Προς το περιεχόμενο

Η Intel θέλει το USB-C να αντικαταστήσει την υποδοχή 3.5mm για τα ακουστικά


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να μην πω ότι αφού βγαίνει ο digital to analog converter από το κινητό, θα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σαν πηγή για το οτιδήποτε, ενώ τώρα σε περιορίζει στην ποιότητα του ήχου που βγαίνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ύπαρξη τώρα του USB Type-C, οι σχεδιαστές headphones, μπορούν να ενσωματώσουν τον digital-to-analog converter και τον ενισχυτή, απευθείας στα ακουστικά τους, εξασφαλίζοντας την σταθερή ποιότητα ήχου κατά μήκους όλων των συσκευών

Ποιο το όφελος?!?!

Προφανώς και είναι δουλειά του κινητού να έχει τον DAC και να είναι καλός και αυτό κάνει τα ακουστικά να ασχολούνται μόνο με το κομάτι απόδοση (συχνοτήτων, έντασης δλδ ευαισθησίας κτλ). Άσε που τώρα το συνδέεις σε ένα κάρο συσκευές (ενισχυτές, ηχεία, κτλ κτλ) χωρίς μετατροπές

Το ανάποδο θα οδηγήσει σε ασυμβατότητες, βύσματα που σπάνε, χειρότερα ή/και ακριβότερα ακουστικά. To μόνο που θα γίνεται είναι ασυμβατότητες και να αγοράζεις τα ακουστικά της κάθε εταιρίας.

 

Και οικολογικά να το δεις είναι ασύμφορο (κύκλωμα στο κάθε ακουστικό). 

.

 

Να αφήσουν τα ακουστικά ήσυχα στο βύσμα που έχουν. Αν θέλει κάποιος λεπτότερα του 6mm κινητά (από τα 3,5mm που πιάνει το βύσμα) υπάρχει και πρότυπο στα 2.5mm που παλαιότερα είχε η nokia. Ας υιοθετήσουν αυτό. 

 

Ελπίζω η προσπάθεια να αποτύχει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα να κάνουν τη θύρα φόρτισης3,5 mm που λέει ο λόγος. Το jack αυτό έχει τόσα πλεονεκτήματα για το χρήστη που η απόρριψή του θα είνα εμπορικό πρόβλημα για όποιον κατασκευαστή το απορρίψει πρώτος. Εγώ με ψείρες, ακουστικά κεφαλής και ηχεία με υποδοχή 3,5 mm θα δίσταζα πάντως. Και δεν με λες και audiophile, απλά θέλω πρόσβαση στη μουσική μου άμεσα και αξιόπιστα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από θέμα κόστους, δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα για τον περισσότερο κόσμο. Μια χαρά πληρώνει τα "gaming" razer ακουστικά του καθώς και άλλα παρόμοια ακουστικά που έχουν την κλασσική θύρα usb.

 

Σε πιο σοβαρό τόνο, ότι να 'ναι πραγματικά. Αν γίνει κάτι (το βλέπω χλομό) θα γίνει στις mobile συσκευές μόνο. Δεν υπάρχει περίπτωση να το υιοθετήσουν σοβαρές εταιρίες που ασχολούνται με τον ήχο.

 

Τελικά η 3.5" θύρα φταίει που βγαίνουν τα κινητά με παρόμοιο σχεδιασμό ε; Το ακούσαμε κι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το υποστηρίξουν όλες οι εταιρίες και κυκλοφορούν οι περισσότερες συσκευές με USB Type-C τότε το δέχομαι. Γιατί έτσι και οι κατασκευαστές ακουστικών θα κινηθούν προς αυτήν την κατεύθυνση, με το τελικό αποτέλεσμα να ευνοεί τον καταναλωτή.

 

Φυσικά θα αναγκαστούμε να έχουμε τουλάχιστον έναν αντάπτορα για χρόνια, καθώς όλοι έχουμε ακουστικά (handsfree, ψείρες, on-ear κτλ) με 3.5mm Jack και θα τα χρησιμοποιούμε στις νέες μας συσκευές.

 

Μια καλή ιδέα θα ήταν να είχαν 2 USB Type-C οι νέες συσκευές. Μία στο κέντρο κλασσικά και μία στην θέση του headjack. Περρισσότερες θύρες, περισσότερη ευελιξία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπε κι ένας φίλος πιο πάνω, όλα έχουν να κάνουν με τον -ψηφιακό- έλεγχο και τα walled gardens.

