Προς το περιεχόμενο

wordpress και χαος στο μυαλο μου !


IKARIWTHS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μολις εκανα μεταφορα hosting απο Γερμανια σε Αμερικη. Κοστος απο τα 60 ετησιως πηγα στα 150, με σαφως καλυτερα αποτελεσματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 26/4/2016 στις 8:10 ΜΜ, parsifal είπε

Αν ψάχνεις για πολύ φθηνό shared hosting χαμηλών απαιτήσεων, αγόρασα πρόσφατα από mediahost.gr ένα πακέτο Personal:

http://www.mediahost.gr/hosting.html#u8084-6

Δεν έχω ανεβάσει ακόμη κάτι της προκοπής, οπότε δυστυχώς δε μπορώ να σου μεταφέρω εντυπώσεις περί ταχύτητας ή αξιοπιστίας. Γενικά, χρησιμοποιώ συνήθως οικονομικά πακέτα VPS, όμως είμαι αρκετά έμπειρος Linux sysadmin και γνωρίζω πώς να τα στήνω και να τα διαχειρίζομαι. Δε θα πρότεινα το ίδιο σε έναν αρχάριο.

Θα σου πω μόνο αυτό και φαντάζομαι θα το επιβεβαιώσουν και άλλοι συμφορουμίτες που ασχολούνται και έχουν γνώσεις σε θέματα hosting:

Support της προκοπής, δηλαδή να ανοίγεις ticket με κάποιο πρόβλημά σου και να σου δίνουν λύση η χρήσιμη απάντηση εντός εύλογου χρονικού διαστήματος, ΜΗΝ περιμένεις από πακέτα hosting με 1-3 ευρώ το μήνα. Και προφανώς μιλάω για θέματα που αφορούν καθαρά το hosting. Δεν είναι λογική απαίτηση να περιμένεις από το support μίας εταιρείας hosting να σου ΜΑΘΕΙ σετάρισμα DNS records, WordPress, PHP, HTML κλπ κλπ...

Χρησιμοποιώ @MediaHost 3 χρόνια και εκτός από ένα πρόβλημα στο datacenter που είχε πέσει το site για μια μέρα, δεν είχα ποτέ πρόβλημα και το support στο 95% των περιπτώσεων, απαντάει σε λίγα λεπτά. Με λίγα λόγια και τον επόμενο χώρο μου από εκεί θα τον πάρω. Το μόνο που με προβληματίζει είναι που συνεχώς αλλάζει πακέτα.
Παλιά είχε sharehost και reseller, μετά έκοψε τους reseller, έβαλε cloud, μετά έκοψε το share host, έκοψε μετά και τα cloud και τώρα έχει αφήσει μόνο ένα elastic sites. Βέβαια ότι είχα αγοράσει πριν τις αλλαγές, έχει μείνει και στην ίδια τιμή και μπράβο τους. Απλά με προβληματίζουν οι τόσες απροειδοποίητες αλλαγές μην ξαφνικά μπω καμια μέρα και δω οτί κλεισανε το host τελείως και μείνουμε με το πουλί στο χέρι.

 Υ.Γ. Βλέπω οτι πολλοί προτείνουν μια Ελληνική εταιρία (δεν θέλω να πω ονομα), αλλά θεωρώ τα πακέτα της πανακριβα για αυτά που προσφέρει. Αυτά τα πακέτα προσφέρουν κάτι παραπάνω από άλλους host που δεν τα βλέπω με την πρώτη ματιά?

Δηλαδή με τόσο ανταγωνισμό και και πακέτα από δυνατές εταιρείες, μου φαίνεται περίεργο να πάρει κάποιος χώρο με κανα 70αρι € το χρόνο για 800mb χώρο και 40gb bandwith και για ένα domain, όταν πολλές εταιρίες έχουν τουλάχιστον 10gb χώρο και απεριόριστο bandwith σε αυτή την τιμή και για απεριόριστα sites..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, sinikos είπε

Χρησιμοποιώ @MediaHost 3 χρόνια και εκτός από ένα πρόβλημα στο datacenter που είχε πέσει το site για μια μέρα, δεν είχα ποτέ πρόβλημα και το support στο 95% των περιπτώσεων, απαντάει σε λίγα λεπτά. Με λίγα λόγια και τον επόμενο χώρο μου από εκεί θα τον πάρω. Το μόνο που με προβληματίζει είναι που συνεχώς αλλάζει πακέτα.
Παλιά είχε sharehost και reseller, μετά έκοψε τους reseller, έβαλε cloud, μετά έκοψε το share host, έκοψε μετά και τα cloud και τώρα έχει αφήσει μόνο ένα elastic sites. Βέβαια ότι είχα αγοράσει πριν τις αλλαγές, έχει μείνει και στην ίδια τιμή και μπράβο τους. Απλά με προβληματίζουν οι τόσες απροειδοποίητες αλλαγές μην ξαφνικά μπω καμια μέρα και δω οτί κλεισανε το host τελείως και μείνουμε με το πουλί στο χέρι.

 Υ.Γ. Βλέπω οτι πολλοί προτείνουν μια Ελληνική εταιρία (δεν θέλω να πω ονομα), αλλά θεωρώ τα πακέτα της πανακριβα για αυτά που προσφέρει. Αυτά τα πακέτα προσφέρουν κάτι παραπάνω από άλλους host που δεν τα βλέπω με την πρώτη ματιά?

