Προς το περιεχόμενο

Το Surface phone και το μεγάλο update Windows 10 Mobile Redstone 2 έρχονται τον Απρίλιο του 2017


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντάξει πολυφορεμένο θέμα, όμως εγώ θέλω να σταθώ σε κάτι άλλο... Μπορώ να καταλάβω -και λόγω εμπειρίας- ότι σε ένα φόρουμ με υψηλή επισκεψιμότητα και συμμετοχή υπάρχουν πολλοί και καλοί λόγοι για να δημιουργούνται flame θέματα... Να τα ανεβάζετε παιδιά του insomnia τα θέματα, αλλά να εξηγείται στους αδαείς ποιός είναι ο πραγματικός λόγος...

 

Πάμε και λίγο στην ουσία... Κόσμος που δεν έχει ιδέα για το τι είναι και τι θέλουν τα WP κράζει φτάνοντας να βάζει στη σύγκριση ακόμα και το gingerbread... Μακράν το χειρότερο λειτουργικό ever -ναι είναι ακόμα χειρότερο ακόμα και από την ICS- γεμάτο bugs (όχι απλά lags αλλά bug κανονικά) και εμπειρία χρήσης που κάνει τη Google να ντρέπεται διαχρονικά.

 

Με τα WP, δεν υπάρχει λόγος να ασχολείστε όλοι όσοι θέλετε τηλέφωνο για να το δείχνετε και να το μετράτε. Επίσης δεν κάνει για δυνατές συγκινήσεις, βλέπεις συνήθως θα παίζει ότι και να γίνει, δεν θα καίει, δεν θα λαγκάρει για πλάκα και επίσης αν πάθει κάτι, θα έχει υποστήριξη... τουλάχιστον μέχρι να κλείσει η μισητή M$... και για να λέμε τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη, τα WP είναι ένα εξαιρετικό λειτουργικό.

 

Κλείνοντας, τη γνώμη μου για τα WP την έγραψα σε άλλο thread. Αν η M$ ήθελε να χτυπήσει την αγορά θα το έκανε. Δεν θα έβγαζε 3 συσκευές με το ζόρι στη χρονιά, αλλά 15 και μάλιστα από διαφορετικούς vendors. Τι κάνει και γιατί, το συζητάμε αλλά δεν έχει νόημα εδώ...

 

Τέλος ο πιθηκισμός και το κράξιμο χωρίς να έχεις καν ακουμπήσει το αντικείμενο που κράζεις δείχνει επίπεδο... So be it... άλλωστε τη δόξα πολλοί εμίσησαν, το χρήμα ουδείς (ή το ανάποδο ήταν...) :)

Οι εφαρμογές της Microsoft είναι πολύ καλύτερες για Android και ios και παίρνουν πρώτες νέα features.

Οι ναυαρχιδες 920 και 820 είχαν σοβαρό πρόβλημα με την λάθος τοποθέτηση του δεύτερου μικροφώνου που είχε ως αποτέλεσμα να μην σε ακούν οι συνομιλητές σου. Στο λέει παθών με 820.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

να αφησει τα redstone κ τις μλκες η ms k να δωσει firmware για τις συσκευες που εχουν παρει 10 ,γ#$ω το σπιτακι τους ,καινουργιο κινητο κ ειναι πιο αργο απο οτι ηταν με τα 8.1

 

αιντε γιατι λιγο θελω να παρω κανα σοβαρο κινεζικο κ αιντε γεια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα το lumia 640 και πολύ μου άρεσε. Άλλαξα μόνο λόγω δουλειάς και πήγα στο εξαιρετικό lg flex 2 που όντως καίει μερικές φορές.

Ευχαριστημένος ήμουν.

Το έδωσα στο πατέρα μου και το αναβαθμισα σε w10.

Έχει ξετρελαθει ειδικά που βλέπει ημερολόγιο σημειώσεις ημεηλ κτλ από όλες τις συσκευές.

Γρήγορο χωρίς να κολλάει σε μισή τιμή. Και πολύ καλή μπαταρία.

 

Περί ορέξεως...

Αν θέλετε πολλά παιχνίδια μην πάρετε windows.

Για εφαρμογές παραγωγικοτητας είναι μια χαρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει πολυφορεμένο θέμα, όμως εγώ θέλω να σταθώ σε κάτι άλλο... Μπορώ να καταλάβω -και λόγω εμπειρίας- ότι σε ένα φόρουμ με υψηλή επισκεψιμότητα και συμμετοχή υπάρχουν πολλοί και καλοί λόγοι για να δημιουργούνται flame θέματα... Να τα ανεβάζετε παιδιά του insomnia τα θέματα, αλλά να εξηγείται στους αδαείς ποιός είναι ο πραγματικός λόγος...