Αν το θέμα μας είναι η λεπτότητα των συσκευών,

γιατί δεν χρησιμοποιούν το λεπτότερο καρφάκι-jack;

Ή ας σχεδιάσουν μια κανούρια ΑΝΑΛΟΓΙΚΗ θύρα, (κάτι σαν το magsafe ίσως).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω οι περισσότεροι θα ήταν σύμφωνοι με ένα βήμα μπροστά σε οποιοδήποτε τεχνολογικό ζήτημα. Στην προκειμένη περίπτωση όμως το βήμα μπροστά ποιό είναι ακριβώς? Υπάρχουν συγκεκριμένα οφέλη ως προς π.χ. την ποιότητα του ήχου? την χρηστικότητα? Ποια είναι η πρόοδος που προσφέρει αυτή η μετάβαση? (αν υπάρχει ας μας εξηγήσει κάποιος, δεν είναι σε ειρωνικό τόνο η ερώτηση)

 

Mε την ψηφιακη θυρα μπορουν να αποκτησουν "ποιοτητα"

τα παρελκομενα (πχ το meizu m2 note που εχω ειναι μια χαρα κινητο και τιμιο για τα λεφτα του αλλα ο ηχος του ειναι κατι παραπανω απο απαδεκτος)

θα μπορουσα λοιπον να κανω μια "Αναβαθμιση"στον ηχο με τετοιο τροπο τωρα θα πρεπει να αλλαξω κινητο...

Η ψηφιακη θυρα δεν σου δινει εξοδο μονο 2 καναλια[stereo]

(πχ το να μπορεις να αναπαραγεις τανια με ηχο 5.1 δεν θα ηταν ασχημο)

 

Οταν θα μπει στις "ναυαρχιδες" και γινει το νεο στανταρ δεν νομιζω πως τα κινητα θα φορτιζουν με καλωδια...

 

Κι εγω φευγω απο τη "βολη" μου αλλα πιστευω πως  ανεβαινουμε επιπεδο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΥΓ. Aν καταστραφεί η θύρα φόρτισης η συσκευή είναι για πέταμα ούτως ή άλλως...και θα μπορούσαμε να δούμε και λύσεις σειριακής τοποθέτησης των συσκευών!

 

Αυτό απο που προκύπτει; Απο ποτέ όταν αλλάζει η θύρα φορτιστής σε οποιαδήποτε συσκευή είναι για πέταμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε την ψηφιακη θυρα μπορουν να αποκτησουν "ποιοτητα"

τα παρελκομενα (πχ το meizu m2 note που εχω ειναι μια χαρα κινητο και τιμιο για τα λεφτα του αλλα ο ηχος του ειναι κατι παραπανω απο απαδεκτος)

θα μπορουσα λοιπον να κανω μια "Αναβαθμιση"στον ηχο με τετοιο τροπο τωρα θα πρεπει να αλλαξω κινητο...

Η ψηφιακη θυρα δεν σου δινει εξοδο μονο 2 καναλια[stereo]

(πχ το να μπορεις να αναπαραγεις τανια με ηχο 5.1 δεν θα ηταν ασχημο)

 

Οταν θα μπει στις "ναυαρχιδες" και γινει το νεο στανταρ δεν νομιζω πως τα κινητα θα φορτιζουν με καλωδια...

 

Κι εγω φευγω απο τη "βολη" μου αλλα πιστευω πως  ανεβαινουμε επιπεδο

 

Δεν πιστεύω ότι θα ανέβεις επίπεδο. Ας πάρουμε την χειρότερη δυνατή περίπτωση, αυτήν που τα ακουστικά θα διαθέτουν ενσωματωμένο DAC. Τα ακουστικά των 30 ευρώ δεν υπάρχει περίπτωση να έχουν DAC καλύτερο από του τηλεφώνου σου. Ένας  DAC που να ψιλοαξίζει τον κόπο ξεκινάει από τα €100. Άλλα τόσα κάνουν τα ακουστικά, μιλώντας πάντα για midrange καταστάσεις. Άρα, ξεκινάμε να μιλάμε για κάποια ποιότητα από τα €200 πλέον.

Μου φαίνεται δύσκολο στο εγγύς μέλλον να κυριαρχήσουν ακουστικά με ενσωματωμένους DACs, αλλά κουβέντα να γίνεται. Άλλωστε που θά βάλουν τον DAC σε ένα ζευγάρι ψείρες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θυμιζει τοτε εκεινη τη διαφημιση της τηλεορασης...

"Με το Ευρω.. Καλυτερα..."

Οσοι ανω των 30 θα θυμομαστε ποσο καναν τα τσιγαρα και το πιτογυρο τοτε!

Τεσπα... Αλλη συζητηση...

 

Αυτο για την εξοικονομηση χωρου που λετε μερικοι... ΠΩΣ???

 

Ειτε εχεις μια ειτε 7 τρυπες περιφεριακα στη συσκευη σου, το ιδιο ειναι...

Ειδικα τωρα που ολα μπορουν και γινονται μικροτερα.

Αντι να μειωνουμε τις τρυπες σε μια συσκευη, ας προσπαθυσουμε να μειωσουμε το χωρο που πιανει η πλακετα!

