Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολυ καλες και οι 2 που κοιτας. Αναλογα τα παιχνιδια που παιζεις είναι ειτε η μια καλυτερη ειτε η αλλη. Κατα μεσο ορο παντως η 1060 ειναι λιγο πιο μπροστα απο την 480. Σε πολλα dx12 παιχνιδια ομως η 480 ειναι μπροστα. 

 

Δε μας ειπες τι συστημα εχεις ομως. Για να αποδωσουν σωστα αυτες οι καρτες θελουν cpu επιπεδου i5 περιπου ή i3 των δυο τελευταιων ετων.

ναι έχεις απόλυτο δίκιο το pc μου δν είναι τόσο καινούριο να πω την αλήθεια 

cpu: intel i5-34500 3.10Ghz 3.50Ghz

Ram: ddr3 10GB 667 (νομίζω)

Motherboard: GIGABYTE Ga-h61m-ds2

GPU: ASUS Nvidia gtx 650

 

Τώρα από games παίζω ότι βγαίνει και μ' αρέσει πχ doom, mafia 3, deus ex(αν και ακόμα δν το έχω παίξει) rise of the tomb raider κλπ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο επεξεργαστης σου σε καλυπτει μια χαρα. Η μνημη με προβληματιζει λιγο διοτι φανταζομαι ειναι 2*4+1*2(η2-1) modules αλλα φανταζομαι αν ειχες προβλημα θα φαινοταν. Προφανως το 667 ειναι λαθος, σιγουρα τρεχει πολυ πιο γρηγορα. Doom και deus ex λενε οτι τρεχουν καλυτερα σε amd, αρα θα κοιτουσα την rx480.  Η gigabyte rx480 ομως νομιζω ειναι κακη υλοποιηση και ανεβαζει θερμοκρασιες. Οι ειδικοι σε amd θα σε κατατοπισουν καλυτερα, νομιζω η xfx 480 ειναι αξιολογη υλοποιηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο επεξεργαστης σου σε καλυπτει μια χαρα. Η μνημη με προβληματιζει λιγο διοτι φανταζομαι ειναι 2*4+1*2(η2-1) modules αλλα φανταζομαι αν ειχες προβλημα θα φαινοταν. Προφανως το 667 ειναι λαθος, σιγουρα τρεχει πολυ πιο γρηγορα. Doom και deus ex λενε οτι τρεχουν καλυτερα σε amd, αρα θα κοιτουσα την rx480.  Η gigabyte rx480 ομως νομιζω ειναι κακη υλοποιηση και ανεβαζει θερμοκρασιες. Οι ειδικοι σε amd θα σε κατατοπισουν καλυτερα, νομιζω η xfx 480 ειναι αξιολογη υλοποιηση.

Έτσι ακριβώς. Χτύπα xfx αν πας σε RX 480

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια.

 

Τελικα αγορασα την Gogabyte GTX 1060 6gb Windforce OC. Στο 3d Mark ειδα μεγαλη διαφορα σε σχεση με την 950 οπως και στο Oculus.

 

Εχω ομως το εξης προβλημα: Οταν τρεχω ενα παιχνιδι στον Projector σε 720p αναλυση κανει κατι περιεργα μικροκολληματακια. Δηλαδη σαν να σταματαει για ελαχιστα (κλασματα) και να συνεχιζει. Στα 1080p δεν μου το κανει αυτο.

 

Σε καποια παιχνιδια που ετρεξα Benchmark τα frames ειναι περισσοτερα απο τα 1080p.

 

Εκανα απεγκατασταση drivers με ddu σε safe mode και εγκατασταση τελευταιων αλλα το προβλημα συνεχιζει.

 

Εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορει να ειναι? Το ξερω οτι μπορω να τρεχω τα παιχνιδια σε 1080 και να κανει downscale ο projector αλλα επειδη εχω αδυναμο μηχανημα (i3-6098p) σκεφτομαι οτι σε καποια παιχνιδια θα πρεπει να ριξω settings σε 1080.