Δηλαδή με τόσο ανταγωνισμό και και πακέτα από δυνατές εταιρείες, μου φαίνεται περίεργο να πάρει κάποιος χώρο με κανα 70αρι € το χρόνο για 800mb χώρο και 40gb bandwith και για ένα domain, όταν πολλές εταιρίες έχουν τουλάχιστον 10gb χώρο και απεριόριστο bandwith σε αυτή την τιμή και για απεριόριστα sites..

Επειδή τον ιδιοκτήτη της MediaHost τον έχω φίλο στο facebook του έστειλα μήνυμα για να απαντήσει σε αυτά που ρωτάς.

Σχετικά με την ελληνική εταιρία που λες δεν μου έρχεται κάποια στο μυαλό που να έχει πακέτο με 800MB χώρο και 70 ευρώ / έτος. Εάν δεν αναφέρεις ποια είναι, είναι δύσκολο νομίζω να μπορέσει κάποιος να απαντήσει σε αυτό που ρωτάς. Πάντως τα 800MB είναι αρκετά για τις περισσότερες "εταιρικές" ιστοσελίδες. Τώρα εάν έχεις για παράδειγμα κάποιο "ειδησεογραφικό" site με πολλά άρθρα και φωτογραφίες ή κάποιο e-shop με πολλά προϊόντα και φωτογραφίες τότε όχι δεν αρκεί. Το κόστος παροχής μιας υπηρεσίας δεν διαμορφώνεται μόνο από το χώρο αλλά και το τι παρέχει, π.χ. σταθερούς servers ανοίγοντας λίγα πακέτα σε κάθε server, η ποιότητα της τεχνικής υποστήριξης, η υποδομή της, κλπ. Σε γενικές γραμμές ισχύει το ότι πληρώνεις παίρνεις.

Επεξ/σία από CyberCr33p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, sinikos είπε

Χρησιμοποιώ @MediaHost 3 χρόνια και εκτός από ένα πρόβλημα στο datacenter που είχε πέσει το site για μια μέρα, δεν είχα ποτέ πρόβλημα και το support στο 95% των περιπτώσεων, απαντάει σε λίγα λεπτά. Με λίγα λόγια και τον επόμενο χώρο μου από εκεί θα τον πάρω. Το μόνο που με προβληματίζει είναι που συνεχώς αλλάζει πακέτα.
Παλιά είχε sharehost και reseller, μετά έκοψε τους reseller, έβαλε cloud, μετά έκοψε το share host, έκοψε μετά και τα cloud και τώρα έχει αφήσει μόνο ένα elastic sites. Βέβαια ότι είχα αγοράσει πριν τις αλλαγές, έχει μείνει και στην ίδια τιμή και μπράβο τους. Απλά με προβληματίζουν οι τόσες απροειδοποίητες αλλαγές μην ξαφνικά μπω καμια μέρα και δω οτί κλεισανε το host τελείως και μείνουμε με το πουλί στο χέρι.

 Υ.Γ. Βλέπω οτι πολλοί προτείνουν μια Ελληνική εταιρία (δεν θέλω να πω ονομα), αλλά θεωρώ τα πακέτα της πανακριβα για αυτά που προσφέρει. Αυτά τα πακέτα προσφέρουν κάτι παραπάνω από άλλους host που δεν τα βλέπω με την πρώτη ματιά?

Δηλαδή με τόσο ανταγωνισμό και και πακέτα από δυνατές εταιρείες, μου φαίνεται περίεργο να πάρει κάποιος χώρο με κανα 70αρι € το χρόνο για 800mb χώρο και 40gb bandwith και για ένα domain, όταν πολλές εταιρίες έχουν τουλάχιστον 10gb χώρο και απεριόριστο bandwith σε αυτή την τιμή και για απεριόριστα sites..

Καλησπέρα,

Ότι αλλαγή κάναμε, έγινε για καλύτερη ποιότητα στην υπηρεσία, αρχικά ξεκινήσαμε με πακέτα από 1€ το μήνα, αλλά σε Servers που κόστιζαν τουλάχιστον 300-400 το μήνα, οπότε για να μπορούσαμε να βγάλουμε κέρδος και να είχαμε και σωστό Support θα έπρεπε να βάζουμε σε κάθε server 1000 πελάτες ( 1000 πελάτες x πόσα domain θα είχε ο κάθε πελάτης καθώς είναι απεριόριστα ).

Η αλλαγή που κάναμε τώρα με τα νέα πακέτα Elastic, που έχουν υπηρεσίες όπως, LiteSpeed Server ( κόστος 60€/μήνα/server ),  Intelligent Mail ( κόστος 300€/μήνα/server ), Enterprise DDoS Protection ( 75€/μήνα/server ), Dedicated IP σε κάθε πελάτη/πακέτο, Dedicated RAM, NVMe δίσκους, Semi Dedicated CPU, Servers με τουλάχιστον 192GB RAM 40 Core και RAID 10 NVMe, Dual PSU, Dual NIC, και SLA με μεγαλύτερο κόστος στο Datacenter, δεν θα μπορούσαν να κοστίζουν λιγότερα από τα 8€/μήνα που το έχουμε τώρα. Δεν είναι για όλους, αλλά είναι για αυτούς που θέλουν επαγγελματικό Hosting σε όλα τα επίπεδα.