 

Πάμε και λίγο στην ουσία... Κόσμος που δεν έχει ιδέα για το τι είναι και τι θέλουν τα WP κράζει φτάνοντας να βάζει στη σύγκριση ακόμα και το gingerbread... Μακράν το χειρότερο λειτουργικό ever -ναι είναι ακόμα χειρότερο ακόμα και από την ICS- γεμάτο bugs (όχι απλά lags αλλά bug κανονικά) και εμπειρία χρήσης που κάνει τη Google να ντρέπεται διαχρονικά.

 

Με τα WP, δεν υπάρχει λόγος να ασχολείστε όλοι όσοι θέλετε τηλέφωνο για να το δείχνετε και να το μετράτε. Επίσης δεν κάνει για δυνατές συγκινήσεις, βλέπεις συνήθως θα παίζει ότι και να γίνει, δεν θα καίει, δεν θα λαγκάρει για πλάκα και επίσης αν πάθει κάτι, θα έχει υποστήριξη... τουλάχιστον μέχρι να κλείσει η μισητή M$... και για να λέμε τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη, τα WP είναι ένα εξαιρετικό λειτουργικό.

 

Κλείνοντας, τη γνώμη μου για τα WP την έγραψα σε άλλο thread. Αν η M$ ήθελε να χτυπήσει την αγορά θα το έκανε. Δεν θα έβγαζε 3 συσκευές με το ζόρι στη χρονιά, αλλά 15 και μάλιστα από διαφορετικούς vendors. Τι κάνει και γιατί, το συζητάμε αλλά δεν έχει νόημα εδώ...

 

Τέλος ο πιθηκισμός και το κράξιμο χωρίς να έχεις καν ακουμπήσει το αντικείμενο που κράζεις δείχνει επίπεδο... So be it... άλλωστε τη δόξα πολλοί εμίσησαν, το χρήμα ουδείς (ή το ανάποδο ήταν...) :)

Καλα γραφεις μπροστα το συνηθως γιατι αλλα εμεις ειδαμε.Τα περι ''δεν θα καιει''΄πες τα στους κατοχους Lumia 930,ή το θεμα της αφης στους κατοχους Lumia 535. Επισης τι εννοεις με το''θα εχει υποστηριξη''??Προφανως και δεν αναφερεσαι στις αναβαθμισεις.Αν εννοεις στην εγγυηση που ακριβως κολλαει σε σχεση με τα επωνυμα Android ή ios συσκευες??

 

Και φυσικα κλεινεις και εσυ γραφοντας για αλλη μια φορα κατι που εχει 1000ειπωθει για το αν εχουν περασει απο τα χερια τους σε αυτους που κραζουν windows phone ή οχι,αλλα ειναι λογικο να βλεπουμε ανακυκλωση σε αυτη τη δικαιολογια οταν υπαρχει ελλειψη επειχειρηματων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το surface phone είναι αυτό που λέει το όνομά του, ένα μικρό surface δηλαδή που θα τρέχει και  desktop εφαρμογές, τότε πιστεύω ότι θα δώσει νέα έννοια στον ορισμό του smartphone!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι θα πρεπει να παει σε Android ή iOS? Οι ανάγκες και τα γουστα κάθε ανθρωπου είναι διαφορετικες. Ειμαι (μετα από power user Android) πλεον χρηστης W10M. Δεν σκέφτομαι να αλλαξω γιατι μου αρεσει η πολιτικη του ιδιου λογισμικού και των UWP. Αν όμως δεν με καλυπταν οι εφαρμογες (προσωπικα οσες χρειαζομαι και χρησιμοποιώ και ότι feature χρησιμοποιώ υπαρχει) θα πηγαινα σε άλλη πλατφορμα. Αυτό είναι καπελο του καθενος.

Δεν θα διαφωνήσω αλλά όταν η ίδια η εταιρία είναι απογοητευμένη με την πορεία των WP τότε κάτι δεν πάει καλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από ένα μεγάλο κύκλο με Lumia 1520-> Lumia 930-> ... -> Galaxy s6 -> iphone 6s plus -> Galaxy s7 Edge -> Note 5 και τώρα με Microsoft 950 αυτό που βλέπω είναι ότι καλά τα ποσόστα και ακόμη καλύτερο το ... marketing (της Apple και της Google) το οποίο μας έχει πείσει ότι κάθε Windows Phone ειναι σαπίλα.

