Προς το περιεχόμενο

wordpress και χαος στο μυαλο μου !


IKARIWTHS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστω παιδια,με δυσκολευει ιδιαιτερα  παντως το να παρω ενα θεμα και να αλλαξω  εικόνες και κειμενα.Κατι τετοιο θα επρεπε νομιζω να ηταν ευκολο  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τα θεματα στο Wordpress ειναι ετσι σχεδιασμενα για να ειναι ευκολο να τα αλλαξεις. Ισως επειδη δεν εχεις ακομα πολυ εμπειρια πανω στο θεμα να δυσκολευεσαι. Μπορεις να ρωτησεις οτι θελεις και αν ξερουμε θα σου απαντησουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε dominatrix θέλω καταρχάς να σε ευχαριστήσω για τη συμβολη σου στο θέμα ,αν μπορείς πες μου πως θα αλλάξω τις εικόνες του θέματος που αγόρασα  με τις δικες μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' εξω δε γνωριζω να σου πω γιατι δε ξερω το διαχειριστικο. Καταρχας εχεις κανει εγκατασταση καπου template στο theme σου; Οχι το ιδιο το theme (που οκ αυτο σιγουρα το εκανες εγκατασταση) αλλα αν εχεις κανει import τιποτα options 'η dummy content μεσα στο theme σου για να εχει την ιδια εμφανιση οπως και στο live demo.

 

Αν οχι, μπορεις να δεις αν:

 

1) Υπαρχει καποιο xml αρχειο στο zip του theme;
2) Υπαρχει καποιο αρχειο txt με ονομα options ή dummy content; Καποιος φακελος γενικα που να σε προϊδεάζει οτι εχει μεσα υλικο για import;
3) Μεσα στις επιλογες του theme σου βλεπεις κατι για import;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι εκανα import το demo που αγορασα μαζι με το theme ,ανεβασα την ιστοσελιδα www.ident.gr.

ειναι ακριβως οπως την αγορασα,στις αλλαγες τα βρισκω σκουρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'οτι ειδα στον κωδικα χρησιμοποει το theme σου τον Visual Composer. Θα μπεις μεσα στην αρχικη σελιδα στο διαχειριστικο και θα κανεις κλικ στο Backend Editor (ενα μπλε κουμπακι κατω απο τον κεντρικο τιτλο). Απο εκει μπορεις κανοντας κλικ στο μολυβακι που εμφανιζεται οταν περνας το ποντικι πανω απο τα στοιχεια, να επεξεργαστεις το στοιχειο που θελεις. Δεν υπαρχει καποια στανταρ διαδικασια που μπορω να σου πω, απλα θα πρεπει να "παιξεις" λιγο με τον Visual Composer μεχρι να καταλαβεις πως λειτουργει. Ειναι αρκετα ευκολο. Αν θελεις πανε στον text editor και αντεγραψε ολο τον κωδικα σε ενα Notepad ετσι ωστε να εχεις backup αν κατι χαλασει.

 

Αν θελεις περισσοτερη βοηθεια ισως χρειαστει να κανεις καποια screenshot και να στειλεις για να καταλαβω που ακριβως δυσκολευεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το documentation του θέματος συνήθως λέει αναλυτικά της βασικές αλλαγές που θέλεις να κανείς. Σε κάποιες περιπτώσεις πρέπει να πειράξεις και κώδικα βέβαια. Γι αυτο που ζητάς λογικά υπάρχει επιλογή στο "theme options"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα ειχα κι εγω την πρωτη επαφη με το backengine του eshop μου που θα μεταφερθει σε woocomerce. Εχει απειρα πραγματα εξτρα απο τη ηδη υπαρχον απο το δικο μου και χαθηκα, αλλα φανταζομαι αν το μαθεις θα κανει παπαδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προβλημάτων συνεχεια 'you need to activate  zip extension; ,με λίγα λογια στο theme που αγόρασα για να κάνω εγκατάσταση το demo και να έχω την ιστοσελίδα ακριβώς όπως την έβλεπα,πρεπει να χρισημοποιησω ένα pliug in που λέγεται one click content install,προχοραν όλα καλα μέχρι το σημείο οπου με σταματάει  το wordpress και μου λέει τη παραπανω φράση .you need to activate  zip extension.εδω λοιπόν δε βρίσκω λύση 


το έφτιαξα μεσα από το cpanel ,ευχαριστω παιδιά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειτε εχεις σελιδα για το περιπτερο σου ειτε εχεις σελιδα για την GIANT καλο θα ηταν να την φιλοξενησεις καπου που δεν θα εχεις προβληματα. Εγω προσωπικα ειμαι πολλα χρονια στην Cretaforce και ειμαι αρκετα ικανοποιημενος ιδιαιτερα απο το support τους και ειναι οικονομικά τα πακετα τους. Επισης μπορουν αυτοματα να σου κανουν την εγκατασταση του Wordpress και του theme σου καθως και καποιων βασικων plugins αν δε κανω λαθος.

 

Ευχαριστώ για τη σύσταση :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...