Κάποιος που θέλει ένα απλό hosting, φθηνότερο και με μικρότερα μηχανήματα/υπηρεσίες θα πρέπει θα κοιτάξει αλλού.

Ωστόσο στους πελάτες που είχαν τα παλιά πακέτα, δεν άλλαξε τίποτα, δεν αυξήσαμε τιμές, δεν αλλάξαμε πακέτα, και ούτε θα το κάνουμε, καθώς είναι και με την ίδια ποιότητα στο Support όπως και στο Elastic.

Δεν προβλέπετε άλλη αλλαγή για τα επόμενα 3 χρόνια στα πακέτα μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/4/2019 στις 3:58 ΜΜ, MediaHost είπε

Ωστόσο στους πελάτες που είχαν τα παλιά πακέτα, δεν άλλαξε τίποτα, δεν αυξήσαμε τιμές, δεν αλλάξαμε πακέτα, και ούτε θα το κάνουμε, καθώς είναι και με την ίδια ποιότητα στο Support όπως και στο Elastic.

Δεν προβλέπετε άλλη αλλαγή για τα επόμενα 3 χρόνια στα πακέτα μας.

Αν και είμαι 6 χρόνια πελάτης της mediahost στο απλό πακέτο personal με €1/μήνα, τώρα βλέπω αύξηση στα €50 για ανανέωση. Το πακέτο μου παραμένει το ίδιο και δεν έχω ζητήσει κάποια αλλαγή (νομίζω πως αύξησαν τον χώρο αποθήκευσης αν και δεν με ενδιαφέρει γιατί δεν χρησιμοποιώ πολύ χώρο).

Αυτή η αύξηση είναι αντίθετη σε ό,τι μου είχαν πει για τις σταθερές τιμές και σε ό,τι γράφουν εδώ ("δεν έχουν κάνει ούτε θα κάνουν αυξήσεις/αλλαγές για 3 χρόνια").

Είναι κρίμα γιατί ο λόγος που την επέλεξα εξαρχής και έφυγα από την cretaforce ήταν η χαμηλότερη τιμή σε συνδυασμό με τις ελάχιστες απαιτήσεις που είχα.

Επεξ/σία από ioanniskar
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/12/2019 στις 12:57 ΜΜ, ioanniskar είπε

Αν και είμαι 6 χρόνια πελάτης της mediahost στο απλό πακέτο personal με €1/μήνα, τώρα βλέπω αύξηση στα €50 για ανανέωση. Το πακέτο μου παραμένει το ίδιο και δεν έχω ζητήσει κάποια αλλαγή (νομίζω πως αύξησαν τον χώρο αποθήκευσης αν και δεν με ενδιαφέρει γιατί δεν χρησιμοποιώ πολύ χώρο).

Αυτή η αύξηση είναι αντίθετη σε ό,τι μου είχαν πει για τις σταθερές τιμές και σε ό,τι γράφουν εδώ ("δεν έχουν κάνει ούτε θα κάνουν αυξήσεις/αλλαγές για 3 χρόνια").

Είναι κρίμα γιατί ο λόγος που την επέλεξα εξαρχής και έφυγα από την cretaforce ήταν η χαμηλότερη τιμή σε συνδυασμό με τις ελάχιστες απαιτήσεις που είχα.

Με πακέτα των 1 ευρώ το μήνα ο webhost μπαίνει πολύ μέσα ακόμα και να μην απασχολήσεις ούτε μια φορά την τεχνική του υποστήριξη. Δυστυχώς ο περισσότερος κόσμος δεν γνωρίζει τα πραγματικά κόστη ενός webhost οπότε δεν μπορεί να καταλάβει εάν οι χρεώσεις που έχει κάποιος webhost είναι βιώσιμες για την επιχείρηση.

Χρέωση 1 ευρώ το μήνα για ένα πακέτο hosting είναι σαν κάποιος μισθωτός να δουλεύει 1 μήνα και να πληρώνεται με 15 ευρώ. Όσο ρεαλιστικό είναι να ζήσει κάποιος με 15 ευρώ, άλλο τόσο ρεαλιστική είναι η χρέωση ενός πακέτου hosting με 1 ευρώ.

Μην ξεχνάμε ότι στα 50 ευρώ το χρόνο υπάρχει μέσα το κόστος της υποδομής, οι φόροι, ΕΦΚΑ, ενοίκια, ρεύμα, νερό, κοινόχρηστα, άδειες χρήσης software, μισθοί, τέλος επιτηδεύματος, εισφορά αλληλεγγύης, κόστος λογιστή, προμήθειες από paypal / visa εάν επιλεχτεί αυτός ο τρόπος πληρωμής, ένα ποσό πρέπει να μένει στην άκρη για να χρησιμοποιηθεί για αναβαθμίσεις της υποδομής και του εξοπλισμού γραφείου και στο τέλος μένει ένα πολύ μικρό κέρδος στην επιχείρηση.