 

Τα πάντα είναι σε άριστη κατάσταση. Αργησαν μεν λίγο αλλά προσωπική εκτίμηση είναι ότι έχουν βρει τον σωστό δρόμο.

 

Αυτό με το Store είναι ένα θέμα που είναι μέχρι ενός σημείου placebo effect. Υπήρχε εποχή (Νοτε2) που είχε εγκατεστημένες πάνω απο 500 εφαρμογές στο κινητό. Και το ίδιο κάνω σε κάθε συσκευή που παίρνω (με πολύ μικρότερους αριθμούς πλέον βέβαια). Η κατάληξη είναι γνωστή. Χρησιμοποιείς τελικά 15-20 εφαρμογές. Εεε σε αυτές τις βασικές δεν λείπει τίποτα και φυσικά σε ότι έχει να κάνει με Windows (office κλπ) έχεις πολύ καλύτερη εμπειρία.

 

Αρνητικά υπάρχουν βέβαια (πλαστική πλάτη. Δεν δίνω βέβαια σημασία γιατι αυτή φέρνει και μπαταρία που αλλάζει αλλά και την δυνατότητα με 30 ευρώ να το κανεις καινούριο) και καποια χικαπς που ΔΕΝ υπήρχαν στην 8.1. Αλλα ότι εχει να κανει με software έχει αναβαθμίσεις άμεσες. Το δαχτυλιδι της καμερας δεν μου αρέσει. Δεν έχει μέσα ακουστικά. Πρέπει να αρχίσεις να ξαναμαζεύεις καλώδια (τέλος πλέον το micro usb) και να απλώσεις σε γραφείο, αυτοκίνητο κλπ. Αλλά όλα αυτά για μένα είναι επουσιώδη. Η εμπειρία χρήσης είναι εξαιρετική και δεν έχει καμία σχέση ούτε με ποσοστά ούτε με άλλα λειτουργικά.

 

Ααα και το βασικο (για μένα). Η ηχογράφηση κλήσης είναι πλέον καρφωμένη στο λειτουργικό. Ουτε εφαρμογές για να γίνει, ούτε jailbreak και πληρωμή σε εφαρμογή.

Οτι και καλα είχες s6,6s plus, s7 edge, note5 και πηγες στο 950..    :lol:  :lol:  :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει πολυφορεμένο θέμα, όμως εγώ θέλω να σταθώ σε κάτι άλλο... Μπορώ να καταλάβω -και λόγω εμπειρίας- ότι σε ένα φόρουμ με υψηλή επισκεψιμότητα και συμμετοχή υπάρχουν πολλοί και καλοί λόγοι για να δημιουργούνται flame θέματα... Να τα ανεβάζετε παιδιά του insomnia τα θέματα, αλλά να εξηγείται στους αδαείς ποιός είναι ο πραγματικός λόγος...

 

Πάμε και λίγο στην ουσία... Κόσμος που δεν έχει ιδέα για το τι είναι και τι θέλουν τα WP κράζει φτάνοντας να βάζει στη σύγκριση ακόμα και το gingerbread... Μακράν το χειρότερο λειτουργικό ever -ναι είναι ακόμα χειρότερο ακόμα και από την ICS- γεμάτο bugs (όχι απλά lags αλλά bug κανονικά) και εμπειρία χρήσης που κάνει τη Google να ντρέπεται διαχρονικά.

 

Με τα WP, δεν υπάρχει λόγος να ασχολείστε όλοι όσοι θέλετε τηλέφωνο για να το δείχνετε και να το μετράτε. Επίσης δεν κάνει για δυνατές συγκινήσεις, βλέπεις συνήθως θα παίζει ότι και να γίνει, δεν θα καίει, δεν θα λαγκάρει για πλάκα και επίσης αν πάθει κάτι, θα έχει υποστήριξη... τουλάχιστον μέχρι να κλείσει η μισητή M$... και για να λέμε τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη, τα WP είναι ένα εξαιρετικό λειτουργικό.

 

Κλείνοντας, τη γνώμη μου για τα WP την έγραψα σε άλλο thread. Αν η M$ ήθελε να χτυπήσει την αγορά θα το έκανε. Δεν θα έβγαζε 3 συσκευές με το ζόρι στη χρονιά, αλλά 15 και μάλιστα από διαφορετικούς vendors. Τι κάνει και γιατί, το συζητάμε αλλά δεν έχει νόημα εδώ...

