Προς το περιεχόμενο

Κλήση από τροχαία στη Γερμανία...


briemann

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα πρόστιμα για ταχύτητα εδώ (μόνιμος κάτοικος Γερμανίας) δεν είναι πολύ μεγάλα... Το πρόβλημα είναι ότι σου παίρνουν το δίπλωμα από ένα ποσοστό και μετά... Από 1 μήνα έως και 1 χρόνο... Πχ έχει στενά που το όριο είναι 30 (έχει και με 20 σε κάτι πεζόδρομους) αν πχ πας με 50 το ποσοστό είναι τόσο μεγάλο που κλαις από το πρόστιμο και σου παίρνουν και το δίπλωμα για μεγάλο χρονικό διάστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...
Στις 13/4/2016 στις 10:49 ΠΜ, makfil είπε

Είχα παρόμοια περίπτωση πριν από 10 χρόνια στη Γερμανία.

Είχα νοικιάσει αυτ/το για να επισκεφθούμε (παρέα 5 ατόμων) την ορεινή Βαυαρία και στην επιστροφή ο φίλος (Αμερικανός) που το οδηγούσε, για να με πάει στο αεροδρόμιο (θα το παρέδιδε την επομένη), πέρασε το όριο ταχύτητας κοντά στο αεροδρόμιο του Μονάχου.

Από το γραφείο έδωσαν τα στοιχεία μου στην τροχαία και μου έστειλε επιστολή με πρόστιμο και αφαίρεση διπλώματος. Μίλησα με Γερμανούς φίλους, για το περιστατικό, και με συμβούλεψαν να απαντήσω ότι δεν οδηγούσα το αυτ/το. Η τροχαία μου έστειλε φωτο της κάμερας και απάντησα ότι είμαι ο συνοδηγός (φορούσα γυαλιά) και όχι ο οδηγός, χωρίς να δώσω στοιχεία του. Η ιστορία σταμάτησε εκεί.

Ίσως βοηθηθείς από τ

Θα μπορουσα να κανω μια ερωτηση;ο ανδρας μου ξεπερασε επισης το οριο ταχυτητας στην γερμανια και ηρθε η κληση στην Ελλαδα.Μηπως γνωριζει κανεις να μου πει μεχρι ποτε εχει διορια να πληρωσει και μεχρι ποτε μπορει να παραδωσει το διπλωμα να του το κρατησουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/4/2016 στις 10:55 ΠΜ, 4saken είπε

Σύμφωνα στο δεύτερο διαφωνω στο πρώτο.τουλάχιστον στην Κερκυραία οι τοπικές είναι πολύ πιο αξιόπιστες από τις μεγάλες.

Διαφωνω. Δεν εχω ξανασυναντησει μεγαλυτερο γυφτο και λαμογιο απο τοπικο ενοικοιαστη αυτοκινητου στην κερκυρα. ο,τι χειροτερο. μακρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην κληση γραφει μονο το ποσο που πρεπει να πληρωθει το και οτι πρεπει να παραδοθει το διπλωμα .Δεν γραφει καπου μεχρι ποτε πρεπει να παραδοθει.Δυστυχως δεν εχουμε κανεναν γνωστο στην γερμανια να μας εξηγησει.Σημειωση,πως ο ανδρας μου εργαζεται ως επαγγελματιας οδηγος και δουλευει καθημερινα οποτε δεν εγκαιρει ο ιδιος να παει να ρωτησει καπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανει

1. γνησιο αντιγραφο του διπλωματος και να τους στειλει ενα αντιγραφο η

2. να δηλωσει απωλεια, να βγαλει καινουργιο, να κρατησει το νεο και να στειλει το "απωλεσθεν"

 

...χαμπαρι δεν θα παρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Xrysa25 είπε

Στην κληση γραφει μονο το ποσο που πρεπει να πληρωθει το και οτι πρεπει να παραδοθει το διπλωμα .Δεν γραφει καπου μεχρι ποτε πρεπει να παραδοθει.Δυστυχως δεν εχουμε κανεναν γνωστο στην γερμανια να μας εξηγησει.Σημειωση,πως ο ανδρας μου εργαζεται ως επαγγελματιας οδηγος και δουλευει καθημερινα οποτε δεν εγκαιρει ο ιδιος να παει να ρωτησει καπου.