Εάν δεν χρειάζεται κάποιος αξιόπιστη υπηρεσία, εάν δεν τον πειράζει να αργεί να φορτώσει η σελίδα του λόγο υπερφορτωμένου server, εάν δεν τον ενοχλεί να υπάρχουν συχνά προβλήματα με τον server που φιλοξενεί τη σελίδα του και εάν δεν τον απασχολεί εάν θα έχει αργή ή μη σωστή υποστήριξη (μου έχει τύχει πρώην πελάτες μου που έφυγαν επειδή βρήκαν αλλού hosting φτηνότερα να με καλούν για να τους βοηθήσω ενώ φιλοξενούνται αλλού!!!) τότε σίγουρα μπορεί να βρεθεί webhost που έχει μειώσει το επίπεδο της υπηρεσίας ώστε να μπορεί να έχει τιμές χαμηλότερες από το μέσο όρο. Αλλά κανείς μα κανείς, ακόμα και εάν παρέχει την χειρότερη υπηρεσία, δεν μπορεί να το παρέχει με 1 ευρώ εκτός εάν το hosting το κάνει από χόμπι και έχει άλλες πηγές εσόδων για να καλύψει τη χασούρα (και δεν είναι λίγη η χασούρα μιας και λόγο της σχεδόν δωρεάν χρέωσης σίγουρα θα έχει πολλούς πελάτες).

Θα έλεγα για να είναι ένας webhost υγιής ως επιχείρηση και να μπορεί να σου παρέχει αξιόπιστη υπηρεσία και καλή υποστήριξη ότι το μικρότερο πακέτο του (διότι αυτό επιλέγει το μεγαλύτερο ποσοστό των πελατών του) πρέπει να το τιμολογεί τουλάχιστον 50 ευρώ το χρόνο.

Φαντάζομαι η mediahost αρχικά για να προσελκύσει νέους πελάτες είχε τόσο χαμηλή τιμή, μην κάνοντας όμως σωστούς υπολογισμούς για τα πραγματικά κόστη της επιχείρησης, οπότε κάποια στιγμή αναγκάστηκε να αλλάξει την τιμολογική της πολιτική. Νομίζω καλύτερα δεν είναι που άλλαξαν τις τιμές αντί να ξυπνήσουν ένα ωραίο πρωί οι πελάτες τους και να δουν ότι έχουν κατεβάσει ρολά;

Για δες εδώ τι έγινε:

 

Επεξ/σία από CyberCr33p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, CyberCr33p είπε

Με πακέτα των 1 ευρώ το μήνα ο webhost μπαίνει πολύ μέσα ακόμα και να μην απασχολήσεις ούτε μια φορά την τεχνική του υποστήριξη. Δυστυχώς ο περισσότερος κόσμος δεν γνωρίζει τα πραγματικά κόστη ενός webhost οπότε δεν μπορεί να καταλάβει εάν οι χρεώσεις που έχει κάποιος webhost είναι βιώσιμες για την επιχείρηση.

Χρέωση 1 ευρώ το μήνα για ένα πακέτο hosting είναι σαν κάποιος μισθωτός να δουλεύει 1 μήνα και να πληρώνεται με 15 ευρώ. Όσο ρεαλιστικό είναι να ζήσει κάποιος με 15 ευρώ, άλλο τόσο ρεαλιστική είναι η χρέωση ενός πακέτου hosting με 1 ευρώ.

Μην ξεχνάμε ότι στα 50 ευρώ το χρόνο υπάρχει μέσα το κόστος της υποδομής, οι φόροι, ΕΦΚΑ, ενοίκια, ρεύμα, νερό, κοινόχρηστα, άδειες χρήσης software, μισθοί, τέλος επιτηδεύματος, εισφορά αλληλεγγύης, κόστος λογιστή, προμήθειες από paypal / visa εάν επιλεχτεί αυτός ο τρόπος πληρωμής, ένα ποσό πρέπει να μένει στην άκρη για να χρησιμοποιηθεί για αναβαθμίσεις της υποδομής και του εξοπλισμού γραφείου και στο τέλος μένει ένα πολύ μικρό κέρδος στην επιχείρηση.

Εάν δεν χρειάζεται κάποιος αξιόπιστη υπηρεσία, εάν δεν τον πειράζει να αργεί να φορτώσει η σελίδα του λόγο υπερφορτωμένου server, εάν δεν τον ενοχλεί να υπάρχουν συχνά προβλήματα με τον server που φιλοξενεί τη σελίδα του και εάν δεν τον απασχολεί εάν θα έχει αργή ή μη σωστή υποστήριξη (μου έχει τύχει πρώην πελάτες μου που έφυγαν επειδή βρήκαν αλλού hosting φτηνότερα να με καλούν για να τους βοηθήσω ενώ φιλοξενούνται αλλού!!!) τότε σίγουρα μπορεί να βρεθεί webhost που έχει μειώσει το επίπεδο της υπηρεσίας ώστε να μπορεί να έχει τιμές χαμηλότερες από το μέσο όρο. Αλλά κανείς μα κανείς, ακόμα και εάν παρέχει την χειρότερη υπηρεσία, δεν μπορεί να το παρέχει με 1 ευρώ εκτός εάν το hosting το κάνει από χόμπι και έχει άλλες πηγές εσόδων για να καλύψει τη χασούρα (και δεν είναι λίγη η χασούρα μιας και λόγο της σχεδόν δωρεάν χρέωσης σίγουρα θα έχει πολλούς πελάτες).

Θα έλεγα για να είναι ένας webhost υγιής ως επιχείρηση και να μπορεί να σου παρέχει αξιόπιστη υπηρεσία και καλή υποστήριξη ότι το μικρότερο πακέτο του (διότι αυτό επιλέγει το μεγαλύτερο ποσοστό των πελατών του) πρέπει να το τιμολογεί τουλάχιστον 50 ευρώ το χρόνο.

