Προς το περιεχόμενο

Κυκλοφόρησε η πρώτη σταθερή έκδοση του Vivaldi browser


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει μια προσπάθεια να του φορτώσουμε πράγματα για τα οποία δεν φταίει, αλλά anyway. Όχι, δεν κρασάρει συνέχεια, δεν έχει ακόμη "χρόνια μπροστά του" και δεν έχει τόσα προβλήματα. Χρησιμοποιώ από χθες την τελική έκδοση και δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο θέμα.

 

Τέλος πάντων, η ύπαρξη του Vivaldi στην αγορά των browser είναι ένα εξαιρετικά θετικό γεγονός. Η ύπαρξη επιλογών είναι πάντα θετική, ειδικά μετά την πορεία που διάλεξε η Opera.

Δεν υπαρχει καμια προσπαθεια,δεν εχει να κερδισει κανεις κατι.Δεν νομιζω να εχει κανεις μετοχες του chrome.

 

 

Ο browser αν και ωραιος (γι αυτο τον χρησιμοποιω και σαν βασικο εδω και εξι μηνες) δεν ειναι ετοιμος.Φυσικα και κρασαρει πιο πολυ απο τους αλλους.Φυσικα και ειναι ασυμβατος με παρα πολλα extensions του chrome.Φυσικα και δεν ειναι πιο γρηγορος απο τους αλλους.Αυτη ειναι η αληθεια μετα απο καθημερινη χρηση εξι μηνων για ωρες.Εχει διαφορα απο τον να τον βαλεις για λιγο να δεις πως ειναι.

 

Ειναι ακομα φρεσκος,εχει προοπτικες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

about:config

 

& addons έχει

 

τα έλεγξε κανείς να μας πει;

Από πρόσθετα παίζει ότι και ο Chrome. Εγώ σήμερα τον δοκιμάζω και μέχρι στιγμής δεν μπορώ να πω ότι παρατήρησα κάποιο πρόβλημα. Σαν πρόσθετο έχω το adblock plus που το κατέβασα από το chrome store όσο παράδοξο κι αν ακούγεται!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά πήγα να του δώσω μια ευκαιρία μόλις τώρα αλλά δεν έχει μια σημαντική για μένα λειτουργία:

 

Middle click σε φάκελο με σελιδοδείκτες που θα ανοίξουν όλοι μαζί. Δεν ανοίγουν. Δεν κάνει τίποτα με middle click εκεί.

Ούτε με δεξί κλικ κάνει τίποτα επίσης (πχ να κάνω rename έναν σελιδοδείκτη μέσα σε φάκελο στα γρήγορα - δε γίνεται, απλά ανοίγει την καρτέλα)

 

Ελπίζω να το τσεκάρουν αυτό γιατί φαίνεται καλούλης.

Επίσης για να εμφανιστούν τα εικονίδια των σελιδοδεικτών σε συνέχεια από import, θα πρέπει να ανοίξουν όλες οι σελίδες και πρέπει να γίνει επανεκκίνηση ο browser.

Και το import από chrome δεν με ικανοποίησε, μου τα έβαλε όλα σε έναν φάκελο αντί να μου τα βάλει όπως τα χω στον chrome (αυτό δε ξέρω αν είναι θέμα του vivaldi ή αν όλοι οι browsers το κάνουν να είμαι ειλικρινής)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από πρόσθετα παίζει ότι και ο Chrome. Εγώ σήμερα τον δοκιμάζω και μέχρι στιγμής δεν μπορώ να πω ότι παρατήρησα κάποιο πρόβλημα. Σαν πρόσθετο έχω το adblock plus που το κατέβασα από το chrome store όσο παράδοξο κι αν ακούγεται!!!

 

 

μάλιστα ευχαριστώ :)

 

από ότι διαβάζω προβλέπω να μένω και εγώ

στην αλεπού

 

αλλά μόλις βγει στα repos θα δοκιμάσω μην τον αφήσω παραπονεμένο :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γενικα δοκιμαστε τον,αλλα για μονιμος εχει χρονακια ακομα. (μη βλεπετε εμενα,εγω απλα ηθελα ενα break απο τον cyberfox μηπως και αναθερμανθει η σχεση μας..!) 

 

Πως και χρησιμοποιείς CyberFox, δεν είναι και από τους πλέον συνηθισμένους. Προσφέρει κάτι παραπάνω από τον Firefox;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε και ένα πρώτο συγκριτικό αφιέρωμα :

 

http://www.ghacks.net/2016/04/06/vivaldi-web-browser-review/

 

Ετοιμάζουν και email client από ότι είδα στο άρθρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από πρόσθετα παίζει ότι και ο Chrome. Εγώ σήμερα τον δοκιμάζω και μέχρι στιγμής δεν μπορώ να πω ότι παρατήρησα κάποιο πρόβλημα. Σαν πρόσθετο έχω το adblock plus που το κατέβασα από το chrome store όσο παράδοξο κι αν ακούγεται!!!

μα chrome ειναι ουσιαστικα ο browser,τα extensions του απο εκει θα τα κατεβαζεις..!Ομως θα δεις σε λιγο καιρο αν συνεχισεις να τον χρησιμοποιεις οτι υπαρχει ακομα σχετικα μεγαλη ασυμβατοτητα με τα extensions,ελπιζω συντομα να γινει πιο συμβατος μαζι τους γιατι ετσι κι αλλιως αυτα θα χρησιμοποιει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον δουλεύω από τις Alpha version και παρακολουθώ την πορεία του.
Καμιά φορά όταν παραφορτώνω τον Opera και θέλω να δω κάτι στα γρήγορα, ανοίγω αυτόν και τον ξεχνάω για κανα 2 μέρες ανοικτό.
Μέχρι στιγμής δεν βρήκα κάτι το αρνητικό, αλλά ούτε και τον wow factor.

Αξιόλογη προσπάθεια και σίγουρα θα τον έχω από κοντά.

Τώρα θα μου πεις τι wow factor περιμένει κανείς από έναν browser...
Dunno, surprise me! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για εμένα δυστυχώς δεν υπάρχει ο "ένας" browser... Δουλεύω σε Mac και ο safari δεν παίζει με πολλά site (π.χ. video call στο facebook), ο firefox είναι απελπιστικά αργός και βαρύς (σε μηχάνημα με 16GB RAM). Ο Chrome παίζει τα πάντα και είναι πολύ γρήγορος αλλά όποτε τον ανοίγω ανεβάζει θερμοκρασία το μηχάνημα κατευθείαν και τα ανεμιστηράκια δουλεύουν στο 110%...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...