Προς το περιεχόμενο

Η Intel θέλει το USB-C να αντικαταστήσει την υποδοχή 3.5mm για τα ακουστικά


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και μετά ξύπνησες...

 

Θα χαραμίσω πολύ χρόνο τον οποίο αυτή την στιγμή δεν έχω για να σχολιάσω συλλαβή προς συλλαβή όλα αυτά τα άκυρα που έχεις γράψει, δεν θα το κάνω τώρα αλλά έχω μια ερώτηση μόνο να κάνω, μήπως δουλεύεις στην intel?

Αν θέλεις να προσφέρεις στη συζήτηση, να κάτσεις να απαντήσεις, όχι να την λες στον άλλο για να το φανείς έξυπνος και γνώστης. Περιμένουμε τον τεχνολογικό αντίλογο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το εκανε πρωτη η Motorola με mini usb παλιοτερα.

 

Αυτες οι "καινοτομιες", "πρωτοβουλιες" κτλ της Intel μου θυμιζουν τα Σκοπια.

Βαφτιζουν τα παντα δικα τους...

 

Οπως και να χει... Δεν προκειται να δουλεψει το πραμα.

Ειναι σαν την οπτικη θυρα που εχουν οι ΜΟΒΟ που κανεις δεν λειτουργει.

Ειναι σαν να βγαζεις εμβολιο για τον Διαβητη. Δεν θα βγει μονο και μονο γιατι υπαρχει ζητηση ινσουλινης! Τοσες εταιριες τι θα κανουν?

 

Το πολυ πολυ να δινουν την επιλογη να εχεις και τα δυο και μερικα προιοντα σε υπερυπερβολικες τιμες για τους μερικους λιγους ψωνισμενους.

 

Ειναι σαν να βλεπω απο τωρα στο 9gag φοτο με κινητα με 30 ανταπτορες, ο ενας πανω στον αλλον, και στο τελος να εχει νορμαλ ακουστικα και απο κατω να γραφει "Well done Intel..."

Ειπα να σπάσω το stealth mode μου για να γραψω 2 πραγματα ορμώμενος από αυτό το σχολιο, μια που ξυπνησε μνημες...

Καταρχας να σημειωσω ότι εγω χρησιμοποιώ ΜΟΝΟ τις οπτικες θυρες που εχουν ενσωματωμένες οι μητρικες, δεν αγοραζω (εδώ και πολλα χρονια πλεον) καρτες ηχου και δεν αγοραζω μητρικη αν δεν εχει ψηφιακη εξοδο πολυκαναλου ηχου. Με ψιλοστεναχωρει μαλιστα που εγκαταληφθηκε από πολλους το S/PDIF coaxial γιατι χρησιμοποιουσε και φθηνοτερα και ανθεκτικοτερα καλωδια από τα οπτικών ινων. Και μια που ειδα κι αλλου κατι που ξυπνησε μνημες, δεν μπορω να πω ότι αναπολω και τοσο πολύ την εποχη που εκαιγα μεσα σε ένα πρωι κι ένα απόγευμα μια 6αδα type-C μπαταριες με το φορητο ραδιοκασετοφωνο στο... 'γκετο'!

Τωρα νομιζω ηταν το 2006 (αν όχι το 2005), δηλαδή πριν από 10 ολοκληρα χρονια, που ειχα τσιμπησει με 2 κατοστάρικα ένα Motorola με 3G, 2η καμερα για βιντεο-κλησεις, υποδοχη micro-sd και..... ακουστικα με mini usb (mini, όχι micro, για τους νεοτερους το τονιζω).

Το πρωτο που θελω να σταθω είναι ότι φυσικα και εκεινα τα ακουστικα.... περιλαμβανονταν στο πακετακι του κινητου! Ούτως ή αλλως σημερα ένα 80% τουλάχιστον θελω να πιστευω των συσκευών κινητης ερχονται πακετο με ακουστικα, δε βλεπω το πρόβλημα που θα δημιουργηθεί για το 90% των αγοραστων λοιπον...

2ον διαβαζω συνεχως σχολια που λες και προερχονται από audiophiles και αναρωτιέμαι ποσοι πραγματικα από αυτους είναι οντως τέτοιοι! Και συνεχιζω, με μερικα από τα 'θεματα' που τους απασχολουν! Συνδεση λεει με ενισχυτες κλπ! Δηλαδη θα παρω ένα ωραιοτατο ψηφιακο σημα, θα του τινάξω τα μυαλα με την μετατροπή του κάθε φθηνο/κινητου σε αναλογικο για να ζητησω από τον πανακριβο ενισχυτή μου να το σουλουπωσει όπως-όπως για να κατσω να καψω μερικα stereocilia και να απολαυσω μερικες ντοπαμινες... και δε θα προτιμησω να συνδεσω την ψηφιακη πηγή (κινητο) απευθειας με:

α) Usb (καλωδιο ή dock)

β) ασυρματα με Bluetooth (υπαρχει κι αυτό από την εποχη του Νωε, γιατι και οι υπέρυθρες αν το παμε ετσι καποτε μια χαρα δουλευαν)

γ) με οποιαδήποτε άλλη 'πατεντα' ειχαν την ορεξη να αναπτυξουν οι διαφορες εταιριες και οι προγραμματιστες (πχ direct WiFi, με αναγνωση multimedia μεσω τοπικου δικτυου, με απομακρυσμενο ελεγχο βιβλιοθήκης μεσω καποιου client --τελευταια παιζει πολύ το spotify--) κλπ.