Φαντάζομαι η mediahost αρχικά για να προσελκύσει νέους πελάτες είχε τόσο χαμηλή τιμή, μην κάνοντας όμως σωστούς υπολογισμούς για τα πραγματικά κόστη της επιχείρησης, οπότε κάποια στιγμή αναγκάστηκε να αλλάξει την τιμολογική της πολιτική. Νομίζω καλύτερα δεν είναι που άλλαξαν τις τιμές αντί να ξυπνήσουν ένα ωραίο πρωί οι πελάτες τους και να δουν ότι έχουν κατεβάσει ρολά;

Για δες εδώ τι έγινε:

είναι ασύμφορο για ένα νέο ειδησεογραφικό site τεχνολογίας που ο ιδιοκτήτης του θέλει να ζήσει από αυτό να ξεκινήσει στην cretaforce. ειδικά τους πρώτους μήνες που τα έσοδα από το adsense ούτε το hosting δεν θα καλύπτουν 😛

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, whoose είπε

είναι ασύμφορο για ένα νέο ειδησεογραφικό site τεχνολογίας που ο ιδιοκτήτης του θέλει να ζήσει από αυτό να ξεκινήσει στην cretaforce. ειδικά τους πρώτους μήνες που τα έσοδα από το adsense ούτε το hosting δεν θα καλύπτουν 😛

Συνήθως ένα ειδησεογραφικό site όταν ξεκινήσει χρειάζεται λίγο χώρο (π.χ. 1GB) και σταδιακά το αναβαθμίζει. Αυτή είναι και η πρόταση μας όταν με ρωτάει κάποιος που ξεκινάει για το πιο πακέτο τον καλύπτει. Του λέω πάρε το μικρότερο και οποιαδήποτε στιγμή χρειαστεί στο μέλλον το αναβαθμίζουμε. Πολιτική μας είναι να δίνουμε πάντα το μικρότερο από άποψη κόστους πακέτο, αλλά να καλύπτει τις ανάγκες της σελίδας. Διότι ούτε θέλω να χρεωθεί παραπάνω και να πληρώνει χωρίς λόγο αλλά ούτε και να πάρει κάποιο πακέτο που να μην τον καλύπτει, να υπάρχουν προβλήματα και μετά να λέει ότι δεν είναι ευχαριστημένος. Προτιμώ δηλαδή να πω σε κάποιον εν δυνάμει πελάτη ότι με βάση το ποσό που μπορεί να διαθέσει δεν έχουμε κάποια λύση που να τον καλύπτει παρά να είναι δυσαρεστημένος στην πορεία. Εξάλλου οι μακροχρόνιες συνεργασίες είναι αυτές που στο τέλος είναι κερδοφόρες (και από τις δύο πλευρές) και όχι αυτές που πας να κάνεις "αρπαχτή".

Με συμπίεση στις εικόνες που είναι καλό έτσι και αλλιώς για να φορτώνει και γρήγορα η σελίδα μπορεί να μείνει για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα σε μικρότερο πακέτο. Την συμπίεση την κάνουμε και εμείς δωρεάν όταν μας ζητηθεί αλλά την προτείνουμε και από μόνοι μας όταν μας πει κάποιος ότι θέλει να αναβαθμίσει το πακέτο του (και δεν γνωρίζει ότι με συμπίεση μπορεί να παραμείνει στο ίδιο πακέτο για μεγαλύτερο διάστημα).

Eπίσης μην ξεχνάμε ότι ένα μέρος των φωτογραφιών χρησιμοποιούνται σε περισσότερα από ένα άρθρο. Για παράδειγμα φιλοξενούμε ένα ειδησεογραφικό site με περισσότερα από 80.000 άρθρα που κάνει χρήση 13GB χώρου. Το συγκεκριμένο site έχει γύρω στους 100.000 μοναδικούς επισκέπτες την ημέρα (τα page views είναι πολλαπλάσια) και το έχουμε σε πακέτο semi-dedicated των 15GB.

Άλλο παράδειγμα: Σε 3GB χώρου απ' ότι έχω δει χωράνε περίπου 2000 - 3000 άρθρα τουλάχιστον (φυσικά όσα περισσότερα άρθρα τόσο καλύτερη διαχείριση των φωτογραφιών γίνεται). Οπότε με 125 ευρώ / έτος συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ για hosting, ένα ειδησεογραφικό site καλύπτεται το πρώτο έτος. Τώρα εάν δεν έχει τη δυνατότητα να πληρώσει ένα τέτοιο ποσό που στην ουσία από τη στιγμή που το περνάει ως έξοδο και του κοστίζουν πραγματικά γύρω στα 50 ευρώ / έτος νομίζω ότι και φτηνότερα να έβρισκε και να γλίτωνε 15-20 ευρώ το χρόνο δεν θα του έκανε διαφορά για την επιβίωση της σελίδας ή να μπορούσε να βιοποριστεί από αυτό.