 

Αν ειναι το θεμα η εξοικονομηση χωρου τοτε στις ΜΟΒΟ μας θα ειχαμε 1 θυρα USB και μια VGA.

Και οποιος θελει περισσοτερες να κοψει το κεφαλι του...

Ηχος, και ολες οι περιφεριακες συσκευες θα ειναι στην USB και η VGA θα κανει τη δουλεια της.

Δεν ειναι ομως ετσι τα πραματα.

Ο κοσμος θελει Πολλες USB και πολλες γενικα θυρες στο PC του.

 

Καλα θα κανει ο κοσμος της τεχνολογιας να το καταλαβει αυτο και να σταματισει να οριοθετει τη συνδεσιμοτητα και υμνει τον περιορισμο για χαρη των αγορων Brands εις βαρος της χρηστικοτητας...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από μερικά σχόλια που διάβασα, δύο συμπεράσματα έβγαλα:

 

1) Σε κάποιους πρέπει να αφαιρεθεί το δικαίωμα του εκλέγειν.

 

2) Τι θέλανε και αλλάξανε το καρμπυρατέρ στα αυτοκίνητα και έβαλαν injection και εγκεφάλους ηλεκτρονικούς και τα λοιπά, αφού μία χαρά δούλευαν τα αυτοκίνητα παλιά. Όλα για να πουλάνε ακριβότερα και να βγάζουν υπερκέρδη...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν ενα αμαξι με 3 ροδες ηταν καλητερο απο ενα με 4 ναι.

ή πιο λογικα, ενα αμαξι με 0 ροδες εαν ηταν καλύτερο απο ενα με 4 παλι ναι.

εαν είναι καλύτερα ναι όχι γιατί πάλιωσε η ιδέα δεν είναι λόγος αλλαγής αυτός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από μερικά σχόλια που διάβασα, δύο συμπεράσματα έβγαλα:

 

1) Σε κάποιους πρέπει να αφαιρεθεί το δικαίωμα του εκλέγειν.

 

2) Τι θέλανε και αλλάξανε το καρμπυρατέρ στα αυτοκίνητα και έβαλαν injection και εγκεφάλους ηλεκτρονικούς και τα λοιπά, αφού μία χαρά δούλευαν τα αυτοκίνητα παλιά. Όλα για να πουλάνε ακριβότερα και να βγάζουν υπερκέρδη...

 

Σορρυ φιλε... Αλλα αν εχεις οδηγησει καρμπιρατερατο ξερεις τι θα πει εκρηξη στη δυναμη!

Και κατι ακομα, στο συγγεκριμενο. Ποιο injection ζει τα χρονια που ζουν ακομα τα καρμπιρατερς?

Τανκς ειναι. 

Οσο περισσοτερη τεχνολογια βαζεις σε ενα αμαξι τοσο μειωνεις το χρονο ζωης του και τοσο πιο αναλωσιμο γινεται (σαν προιον) ενα αμαξι. Το ακουσα απο αντιπροσωπεια αυτο για ελεος. "Ε τι? Τα αυτοκινητα ειναι αναλωσιμο προιον!" Τι λες ρε φιλε? Δινω εγω 20000 Ευρω για να ξαναδωσω και να ξαναδωσω? Καινουρια νοοτροπια!

 

Ολοι, μα ολοι λενε... Τα βινιλια ακουγονται καλυτερα!!!!

 

Δεν λεω οχι στη εξελιξη... Αλλα να ειναι οντως εξελιξη.

Και οχι να βαφτιζουμε τα φικια για μεταξωτες κορδελες!

 

Κοινος... Καλο το type C, αλλα οχι και να αντικαταστησει ενα τοσο εδραιωμενο πραμα οσο ειναι το 3,5mm.

Καταναλωτικη μανια. Τρεξτε παρτε type C - WOW!!!!

Και το πιο τραγικο?

Κανενας δεν θα καταλαβει τι παραμικρη διαφορα!!!

 

Εδω πλεον, περπαταω στο δρομο και η πιτσιρικαρια παιζει μουσικη απο το αναπηρο ηχειακι του κινητου και γουσταρει!

Εγω στην ηλικια τους ντρεπομουν να κανω κατι τετοιο!

Θα καταλαβει αυτος διαφορα?

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω πλεον, περπαταω στο δρομο και η πιτσιρικαρια παιζει μουσικη απο το αναπηρο ηχειακι του κινητου και γουσταρει!

Εγω στην ηλικια τους ντρεπομουν να κανω κατι τετοιο!

Θα καταλαβει αυτος διαφορα?

Στην εποχή σου υπήρχαν boombox με κασέτες και ράδιο. Απλά τώρα στη θέση τους έγιναν smartphone και κάνα bluetooth speaker αν θες ένταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...