Ε οποιος διαθετει τα παραπανω και παρολα αυτά επιμενει να 'καρφωνει' το κινητο του στην αναλογικη εισοδο του ενισχυτή του σορι αλλά είναι για μπανακι :)

 

That being said, αν ισχυει ότι προφασιστηκαν το 'παχος' των συσκευών είναι για βουρδουλα. Εχω χρησιμοποιησει κι εγω στο παρελθον 3-4 συσκευες με το 2,5αρι καρφι, τοτε βεβαια μου φαινοταν λιγο ....επιφοβο αλλά τελος παντων δεν είναι αυτος ο λογος. Πιο πολύ θα με επειθαν αν ελεγαν για το μηκος του καρφιου μεσα στη συσκευή, που παντα φτανει πισω από την οθονη και που για το μηκος αυτό περιοριζει αντιστοιχα και το μέγεθος της μπαταριας...

Χωρια τα σκουπιδια που μαζευει το 3,5αρι.

Τελος παντων, στο θεμα "ποιο θα σπασει πρωτο" οι υποστηρικτες του 3,5 καρφιου εχουν κατ εμε ένα δικιο, εχω ένα 17αρι λαπτοπ 4 κιλων και εχει τυχει να το 'σηκωσω' από τη μια μερια καμια 50αρια φορες 'ξεχνωντας' τα ότι τα ακουστικα είναι ειτε στο αυτι μου ειτε καπου πανω μου, χωρις να σπασει κατι, υποθετω ότι το usb-c δεν θα είναι τοσο ανθεκτικο, όμως ένα κινητο 150γρ είναι σιγουρα απειρως πιο 'μεταχειρισιμο' από το προαναφερθεν λαπτοπ. Κοινως, αν βγουν τετοια ακουστικα, μονο για ελαφριες φορητες συσκευες, αλλιως δε θα σας φταιει κανεις.

3ον αν και δεν ειμαι φαν του είδους (τα αγαπημενα μου ακουστικα ειναι όλα ψειρες) εντούτοις εχω ηδη δυο ....Bluetooth ακουστικα που ωρες-ωρες μου αρεσει να συνδεω και να αραζω χωρις 'περιορισμους' καλωδιων, μαλιστα τα 'μεγαλυτερα' από τα δυο ακουστικα εχουν ενσωματωμενο μικροφωνο, ραδιοφωνικο δεκτη FM και.... υποδοχη micro-SD (!) ενώ τα μικροτερα μονο μικροφωνο.

4ον το μεγαλο μου παραπονο μια που δε θεωρω τον εαυτο μου audio-phile αλλά σιγουρα..... movie-phile ειναι που δεν εχω 'ευκολο' το 5.1. Ειχα καποτε 5.1 ακουστικα με ....αναλογικα βυσματα και ξεχωριστη μοναδα ενισχυσης, πλεον για κατι αξιολογο (αναγκαστικα σε usb λυση ή ασυρματη) πρεπει καποιος να δωσει αρκετα χρηματα. Πιστευω ότι μια επεκταση των δυνατοτητων ολων γενικα των ακουστικων θα πιεσει πολύ λογω ανταγωνισμου και τις τιμες τέτοιων 'εξεζητημενων' ακουστικων (δε μιλαω για τα κινεζικα των 20 ευρω που υπαρχουν ηδη) και ισως δουμε λιγο καλυτερες μερες....

 

Στα μοναδικα μειον (στη θεωρια μου τουλάχιστον) ειναι ότι αρκετα κινητα σημερα ειναι... κεντρα επεξεργαστικης ισχυος και θα μπορουσαν (τονιζω το 'θα μπορουσαν') για καποιον που θελει οντως καλο αποτέλεσμα να αποδωσουν ένα σαφως υψηλης αποδοσης ηχο εκμεταλλευομενα την δυναμη και την ταχυτητα τους (που δεν παιζει να δουμε ποτέ να υπαρχει σε μαζικης παραγωγης ακουστικα). Όμως δεν το κανουν. Μου τη δινει απίστευτα που εχω (και) ακουστικα λιγο μεγαλύτερης αντίστασης (και πολύ καλυτερης ποιοτητας) και δεν υπαρχει σε ουτε ένα σουπερ-ντουπερ κινητο δυνατοτητα να ανεβει η ενταση στην εξοδο (προφανως δε λεω να χακαρεις τον equalizer και να βγαλεις μια παραμορφωμενη φασαρια απλα για να ειναι πιο 'δυνατα' ο ηχος)! Από την άλλη το 'καρφι' ειναι και σχετικα ευκολο και απλο να το 'σπασεις' με διακλαδωτη σε 2+ συσκευες.... εδώ δε ξερω αν θα υπαρξει λυση με την ψηφιακη εξοδο.​ ​Αυτό σε ορισμένες περιπτώσεις θα ειναι λιγο μουτηδινικο.

