Προς το περιεχόμενο

Η Intel θέλει το USB-C να αντικαταστήσει την υποδοχή 3.5mm για τα ακουστικά


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καιρος ηταν, το καρφο-βυσμα ειναι απο την εποχη του Νωε!

:P

Γιατί δεν χαλούσε. Αν το πάρεις έτσι το τιμόνι στα αυτοκίνητα είναι πιο παλιό.

 

Άντε τώρα να δούμε τι Realtek τσιπ θα έχουν τα ακουστικά, και θα σου τα βάζουν 50 ευρώ πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ φιλε... Αλλα αν εχεις οδηγησει καρμπιρατερατο ξερεις τι θα πει εκρηξη στη δυναμη!

Και κατι ακομα, στο συγγεκριμενο. Ποιο injection ζει τα χρονια που ζουν ακομα τα καρμπιρατερς?

Τανκς ειναι. 

Οσο περισσοτερη τεχνολογια βαζεις σε ενα αμαξι τοσο μειωνεις το χρονο ζωης του και τοσο πιο αναλωσιμο γινεται (σαν προιον) ενα αμαξι. Το ακουσα απο αντιπροσωπεια αυτο για ελεος. "Ε τι? Τα αυτοκινητα ειναι αναλωσιμο προιον!" Τι λες ρε φιλε? Δινω εγω 20000 Ευρω για να ξαναδωσω και να ξαναδωσω? Καινουρια νοοτροπια!

 

Ολοι, μα ολοι λενε... Τα βινιλια ακουγονται καλυτερα!!!!

 

Δεν λεω οχι στη εξελιξη... Αλλα να ειναι οντως εξελιξη.

Και οχι να βαφτιζουμε τα φικια για μεταξωτες κορδελες!

 

Κοινος... Καλο το type C, αλλα οχι και να αντικαταστησει ενα τοσο εδραιωμενο πραμα οσο ειναι το 3,5mm.

Καταναλωτικη μανια. Τρεξτε παρτε type C - WOW!!!!

Και το πιο τραγικο?

Κανενας δεν θα καταλαβει τι παραμικρη διαφορα!!!

 

Εδω πλεον, περπαταω στο δρομο και η πιτσιρικαρια παιζει μουσικη απο το αναπηρο ηχειακι του κινητου και γουσταρει!

Εγω στην ηλικια τους ντρεπομουν να κανω κατι τετοιο!

Θα καταλαβει αυτος διαφορα?

 

Τα πάντα διαρκούν ανάλογα με το ποσό τα συντηρείς. Να μην αναλύσουμε τώρα τα πλεονεκτήματα του injection σε σχέση με το καρμπυρατέρ... Κατανάλωση, απόδοση, ασφάλεια, λιγότεροι ρύποι κ.ο.κ.

 

Όσο για το βινύλιο, δεν έχω άποψη, αλλά φαντάζομαι παίζει ρόλο και η νοσταλγία για το παρελθόν σε όσους το λένε (είναι πραγματικό ψυχολογικό φαινόμενο το να νοσταλγούμε τις παλαιότερες εποχές, τότε που "έφτιαχναν πραγματικά αυτοκίνητα με λαμαρίνες που δεν βούλιαζαν" ). Φαντάζομαι πως σε ίδιο εξοπλισμό, ασυμπίεστο αρχείο στην υψηλότερη ποιότητα, ακούγεται καλύτερα από το βινύλιο.

 

Όλα είναι μέρος μίας εξέλιξης που είναι λάθος να την βλέπουμε μεμονωμένα. Τώρα ξεκινάει από το 3.5mm jack, αύριο θα είναι μία θύρα που τα πάντα θα περνάνε από εκεί και με ένα καλώδιο θα συνδέεις το κινητό σε ένα τερματικό και ταυτόχρονα θα περνάει εικόνα, ήχο, θα φορτίζει και δεν θα υπάρχει σταθερό PC. Ούτε καν laptop.

 

Κάτι σαν κι αυτό που προσπαθεί να κάνει η Microsoft με λάθος τρόπο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην εποχή σου υπήρχαν boombox με κασέτες και ράδιο. Απλά τώρα στη θέση τους έγιναν smartphone και κάνα bluetooth speaker αν θες ένταση.