Το hosting είναι ίσως από τα μικρότερα έξοδα που έχει μια επιχείρηση είτε είναι ειδησεογραφικό site είτε e-shop είτε κάποια εταιρική ιστοσελίδα. Από την άλλη είναι σημαντικό να υπάρξουν τα ελάχιστα προβλήματα στη λειτουργία της ιστοσελίδας. Εάν η σελίδα αργεί να φορτώσει ή δεν φορτώνει καθόλου όταν κάποια στιγμή θα έχει αυξημένη επισκεψιμότητα μπορεί σε ένα ειδησεογραφικό site να μειώσει τα κέρδη του από διαφημίσεις, ένα e-shop να χάσει μια πώληση που ενδεχομένως το κέρδος από την πώληση να ήταν όσο κόστιζε ετήσια το πακέτο hosting ή σε μια εταιρική σελίδα π.χ. κάποια που αναλαμβάνει ανακαινίσεις σπιτιών να χάσει μια δουλειά πολλών χιλιάδων ευρώ. To ίδιο και η τεχνική υποστήριξη, κάποιος που έχει μια ιστοσελίδα θέλω να πιστεύω ότι δεν θέλει να χάνει τον χρόνο του με την τεχνική υποστήριξη και να μιλάει με ανειδίκευτο προσωπικό που δεν μπορούν να του λύσουν το πρόβλημα ή να τον καθυστερούν. Θα θέλει και να γλιτώσει την ταλαιπωρία και να υπάρξει άμεση λύση ώστε να μην χάνει χρόνο από την κύρια δραστηριότητά του που στην τελική αυτή είναι που θα του φέρει και το κέρδος.

Για παράδειγμα σκέψου να θέλει επισκευή ένα ταξί. Εάν ένας φανοποιός χρεώσει 300 ευρώ και το κρατήσει 10 ημέρες για να το φτιάξει και ένας άλλος χρεώσει 450 ευρώ και το φτιάξει σε 1 ημέρα νομίζω συμφέρει καλύτερα να το πας στον δεύτερο εάν καίγεσαι να βγεις στους δρόμους. Εάν τώρα είναι κάποιος ιδιώτης που έχει εναλλακτική (π.χ. δεύτερο αυτοκίνητο) τότε μπορεί να επιλέξει και τον πρώτο και να γλιτώσει κάποια χρήματα. Οπότε ανάλογα τις ανάγκες, την αξιοπιστία και την ταχύτητα εξυπηρέτησης έτσι μπορεί να επιλέξει και κάποιος hosting. Εξάλλου και τα φτηνά πακέτα για να υπάρχουν προφανώς θα καλύπτουν κάποιες ανάγκες για φιλοξενία ιστοσελίδων.

Και μια εικόνα για να γελάσουμε και λίγο:

79167964_1767482916719666_6666711454474829824_n.jpg

Επεξ/σία από CyberCr33p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα VPS που έκλεισαν αιφνιδίως τελικά μάλλον ήταν scammers. Έχω και γω VPS που είχα προλάβει σε προσφορά σε εξευτελιστική τιμή πριν 4 χρόνια και λόγω καχυποψίας δεν κρατάω κάτι σημαντικό εκεί. Επίσης όλα αυτά τα χρόνια μου κρατάν σταθερή την τιμή που είχα προλάβει τότε.

Προφανώς το πακέτο που έχω εδώ και χρόνια στη mediahost δεν ήταν το μοναδικό όταν το πήρα αλλά ήταν το χαμηλότερο. Είχαν κι άλλα πακέτα με μεγαλύτερο κόστος που προσέφεραν περισσότερα. Αλίμονο αν περίμεναν να έχουν κέρδος μόνο από το εισαγωγικό πακέτο.

Επίσης έχουν αντικαταστήσει εδώ και χρόνια όλα τους τα πακέτα με άλλα με διαφορετικά resources, οπότε το πακέτο με €1 δεν ήταν καν διαθέσιμο και δεν μπορούσε να το πάρει κανείς εκτός από όσους το είχαμε προλάβει και κάναμε τις ανανεώσεις με το ίδιο κόστος. Το θέμα είναι πως επειδή το έχουν καταργήσει σαν πακέτο μας το δίνουν και ό,τι τιμή θέλουν για ανανέωση. Και το σημαντικότερο είναι πως αυτή η πολιτική είναι αντίθετη με ό,τι έχουν υποσχεθεί για σταθερές τιμές που αναφέρουν γραπτώς ακόμη και λίγα post πιο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φέτος τον Αύγουστο αύξησε τις χρεώσεις το Cpanel. Πιστεύω ότι με αυτό ως "δικαιολογία" όσοι webhosts είχαν κάνει λάθος τους υπολογισμούς για τον τιμοκατάλογο τους "ξεφορτώθηκαν" τα πακέτα που τους έβαζαν μέσα. Δεν έγινε μόνο από την mediahost αυτό, έγινε και από άλλους webhosts. Φαντάζομαι άσχετα με το τι υποσχέθηκε, ότι μπορείς να καταλάβεις ότι δεν μπορεί κάποιος να δίνει μια υπηρεσία για πάντα κάτω του κόστους.

Αναφέρεις ότι είχες αυτή τη χρέωση για 6 έτη. Το domain της mediahost υπάρχει από το καλοκαίρι του 2012 , οπότε λογικά ήσουν από τους πρώτους τους πελάτες.