 

Συνοψιζοντας, για τον casual χρηστη δεν αλλαζει κατι (εφόσον τουλάχιστον οι εταιριες συμπεριλαβουν ένα σετακι ακουστικων στη συσκευασια), για τον χρηστη του ελαφρως πιο εξεζητημενου για μενα τα θετικα ειναι περισσοτερα (και 'ισχυροτερα') από τα (απειροελάχιστα) αρνητικα.

 

ΥΓ. Το "θα βγαζει ο καθενας το δικο του proprietary βυσμα" από πού στο καλο προεκυψε; Το usb-c ειναι (αν δεν κανω λαθος) το μακραν πιο 'universal' (ενσυρματο) ψηφιακο προτυπο διασύνδεσης που εχει βγει. Και πλεον υπαρχει και ...νομοθεσια προς αυτή την κατευθυνση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις να προσφέρεις στη συζήτηση, να κάτσεις να απαντήσεις, όχι να την λες στον άλλο για να το φανείς έξυπνος και γνώστης. Περιμένουμε τον τεχνολογικό αντίλογο.

Δεν το παίζω έξυπνος, τυγχάνει να ασχολούμαι με το θέμα του ήχου και ερασιτεχνικά σαν μουσικός αλλά και επαγγελματικα για πάνω από 25 χρόνια..

 

Και στην μια περίπτωση όπως αναφέρει για τα κινέζικα ακουστικά ότι μπορεί να υπάρχει κακός ήχος αλλά και στην περίπτωση του USB ότι αγοράζεις παίρνεις. Τον καλό ήχο στην περίπτωση του ακουστικου δεν την κάνει ο τρόπος σύνδεσης / τάση οδήγησης αλλά τα υλικά, η θωράκιση και κατά κύριο λόγο τα γουφερ όπου κρύβονται πίσω από τα μαξιλαράκια.

 

Το ότι όπως αναφέρει οξειδωνεται το θηλυκό Jack ,σκουριάζει, μαζεύει σκουπίδια κατσαρίδες και δεινόσαυρους και ότι είναι αντιαισθητικό ( έλεος δλδ όλα τα είπε!) το ίδιο λοιπόν ισχύει και για την θύρα USB, οπή το ένα οπή και το άλλο.

Το ότι χαλάει πιο εύκολα από μία μίνι θύρα USB όχι απλά είναι μύθος αλλά μεγάλο ψέμα, σαφώς μία μίνι θύρα USB χαλάει πολύ πιο εύκολα και το γνωρίζουμε όλοι αυτό.

 

Κάτι για μιλιαμπερ αναφέρει το οποίο πραγματικά δεν το κατάλαβα, σε όλες τις περιπτώσεις θα παίρνουμε ρεύμα από την συσκευή.

 

Κάτι για το βινύλιο αναφέρει ότι τάχα δεν έχει τον καλύτερο ήχο. Αυτό είναι το απόλυτο ανέκδοτο φυσικά και δεν θα επεκταθώ,εχει καλύτερο ήχο το CD ή το mp3 ας πούμε? Και στην τελική που κολλάει ο δίσκος / βινύλιο με την κουβέντα και τα κινητά ή ταμπλετ??? Τεσπα.

 

Πρέπει να ετοιμαστώ για την ανάσταση, ελπίζω να σε κάλυψα λιγουλάκι..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να εξηγήσουμε στους συνωμοσιολόγους μερικά πράγματα:

 

  • Οταν συνδέεις τα ακουστικά σου με 3,5mm καρφί και καλώδιο stereo (μπλεντάζ το λέγανε παλιά λόγω της πολύπλεκτης γείωσης), η συσκευή είναι επιφορτισμένη να κάνει την μετατροπή DAC και ταυτόχρονα να στείλει μια μεγάλη ένταση dB που συνήθως χρειάζεται ο χρήστης, άρα απλοικά θα περάσουν πολλά mA ρεύματος από το αμφίβολης ποιότητας καλώδιο του κάθε κινεζο-ακουστικού.
  • Αποτέλεσμα των παραπάνω, μια συσκευή με φτηνιάρικο DAC στέλνει κακό αποτέλεσμα από ενδεχομένως καλή πηγή, ένα φτηνιάρικο ή φθαρμένο καλώδιο ακουστικού έχει απώλειες και στέλνει περίεργο ήχο στην ενδεχομένως καλούτσικη κάψα του ακουστικού. Για να το πούμε απλά, κάτι μας φταίει σ'αυτό που ακούμε αλλά δεν ξέρουμε τι ακριβώς, γιαυτό αρχίζουμε να δοκιμάζουμε ακουστικά, συσκευές, καλώδια κτλ .
  • Αν μεταφερθεί το DAC στο ακουστικό, είναι αυτονόητο οτι χρειάζονται ελάχιστα mA για την μεταφορά ψηφιακού σήματος άρα λιγότερες απώλειες , ασε που στο ψηφιακό σήμα υπάρχουν διορθώσεις πριν την μετατροπή. Φυσικά το ζητούμενο πλέον είναι η ποιότητα του DAC στο ακουστικό ή το ηχείο. Γενικά αυτά που συζητάτε ούτε καινούργια είναι ούτε κανένα θαύμα, ψηφιακή μεταφορά ήχου ήδη γίνεται τόσα χρόνια με καρφί 3,5μμ, μονό rca2rca ή με οπτική ίνα.

