Προς το περιεχόμενο

Νέο πρωτόκολλο ταυτοποίησης USB Type-C υπόσχεται να λύσει κάποια από τα ζητήματα του προτύπου


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το USB Implementers Forum, ένας μη-κερδοσκοπικός οργανισμός που έχει θέσει συγκεκριμένες προδιαγραφές για τα καλώδια USB, μαζί με το USB 3.0 Promoter Group ανακοίνωσαν ένα νέο Authentication Protocol για το USB Type-C.

Τόσο ο μη-κερδοσκοπικός οργανισμός όσο και εταιρείες μεταξύ των οποίων είναι οι HP, Intel, Microsoft και άλλες, συμφώνησαν πάνω σε ένα νέο πρωτόκολλο, το οποίο επιτρέπει στα συστήματα με USB Type-C να ελέγχουν και να αξιολογούν την αυθεντικότητα των συσκευών που συνδέονται πάνω τους χρησιμοποιώντας κρυπτογράφηση 128-bit προτού μεταφερθεί ισχύς ή δεδομένα.

 

Καταρχήν, ο νέος τρόπος ελέγχου της ταυτότητας, θα βοηθήσει ώστε να μην προκαλούν φθορές ή ζημιές σε συσκευές ακατάλληλα και εκτός προδιαγραφών καλώδια (αν θυμάστε, ένας μηχανικός της Google, ο Benson Leung είχε δοκιμάσει διάφορα φθηνά καλώδια USB Type-C και είχε καταλήξει στο συμπέρασμα ότι μπορούν να βλάψουν τους υπολογιστές ή τα κινητά).

 

Πάντως η σωστή τροφοδοσία είναι μόνο μία πτυχή του νέου πρωτόκολλου, αφού μία ακόμα σημαντική πτυχή είναι η ασφάλεια. Ο στόχος είναι να αποκλειστεί το malware, που μπορεί για παράδειγμα να χρησιμοποιηθεί μαζί με ένα USB flash drive με στόχο να αποκτηθεί πρόσβαση στον host. Θεωρητικά, υπολογιστές, φορητές συσκευές και άλλα συστήματα μπορούν να ρυθμιστούν κατά τέτοιο τρόπο ώστε να δέχονται συνδέσεις από drives που φέρουν τα απαιτούμενα πιστοποιητικά ασφαλείας.

 

Οι υπάρχουσες συσκευές, που πληρούν τις προδιαγραφές του πρωτόκολλου θα αναβαθμιστούν με νέο firmware. Τα καλώδια ωστόσο δεν μπορούν να… ενημερωθούν, οπότε αν δεν πληρούν τις προδιαγραφές θα πρέπει να αντικατασταθούν.

 

Link.png Site: GSMArena

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει παθει κανενας ζημια απο καλωδιο usb?

Το μονο που μπορω να φανταστω, ειναι να περασουν πολλα αμπερ σε λεπτο καλωδιο και να το λιωσει/παρει φωτια.

 

Τι κρυπτογραφηση και κουραφεξαλα μας λενε?

Τι θα γινει με το λινουξ, που δε χρησιμοποιει πιστοποιημενους drivers?

 

Εχω την εντυπωση οτι προσπαθουν να δημιουργησουν τεχνητα εμποδια με δικαιωματα-πιστοποιησεις-drm κι εγω δε ξερω τι αλλο. Οπως εγινε με το hdmi. Αλλα χειροτερο.

 

Θα θελουμε κανα 30 ευρω για καλωδιακι.

 

Τι ειναι κι η microsoft στο κολπο? Ωωωωχ. Τωρα εξηγουνται ολα. Μαζι με HP και Intel? Ενταξει. Το γνωστο παρεακι.

 

Μακαρι να βγω υπερβολικος και ψευτης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα του καλωδίου κακής ποιότητας είναι ήδη λυμένο. Πρίν αρχίσει η κανονική φόρτιση, η συσκευή τραβάει μικρά ρεύματα τα οποία αυξάνει σταδιακά. Αν κατα την αύξηση παρατηρήσει μεγάλη πτώση τάσης τότε υποθέτει οτι υπάρχει μεγάλη αντίσταση κάπου μεταξύ φορτιστή και συσκευής (μπορεί να μην φταίει το καλώδιο, αλλα κάποιο χαλασμένο socket) και κάνει αργή φόρτιση.

 

 

Το πραγματικό θέμα με την κρυπτογράφηση υποθέτω οτι είναι ωστε να δυσκολέψουν τους κινέζους να βγάζουν κλώνους συσκευών και ολοκληρωμένων.

 

Αυτή τη στιγμή, αν κάποιος θέλει να βγάλει μια συσκευή USB στο εμπόριο, πρέπει να αγοράσει ένα μοναδικό vid/pid (vendor id/product id) απο τη USB.org. Βασει αυτών των αριθμών γίνεται η αναγνώριση της συσκευής απο τον υπολογιστή και η εγκατάσταση των σωστών drivers, η αναγνώριση απο το software, κτλ.

 

Αυτά τα νούμερα μπορώ να τα πάρω εγώ και να τα βάλω σε μία δικιά μου συσκευή κλώνο, την οποία θα αναγνωρίζει το software σαν γνήσια. Για παράδειγμα, το γνήσιο Salae Logic https://www.adafruit.com/products/2512 κοστίζει γύρω στα 200€

 

Στο ebay υπάρχουν κλώνοι με ακριβώς ίδια λειτουργικότητα με 10-20 ευρώ, οι οποίοι αναγνωρίζονται σαν αυθεντική συσκευή και μπορούν να δουλέψουν με το επίσημο software της Salae.

 

Πρόσφατα είχε γίνει και όλη η ιστορία με την FTDI και τους drivers που brickαρανε τα μαιμού τσίπ: http://www.theregister.co.uk/2016/01/31/ftdi_accused_of_bricking_counterfeits_again/

 

Η κρυπτογράφηση μάλλον ελπίζουν οτι θα βάλει ένα φρένο στις μαιμού συσκευές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει παθει κανενας ζημια απο καλωδιο usb?

Το μονο που μπορω να φανταστω, ειναι να περασουν πολλα αμπερ σε λεπτο καλωδιο και να το λιωσει/παρει φωτια.

 

Τι κρυπτογραφηση και κουραφεξαλα μας λενε?

Τι θα γινει με το λινουξ, που δε χρησιμοποιει πιστοποιημενους drivers?

 

Εχω την εντυπωση οτι προσπαθουν να δημιουργησουν τεχνητα εμποδια με δικαιωματα-πιστοποιησεις-drm κι εγω δε ξερω τι αλλο. Οπως εγινε με το hdmi. Αλλα χειροτερο.

 

Θα θελουμε κανα 30 ευρω για καλωδιακι.

 

Τι ειναι κι η microsoft στο κολπο? Ωωωωχ. Τωρα εξηγουνται ολα. Μαζι με HP και Intel? Ενταξει. Το γνωστο παρεακι.

 

Μακαρι να βγω υπερβολικος και ψευτης.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν...  Διάβασε καλύτερα το άρθρο παλικάρι μου.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...