Προς το περιεχόμενο

Gaming pc 600-650Ε


alimentas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα.

Ρε φιλε με λιγωσες στο γελιο...

Μιλας για obsolete καρτα την 970 την ιδια στιγμη που προτεινεις obsolete επεξεργαστη που μαλιστα δεν προσφερει τιποτα στο build.

Οσο παει το κανεις και χειροτερο... keep talking...

 

ΒΤW τροφοδοτικο και μνημες θα μπορουσα να εχω βαλει απο το e-shop και αυτα και να παραμεινω εντος budget αλλα προτιμησα να βαλω αυτα απο το σκρουτζ ;)

 

 

Τα περί obsolete επεξεργαστή σε σχέση με τον διπυρηνάκο Core i3 το απάντησες μόνος σου στο video που πόσταρες, τα περί 970 θα απαντήσει η αγορά λείαν συντόμως. 

 

 

1610qx.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόνο intel υπάρχει και βάζουμε και μια μητρική του κώλου και είμαστε οκ !

 

Έτοιμο το gaming pc !!!

Φιλε μου περα απο το αν συμφωνω η διαφωνω με τα λεγομενα σου προασπαθησε να καταλαβεις οτι αυτη η διαμαχη εδω εχει απλα σκοπο να δειξει καποια πραγματα που αφορουν την αποδοση i3 6100 vs i5 4460 για gaming, το VFM και την δυνατοτητα να διαθεσει κανεις το budget σε κατι αλλο που προσφερει ουσιαστικα στο συστημα και οχι να αποτελεσει ενα πραγματικο build. Εξ αλλου ο θεματοθετης εχει ηδη καταληξει στο τι θα παρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοσο καιρο κραζουνε για τα power supply και το προβλημα σου ειναι οτι δεν ταιριαζει στην καρτα οχι στην motherboard. 2α λυκειου γενικης κατευθηνσης φυσικη, αν περασες απο γενικο λυκειο πολυ κριμας γιατι ο καθηγητης μπορει να τα εξηγουσε ωραια...

Anyhow επειδη δεν ειμαι κατεστραμεννος να σας αφησω στην μοιρα σας. 
Προγραμματιστικα εδω και χρονια τωρα οταν εχεις 1 proccess λιγη σημασια εχει ποσα threads. Δε πα να'χεις 30 thread σε 2 πυρινες, αμα ο πυρηνας maxarei σε 4ghz processions τελος. Γι'αυτο στη  εποχη μας προτιμαμε τετραπυρινους επεξεργαστες επειδη τα λειτουργικα συστηματα ακομα και αν δεν εχει threading ενα process το κανουν απο μονα τους.

That being said. Αμα παρουμε πχ το mad max και του βαλουμε μια καλη καρτα και εναν οποιονδηποτε επεξεργαστη θα εχει το ιδιο αποτελεσμα, γιατι ευτηχως για τον ΤΟ τα παιχνιδια σιγα σιγα χρησημοποιουν πολυ gpu και λιγη cpu. Μεχρι να κυκλοφωρισει το καινουργιο elder scrolls με τα χιλιαδες αντικειμενα να σου γονατισει τον επεξεργαστη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου περα με το αν συμφωνω η διαφωνω με τα λεγομενα σου προασπαθησε να καταλαβεις οτι αυτη η διαμαχη εδω εχει απλα σκοπο να δειξει καποια πραγματα που αφορουν την αποδοση i3 6100 vs i5 4460 για gaming, το VFM και την δυνατοτητα να διαθεσει κανεις το budget σε κατι αλλο που προσφερει ουσιαστικα στο συστημα και οχι να αποτελεσει ενα πραγματικο build. Εξ αλλου ο θεματοθετης εχει ηδη καταληξει στο τι θα παρει.

Δεν υπαρχει vfm με διπυρηνο εκτος και εισαι μπατιρης,σε καμμια περιτπωση δεν συγκρινεται με i5 για τωρα και το μελλον. 

 

Αλλα για μενα η συζητηση σταματαει εδω,οταν ο καθενας παρεχει την αποψη του με τα επιχειρηματα του ο σκοπος ειναι να πληροφορησει τον καθε TS οχι να υπερισχυσει η γνωμη του. Για gaming να προτεινεται διπυρηνος οταν χωραει i5 στο budget  ειναι διαστροφη  και ηλιθιοτητα.