 

Για το μηχανικό κομμάτι του βίσματος 3.5μμ υπάρχουν χρόνια πολλές ενστάσεις, παραθέτω μερικές απ'αυτές:

  1. Σπάει ή καταστρέφεται εύκολα το θηλυκό βίσμα μέσα στη συσκευή,
  2. το έλασμα μέσα στη συσκευή χαλαρώνει και χρειάζεται σέρβις για να σφίξει ή αλλαγή (ξεκόλλημα κ κόλλημα καινούργιου).
  3. το βίσμα οξειδώνεται κι επειδή έχει πολύ μεγάλη επιφάνεια επαφής είναι ασύμφορο στους κατασκευαστές φτηνών συσκευών να βάζουν επιχρυσωμένα βίσματα.
  4. το μήκος του βίσματος είναι μεγάλο επομένως μέσα στη συσκευή χάνονται περίπου 20μμ χ 0,6μμ χώρου που σε μικρές συσκευές είναι πολύτιμος.
  5. το θηλυκό βίσμα της συσκευής είναι αντιαισθητικό γιατί λόγω υγρασίας και σκόνης γεμίζει βρωμιά. Υπαρχουν φυσικά τα γνωστά άβολα "καπάκια" που δεν χρησιμοποιεί κανείς.  

Δεν ξέρω τι ακριβώς θα γίνει με την μετατροπή και πότε/αν θα αντικατασταθούν σύντομα τα "καρφιά" με usb-c , το σίγουρο είναι οτι υπάρχει λόγος που γίνονται όλα αυτά, πέρα από τον προφανή δηλ. να πουλήσουν καινούργια καλώδια , ακουστικά με DAC κτλ . Ολα τα παραπάνω φυσικά απευθύνονται σε ανθρώπους που καταλαβαίνουν τουλάχιστον τη διαφορά του youtube ήχου από τον ήχο CD (44Khz/16bit). ;)

 

ΥΓ: Οσους γνώρισα -πλην ενός ψαγμένου ραδ. παραγωγού- που ισχυρίζονται ότι "το βινύλιο ακούγεται καλύτερα", συνήθως το πικάπ που έχουν στο σπίτι τους είναι στην καλύτερη περίπτωση μια φτηνιάρικη ιμιτασιόν του yamaha mkii της δεκαετίας του 80 (γεμάτη η στοά Φεξη απ'αυτά) φυσικά με κεφαλή και βελόνες αστείες, προενίσχυση τι είναι αυτό δεν ξέρω μανίτσα μου και για ενισχυτή κανένα SONY all-in-one κασέτα-ραδιο. Οι δε συνήθεις ύποπτοι υπεργνώστες του βινυλίου έχουν το γνωστό πικάπ SILVER και μια 50αριά δίσκους με την Γλυκερία και την Αντζελα, άντε και 5-6 κλαρίνα για τέτοιες μέρες. :P

Εκ πρωτης οψης το ποστ σου φαινεται μεγαλο με παραγραφους κλπ,καποιος θα νομιζει οτι ξερεις τι γραφεις.

 

Προφανως οχι.

 

Για το σκελος των ακουστικων δεν υπαρχει λογος να σου απαντησω,εχουν γραφτει ηδη στο thread που ειμαστε,μην τα ξαναγραφω.

 

Για το κομματι με τα βινυλια προφανως δεν γνωριζεις αρκετα απο αναλογικο/ψηφιακο ηχο και γιατι με το βινυλιο ακους καλυτερο ηχο.Τip:δεν ειναι το πλαστικο του βινυλιου που βγαζει τον καλυτερο ηχο ουτε η ποιοτητα του πικαπ.

 

Eπισης δεν υπαρχει ''yamaha mkii'' .Αυτο που εννοεις ειναι το κλασσικο Panasonic Technics 1200 MKII.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να εξηγήσω οτι δουλεύω στην Intel και παίρνω ποσοστά να κουρδίζω κάτι τύπους "δεν το παίζω έξυπνος" που κάθονται να κράξουν μισή ωρα πριν την ανάσταση. Ζακέτα να πάρεις...
 

Και μετά ξύπνησες...
Θα χαραμίσω πολύ χρόνο τον οποίο αυτή την στιγμή δεν έχω για να σχολιάσω συλλαβή προς συλλαβή όλα αυτά τα άκυρα που έχεις γράψει, δεν θα το κάνω τώρα αλλά έχω μια ερώτηση μόνο να κάνω, μήπως δουλεύεις στην intel?

 
Φιλε δεν έχω μαντικές ικανότητες να βρω με τι στράβωσες, γράψε τι πρόβλημα έχεις και θα πάρεις απαντήσεις. Αλλίως προσπερνάς το σχόλιό μου και πας παρακάτω, αλλά γενικά αυτό το αγενέστατο στυλάκι λες και είμαστε κάφροι σε γήπεδο που πρέπει να πιαστούμε στα χέρια δεν το καταλαβαίνω, και τώρα τελευταία είναι της μόδας εδώ μέσα. Πάρε 2-3 απαντήσεις:

  • Επαγγελματίας είναι και ο μανάβης αλλά δεν ξέρει ούτε από ήχο ούτε από ηλεκτρονικά. Επίσης, άλλο ηχολήπτης, άλλο μουσικός κι άλλο DJ στα πανηγύρια, το γράφω επειδή πολλοί μπερδεύονται.
  • Τα περί οξείδωσης, βρωμιές σπασίματα κτλ είναι γνωστά θέματα 30 ετών, αν δεν τα ξέρεις και δεν τα έχεις αντιμετωπίσει μάλλον πουλάς τρέλα.
  • Για τα mA προφανώς δεν κατάλαβες τι έγραψα γιατί είναι φανερό από τα σχόλιά σου πως δεν είσαι ούτε ηλεκτρονικός ούτε μουσικός με σπουδές και γενικά καθόλου σχετικός με την μετάδοση ψηφιακού και αναλογικού ήχου.
  • Επίσης δεν υπάρχει "γούφερ" πίσω από τα μαξιλαράκια των ακουστικών. Που ζεις; Ολα κάψες έχουν.
  • Οταν πρέπει να οδηγήσεις μια μεγάλη κάψα ακουστικού σε μεγάλη ένταση, πρέπει να στείλεις και το ανάλογο μεγάλο ρεύμα (mA). Ενα κακό καλώδιο και μια κακή επαφή φέρνει διάφορες παραμορφώσεις. Στην ψηφιακή μετάδοση λοιπόν, τα mA είναι λίγα και σταθερά αφού η ενίσχυση γίνεται μέσα στο ακουστικό ή το ηχείο. Το μόνο που μας νοιάζει είναι να φτάσει η ψηφιακή πληροφορία στο ακουστικό.
  • Αν το καλώδιο είναι πολύκλωνο και στέλνει μαζί και ρεύμα, αυτό γίνεται σε άλλο ζεύγος, προφανώς θωρακισμένο. Στα ηχεία δεν χρειάζεται, στα ακουστικά έχω δει και με εξωτερική τροφοδοσία και με μπαταρία. Εξαρτάται γενικότερα από τη χρήση και την εφαρμογή. Πες μας τις επαγγελματικές σου εμπειρίες από την ψηφιακή μετάδοση ήχου, να ευθυμήσουμε.
  • Για το βινύλιο απάντησα σε προηγούμενο σχόλιο δεν μου κατέβηκε, κι αν δεν σ'αρέσει η αναφορά στο βινύλιο πες τα απ'ευθείας στους άλλους πιο πίσω. Απο το τελευταίο και μόνο καταλαβαίνουμε όλοι πόσο χρόνο έδωσες να διαβάσεις τα σχόλια και γενικά για ποιό λόγο διάλεξες να απαντήσεις. Τρολάρισμα και καυγαδάκι ψάχνεις...

 

Εκ πρωτης οψης το ποστ σου φαινεται μεγαλο με παραγραφους κλπ,καποιος θα νομιζει οτι ξερεις τι γραφεις.  Προφανως οχι.
Για το σκελος των ακουστικων δεν υπαρχει λογος να σου απαντησω,εχουν γραφτει ηδη στο thread που ειμαστε,μην τα ξαναγραφω.
 Για το κομματι με τα βινυλια προφανως δεν γνωριζεις αρκετα απο αναλογικο/ψηφιακο ηχο και γιατι με το βινυλιο ακους καλυτερο ηχο.

Εντυπωσιακό! Ηρθες να ακυρώσεις αυτά που έγραψα με σοβαρά επιχειρήματα: 1. "επειδή έτσι" και 2. "βαριέμαι να γράψω". Εισαι τόσο άκυρος σε όλα που γίνεσαι κουραστικός αλλά τέλος πάντων. Αυτό που έγραψα για το βινύλιο είναι πολύ απλό: Είπα με 2 λόγια οτι οι περισσότεροι που κάνουν σχόλια για την υπεροχή του βινυλίου, συνήθως δεν έχουν ούτε καλό πικάπ ούτε καλό ηχοσύστημα, απλώς παπαγαλίζουν αυτά που άκουσαν από τους γύρω.
 
Δεν ισχυρίστηκα πουθενά οτι το βινυλιο ΔΕΝ είναι καλύτερο από το CD. Το αντίθετο! Το συμπέρασμα αυτό το βγάλατε οι δυο σας, προφανώς γιατί σας βολεύει να τρολάρετε και να τσακωθείτε για κάτι που απλά δεν υπάρχει.
 
 

Eπισης δεν υπαρχει ''yamaha mkii'' .Αυτο που εννοεις ειναι το κλασσικο Panasonic Technics 1200 MKII.

Είτε παρεξήγησες, είτε δεν γνωρίζεις τι συνέβαινε στην αγορά τότε. Η yamaha είχε βγάλει μια φτηνότερη απομίμηση (δεν θυμάμαι το μοντέλο) του technics mkii, συνήθως το μοντέλο αυτό το λέγανε "yamaha mk2" χάριν ευκολίας πώλησης και προφανώς εντελώς λανθασμένα. Αμέσως μετά το yamaha λοιπόν, εμφανίστηκαν φτηνότερες (ταιβανέζικες) απομιμήσεις του yamaha κι όχι του technics, περίπου στο 1/3 της τιμής του mk2 της technics. Χρησιμοποίησα τον όρο "yamaha mk2" θεωρώντας οτι θα καταλάβουν όσοι το έζησαν.
 

Τip:δεν ειναι το πλαστικο του βινυλιου που βγαζει τον καλυτερο ηχο ουτε η ποιοτητα του πικαπ.