 

Τέλος ο πιθηκισμός και το κράξιμο χωρίς να έχεις καν ακουμπήσει το αντικείμενο που κράζεις δείχνει επίπεδο... So be it... άλλωστε τη δόξα πολλοί εμίσησαν, το χρήμα ουδείς (ή το ανάποδο ήταν...) :)

https://www.microsoft.com/en-us/Investor/earnings/FY-2015-Q4/press-release-webcast

Ουδείς αλάθητος, σίγουρα το θέμα smartphone στοιχίζει στην εταιρεία και δεν πάει βάσει του αρχικού της σχεδιασμού όπως υποστηρίζεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι και καλα είχες s6,6s plus, s7 edge, note5 και πηγες στο 950.. :lol: :lol: :lol:

Εγώ σου λέω ότι όντως τα είχε. Αυτό δεν αποτελεί απόδειξη ότι το 950 μπορεί να συγκριθεί μαζί τους αλλά ότι ο χρήστης είναι εντελώς αναξιόπιστος. Φαντάσου τώρα να τα λες όλα αυτά, να ισχύουν και το μόνο που καταφέρνεις είναι να μην σε παίρνουν στα σοβαρά. Κλάμα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Fulgore

Καμία έλλειψη επιχειρημάτων. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, αυτό έλεγα και αυτό λέω. Αν έχεις ανάγκη περίεργες εφαρμογές δεν πας σε τίποτα άλλο εκτός Android, αν θες βασικά σταθερότητα και παραγωγικότητα, επιλέγεις βασικά iphone & WP. Επίσης όταν γράφεις πρόσεξε λιγάκι τα σημεία στίξης, βοηθάνε στο διάβασμα...

 

@Belisarius

Στο έχω ξαναγράψει και σε άλλο thread, το λέω και τώρα, επιμένεις να κάνες προσωπικούς χαρακτηρισμούς χωρίς λόγο... Tragic και ντροπή για κάποιον που έχει ξεπεράσει την εφηβεία... Κλάμα (που λες κα ιεσύ)!!! Καταλαβαίνεις (?) ότι ο όρος αξιοπιστία by default δεν υφίσταται σε ένα δημόσιο φόρουμ με ανώνυμα χαρακτηριστικά. Καταλαβαίνω ότι έχεις δώσει ένα σκασμό λεφτά για το Note (ξέρεις αυτό που η Sammy δεν ξαναπουλάει στην Ευρώπη) αλλά χαλάρωσε και πάμε παρακάτω...

 

Αυτά από εμένα... Καλό Ψήσιμο αύριο :) :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει προφανώς δεν βιάζονται να κάψουν το θετικό hype που έχει παγκοσμίως χτίσει το surface βγάζοντας ένα smartphone με αυτό το brand πρωτού το mobile κομμάτι του λειτουργικού τους έχει να δώσει το κάτι παραπάνω. Τώρα δεν είναι η κατάλληλη στιγμή, πιθανότατα σε έναν χρόνο με 2 updates ακόμα και την δύναμη που θα έχει το hardware εκείνη τη χρονική περίοδο θα είναι ιδανική στιγμή.. αν έχουν βρεί και τρόπο να τρέχουν .exe σε ένα surface phone, έχουν αυξηθεί και όσο έχουν αυξηθεί τα universal apps κάτι γίνεται. 

Δεν είναι τόσο χάλια τα windows smartphones, οι γονείς μου και ο αδερφός μου τα χρησιμοποιούν και είναι απόλυτα ικανοποιημένοι. Εγώ προτιμώ το android μόνο και μόνο για τις όποιες εφαρμογές υπάρχουν στο "συρτάρι" μου που θα έλλειπαν αν είχα windows mobile. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα γραφεις μπροστα το συνηθως γιατι αλλα εμεις ειδαμε.Τα περι ''δεν θα καιει''΄πες τα στους κατοχους Lumia 930,ή το θεμα της αφης στους κατοχους Lumia 535. Επισης τι εννοεις με το''θα εχει υποστηριξη''??Προφανως και δεν αναφερεσαι στις αναβαθμισεις.Αν εννοεις στην εγγυηση που ακριβως κολλαει σε σχεση με τα επωνυμα Android ή ios συσκευες??

 

Και φυσικα κλεινεις και εσυ γραφοντας για αλλη μια φορα κατι που εχει 1000ειπωθει για το αν εχουν περασει απο τα χερια τους σε αυτους που κραζουν windows phone ή οχι,αλλα ειναι λογικο να βλεπουμε ανακυκλωση σε αυτη τη δικαιολογια οταν υπαρχει ελλειψη επειχειρηματων.

