Προς το περιεχόμενο

Κλήση από τροχαία στη Γερμανία...


briemann

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Black Demis είπε

και να μην λέμε χαζά όλοι μας γουστάρουμε και μαλιστα τρελά οτι στην ελλαδα δεν υπάρχει καποια εφαρμογή του νόμου ξέρεις πόσες φορές εχω πάρει μηχανη και αυτοκιντο να εχω βγει στην εθνική και να πηγαίνω όσο πάει το οχημα ? να στενεύει ο δρόμος στα μάτια ? πολλές φορές αυτό έξω δεν μπορείς να το κάνεις αν ειναι σωστό? προφανώς και δεν ειναι άλλα ετσι ειναι εδώ είσαι ελεύθερος να κάνεις οτι θέλεις και ειναι ένας από τους λογούς που έχουμε τουρίστες οχι επειδι έχει ήλιο πχ , αλλά οταν πας έξω σέβεσαι οτι λέει ο νόμος τους και αν κάνεις καποια παραβίαση απλά δεν κλαίγεσαι και την πληρωνεις

Εσυ το πας στο αλλο ακρο κατι που δεν ειναι σωστο.Απο την αλλη ξέρεις ποσου γερμανους εχω δει στο νησι το καλοκαιρι  που τρωνε απαγορευτικα παρκαρουν οπου βρουν μπαινουν σε πεζοδρομους και τρεχουν σαν τρελοι.Παρα πολλούς και αυτο γιατι δεν εχουν καμια οδηγική παιδεια οπως πολλοι θελουν να μας πεισουν αλλα απλώς φοβουντε το προστομο και συμμορφώνονται .Εδω που ειναι μπαχαλο λοιπον ξεσαλωνουν.

Απο την αλλη εχω φιλο που ζουσε χρονια φρανκφουρτη και εχει πληρωσει πολλα 40 για ενα και 2 χιλιομετρα διαφορα μεχρι να μαθει τούς δρόμους.Λογικο δεν ειναι και ειναι στα ορια του στατιστικου λάθους αλλα ετσι ειναι ο νομος πληρώνεις και την επομενη φορα πας με 20 για να εισαι σιγουρος.....

Επεξ/σία από filipprin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 minutes ago, filipprin said:

Εσυ το πας στο αλλο ακρο κατι που δεν ειναι σωστο.Απο την αλλη ξέρεις ποσου γερμανίους εχω δει στο νησι το καλοκαιρι  που τρωνε απαγορευτικα παρκαρουν οπου βρουν μπαινουν σε πεζοδρομους και τρεχουν σαν τρελοι.Παρα πολλούς και αυτο γιατι δεν εχουν καμια οδηγική παιδεια οπως πολλοι θελου να μας πεισουν αλλα απλώς φοβουντε το προστομο .Εδω που ειναι μπαχαλο λοιπον ξεσαλωνουν.

Απο την αλλη εχω φιλο που ζουσε χρονια φρανκφουρτη και εχει πληρωσει απειρα 40 για ενα και 2 χιλιομετρα διαφορα.Λογικο δεν ειναι και ειναι στα ορια του στατιστικου λάθους αλλα ετσι ειναι ο νομος πληρώνεις και την επομενη φορα πας με 20 για να εισαι σιγουρος.....

δεν ειναι καθολου άλλο ακρο αυτη ειναι η πραγματικότητα ασχετα που μερικοί την αρνούνται και το και λενε  ξερω εγω τοσο πάω αυτο ειναι το λογικό ε οχι δεν ειναι αυτο λογικο και απο την στηγμη που δεν υπάρχει τιμωρία κάνεις οτιιιιιιιιιιιιι γουστάρεις
και οσοι λενε για 2 χιλομετρα κοντερισια ειναι περιπου 7 8, οσο ημουν σε αυτές της χώρες ειχα βαλει και buzzer μολις περάσω το οριο κατά λαθος να βαράει ετσι ολο και ολο τοσα χρονια εχω ενα πρόστιμο για 3 χιλομετρα και οχι επειδι δεν ήξερα απλά μάλωσα με την γυναικα και πάτησα μια καλή γκάζια στην εκκίνηση  και πέτυχα κάμερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, theopan είπε

Εισπρακτικό -ξεκάθαρα- είναι όλο αυτό το Ευρωπαϊκό πανηγύρι που στήθηκε με τα πρόστιμα για το οτιδήποτε

Πολλά είναι όντως,ειδικά Ελλάδα.Γερμανια σε γενικές γραμμές τα πρόστιμα αλλά κυρίως τα όρια και η σήμανση  έχουν μια λογική.Το να υπάρχει όριο 30,μπροστά από σχολεία,στις ώρες λειτουργίας του,δεν το λες και παράλογο,