 

Ο TS ας κρινει αν εχει τις γνωσεις και την αντιληψη. Καποια στιγμη να σταματησει αυτη τη τελευταια κουραστικη μοδα  απο καινουργια και απειρα μελη,να γινονται προσωπικες διαμαχες απο αυτους που προτεινουν για εγωιστικους λογους,εχει καταντησει αηδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει vfm με διπυρηνο εκτος και εισαι μπατιρης,σε καμμια περιτπωση δεν συγκρινεται με i5 για τωρα και το μελλον. 

Εχεις καθε δικαιωμα να πιστευεις ο'τι θελεις αλλα τα νουμερα σε διαψευδουν. 50% ακριβοτερος επεξεργαστης για 2% καλυτερες επιδοσεις σε Gaming (γιατι αυτο ειναι το θεμα μας) ας μην χαρακτηρισω καλυτερα τι ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις καθε δικαιωμα να πιστευεις ο'τι θελεις αλλα τα νουμερα σε διαψευδουν. 50% ακριβοτερος επεξεργαστης για 2% καλυτερες επιδοσεις σε Gaming (γιατι αυτο ειναι το θεμα μας) ας μην χαρακτηρισω καλυτερα τι ειναι.

Και εσυ εχεις το ιδιο δικαιωμα αλλα δεν εχεις το δικαιωμα να κανεις το νημα προσωπικο σου πεδιο μαχης. Ειπες την αποψη σου,ανεφερες τους λογους,καποιος διαφωνει μαζι σου (μαζι με μενα και αλλους 500),ειπε τους δικους του,τελος το παραμυθι. Ο TS ας κρινει.

 

Εδω και χρονια εχουμε εκατονταδες φορες πει οτι σε καμμια περιπτωση και για καμμια λογικη δεν συμφερει διπυρηνος εναντι τετραπυρηνου αν ο i5 χωραει στο budget. Δεν ειπα τιποτε μεχρι τωρα σε αυτο το νημα, σεβομενος την γνωμη σου αν και δεν συμφωνω ουτε για πλακα.Αλλα ειναι κουραστικο να γινεται προσωπικη διαμαχη και ανταλλαγη βιντεο reviews του κωλου,ετσι συνδιαλεγονται τα παιδακια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Κοιτα και εγω full amd fan ημουν παντα αλλα οπως και να το κανεις απο το 2014 μεχρι σημερα δεν υπαρχει λογος σε τετοιο budget να πας amd. Μπορει να φαινετε ελκυστικος σαν ταχυτητα cores κλπ αλλα στην πραγματικοτιτα απλα καιει ρευμα. Οι high end amd ειναι συγκρισημοι σε performance με τον pentium, ο οποιος αυτη την στιγμη ειναι πολυ φθηνοτερος. Τελευταια ελπιδα για amd οι zen σε κανα χρονο αν πανε ολα καλα και βγει το q2 οπως λενε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα και εγω full amd fan ημουν παντα αλλα οπως και να το κανεις απο το 2014 μεχρι σημερα δεν υπαρχει λογος σε τετοιο budget να πας amd. Μπορει να φαινετε ελκυστικος σαν ταχυτητα cores κλπ αλλα στην πραγματικοτιτα απλα καιει ρευμα. Οι high end amd ειναι συγκρισημοι σε performance με τον pentium, ο οποιος αυτη την στιγμη ειναι πολυ φθηνοτερος. Τελευταια ελπιδα για amd οι zen σε κανα χρονο αν πανε ολα καλα και βγει το q2 οπως λενε.

 

εγώ ήμουν intel ι3 540 7 χρονια
 
τώρα που πήγα AMD είδα το φως καμια επαφή
 
και δεν ενόw σε παιχνίδια 
 

 

διότι παίζω και άσχετα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα και εγω full amd fan ημουν παντα αλλα οπως και να το κανεις απο το 2014 μεχρι σημερα δεν υπαρχει λογος σε τετοιο budget να πας amd. Μπορει να φαινετε ελκυστικος σαν ταχυτητα cores κλπ αλλα στην πραγματικοτιτα απλα καιει ρευμα. Οι high end amd ειναι συγκρισημοι σε performance με τον pentium, ο οποιος αυτη την στιγμη ειναι πολυ φθηνοτερος. Τελευταια ελπιδα για amd οι zen σε κανα χρονο αν πανε ολα καλα και βγει το q2 οπως λενε.