Τιπ: Το βινύλιο είναι βινύλιο κι όχι πλαστικό, και το πικάπ δεν παίζει ρόλο αλλά η κεφαλή , η βελόνα, το μπράτσο και τα αντίβαρα. Αν είχες την παραμικρή ιδέα δεν θα έγραφες τέτοια πράγματα που πολύ απλά σε εκθέτουν.
 
Τιπ2: Επίτηδες έγραψα για βινύλια Ελληνικής εκτύπωσης που τα χτύπαγαν με μήτρα κακής ποιότητας και χιλιοπατημένη, δηλαδή όταν ένας δίσκος πχ. Γερμανικής εκτύπωσης έβγαινε σε 5000 αντίτυπα/μήτρα, κάποιοι ελληνικοί έβγαιναν με 20-25χιλ/μήτρα (τα νούμερα είναι εντελώς ενδεικτικά). Προφανώς λοιπόν το φοβερο και τρομερό βινύλιο της fabel δεν ήταν αυτό που περιμένεις από ένα βινύλιο και τις περισσότερες φορές ήταν ίδιο ως πολύ χειρότερο από το αντίστοιχο Ελληνικής εκτύπωσης CD.
 
 
 
Μεσανατολικό το κάνατε το θέμα, για να γράψουμε 2 σχόλια δεν θα ζητάμε άδεια και πιστοποιητικό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει ο άνθρωπος πρεπει να είναι συγγραφέας.

 

Το οτι γράφεις ολόκληρες αράδες δεν σημαινει κάτι, τα πολλά λόγια ειναι φτώχεια. Δεν χρειάζεται να κάνουμε εδω μέσα επίδειξη γνώσεων , απαντάμε με απλά λόγια και κατανοητά για όλους.

 

Εχεις πέσει πολύ έξω για το άτομό μου πάντως γιατι και ηλεκτρονικός ειμαι (Που οπως λες δεν ξέρω απο ηλεκτρονικά) και τα τελευταία 20 χρόνια εχω εγκαταστήσει ότι πιο σύγχρονο υπάρχει στην χώρα σε εικόνα και ήχο. Δεν είμαι μανάβης επαγγελματίας και να σου πω την αλήθεια μετά απο τόσα χρόνια στον χώρο θα προτιμούσα να ειμαι μανάβης..

 

Καμία διάθεση για πόλεμο δεν εχω ή αυτα τα οπαδικά που έγραψες..

 

Και για να επανέλθω λίγο στο θέμα θα σου πω 2 πραγματάκια :

 

1ον Οι επαγγελματιες  χρησιμοποιούν ακουστικά με καρφι.

      Οι επαγγελματίες χρησιμοποιούν μικρόφωνο με καρφί 

 

2ον (Αυτο είναι και το καλύτερο) Ο ηχος που καταλήγει στην κάψα/γουφερ/ηχείο/ηχειάκι ή οπως αλλιώς θέλεις να το πεις είναι ΑΝΑΛΟΓΙΚΟΣ !!! Δεν υπάρχει ψηφιακή οδήγηση σε ηχείο.

 

Αφιέρωσε μισή ωρα απο τον χρόνο σου , κάτσε σε κάποιον καναπέ και ακου εναν δίσκο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Είτε παρεξήγησες, είτε δεν γνωρίζεις τι συνέβαινε στην αγορά τότε. Η yamaha είχε βγάλει μια φτηνότερη απομίμηση (δεν θυμάμαι το μοντέλο) του technics mkii, συνήθως το μοντέλο αυτό το λέγανε "yamaha mk2" χάριν ευκολίας πώλησης και προφανώς εντελώς λανθασμένα. Αμέσως μετά το yamaha λοιπόν, εμφανίστηκαν φτηνότερες (ταιβανέζικες) απομιμήσεις του yamaha κι όχι του technics, περίπου στο 1/3 της τιμής του mk2 της technics. Χρησιμοποίησα τον όρο "yamaha mk2" θεωρώντας οτι θα καταλάβουν όσοι το έζησαν.

 

Τιπ: Το βινύλιο είναι βινύλιο κι όχι πλαστικό, και το πικάπ δεν παίζει ρόλο αλλά η κεφαλή , η βελόνα, το μπράτσο και τα αντίβαρα. Αν είχες την παραμικρή ιδέα δεν θα έγραφες τέτοια πράγματα που πολύ απλά σε εκθέτουν.

 

 

 

 

 

 

εκτιθεσαι ασκοπα.

 

yamaha mkii μπορει να το λεγε ο μπαμπης o ηλεκτρολογος που νοικιαζε τις ντουντουκες στα συλλαλητηρια του κκε το '82.Ο ιδιος φανταζομαι που αποκαλουσε ''μικροφωνικη'' οποιαδηποτε συσκευη ειχε input επανω.Αυτο δεν παει να πει οτι θα το αποκαλεσω κι εγω.

 

Oσο για το βινυλιο,ναι μαλλον απο ξυλο ειναι.

 

Vinyl is not a natural substance but is a synthetic man-made material. It is a type of plastic that is made from ethylene (found in crude oil) and chlorine (found in regular salt). When processed, both the substances are combined to form Polyvinyl Chloride (PVC) resin, or as is commonly referred to - Vinyl.