 

Οποιαδηποτε βοηθεια ευπροσδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mην παρετε gtx 1060 3gb, παρτε 6gb διαφορες δεν ειναι μονο vram.Oποτε δεν πρεπει να λεγεται gtx 1060.Kαλα τι στο καλό κάνει nvidia πραγματικα δεν ξερω κ τωρα βγαζει αλλες 2 εκδόσεις 1050 1050 ti.Nα η AMD: rx 470 4gb/8gb & 480 4gb/8gb δεν εχουν μεγαλες διαφορες αλλα η καρτα εχει αλλη ονομασια.

wtf 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mην παρετε gtx 1060 3gb, παρτε 6gb διαφορες δεν ειναι μονο vram.Oποτε δεν πρεπει να λεγεται gtx 1060.Kαλα τι στο καλό κάνει nvidia πραγματικα δεν ξερω κ τωρα βγαζει αλλες 2 εκδόσεις 1050 1050 ti.Nα η AMD: rx 470 4gb/8gb & 480 4gb/8gb δεν εχουν μεγαλες διαφορες αλλα η καρτα εχει αλλη ονομασια.

wtf 

 

Αυτο που λες δεν ισχυει. Εχω την 3αρα και ειχα ψαξει πολυ καλα τις διαφορες σε σχεση με την 6αρα. Δεν εχω πουθενα προβλημα σε 1080p ultra 60fps. Οι 3αρες κοστιζουν 50-70€ πιο φτηνα απο τις 6αρες αναλογα την υλοποιηση, δηλαδη στα 300€ ειναι περιπου 20% πιο φτηνες. Οι επιδοσεις τους ειναι περιπου 3% πιο κατω απο τις 6αρες εκτος αν βρεθει παιχνιδι που θελει πολλη ραμ και παιζει καποιος σε τεραστια αναλυση. Για 1080p ειναι εξαιρετικες, ψαξε και κανα review. Για 1440 δεν κανουν οι 1060 γενικως, θελει 1070 ή 1080. Για 4Κ ουτε οι 1080 κανουν ακομα (εκτος αν παιζεις στα 30 καρε)

 

Το value for money το ξερεις? Διοτι κι εγω μπορω να πω οτι οι 1060 δεν αξιζουν μια, παρτε 1070 για να τραβαει καλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας ήθελα να μου πείτε αν μπορώ να αλλάξω κάρτα γραφικών σε αυτό το PC. Q6600 p5 kpl-vm ddr2 2g hd 5450 και τροφοδοτικό 400 δεν θυμάμαι μάρκα και θέλω να βάλω η 1 gtx 550 to η 1 HD 7770.ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι no name το psu ή πολυκαιρινό (ταλαιπωρημένο) δεν θα σου συνηστούσα να κουμπώσεις αυτές τις κάρτες πάνω....θέλουν 400-450 watt psu

http://www.guru3d.com/articles-pages/geforce-gtx-550-ti-review-msi-cyclone-ii-oc,6.html

http://www.guru3d.com/articles-pages/amd-radeon-hd-7750-and-7770-review,7.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λες δεν ισχυει. Εχω την 3αρα και ειχα ψαξει πολυ καλα τις διαφορες σε σχεση με την 6αρα. Δεν εχω πουθενα προβλημα σε 1080p ultra 60fps. Οι 3αρες κοστιζουν 50-70€ πιο φτηνα απο τις 6αρες αναλογα την υλοποιηση, δηλαδη στα 300€ ειναι περιπου 20% πιο φτηνες. Οι επιδοσεις τους ειναι περιπου 3% πιο κατω απο τις 6αρες εκτος αν βρεθει παιχνιδι που θελει πολλη ραμ και παιζει καποιος σε τεραστια αναλυση. Για 1080p ειναι εξαιρετικες, ψαξε και κανα review. Για 1440 δεν κανουν οι 1060 γενικως, θελει 1070 ή 1080. Για 4Κ ουτε οι 1080 κανουν ακομα (εκτος αν παιζεις στα 30 καρε)

 

Το value for money το ξερεις? Διοτι κι εγω μπορω να πω οτι οι 1060 δεν αξιζουν μια, παρτε 1070 για να τραβαει καλα.