Παρακάτω δεν αναφέρομαι στην mediahost αλλά γενικά στο τι σκέφτεται κάποιος όταν ξεκινάει έναν webhost:

Όταν λοιπόν ξεκινάει να παρέχει κάποιος υπηρεσίες hosting έχει πολύ ελεύθερο χρόνο αλλά όχι πελάτες. Οπότε βάζοντας πολύ χαμηλή τη τιμή του έρχονται πελάτες. Αφού του έρχονται πελάτες (ειδικά εάν πληρώνουν ανά έτος και εισπράτει μαζεμένα) νομίζει ότι η δουλειά πηγαίνει καλά. Περνάνε μερικά χρόνια και πλέον έχει πελάτες, βγάζει ένα ποσό κάθε μήνα για να ζήσει όμως δουλεύει μόνος του 24/7/365 χωρίς αργίες, γιορτές και διακοπές για να τους εξυπηρετήσει.

Όμως τα χρήματα δεν φτάνουν για να προσλάβει προσωπικό ώστε να τον ξεκουράσει. Οπότε σκέφτεται: Ή κλείνω και πάω υπάλληλος κάπου που θα δουλεύω και 8ωρο και θα έχω τις άδειες μου ή φτιάχνω νέα πακέτα που θα έχουν λογική χρέωση ώστε να αναβαθμίσουν κάποιοι πελάτες ή να τα επιλέξουν νέοι πελάτες. Πράγματι κάποιοι επιλέγουν τα νέα πακέτα αλλά επειδή έχει τη φήμη του "φτηνού" webhost ελάχιστοι από τους πελάτες που έχει ήδη επιλέγουν να αναβαθμίσουν. Εξάλλου γιατί να αναβαθμίσουν από τη στιγμή που τους καλύπτει και το φτηνό πακέτο που έχουν ήδη; 

Περνάνε λοιπόν μερικά ακόμη χρόνια και έχουμε το εξής αποτέλεσμα: Ένα 20% του πελατολογίου είναι στα "ακριβά" πακέτα και ένα 80% στα "φτηνά". Όμως η ημέρα έχει 24 ώρες και δεν προλαβαίνει πλέον να αναλάβει μόνος του περισσότερους πελάτες αλλά ούτε έχει ακόμα την οικονομική δυνατότητα να προσλάβει προσωπικό. Οπότε σκέφτεται εάν αυξήσει τη χρέωση των "φτηνών" πακέτων κάποιοι πελάτες θα φύγουν, οπότε θα γλιτώσει χρόνο και θα μπορεί να αναλάβει νέους πελάτες με "ακριβά" πακέτα ή κάποιοι πελάτες θα μείνουν πλέον στα "ακριβά" πακέτα οπότε θα βγάζει περισσότερο κέρδος ώστε ενδεχομένως να προσλάβει προσωπικό. Στην τελική και το 1/5 των πελατών με τα παλιά πακέτα εάν αναβαθμίσουν και του φύγει το 4/5 θα βγαίνουν τα ίδια χρήματα με το 1/5 του χρόνου που θα χρειαζόταν σε σχέση με πριν.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/12/2019 στις 12:57 ΜΜ, ioanniskar είπε

Αν και είμαι 6 χρόνια πελάτης της mediahost στο απλό πακέτο personal με €1/μήνα, τώρα βλέπω αύξηση στα €50 για ανανέωση. Το πακέτο μου παραμένει το ίδιο και δεν έχω ζητήσει κάποια αλλαγή (νομίζω πως αύξησαν τον χώρο αποθήκευσης αν και δεν με ενδιαφέρει γιατί δεν χρησιμοποιώ πολύ χώρο).

Αυτή η αύξηση είναι αντίθετη σε ό,τι μου είχαν πει για τις σταθερές τιμές και σε ό,τι γράφουν εδώ ("δεν έχουν κάνει ούτε θα κάνουν αυξήσεις/αλλαγές για 3 χρόνια").

Είναι κρίμα γιατί ο λόγος που την επέλεξα εξαρχής και έφυγα από την cretaforce ήταν η χαμηλότερη τιμή σε συνδυασμό με τις ελάχιστες απαιτήσεις που είχα.

Είμαι πολύ ευχαριστημένος απο mediahost σε σταθερότητα και υποστήριξη. Έχουν όμως μεγάλη αστάθεια στα πακέτα τους. Είχαν share, vps, reseller, deticated. Τωρα ξέμειναν με κάτι elastic sites μόνο. Για ένα πολύ απλό site δεν μπορώ να δώσω 120€ / έτος, οπότε ψάχνω εναλλακτικές. Και στα πακέτα που ήδη έχουμε οι αυξήσεις είναι τεράστιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/12/2019 στις 12:50 ΜΜ, whoose είπε

είναι ασύμφορο για ένα νέο ειδησεογραφικό site τεχνολογίας που ο ιδιοκτήτης του θέλει να ζήσει από αυτό να ξεκινήσει στην cretaforce. ειδικά τους πρώτους μήνες που τα έσοδα από το adsense ούτε το hosting δεν θα καλύπτουν 😛

Το adsense δεν θα σου φέρει λεφτά ποτέ. Όταν αποκτήσεις τις επισκέψεις που (φαντάζεσαι ότι) θα έχεις κάποια στιγμή μελλοντικά, τα έσοδα απ'το adsense θα είναι σταγόνα στον ωκεανό των εσόδων που θα μπορούσες να είχες αν πέταγες έξω τη σπατάλη χώρου του adsense και έπαιζες με άλλες διαφημιστικές ή/και απευθείας συνεργασίες. Άρα ξεκινάς λάθος εξ'αρχής.

