Προς το περιεχόμενο

Προβμημα σε stream video 1080 60fps


chris_g92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειπα να κανω pcακι σαλονιου ενα παλιο desktop με core 2 duo e7500 4gb ram και gf 9600gt 512mb. Το μηχανιμα τρεχει windows 10. Το προβλημα ειναι οτι σε οποιον browser και να βαλω πχ youtube σε 1080 και εχει 60fps laggarei. Μονο στον ie τα παει λιγοο καλυτερα. Τι στο καλο μπορει να γινεται? Εχω δοκιμασει να βγαλω το hardware acceleration αλλα δεν ειδα διαφορα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που προσπαθείς να παίξεις χρειάζεται 99% παραπάνω υπολογιστική ισχύ.

βάλτο να παίξει και δες % χρήσης επεξεργαστή/κάρτας γραφικών.

Μαντεύω οτι ο cpu χτυπάει 100% χρηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που προσπαθείς να παίξεις χρειάζεται 99% παραπάνω υπολογιστική ισχύ.

βάλτο να παίξει και δες % χρήσης επεξεργαστή/κάρτας γραφικών.

Μαντεύω οτι ο cpu χτυπάει 100% χρηση.

βαραει 90+ o cpu  αλλα τι στο καλο κατι σημερινα celeron σε λαπτοπ που βγαζουν λιγοτερες επιδοσεις τρεχουν κομπλε. :/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαραει 90+ o cpu  αλλα τι στο καλο κατι σημερινα celeron σε λαπτοπ που βγαζουν λιγοτερες επιδοσεις τρεχουν κομπλε. :/

η 9600 χρησιμοποιείται καθόλου;

για celeron σε λάπτοπ κιολας αμφιβάλλω αν μπορούνα βγάλουν 1080p 60fps, μηπως ηταν 720;

 

 

edit:

 

προσωπικά το λαπτοπ της υπογραφής με τον i5-2430M σε 1080 60fps τα βρίσκει σκούρα σχετικά.

 

άκυρο το παραπάνω θυμόμουν περιστατικό με κλειστό το H/W Accel.

με ενεργό βλέπω κανονικα 1080/60fps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπα να κανω pcακι σαλονιου ενα παλιο desktop με core 2 duo e7500 4gb ram και gf 9600gt 512mb. Το μηχανιμα τρεχει windows 10. Το προβλημα ειναι οτι σε οποιον browser και να βαλω πχ youtube σε 1080 και εχει 60fps laggarei. Μονο στον ie τα παει λιγοο καλυτερα. Τι στο καλο μπορει να γινεται? Εχω δοκιμασει να βγαλω το hardware acceleration αλλα δεν ειδα διαφορα. 

κατι παρομοιο εχω στο μαγαζι τα ιδια μου κανει...εδω με το που μπενω μεσα πλεον φτανω κατι 50% χρηση χωρις να εχω τπτ ανοιχτο σχεδον....αλλα οκ ας πουμε οτι ειναι απο κατι προγραματακια που εχει περασμενα..και παλι παλαιοτερα ακομα και μετα απο φορματ αμα βαλεις βιντεο 1080π παπαλα....

δοκιμασε και με κανα αλλο browser μπας και ειναι καλυτερα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τσεκάρω τις επόμενες ημέρες να δω αν χρεισιμοποιει καθόλου gpu εκείνη την στιγμή...πάντως με Linux δουλεύει άψογα που το δοκίμασα με βλέπω να τα αφήνω μόνιμα :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το youtube το γύρισε σε html5 εδώ και καιρό που είναι ακόμα ποιο βαρύ και από το flash που κάποτε το βρίζαμε...

Έχει Plugin που κόβουν το html δοκίμασε να δεις πως τρέχουν,αν και το καλύτερο είναι να βάλεις το vlc και να βλέπεις τα λίνκ μέσα από αυτό,παίξε και λίγο με της ρυθμίσεις για να μην περνάει φίλτρα και θα πετάει.

(που λέει ο λόγος)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες επισης οταν ανοιγει ο υπολογιστης αφου μεινει 2-3 λεπτα και φορτωσει οτι ειναι μετα παει 0% η χρηση και μενει εκει η μηπως δουλευει τπτ στο παρασκηνιο και σου ανεβαζει χρηση ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες επισης οταν ανοιγει ο υπολογιστης αφου μεινει 2-3 λεπτα και φορτωσει οτι ειναι μετα παει 0% η χρηση και μενει εκει η μηπως δουλευει τπτ στο παρασκηνιο και σου ανεβαζει χρηση ....

οχι σε αυτο κομπλε ειναι μαλιστα του εχω κανει και φορματ και εβαλα καθαρα τα 10αρια οταν ειπα να τον τεσταρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...