Δεν είμαι fan κανενός . intel i5 εχω στον υπολογιστή μου οπου παιζω και παιχνίδια.

 

Ενας i3 είναι της Κυριακής χαράς και της Δευτέρας λύπης όσο αφορά το πόσο μπορεί να αντέξει στον χρόνο αν μιλάμε για gaming pc, αν μιλάμε για χρήση γραφείου μπορεί να κρατήσει και 10 χρόνια.

 

Ο 8320 ειναι ενας 8πύρηνος επεξεργαστής με 8mb cache και μια πλούσια γκάμα στο θέμα επιλογής μητρικής οπου το θεωρώ πολύ σημαντικό. Εχει διπλάσια στο peak κατανάλωση και για εμένα μόνο εκει υστερεί ουσιαστικά, το οτι ειναι πιο παλιός δεν σημαινει κάτι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά είχα τον ιξ 540 7 χρονια

 
για απλή χρήση ήταν ok θυμάμαι
 
γενικά έπαιζα και CSS GO
 
εάν είσαι hardcore γκάμερ 
 
η πας AMD και σκίζεις με λίγα χρήματα (δείτε youtube)
 
αλλιώς πας η7 και δεν κοιτάς πίσω
 
το καλο πάντα το πλερώνεις
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κακως γραφτηκαν οι διαπληκτισμοι στις τελευταιες σελιδες.Σκοπος του τοπικ ηταν να μαζευτουν οσο το δυνατον περισσοτερες συνθεσεις και στο τελος να επιλεξω τι με συμφερει σε σχεση με τα λεφτα που θελω να διαθεσω,μιας και οπως ειπα ενω γνωριζω σχετικα απο hardware δεν εχω ξαναεπιχειρησει να στησω εξ ολοκληρου απ την αρχη.

 

Αυτο εγινε.Ευχαριστω ολους οσους βοηθησαν και οπως εγραψα εχω καταληξει στο πως θα κινηθω .Επειδη ομως θα περιμενω 2-3 μηνες τις νεες καρτες και δεν θα αγορασω κατι πλην του κουτιου,αν υπαρχει κατι καλυτερο σε συνθεση με τις προυποθεσεις που εθεσα εννοειται οτι δεν περασει στο ντουκου.3 μηνες ειναι αρκετος χρονος .

 

Μακαρι να χωραγε μεσα και ι5 και ι7 και  μητρικαρες και ολα αλλα επειδη ομως οπως εξαρχης τονισα το μπατζετ ειναι καθορισμενο(650+ με μαχ στα 700-) θελω συστημα με ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ καλυτερη καρτα.Θελω κατι που να μου δινει την επιλογη αναβαθμισης(κυριως σε cpu που αναβαθμιζεται πιο φτηνα απο gpu) αλλα δεν θ ασχοληθω συντομα μ αυτο.Η καρτα θα μεινει 3-4 χρονια ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ.

Επεξ/σία από alimentas
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο ευέλικτη είναι η AMD σε μακροπρόθεσμες αναβαθμίσεις. Αν πας σε Intel σε 3,4 χρόνια που λες ότι μπορεί να αλλάξεις επεξεργαστή η μητρική σου θα φοράει socket που θα είναι ξεπερασμένο. Αν πάρεις σήμερα έναν i7 και πεις ότι σε δύο χρόνια για χψ λόγους θέλεις να αλλάξεις μητρική πολύ απλά δεν θα βρίσκεις στα καταστήματα συμβατη μητρική.

 

Όλα τα παραπάνω δεν είναι συκοφαντικα ή τρολαρισματα αλλά η πραγματικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η amd ειναι πιο ευελικτη οταν αγοραζεις στην αρχη του λανσαρισματος. Δηλαδη οταν εγω αγορασα fx 8120 στην αρχη ,κουμπωσα αργοτερα και 8320 και το κρατησα 3+ χρονια χωρις κανενα προβλημα.Τωρα για εμενα καποιος να παει σε am3+ με τους zen προ των πυλων νομιζω οτι δεν αξιζει .Για τον i3 6100 επειδη παιζω games και multi μπορω να σας πω οτι ειναι τερατακι. Αν βεβαια εχεις τα χρηματα πας σιγουρα σε i5.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...