 

 

Και ακομα δεν εχεις καταλαβει γιατι το βινυλιο εχει καλυτερο ηχο ακομα και αν το υποστηριζεις.Τip 2:Oταν ακους ενα βινυλιο εκτος απο την ηχογραφηση ακους και κατι αλλο μαζι.

 

Και ναι μαλλον ασχετος ειμαι ως ηχοληπτης,μουσικος παραγωγος και dj βινυλιου απο κεινα τα χρονια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικα θα επρεπε να γινει το εξης:

 

  • Οι παραγωγες να βγαζουν High-Res 96KHz/24bit ηχο εφοσον οι αποθηκευτικοι χωροι ειναι πλεον αρκετα μεγαλοι και φθηνοι
  • Να παραμεινει το 3,5mm jack για να εξακολουθουμε να συνδεουμε οπου θελουμε με οτι ακουστικα θελουμε
  • Οι εταιρες να αναφερουν και να διαφημισουν στον κοσμο πως εχουν απωλειες το mp3 και το youtube και οτι δεν γινεται να επαναφερουν την αρχικη πηγη του ηχου (δηλ αμα τσαλακωσουμε το αλουμινοφυλλο τοτε δεν μπορουμε να το επαναφερουμε στην αρχικη του κατασταση)
  • Nα βαλουν απλα καλυτερη DAC καρτα ηχου
  • Nα βαζουν στα smartphones καλυτερο music player
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι μανάβης επαγγελματίας και να σου πω την αλήθεια μετά απο τόσα χρόνια στον χώρο θα προτιμούσα να ειμαι μανάβης..

 

 

απο αυτο το σχολιο καταλαβα οτι οντως εισαι στον χωρο..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως,κανένας απο τους δύο δεν του απαντάει με κάποιο επιχείρημα να μαθαίνουμε κι εμείς κάτι.

 

Οπότε στο 367,κουπόνι Κυριακής:

Υπάλληλος Intel που παίρνει ποσοστά να κουρδίζει κάτι τύπους vs ηχοληπτη,μουσικου παραγωγου και dj βινυλιου απο κεινα τα χρονια αλλά και ηλεκτρονικού που τα τελευταία 20 χρόνια εχει εγκαταστήσει ότι πιο σύγχρονο υπάρχει στην χώρα σε εικόνα και ήχο αλλά μετά απο τόσα χρόνια θα ήθελε να είναι μανάβης σημειώσατε 1.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει ο άνθρωπος πρεπει να είναι συγγραφέας. Το οτι γράφεις ολόκληρες αράδες δεν σημαινει κάτι, τα πολλά λόγια ειναι φτώχεια. Δεν χρειάζεται να κάνουμε εδω μέσα επίδειξη γνώσεων , απαντάμε με απλά λόγια και κατανοητά για όλους. Καμία διάθεση για πόλεμο δεν εχω ή αυτα τα οπαδικά που έγραψες..

Σε τι να απαντήσω φίλε μου, σε φανταστικές ερωτήσεις; Απάντησα στην προσωπική επίθεση που ξεκίνησες από το "και μετά ξύπνησες". Ακόμα και τώρα δεν γράφεις το παραμικρό εντός θέματος παρά ασχολείσαι να τσουβαλιάζεις και να προσβάλεις χωρίς επιχειρήματα. Ακόμα και σ'αυτά που μόνος μου έπιασα και απάντησα, κάνεις το κορόιδο όπως πχ. είπες οτι δήθεν υποτίμησα το βινύλιο αλλά τελικά όλα έγιναν γαργάρα. Ψάχνεις να τρολαρεις και δεν σου βγαίνει... Οσο γι'αυτό:

 

2ον (Αυτο είναι και το καλύτερο) Ο ηχος που καταλήγει στην κάψα/γουφερ/ηχείο/ηχειάκι ή οπως αλλιώς θέλεις να το πεις είναι ΑΝΑΛΟΓΙΚΟΣ !!! Δεν υπάρχει ψηφιακή οδήγηση σε ηχείο.

Κυνηγάς ανεμόμυλους. Δεν έγραψα ποτέ οτι γίνεται ψηφιακή οδήγηση σε κάψα, αλλά έχει σημασία που βρίσκεται το DAC. Για βίσματα και καλώδια μιλάμε, αυτό που θέλουν να αλλάξουν είναι η θέση του DAC δηλ αντι για DAC-->βίσμα-->καλώδιο-->κάψα , να γίνει βίσμα-->καλώδιο-->DAC-->κάψα.  ΑΠΛΑ πράγματα λέω και απολύτως κατανοητά για όποιον ξέρει πέντε πράγματα.

 

 

1. εκτιθεσαι ασκοπα. yamaha mkii μπορει να το λεγε ο μπαμπης o ηλεκτρολογος που νοικιαζε τις ντουντουκες στα συλλαλητηρια του κκε το '82.Ο ιδιος φανταζομαι που αποκαλουσε ''μικροφωνικη'' οποιαδηποτε συσκευη ειχε input επανω.Αυτο δεν παει να πει οτι θα το αποκαλεσω κι εγω.