για να λεω αυτα κατι ξερω δηλαδη και το εχω ψαξει. Eχω 1060 6gb κ μπορω να πω ότι σε πολλες περιπτωσεις ειναι overkill για 1080p monitor χτυπαει 60+ fps.Eκτος αν ανεβαζεις anti aliasing τερμα η παιζεις bad optimized games τοτε χανονται 60fps, τωρα μιλαω για 1080.K ξαναλεω διαφορες δεν ειναι μονο vram αρα αξιζει παραπανω λεφτα.Hδη εχουν ξεκινησει να βγαινουν παιχνιδια που χρειαζονται 4+ vram.Kαλα για overclock δεν θα πω τιποτα.Eιμαι σιγουρος οτι κανει και για 1440P με 40,45,50  κλπ fps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σας.

Το συστηματακι μου εχει τα εξης(αναφερω μονο ο,τι ζητουσε στην αρχικη σελιδα,  νομιζω)

CASE: COOLERMASTER NSE-300-KKN1 N300 MIDI TOWER

PSU:THERMALTAKE HAMBURG 530W

MB: GB GA-970A-UDEP RETAIL

CPU:AMD FX-6300

RAM:G.SKILL F3.. RIPJAWS..DUAL CHANNEL..λοιπον δεν θυμαμαι, αλλα αυτα ειναι τα specs(2x4gb, 160mHz, CL:9, 1.5V)

GPU:ASUS RADEON R7 260X 2GB

MONITOR/RESOLUTION: ASUS VS247HR/1920X1080

OS:Windows 7

Αυτη τη στιγμη εχω περιπου 300€. 

 

Θελω να κανω αντικατασταση της καρτας γραφικων. Η χρηση του desktop ειναι για gaming (εννοωντας Total War, moded Skyrim, Heroes & Generals και οχι Lol, Dota, Overwatch). Καταλαβαινω πως ο επεξεργαστης ειναι σχετικα αδυναμος για τις νεες gpu και επειδη δεν προκειται να γινει καποια αλλη αναβαθμιση (στον επεξεργαστη ας πουμε) δεν με ενδιαφερει να παρω μια καρτα γραφικων τερας, αλλα μια που να συμβαδιζει με το υπολοιπο συστημα και να αντεξει για αλλα 2 με 3 χρονια.

Ευχαριστω!!

Επεξ/σία από Dr. Erebus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Dr. Erebus

 

Να αναφέρεις και τα χρήματα που διαθέτεις , υπόψιν ότι αν το budget σου είναι κάτω από 200 ευρώ θα έλεγα να περιμένεις και για την 1050ti που θα ανακοινωθεί σε λίγες μέρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Case (Κουτί): aerocool aero 800 (https://www.skroutz.gr/s/7528322/Aerocool-Aero-800.html?from=most-popular&keyphrase=aerocool+aero+800)


PSU (Τροφοδοτικό & Watt): xfx ts series 550W (gold) (https://www.skroutz....550W-Gold.html)


Motherboard (Μητρική): Gigabyte B150P-HD3P (rev 1.0) ( https://www.skroutz....P-rev-1-0.html)


CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): Intel i5 6500 Box https://www.skroutz....5-6500-Box.html ) 


RAM (Μνήμη συστήματος): hyperx fury 8gb ddr4-2133mhz https://www.skroutz....8.html#sku-info ) 


GPU (Κάρτα γραφικών):


Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): δεν υπαρχει ( προτεινετε )


ΟS (Λειτουργικό σύστημα): Windows 10 pro


 


Λοιπον μου λειπει μονο η Gpu ( καρτα γραφικων ) το ποσο που μπορω να διαθεσω ειναι 300-330 το πολυ εγω εχω δει τεσσερις (https://www.skroutz.gr/comparelists/55?compare=9643036%2C9843832%2C9660881%2C9526905)μπορειτε να μου πειτε ποια απο αυτη ειναι καλύτερη αλλα αμα εχει καποια στο μυαλοσ σασ προτεινετε τα παιχνιδια που παιζω ειναι gta v forza 6 fifa 16 , 17 και κανα bo3 assasins greed far cry και αλλα fps ευχαριστω εκ τον προτέρων


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...