Βρες κάποιον να μιλάει γερμανικά,να τους πάρει ένα τηλέφωνο,σίγουρα θα έχει κάποιο τηλ της αρμόδιας υπηρεσίας η κλήση.Και να εξηγήσει τη κατάσταση ότι χρειάζεται το δίπλωμα για επαγγελματικό λόγο.

Τη λύση που πρότεινε ο φίλος πιο πάνω δεν τη σχολιάζω καν.Επειδη μετά το δίπλωμα οταν επιστραφεί δεν θα έρθει σπίτι σας αλλά στο μηχανολογικό.Και θα έχει ήδη κάνει ψευδή υπεύθυνη δήλωση όποτε θα μπλέξει.

Ή απλά το αγνοεί εντελώς ο άντρας σου,αλλά δεν θα ξαναοδηγησει Γερμανία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ManFromEarth είπε

Διαφωνω. Δεν εχω ξανασυναντησει μεγαλυτερο γυφτο και λαμογιο απο τοπικο ενοικοιαστη αυτοκινητου στην κερκυρα. ο,τι χειροτερο. μακρια.

Εξαιρεση ηταν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/6/2019 στις 11:06 ΜΜ, 4saken είπε

Εξαιρεση ηταν...

Μπορεί. Γενικά Πάντως στην Κέρκυρα αισθάνθηκα πολύ έντονα την εξαπάτηση και προς τους τουρίστες, πχ σουβλάκι διαφορετική τιμή στο χέρι και διαφορετική άμα κάτσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Οι περισσότεροι που κυκλοφορούν στη Γερμανία με Ελληνικές πινακίδες δεν έχουν λάβει πρόστιμο στην Ελλάδα. Βέβαια εδώ να πούμε ότι τα όρια οδήγησης σε μια τερασρια γερμανική πόλη είναι υπερβολικά χαμηλά. Το να μπεις και να βγεις με 40 και να έχει κάμερες σε πονηρά σημεία είναι καθημερινότητα γιαυτό και δεν συνιστώ την ζωή σε μεγαλούπολη της Γερμανίας. Τέλος, κι εγώ με 2 κλήσεις για μικρή παραβίαση ορίου ταχύτητας μέσα σε 4 μήνες με Ελληνικές πινακίδες δεν έχω λάβει τίποτα ούτε στην Ελλάδα αουτε πουθενά. Οι γνωστοί μου εδώ, το ίδιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ενημερωσω λοιπον και εγω καθε ενδιαφερομενο οτι μου ηρθαν 2 κλησεις για υπερβαση οριου ταχυτητας. Με οριο τα 30 km/h, tην μια φορα πηγαινα με την ιλιγγιωδη ταχυτητα των 41 km/h και την αλλη φορα με την ακομα πιο ιλιγγιωδη των 37 km/h. Πριν ακουσω σχολια του στυλ "ναι αλλα παραβιασες το οριο" και "ο νομος ειναι νομος" να τονισω οτι περναγα εναν δρομο πρωτη φορα στην ζωη μου με ενα αυτοκινητο που επισης το οδηγουσα πρωτη φορα στη ζωη μου - ηταν νοικιασμενο. Προφανως και αντι να κοιταω το κοντερ για το αν πηγαινω 10 km/h παραπανω, θα κοιταγα τον δρομο!!! 

Το θεμα δεν ειναι οι κλησεις, δεν ξερω καν αν θα ερθουν οπως ειπαν και οι παραπανω. Το θεμα ειναι η Sixt που χρεωσε διαχειριστικα εξοδα 30 ευρω για καθε κληση!!

Σε ερωτηση μου τι περιλαμβανουν αυτα τα 30 ευρω ελαβα την παρακατω απαντηση:

Thank you for your message.