Αυτα ηταν ακομα παλιοτερα της εποχης μου.

Αλλα ακομα και ετσι αν το παρεις... Εχω την εντυπωση πως ακομα πουλανε ραδιοφωνα... Και αν δεν απατωμαι, υπαρχουν και σχετικα οσοι σταθμοι υπηρχαν και "εκεινη" την εποχη...

 

Το ιδιο σκεπτικο σου αναφερει πως, καινοτομια θα ηταν να καταργουσαν τα ηχεια στα boomboxes με σειριακες θυρες rs232 για συνδεση με "καλυτερα"ηχεια, μιας και για αυτην την εποχη μιλαμε πλεον!

 

Ειμαι της χρονιας 84. Και απο εξελιξη εχω ζησει πολλα. Και ειμαι ευγνωμων για αυτο!

Απο 386 στα 40MHz (με το κουμπακι "turbo" πατημενο!!!) με 1ΜΒ ram πλεον σε 8-core με 12GB ram κτλ...

Η εξελιξη δεν ειναι κακο πραμα.

Ειναι εως και αναγκαιο.

Να εχει ομως ουσια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού βρε παιδιά το τελικό πράγμα είναι τα ηχεία/ακουστικά και αυτά θα είναι πάντα αναλογικά (εκτός και αν υπάρχει ψηφιακό ηχείο και δεν το ξέρω) οπότε και θα χρειαζεσαι DAC ποιο το νόημα;

 

Αντί να το κάνεις μέσα στην συσκευή και να δίνεις το αναλογικό σήμα στα ακουστικά να πρέπει να το κάνεις στα ακουστικά;

 

Κουλο και αχρειαστο μου ακούγεται..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα ηταν καλη ιδεα να εχουμε ενα βυσμα που να κανει φορτιση, ακουστικα, μεταφορα και οτι αλλο θα χρειαστουμε; Ενα πραγμα που αναγνωριζω στην Apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα ηταν καλη ιδεα να εχουμε ενα βυσμα που να κανει φορτιση, ακουστικα, μεταφορα και οτι αλλο θα χρειαστουμε; Ενα πραγμα που αναγνωριζω στην Apple.

USB?

Ηχος, φορτιση, OTG, συσκευες παντως ειδους (printers, mouse, TV toggles, hubs κτλ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τις χειρότερες εταιρείες η Intel, όπως τα έχει κάνει μαντάρα στα socket και chipset μόνο και μόνο για το κέρδος τώρα θέλει να αλλάξει και το αθάνατο καρφί! Έλεος.

 

Το πάχος είναι δικαιολογία, υπάρχει εδώ και χρόνια και καρφί / jack 2,5 mm που είναι εξαιρετικά λεπτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το ιδιο σκεπτικο σου αναφερει πως, καινοτομια θα ηταν να καταργουσαν τα ηχεια στα boomboxes με σειριακες θυρες rs232 για συνδεση με "καλυτερα"ηχεια, μιας και για αυτην την εποχη μιλαμε πλεον!

σίγουρα θα ήταν αυτοκτονία, και εγώ υπέρ του 3.5mm βύσματος είμαι αντί του usb. Για onboard ήχο.

Υποθετικά αν εφαρμοστεί αυτό, αγοράζω μια επαγγελματική κάρτα ήχου της focusrite με usb 3.0 και συνδέω τα ακουστικά μου η ότι ηχείο έχω. Προς το παρόν έχω firewire κάρτα ήχου, κάνω τις εγγραφές, βλέπω τις ταινίες μου κανονικά. Την onboard δεν την χρησιμοποιώ. Ακόμη και να μην έχει firewire το επόμενο PC, με έναν adaptor thunderbolt σε firewire δουλεύω με το πρώην hardware που έχω.

 

βασικά αν το καλοσκεφτείς είναι αφορμή να "σπρώξουν" στην αγορά κάρτες ήχου η DACs. Από αυτή τη σκοπιά καλά θα κάνουν καθώς οι onboard είναι για πέταμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Αν θέλει κάποιος λεπτότερα του 6mm κινητά (από τα 3,5mm που πιάνει το βύσμα) υπάρχει και πρότυπο στα 2.5mm που παλαιότερα είχε η nokia. Ας υιοθετήσουν αυτό. 