Γενικά πάντως αν το "πρόβλημα" είναι τα 10€ το μήνα (απ'τα οποία αφαιρείς ΦΠΑ και το περνάς σαν έξοδο της εταιρείας) για μία εταιρεία, μάλλον κάπου κάτι έχει γίνει λάθος στον προγραμματισμό και σε 2-3 μήνες θα πέσει γέλιο με τα μαζεμένα ΕΦΚΑ, ενοίκια, λογιστή, ρεύμα, τηλέφωνο, ετήσιο κόστος ΓΕΜΗ και όλα τα σχετικά... 

Δεν πειράζει, πηγαίνετε να κάνετε σκόντο στα hosting μπας και γλιτώσετε έναν καφέ την ημέρα.. 

No offense αλλά δεν μπορώ να ακούω σαχλαμάρες.... See you on your next downtime.

PS: PRO TIP το οποίο έχουν πληρώσει πολύ ακριβά πάρα πολλοί πριν από όλους εσάς. 

Σε γιατρό, δικηγόρο, λογιστή και hosting ΔΕΝ κάνουμε sconto... 

Επεξ/σία από polaki
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/12/2019 στις 2:30 ΜΜ, polaki είπε

Το adsense δεν θα σου φέρει λεφτά ποτέ. Όταν αποκτήσεις τις επισκέψεις που (φαντάζεσαι ότι) θα έχεις κάποια στιγμή μελλοντικά, τα έσοδα απ'το adsense θα είναι σταγόνα στον ωκεανό των εσόδων που θα μπορούσες να είχες αν πέταγες έξω τη σπατάλη χώρου του adsense και έπαιζες με άλλες διαφημιστικές ή/και απευθείας συνεργασίες. Άρα ξεκινάς λάθος εξ'αρχής.

Σίγουρα με απευθείας διαφήμιση μπορεί να είναι μεγαλύτερο το κέρδος όμως ξέρω περιπτώσεις που έχουν έσοδα γύρω στα 5.000 ευρώ το μήνα μόνο από adsense σε "ειδησεογραφικού" τύπου site και το βάζω σε εισαγωγικά γιατί στην ουσία είναι 3 - 4 άτομα προσωπικό που δουλεύουν part-time και κάνουν copy paste άρθρα από άλλα sites (που και αυτά copy paste από αλλού τα έχουν κάνει :D ). Απλά τέτοιες δουλειές δεν είναι τόσο σίγουρες γιατί ανάλογα με τα κέφια του facebook (που από εκεί μπαίνει ο κόσμος) μπορεί να φάει κανένα ban οπότε τα έσοδα να μειωθούν από τη μία μέρα στην άλλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, CyberCr33p είπε

Σίγουρα με απευθείας διαφήμιση μπορεί να είναι μεγαλύτερο το κέρδος όμως ξέρω περιπτώσεις που έχουν έσοδα γύρω στα 5.000 ευρώ το μήνα μόνο από adsense σε "ειδησεογραφικού" τύπου site και το βάζω σε εισαγωγικά γιατί στην ουσία είναι 3 - 4 άτομα προσωπικό που δουλεύουν part-time και κάνουν copy paste άρθρα από άλλα sites (που και αυτά copy paste από αλλού τα έχουν κάνει :D ). Απλά τέτοιες δουλειές δεν είναι τόσο σίγουρες γιατί ανάλογα με τα κέφια του facebook (που από εκεί μπαίνει ο κόσμος) μπορεί να φάει κανένα ban οπότε τα έσοδα να μειωθούν από τη μία μέρα στην άλλη.

Συμφωνώ, αλλά και πάλι είναι οι εξαιρέσεις στον κανόνα.. και συνήθως τα site αυτά είναι μηδενικής ποιότητας ενημέρωσης (το clickbait πάει σύννεφο) το οποίο σημαίνει 0% επαναλαμβανόμενους επισκέπτες.. άρα συνεχώς θέλει δουλειά όχι μόνο στο κομμάτι του CLOPY paste άρθρων αλλά και στο προμοτάρισμα αυτών των ψευτοάρθρων μέσω social platforms.. κάτι το οποίο κουράζει από ένα σημείο και μετά τον admin, και όταν βρει μία "κανονική" δουλειά συνήθως τα site αυτά κλείνουν στο επόμενο billing cycle του hosting.. ή του domain name renewal, αν είναι τόσο τσίπης πιά :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι πρέπει να γίνονται συνεχώς post σε facebook για να έχουν κίνηση. Από google ένα μικρό ποσοστό μπαίνει. Δεν κάθονται δηλαδή και έρχεται το χρήμα, θέλει και προσωπική εργασία για να τρέξουν αυτές οι σελίδες. Πάντως φιλοξενώ τέτοιες σελίδες με μεγάλη επισκεψιμότητα για πολλά χρόνια και δεν έχουν σταματήσει. Πιστεύω ότι βγαίνει πολύ περισσότερο χρήμα σε σχέση με μια "κανονική" δουλειά, αλλά όπως είπα είναι επίφοβο διότι η επιτυχία της δουλειάς αυτής έχει να κάνει με εξωτερικούς παράγοντες που δεν υπάρχει έλεγχος. Οπότε το ιδανικό είναι να υπάρχει μια "κανονική" δουλειά για σιγουριά και ως δεύτερη δουλειά να είναι αυτό.

Επεξ/σία από CyberCr33p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...