If a traffic offence has been committed with a Sixt rental car, we have to pass on the additional administrative processing costs according to our terms and conditions. The administrative fee covers all costs associated with processing fines, such as:

  • Opening and scanning of incoming mail
  • Digitisation process of the documents
  • Associated IT infrastructure
  • The Traffic Offences Department, which is responsible for all communication with the authorities
  • Legal costs
  • Other departments such as payables, claims, etc.
  • Customer service

This explains the costs that are included in your invoices. The fine amount itself is not included.

Please let us know if there is anything else we can do for you.

 

Μεταφραση: Το να ανοιξουν ενα γραμμα, να το σκαναρουν να μου το στειλουν με email και να απαντησουν στην τροχαια με την διευθυνση μου το χρεωνουν 30 ευρω.

Μπορειτε να αποφασισετε αν θελετε να πατε Γερμανια και ειδικα αν θελετε να νοικιασετε αυτοκινητο - και οι αλλες μεγαλες εταιριες αν καταλαβα καλα εχουν αντιστοιχες χρεωσεις. 

Επεξ/σία από dionisisl
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dionisisl είπε

Να ενημερωσω λοιπον και εγω καθε ενδιαφερομενο οτι μου ηρθαν 2 κλησεις για υπερβαση οριου ταχυτητας. Με οριο τα 30 km/h, tην μια φορα πηγαινα με την ιλιγγιωδη ταχυτητα των 41 km/h και την αλλη φορα με την ακομα πιο ιλιγγιωδη των 37 km/h. Πριν ακουσω σχολια του στυλ "ναι αλλα παραβιασες το οριο" και "ο νομος ειναι νομος" να τονισω οτι περναγα εναν δρομο πρωτη φορα στην ζωη μου με ενα αυτοκινητο που επισης το οδηγουσα πρωτη φορα στη ζωη μου - ηταν νοικιασμενο. Προφανως και αντι να κοιταω το κοντερ για το αν πηγαινω 10 km/h παραπανω, θα κοιταγα τον δρομο!!! 

Το θεμα δεν ειναι οι κλησεις, δεν ξερω καν αν θα ερθουν οπως ειπαν και οι παραπανω. Το θεμα ειναι η Sixt που χρεωσε διαχειριστικα εξοδα 30 ευρω για καθε κληση!!

Σε ερωτηση μου τι περιλαμβανουν αυτα τα 30 ευρω ελαβα την παρακατω απαντηση:

Thank you for your message.

If a traffic offence has been committed with a Sixt rental car, we have to pass on the additional administrative processing costs according to our terms and conditions. The administrative fee covers all costs associated with processing fines, such as:

  • Opening and scanning of incoming mail
  • Digitisation process of the documents
  • Associated IT infrastructure
  • The Traffic Offences Department, which is responsible for all communication with the authorities
  • Legal costs
  • Other departments such as payables, claims, etc.
  • Customer service

This explains the costs that are included in your invoices. The fine amount itself is not included.

Please let us know if there is anything else we can do for you.

 

Μεταφραση: Το να ανοιξουν ενα γραμμα, να το σκαναρουν να μου το στειλουν με email και να απαντησουν στην τροχαια με την διευθυνση μου το χρεωνουν 30 ευρω.

Μπορειτε να αποφασισετε αν θελετε να πατε Γερμανια και ειδικα αν θελετε να νοικιασετε αυτοκινητο - και οι αλλες μεγαλες εταιριες αν καταλαβα καλα εχουν αντιστοιχες χρεωσεις. 

1.Τα 30 χλμ οριο Γερμανία. ειναι σχεδόν πάντα μπροστά απο σχολεία στις ώρες λειτουργίας του,δηλαδή 7-16.Τις υπόλοιπες ώρες το όριο είναι 50.Καταλαβαινεις γιατί υπάρχει το όριο αυτό σε αυτά τα σημεία.Φευγουν πολλά παιδιά ενδιάμεσα.Γενικα στο όριο των 30 είναι αυστηροί,και καλά κάνουν.Υπαρχει λόγος.

Και σε πάρα πολλά μέρη της Autobahn δεν υπάρχει όριο,πας 250+ νόμιμα.

2.Τα έξοδα που έκανε η Sixt Γερμανίας θα τα έκανε και η Sixt κάθε χώρας.Δεν έχει σχέση η χώρα.