 

2. Oσο για το βινυλιο,ναι μαλλον απο ξυλο ειναι. Vinyl is not a natural substance but is a synthetic man-made material. It is a type of plastic that is made from ethylene (found in crude oil) and chlorine (found in regular salt). When processed, both the substances are combined to form Polyvinyl Chloride (PVC) resin, or as is commonly referred to - [/size]Vinyl.[/size]

 

3. Και ακομα δεν εχεις καταλαβει γιατι το βινυλιο εχει καλυτερο ηχο ακομα και αν το υποστηριζεις.Τip 2:Oταν ακους ενα βινυλιο εκτος απο την ηχογραφηση ακους και κατι αλλο μαζι.  Και ναι μαλλον ασχετος ειμαι ως ηχοληπτης,μουσικος παραγωγος και dj βινυλιου απο κεινα τα χρονια.[/size]

 

Είναι φανερό οτι κι εσύ ψάχνεσαι για προσωπική αντιπαράθεση σε μέρη που δεν υπάρχει καν έρεισμα. Ούτε εσύ έγραψες το παραμικρό ως αντίλογο εντός θέματος, απλά ψάχνεις να ψειρίσεις τις λέξεις μου για να βγάλεις τη χολή σου. Υπάρχει κάτι που διαφωνείς αλλά ντρέπεσαι να μας το ομολογήσεις; Προς το παρόν τρολάρεις. Για τα υπόλοιπα:

 

1. Επειδή έχω κι εγώ κάτι δεκαετίες στην αγορά ξέρω πως έλεγαν το κάθετι οι παραΕΙΣΑΓΩΓΕΙΣ κι όχι ο ΝΑΚΑΣ. Παρ'ολα αυτά είναι μια σημειολογία της τότε εποχής και όπως προείπα, λεγόταν λάθος, το μοντέλο ήταν τύπου XXX12435 που ούτε εγώ ούτε κανείς το θυμάται. Σε κάθε περίπτωση το πώς έλεγαν το ιμιτασιον mk2 της yamaha και τα μετέπειτα ιμιτασιον των ταιβανέζων, δεν νομίζω να παίζει ρόλο, έχασες την ουσία στο σχόλιό μου. Τώρα, το ποιος εκτίθεται, αστο να το κρίνουν οι άλλοι.

 

2. Ευχαριστώ για το μάθημα βινύλιο = πλαστικό = πετρέλαιο, εγώ νόμιζα οτι φύτρωνε στις πλαγιές πάνω σε βινυλίες και το μαζεύουν αγνές χωριατοπούλες... Το νόημα ήταν πάλι άλλο, να δεις οτι κάθεσαι και ψειρίζεις τις λέξεις των άλλων, αλλά δεν σου αρέσει να σου κάνουν το ίδιο.

 

3. Στην αρχή έλεγες οτι υποστηρίζω βινυλιο < CD , το ξέχασες; Τώρα από που βγαίνει το συμπέρασμα οτι δεν ξέρω γιατί έχει καλύτερο ήχο, μήπως γνωριζόμαστε από παλιά ή κάναμε καμιά κουβέντα ιδιωτική και δεν το θυμάμαι; Τρολολό κι όπου μας βγάλει είσαι φίλε μου...

 

 

 

 

Ολα αυτά που με βάζετε να κάθομαι να απαντάω , έχουν καμιά σχέση με το θέμα ή με την ουσία στο αρχικό σχόλιό μου; :blink:

Απαντήστε εντός θέματος ή καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως,κανένας απο τους δύο δεν του απαντάει με κάποιο επιχείρημα να μαθαίνουμε κι εμείς κάτι.

 

Οπότε στο 367,κουπόνι Κυριακής:

Υπάλληλος Intel που παίρνει ποσοστά να κουρδίζει κάτι τύπους vs ηχοληπτη,μουσικου παραγωγου και dj βινυλιου απο κεινα τα χρονια αλλά και ηλεκτρονικού που τα τελευταία 20 χρόνια εχει εγκαταστήσει ότι πιο σύγχρονο υπάρχει στην χώρα σε εικόνα και ήχο αλλά μετά απο τόσα χρόνια θα ήθελε να είναι μανάβης σημειώσατε 1.

Διαβασε τις πρωτες σελιδες εχουν αναπτυχθει τα επιχειρηματα εκει.Πρεπει να τα γραφουμε ξανα μαζι με καθε απαντηση?

 

Ευχαριστουμε που μας κρατας το σκορ παντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απλοί κανόνες συμπεριφοράς, αγαπητέ. Οταν κράζετε κάποιον για την απάντησή του, πρέπει να έχετε την ελάχιστη τσίπα να γράφετε από κάτω το λόγο που διαφωνείτε και τον κράζετε. Εστω και μετά από 2 σελίδες προσβλητικά σχόλια που απευθύνονται στο άτομο κι όχι στο σχόλιο.

 

Προφανώς η τσίπα μας χαιρέτησε τον πλάτανο και τα αίτια του τζερτζελέ ήταν απλώς το ξεφόρτωμα από την παντόφλα του Πάσχα και οι αναθυμιάσεις από το κρασάκι. Δεν πειράζει εμείς να 'μαστε καλά, πάμε παρακάτω... -_-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπική μου γνώμη είναι ότι μάλλον δεν πληρώναμε κανένα δικαίωμα για το jack των 3.5mm ενώ τώρα θα πληρώνουμε, λες και δεν μπορούν απλά να προσθέσουν και μια θύρα usb-c.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...