν sales funnel , εγώ θα φρόντιζα να επενδύσω σε list building αλλά δεν σε κράζω για αυτό. Γνώμη σου , γνώμη μου δεν μπορούμε να είμαστε όλοι το ίδιο , συνεπώς δεν υπάρχει λόγος να τρελαίνεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το traffic θα δημιουργήσεις περιεχόμενο; Άλλο πάλι και τούτο. Εγώ νόμιζα ότι το περιεχόμενο θα το πάρεις από τους εμπόρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκοπός μου είναι να μάθω. Ο δικός σου σκοπός είναι να κάνεις τον έξυπνο. Αλλά μπορώ κι εγώ να κάνω τον έξυπνο και το αποτέλεσμα είναι να σου κακοφανεί. Το πιο εύκολο πράγμα στο Internet είναι να σταχυολογείς την απάντηση κάποιου και να τη μεταφράζεις όπως σου γουστάρει. Όταν εσύ εκτόξευες προσβολές περί αεριτζήδων κλπ δεν μπήκα καν στον κόπο να σου απαντήσω για να προχωρήσει η συζήτηση. Τη μία φορά που είπα να σε τρολάρω έκανες σαν 12χρονος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην εξάπτεσαι τα γραπτά μένουν και μπορεί να τα διαβάσει ο καθένας και να βγάλει τα συμπεράσματα του.

Αν θέλεις να νομίζεις ότι κάνεις κάτι σπουδαίο ανακατεύωντας συνεχώς μια κουβέντα... Ξα σου! (που λένε και οι Κρητικοί)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...