3.Από όλες τις χωρες που έχω οδηγήσει στην Ε.Ε. η Γερμανία έχει τα πιο λογικά.Τσεχια πλήρωσα πρόστιμο επειδή ντάλα μεσημέρι δεν είχα τα φώτα ανοιχτά.Σκόπια,άστο καλύτερα.

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dionisisl είπε

Να ενημερωσω λοιπον και εγω καθε ενδιαφερομενο οτι μου ηρθαν 2 κλησεις για υπερβαση οριου ταχυτητας. Με οριο τα 30 km/h, tην μια φορα πηγαινα με την ιλιγγιωδη ταχυτητα των 41 km/h και την αλλη φορα με την ακομα πιο ιλιγγιωδη των 37 km/h. Πριν ακουσω σχολια του στυλ "ναι αλλα παραβιασες το οριο" και "ο νομος ειναι νομος" να τονισω οτι περναγα εναν δρομο πρωτη φορα στην ζωη μου με ενα αυτοκινητο που επισης το οδηγουσα πρωτη φορα στη ζωη μου - ηταν νοικιασμενο. Προφανως και αντι να κοιταω το κοντερ για το αν πηγαινω 10 km/h παραπανω, θα κοιταγα τον δρομο!!! 

Το θεμα δεν ειναι οι κλησεις, δεν ξερω καν αν θα ερθουν οπως ειπαν και οι παραπανω. Το θεμα ειναι η Sixt που χρεωσε διαχειριστικα εξοδα 30 ευρω για καθε κληση!!

Σε ερωτηση μου τι περιλαμβανουν αυτα τα 30 ευρω ελαβα την παρακατω απαντηση:

Thank you for your message.

If a traffic offence has been committed with a Sixt rental car, we have to pass on the additional administrative processing costs according to our terms and conditions. The administrative fee covers all costs associated with processing fines, such as:

  • Opening and scanning of incoming mail
  • Digitisation process of the documents
  • Associated IT infrastructure
  • The Traffic Offences Department, which is responsible for all communication with the authorities
  • Legal costs
  • Other departments such as payables, claims, etc.
  • Customer service

This explains the costs that are included in your invoices. The fine amount itself is not included.

Please let us know if there is anything else we can do for you.

 

Μεταφραση: Το να ανοιξουν ενα γραμμα, να το σκαναρουν να μου το στειλουν με email και να απαντησουν στην τροχαια με την διευθυνση μου το χρεωνουν 30 ευρω.

Μπορειτε να αποφασισετε αν θελετε να πατε Γερμανια και ειδικα αν θελετε να νοικιασετε αυτοκινητο - και οι αλλες μεγαλες εταιριες αν καταλαβα καλα εχουν αντιστοιχες χρεωσεις. 

Τα πρόστιμα του κ.ο.κ στην Γερμανία πάνε στο οδηγό όχι στο αυτοκίνητο γιαυτό σε χρέωσαν. Πήγε η φωτογραφία με το αντίστοιχο πρόστιμο στην sixt και αυτοί θα πρέπει να στείλουν τα στοιχεία σου στην αντίστοιχη υπηρεσία αυτό κοστίζει χρόνο και ο χρόνος είναι χρήμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οριο των 30 ηταν παντου, σε δρομους κεντρικους που για μενα δεν υπηρχε κανενας λογος να ειναι τοσο χαμηλο.

Αλλα δεν εξεταζω αυτο. Προφανως και προσπαθουσα να το τηρησω, αναφερω την τεχνικη δυσκολια να γινει αυτο σε εναν αγνωστο δρομο και με ενα αγνωστο αυτοκινητο. Ξαναλεω πηγαινα με 40 το πολυ, οχι με 50 ή 60.

Οσον αφορα την χρεωση την Sixt, οποιος την θεωρει λογικη οκ. Εγω την αναφερω για να εχει καποιος που θα δει το post μια πιο καλη εικονα απο την γενικουρα που αναφερεται στους ορους ενοικιασης - λεει κατι σε στυλ οτι τα τελη διαχειρησης βαρυνουν τον ενοικιαστη χωρις κατι πιο συγκεκριμενο ή εστω καποια παραδειγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...