Προς το περιεχόμενο

Integral P Series 120GB SSD ~32.34 ευρώ @MyMemory


plpapadopoulos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 227
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγω παραγγειλα δυο. κανω και ενα raid και θα γινει της μουρλης!

 

Δε θα εμπιστευόμουν φτηνό SSD για RAID, αν θες τη γνώμη μου μή το κάνεις, δε ξέρω αν είναι ΤΟΣΟ αξιόπιστοι οι Integral (και οι όποιοι "Integral" των 30-40 ευρώ) για να ρισκάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tσίμπησα κι εγώ έναν για ένα παλιό laptop. Mένει να δω αν θα μείνω με τα win7 ή θα πάω σε 10...

Eυχαριστώ τον TS.

 

Το βασικότερο upgrade είναι ο SSD, όχι το OS.

 

Θα έμενα με τα 7 για διάφορους λόγους. Αλλά οι γνώμες και οι απόψεις ποικίλλουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Phison Controller έχει λοιπόν... σκεφτόμουν να τον πάρω για το μικρό Media Center που έχω έναν OCZ Vertex 30Gb, αλλά μάλλον εκείνος είναι πιο γρήγορος από αυτόν... :P

 

Προσπερνάω... αν παραλάβει κανένας με Sandforce Controller ας μας ενημερώσει να ξέρουμε...

 

Βάζω και την εικόνα σου ολόκληρη για να φαίνεται... ευχαριστώ....

 

13023669_1106433872741100_1380401606_n.p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Q: - Υπάρχουν συγκριτικά κλπ?

A: - Δες εικόνα παρακάτω:

 

 

26455640905_ff031a3808_b.jpg

Plpapadopoylos, που βρηκες αυτή την μετρηση;

 

P5 δεν βλεπω να εχει βγει, μιας και λες μηπως είναι νεοτερο μοντελο από τον p4.

Το ριβιου του Καρασαρδελη είναι για τον p4, το site του mymemory εχει το partnumber του p4, στο amazon το mymemory ακριβως στην ιδια τιμη (24.99GBP)  εχει το partnumber του p3 INSSD120GS625M7XP3 (2-2014) και δεν εχει καθολου ως πωλητης το p4. Οποτε χλωμο βλεπω να εχει την επιδοση που βλεπω στην παραπανω εικονα. Μην είναι και χειροτερα από ο,τι εχει το ριβιου του p4, αν τυχον είναι το p3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Plpapadopoylos, που βρηκες αυτή την μετρηση;

 

P5 δεν βλεπω να εχει βγει, μιας και λες μηπως είναι νεοτερο μοντελο από τον p4.

Το ριβιου του Καρασαρδελη είναι για τον p4, το site του mymemory εχει το partnumber του p4, στο amazon το mymemory ακριβως στην ιδια τιμη (24.99GBP)  εχει το partnumber του p3 INSSD120GS625M7XP3 (2-2014) και δεν εχει καθολου ως πωλητης το p4. Οποτε χλωμο βλεπω να εχει την επιδοση που βλεπω στην παραπανω εικονα. Μην είναι και χειροτερα από ο,τι εχει το ριβιου του p4, αν τυχον είναι το p3.

http://www.hotukdeals.com/deals/integral-120gb-p-series-4-sata-iii-2-5-ssd-drive-24-99-delivered-mymemory-2414403?page=6#comments

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Plpapadopoylos, που βρηκες αυτή την μετρηση;

 

P5 δεν βλεπω να εχει βγει, μιας και λες μηπως είναι νεοτερο μοντελο από τον p4.

Το ριβιου του Καρασαρδελη είναι για τον p4, το site του mymemory εχει το partnumber του p4, στο amazon το mymemory ακριβως στην ιδια τιμη (24.99GBP)  εχει το partnumber του p3 INSSD120GS625M7XP3 (2-2014) και δεν εχει καθολου ως πωλητης το p4. Οποτε χλωμο βλεπω να εχει την επιδοση που βλεπω στην παραπανω εικονα. Μην είναι και χειροτερα από ο,τι εχει το ριβιου του p4, αν τυχον είναι το p3.

 

 

Εδώ:

 

http://www.hotukdeals.com/deals/integral-120gb-sata-iii-ssd-24-99-sold-mymemory-amazon-uk-2432229

 

 

Επίσης στη σελίδα 3 κάποιος τον ρωτάει αν είναι από τον 120άρη ή από άλλης χωρητικότητας οι μετρήσεις κι επιβεβαιώνει.