Επεξ/σία από jmmys
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Black Demis είπε

δεν ειναι καθολου άλλο ακρο αυτη ειναι η πραγματικότητα ασχετα που μερικοί την αρνούνται και το και λενε  ξερω εγω τοσο πάω αυτο ειναι το λογικό ε οχι δεν ειναι αυτο λογικο και απο την στηγμη που δεν υπάρχει τιμωρία κάνεις οτιιιιιιιιιιιιι γουστάρεις

παντα υπαρχουν αυτοι που κανουν οτι γουσταρουν σε μια κοινωνια και σιγουρα ο νόμος δεν ηταν αυτο που τούς εμποδισε.Οστωσο δεν υπαρχουν μονο αυτοι.......Εκτός απο τα ακρα που περιγράφεις υπαρχει και η πλειοψηφία που ειναι στη μεση και φοβαται την τμωρια .Ακομα και με τα ελαστικα ορια που υπαρχουν εδω γιατι τα τελευταία 5-6 χρονια τα πραγματα εχουν αγριέψει και εδω...

 

11 λεπτά πριν, jmmys είπε

Πολλά είναι όντως,ειδικά Ελλάδα.Γερμανια σε γενικές γραμμές τα πρόστιμα έχουν μια λογική.Το να υπάρχει όριο 30,μπροστά από σχολεία,στις ώρες λειτουργίας του,δεν το λες και παράλογο,

Αυτο εξω υπαρχει μια λογικη και μια συνεπεια στη σήμανση.Οχι όπως εδω που βλεπεις κλειστή εθνικη ευθεια με  3 λουριδες και οριο 80 χλμ...

Επεξ/σία από filipprin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως δεν καταλαβαινω την λογική ορισμένων. Έλεγε 120, πήγαινα με 120, μου ξέφυγε στην κατηφόρα πήγα με 125 και έφαγα κλήση και μετά κλαίγομαι . Καλά έπαθες. Να πήγαινεις με 110 την επόμενη φορά. Καλά το δεν μπορώ να κοιτάω το κοντέρ γιατι κοιτάω τον δρόμο είναι τουλάχιστον αστείο. Ας πήγαινες με 20 να τα κοίταζες άνετα. Οταν οδηγείτε εκτός Ελλάδας να μάθετε να προσαρμόζεστε στους νομους/κανόνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, LabrakisG1992 είπε

Εγώ πάντως δεν καταλαβαινω την λογική ορισμένων. Έλεγε 120, πήγαινα με 120, μου ξέφυγε στην κατηφόρα πήγα με 125 και έφαγα κλήση και μετά κλαίγομαι . Καλά έπαθες. Να πήγαινεις με 110 την επόμενη φορά. Καλά το δεν μπορώ να κοιτάω το κοντέρ γιατι κοιτάω τον δρόμο είναι τουλάχιστον αστείο. Ας πήγαινες με 20 να τα κοίταζες άνετα. Οταν οδηγείτε εκτός Ελλάδας να μάθετε να προσαρμόζεστε στους νομους/κανόνες.

Δεν υπάρχει περίπτωση στην Autobahn να έχει όριο 120 και να φας κλήση επειδή το κοντέρ έδειχνε 125.

1.Δεν πας με 125 αλλά με 122-123,αυτό πιάνει το ραντάρ.

2.Υπαρχει 3% έως 5% μείωση της ταχύτητας που πήγαινες,ανάλογα τη συσκευή που μετράει,κινητή ή σταθερή,συνεπως είσαι max  στα 119-120,

3.Γενικα στην Autobahn είναι πιο χαλαρά,με όριο 120,για να φας πρόστιμο πρέπει να πας 130+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, jmmys είπε

Δεν υπάρχει περίπτωση στην Autobahn να έχει όριο 120 και να φας κλήση επειδή το κοντέρ έδειχνε 125.

1.Δεν πας με 125 αλλά με 122-123,αυτό πιάνει το ραντάρ.

2.Υπαρχει 3% έως 5% μείωση της ταχύτητας που πήγαινες,ανάλογα τη συσκευή που μετράει,κινητή ή σταθερή,συνεπως είσαι max  στα 119-120,

3.Γενικα στην Autobahn είναι πιο χαλαρά,με όριο 120,για να φας πρόστιμο πρέπει να πας 130+

Δεκτο, δεν μιλουσα για αυτον τον δρομο ομως, γενικα μιλουσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...