 

 

ακριβως εκει φαινεται οτι ο λογος δεν ειναι τα λεπτοτερα κινητα.Ετσι κι αλλιως ποιος θελει λεπτοτερο κινητο,μετα απο καποιο παχος δεν βολευουν καν στο κρατημα και θα λυγιζουν και σαν λαμαρινα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λεπτότερα κινητά με μικρότερη μπαταρια;παλι καλα που υπαρχει το jack και βάζουν καμια μπαταρια της προκοπής σε πάχος εαν παμε με την λογική τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να εξηγήσουμε στους συνωμοσιολόγους μερικά πράγματα:

 

  • Οταν συνδέεις τα ακουστικά σου με 3,5mm καρφί και καλώδιο stereo (μπλεντάζ το λέγανε παλιά λόγω της πολύπλεκτης γείωσης), η συσκευή είναι επιφορτισμένη να κάνει την μετατροπή DAC και ταυτόχρονα να στείλει μια μεγάλη ένταση dB που συνήθως χρειάζεται ο χρήστης, άρα απλοικά θα περάσουν πολλά mA ρεύματος από το αμφίβολης ποιότητας καλώδιο του κάθε κινεζο-ακουστικού.
  • Αποτέλεσμα των παραπάνω, μια συσκευή με φτηνιάρικο DAC στέλνει κακό αποτέλεσμα από ενδεχομένως καλή πηγή, ένα φτηνιάρικο ή φθαρμένο καλώδιο ακουστικού έχει απώλειες και στέλνει περίεργο ήχο στην ενδεχομένως καλούτσικη κάψα του ακουστικού. Για να το πούμε απλά, κάτι μας φταίει σ'αυτό που ακούμε αλλά δεν ξέρουμε τι ακριβώς, γιαυτό αρχίζουμε να δοκιμάζουμε ακουστικά, συσκευές, καλώδια κτλ .
  • Αν μεταφερθεί το DAC στο ακουστικό, είναι αυτονόητο οτι χρειάζονται ελάχιστα mA για την μεταφορά ψηφιακού σήματος άρα λιγότερες απώλειες , ασε που στο ψηφιακό σήμα υπάρχουν διορθώσεις πριν την μετατροπή. Φυσικά το ζητούμενο πλέον είναι η ποιότητα του DAC στο ακουστικό ή το ηχείο. Γενικά αυτά που συζητάτε ούτε καινούργια είναι ούτε κανένα θαύμα, ψηφιακή μεταφορά ήχου ήδη γίνεται τόσα χρόνια με καρφί 3,5μμ, μονό rca2rca ή με οπτική ίνα.

 

Για το μηχανικό κομμάτι του βίσματος 3.5μμ υπάρχουν χρόνια πολλές ενστάσεις, παραθέτω μερικές απ'αυτές:

  1. Σπάει ή καταστρέφεται εύκολα το θηλυκό βίσμα μέσα στη συσκευή,
  2. το έλασμα μέσα στη συσκευή χαλαρώνει και χρειάζεται σέρβις για να σφίξει ή αλλαγή (ξεκόλλημα κ κόλλημα καινούργιου).
  3. το βίσμα οξειδώνεται κι επειδή έχει πολύ μεγάλη επιφάνεια επαφής είναι ασύμφορο στους κατασκευαστές φτηνών συσκευών να βάζουν επιχρυσωμένα βίσματα.
  4. το μήκος του βίσματος είναι μεγάλο επομένως μέσα στη συσκευή χάνονται περίπου 20μμ χ 0,6μμ χώρου που σε μικρές συσκευές είναι πολύτιμος.
  5. το θηλυκό βίσμα της συσκευής είναι αντιαισθητικό γιατί λόγω υγρασίας και σκόνης γεμίζει βρωμιά. Υπαρχουν φυσικά τα γνωστά άβολα "καπάκια" που δεν χρησιμοποιεί κανείς.  