 

 

Το Αμαζον έχει άλλο part number (αυτόν που ήταν με Sandforce τον πιο παλιό), το οποίο και το βλέπω ξεχασμένο στην περιγραφή τους, δεδομένου του ότι οι άλλοι στα 2 threads του HUKD επιβεβαιώνουν ότι είναι ο Phison S10 o controller:

 

http://www.amazon.co.uk/Integral-120GB-Solid-State-Drive/dp/B00GWKYD9G/?tag=hotukdeals03-21

 

 

Εύστοχη η παρατήρησή σου, λες να έχει κάνει σούπα του My Memory παλιό και νέο στοκ και να τα δίνει ρουλέτα με ενιαία περιγραφή?

 

Στο link που παρέθεσα λέει ξεκάθαρα για P4, ο οποίος είναι με Phison S10.

 

Άρα ή έχουν αλλάξει οι παρτίδες, ή κάποιος τα έκανε σκατά με τις περιγραφές που βάλανε.

 

Το product που παραλαμβάνουν πάντως έχει Phison S10 controller (όχι τον S9 του review), οπότε ίσως να εξηγούνται κάπως και οι πιο ανεβασμένες επιδόσεις που ποστάρει ο άλλος (αν δεν είναι μούφα το πόστ του)?

 

 

Εδώ επίσης τα χαρακτηριστικά από το site της Integral:

 

http://www.integralmemory.com/product/p-series-4-sata-iii-25-ssd

 

 

 

 

Update:

 

@Matrixxx: Δες κάτι ακόμη πιο ενδιαφέρον τώρα, μιας και μου φαίνεται και η ιδια η Integral έχει μπλέξει τα μπούτια της (όχι μόνο το αμαζον):

 

http://www.integralmemory.com/sites/default/files/products/specifcations/Integral_Performance_2.5_SATA_6Gbps_SSD_P_Series_4.pdf

 

To datasheet το οποίο δίνουν διαφημίζει τα speeds, ωραία ως εδώ?

 

Λέει λοιπόν πως το 565 / 530 είναι στον 240GB.

 

Έλα όμως που αυτό αντιστοιχεί στον 480GB και άνω...

 

Δε ξέρω τί να πιστεψω κλπ, για την ώρα η έγκυρη εικόνα που έχουμε (χωρίς όμως μετρήσεις κλπ) είναι από τον φίλο που πόσταρε πιο πάνω από τον δικό του.

 

Το σίγουρο είναι ότι έχουν αλλάξει τον controller από Phison S9 σε Phison S10 στις τελευταίες παρτίδες ή revisions, γιατί το review του Σαρδέλη μιλούσε για Phison S9 στον P4 και είναι παλιότερο.

 

Αλήθεια στο λέω δε ξέρω τί να πιστέψω.

 

Θες να αγοράσω κάποιον να κάνω τα τεστς να σας τα ποστάρω και μετά να τον σουτάρω (επιστροφή ως ότι δε μου κάνει)?

Γίνεται. Και μπορώ να παραγγείλω του Amazon για να έχω και free RMA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα παντα εναντι ενος TLC στα 40+ ευρω (βλεπε AData), θα επελεγα αυτον αν ηταν να αναστησω ενα παλιο λαπτοπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον παρέλαβα την προηγούμενη Πέμπτη από άλλο θέμα που είχε ανοίξει. Αντικατέστησε έναν παλιό 80αρι Intel και τρέχει win7 x64 στο κύριο pc μου που είναι και κάποιας ηλικίας.(asus p5e και intel q9550). Αν θέλετε πείτε μου πως να ανεβάσω φωτό για να στείλω screen shot. Από ssd-z που κοίταξα πάντως λέει controller phison ps3110-s10-x

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν σου είναι δυσκολο να ανεβασεις φωτο, κανε απλα ένα τεστ με το AS SSD και πες μας το τελικο σκορ. (ένα νουμερακι που θα βγει από 500-1200 χοντρικα.)

Αν μπορουσες να μας δωσεις και τα MB/s ανα κατηγορια μετρησης που θα βγαλει read/write (seq, 4K, etc) , ακομα καλυτερα.

 

Panos, είναι λιγο "βαρβαρο" να παραγγειλεις μονο για να δουμε τι λεει και μετα να τους τον στειλεις πισω. Χρησιμο θα ηταν, αλλα ας δωσουν οσοι τον πηραν για να τον κρατησουν αυτό το feedback. Ειδικα οσοι εχουν ηδη παραλαβει όπως ο ακριβως παραπανω φιλος για να ξερουν τι να κανουν και οσοι ενδιαφερονται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...