 

Έλα. Κάτοχος Lumia 930. Τι εννοείς καίει? γιατί εγώ δεν φοράω γάντι σαν το Flex 2 που είχε ο αδερφός μου. Επίσης, δεν αγχώνομαι μήπως και μου κολλήσει στην εκκίνηση το G4, και χάσω τα πάντα στα καλά καθούμενα επειδή η Android 6.0 δεν είναι καλή. Α! και που είσαι, δεν αγχώνομαι μήπως μου βγάζει θολές φωτογραφίες η κάμερα, λόγω σκόνης που είχαν πολλά S7, γιατί άκουσον άκουσον η κατασκευή φαίνεται δεν είναι και τόσο καλή και μπαίνουν πραγματάκια μέσα. Κάτσε να σκεφτώ κανένα άλλο επιχείρημα. Προχτές η Facebook έβγαλε τις εφαρμογές της για τα Win10, και είναι μακραν ταχύτερες σε ένα tablet που έχω με 2GB RAM και Windows 10, απ' ότι σε ένα iPad Pro της νύφης μου. Έρχονται και στα Win10Mοbile εντός του μήνα. Τι άλλο, τι άλλο. Το Instagram φορτώνει πολύ πιο γρήγορα στο Lumia 930 απο ότι στο iPhone 6 του κολλητού μου (υπ' όψιν το instagram είναι μεταφορά της εφαρμογής του iOS). 

 

Κλείνοντας, να σου πώ το εξής. Όταν εμείς θα δείχνουμε τις εφαρμογές μας σε μεγάλη οθόνη με σοβαρή ανάλυση και χωρίς να μας βγαίνουν τα μάτια ή να βλέπουμε μια μεγέθυνση του κινητού στην TV, τότε εσύ θα κάθεσαι και θα κοιτάς την οθόνη του κινητού σου και θα λες "μα εγώ αλλάζω launcher και το χρώμα απο τα LED". 

 

Αφήνω έξω απο την σύγκριση τα Xiaomi που ανέφερε κάποιος διότι εάν κυκλοφορήσουν επίσημα σε όλο τον κόσμο, να δούμε πόσα θα πληρώσει η Xiaomi σε πατέντες. 

 

Α! και κάτι που ξέχασα. έχω πάρει μέχρι στιγμής 5 αναβαθμίσεις. Όχι και άσχημα για συσκευή 2ετίας σχεδόν. Win10M, και απο εκεί και πέρα κάθε μήνα και μια καινούργια έκδοση με την μπαταρία να βελτιώνεται όλο και περισσότερο (το μόνο μείον της δικής μου συσκευής). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Fulgore

Καμία έλλειψη επιχειρημάτων. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, αυτό έλεγα και αυτό λέω. Αν έχεις ανάγκη περίεργες εφαρμογές δεν πας σε τίποτα άλλο εκτός Android, αν θες βασικά σταθερότητα και παραγωγικότητα, επιλέγεις βασικά iphone & WP. Επίσης όταν γράφεις πρόσεξε λιγάκι τα σημεία στίξης, βοηθάνε στο διάβασμα...

 

@Belisarius

Στο έχω ξαναγράψει και σε άλλο thread, το λέω και τώρα, επιμένεις να κάνες προσωπικούς χαρακτηρισμούς χωρίς λόγο... Tragic και ντροπή για κάποιον που έχει ξεπεράσει την εφηβεία... Κλάμα (που λες κα ιεσύ)!!! Καταλαβαίνεις (?) ότι ο όρος αξιοπιστία by default δεν υφίσταται σε ένα δημόσιο φόρουμ με ανώνυμα χαρακτηριστικά. Καταλαβαίνω ότι έχεις δώσει ένα σκασμό λεφτά για το Note (ξέρεις αυτό που η Sammy δεν ξαναπουλάει στην Ευρώπη) αλλά χαλάρωσε και πάμε παρακάτω...

 

Αυτά από εμένα... Καλό Ψήσιμο αύριο :) :)

400 ευρώ τον Απρίλιο του 2014 δεν λέγονται ένας σκασμός λεφτά. Κι εγώ σου έχω ξαναγράψει ότι δεν χρειάζεται να δικαιολογήσω την αγορά μου γιατί μιλάμε για Note. Από εκεί και πέρα εσύ προσπαθείς να πείσεις τον εαυτό σου με ευχολόγια. Δεν χαρακτήρισα κανέναν, ο καθένας κρίνεται από τα γραφόμενα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...