Δεν ξέρω τι ακριβώς θα γίνει με την μετατροπή και πότε/αν θα αντικατασταθούν σύντομα τα "καρφιά" με usb-c , το σίγουρο είναι οτι υπάρχει λόγος που γίνονται όλα αυτά, πέρα από τον προφανή δηλ. να πουλήσουν καινούργια καλώδια , ακουστικά με DAC κτλ . Ολα τα παραπάνω φυσικά απευθύνονται σε ανθρώπους που καταλαβαίνουν τουλάχιστον τη διαφορά του youtube ήχου από τον ήχο CD (44Khz/16bit). ;)

 

ΥΓ: Οσους γνώρισα -πλην ενός ψαγμένου ραδ. παραγωγού- που ισχυρίζονται ότι "το βινύλιο ακούγεται καλύτερα", συνήθως το πικάπ που έχουν στο σπίτι τους είναι στην καλύτερη περίπτωση μια φτηνιάρικη ιμιτασιόν του yamaha mkii της δεκαετίας του 80 (γεμάτη η στοά Φεξη απ'αυτά) φυσικά με κεφαλή και βελόνες αστείες, προενίσχυση τι είναι αυτό δεν ξέρω μανίτσα μου και για ενισχυτή κανένα SONY all-in-one κασέτα-ραδιο. Οι δε συνήθεις ύποπτοι υπεργνώστες του βινυλίου έχουν το γνωστό πικάπ SILVER και μια 50αριά δίσκους με την Γλυκερία και την Αντζελα, άντε και 5-6 κλαρίνα για τέτοιες μέρες. :P

Επεξ/σία από pigeon
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το usb-c και γενικα οτι ειναι σε micro-usb θα χαλαει πολυ ευκολα απο οτι ενα καρφι 3,5mm ή 2,5mm.

 

Γενικα στην εποχη μας τωρα υπαρχει λιγο κοροιδια:

  • Πουλάνε φθηνα πλαστικα πικαπ με ενσωματωμενη θυρα usb,χωρις βαριδιο,βελονα οτι να ναι και ο ηχος να βγαινει χάλια
  • Ακουνε σχεδον ολοι απο youtube που ο ηχος ειναι μαπα και αγοραζουν ακριβα μηχανηματα για να ακουστει καλυτερα
  • Η Sony μας κοροιδευει στα walkman με την λειτουργια DSEE HX που δηθεν αναβαθμίζει τον ηχο απο mp3
  • Τα περισσοτερα σημερινα βινυλια που πουλανε ειναι γραμμενα απο ψηφιακα 44KHz/24bit ενω παλια ήταν απο το μαγνητόφωνο
  • Τα μισά smartphones δεν εχουν FM Ραδιοφωνο
  • Οι περισσοτεροι δεν ξερουν να διαχειριζουν το equalizer + που τα καινουργια στερεοφωνικα εχουν μονο preset και οχι manual
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να εξηγήσουμε στους συνωμοσιολόγους μερικά πράγματα:

 

  • Οταν συνδέεις τα ακουστικά σου με 3,5mm καρφί και καλώδιο stereo (μπλεντάζ το λέγανε παλιά λόγω της πολύπλεκτης γείωσης), η συσκευή είναι επιφορτισμένη να κάνει την μετατροπή DAC και ταυτόχρονα να στείλει μια μεγάλη ένταση dB που συνήθως χρειάζεται ο χρήστης, άρα απλοικά θα περάσουν πολλά mA ρεύματος από το αμφίβολης ποιότητας καλώδιο του κάθε κινεζο-ακουστικού.
  • Αποτέλεσμα των παραπάνω, μια συσκευή με φτηνιάρικο DAC στέλνει κακό αποτέλεσμα από ενδεχομένως καλή πηγή, ένα φτηνιάρικο ή φθαρμένο καλώδιο ακουστικού έχει απώλειες και στέλνει περίεργο ήχο στην ενδεχομένως καλούτσικη κάψα του ακουστικού. Για να το πούμε απλά, κάτι μας φταίει σ'αυτό που ακούμε αλλά δεν ξέρουμε τι ακριβώς, γιαυτό αρχίζουμε να δοκιμάζουμε ακουστικά, συσκευές, καλώδια κτλ .
  • Αν μεταφερθεί το DAC στο ακουστικό, είναι αυτονόητο οτι χρειάζονται ελάχιστα mA για την μεταφορά ψηφιακού σήματος άρα λιγότερες απώλειες , ασε που στο ψηφιακό σήμα υπάρχουν διορθώσεις πριν την μετατροπή. Φυσικά το ζητούμενο πλέον είναι η ποιότητα του DAC στο ακουστικό ή το ηχείο. Γενικά αυτά που συζητάτε ούτε καινούργια είναι ούτε κανένα θαύμα, ψηφιακή μεταφορά ήχου ήδη γίνεται τόσα χρόνια με καρφί 3,5μμ, μονό rca2rca ή με οπτική ίνα.

Για το μηχανικό κομμάτι του βίσματος 3.5μμ υπάρχουν χρόνια πολλές ενστάσεις, παραθέτω μερικές απ'αυτές:

  • Σπάει ή καταστρέφεται εύκολα το θηλυκό βίσμα μέσα στη συσκευή,
  • το έλασμα μέσα στη συσκευή χαλαρώνει και χρειάζεται σέρβις για να σφίξει ή αλλαγή (ξεκόλλημα κ κόλλημα καινούργιου).
  • το βίσμα οξειδώνεται κι επειδή έχει πολύ μεγάλη επιφάνεια επαφής είναι ασύμφορο στους κατασκευαστές φτηνών συσκευών να βάζουν επιχρυσωμένα βίσματα.
  • το μήκος του βίσματος είναι μεγάλο επομένως μέσα στη συσκευή χάνονται περίπου 20μμ χ 0,6μμ χώρου που σε μικρές συσκευές είναι πολύτιμος.
  • το θηλυκό βίσμα της συσκευής είναι αντιαισθητικό γιατί λόγω υγρασίας και σκόνης γεμίζει βρωμιά. Υπαρχουν φυσικά τα γνωστά άβολα "καπάκια" που δεν χρησιμοποιεί κανείς.
Δεν ξέρω τι ακριβώς θα γίνει με την μετατροπή και πότε/αν θα αντικατασταθούν σύντομα τα "καρφιά" με usb-c , το σίγουρο είναι οτι υπάρχει λόγος που γίνονται όλα αυτά, πέρα από τον προφανή δηλ. να πουλήσουν καινούργια καλώδια , ακουστικά με DAC κτλ . Ολα τα παραπάνω φυσικά απευθύνονται σε ανθρώπους που καταλαβαίνουν τουλάχιστον τη διαφορά του youtube ήχου από τον ήχο CD (44Khz/16bit). ;)

 

ΥΓ: Οσους γνώρισα -πλην ενός ψαγμένου ραδ. παραγωγού- που ισχυρίζονται ότι "το βινύλιο ακούγεται καλύτερα", συνήθως το πικάπ που έχουν στο σπίτι τους είναι στην καλύτερη περίπτωση μια φτηνιάρικη ιμιτασιόν του yamaha mkii της δεκαετίας του 80 (γεμάτη η στοά Φεξη απ'αυτά) φυσικά με κεφαλή και βελόνες αστείες, προενίσχυση τι είναι αυτό δεν ξέρω μανίτσα μου και για ενισχυτή κανένα SONY all-in-one κασέτα-ραδιο. Οι δε συνήθεις ύποπτοι υπεργνώστες του βινυλίου έχουν το γνωστό πικάπ SILVER και μια 50αριά δίσκους με την Γλυκερία και την Αντζελα, άντε και 5-6 κλαρίνα για τέτοιες μέρες. :P

Και μετά ξύπνησες...

 

Θα χαραμίσω πολύ χρόνο τον οποίο αυτή την στιγμή δεν έχω για να σχολιάσω συλλαβή προς συλλαβή όλα αυτά τα άκυρα που έχεις γράψει, δεν θα το κάνω τώρα αλλά έχω μια ερώτηση μόνο να κάνω, μήπως δουλεύεις στην intel?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...